*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034687 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Μια λίγο διαφορετική πρόταση από αυτή που κατέθεσα πριν, η οποία αποφεύγει και το πρόβλημα σύγκρισης των βαθμών σε διαφορετικούς ΑΣΕΠ. Θεωρώ λοιπόν ότι αν εφαρμοστεί αυτό το σύστημα διορισμών(υπάρχουν διαφωνίες και διαφορετικές απόψεις, δε θα μείνω σ' αυτό), το οποίο αναφέρει ότι η κατάταξη γίνεται με ολόκληρο το βαθμό του ΑΣΕΠ του 2008 και ολόκληρη την προϋπηρεσία(μήνας και μόριο), θα πρέπει να διορθωθεί τουλάχιστον στο εξής: Μπορεί να δίνει τη βαθμολογική βάση (55) στους επιτυχόντες προηγούμενων ΑΣΕΠ, έτσι ώστε να μην εξισώνονται με τους αποτυχόντες ή τους μη συμμετέχοντες. Με τη βαθμολογική βάση και μόνο ξεπερνιέται και ο νομικός σκόπελος της σύγκρισης βαθμών μεταξύ διαφορετικών ΑΣΕΠ, ενώ ταυτόχρονα δεν προτάσσονται των επιτυχόντων του 2008 (αφού η επιτυχία τους είναι παλαιότερη).
Εννοείται ότι δεν πρέπει να αχρηστεύονται παλαιότεροι διαγωνισμοί, κυρίως όμως το πρόβλημα της πρότασης αυτής ειναι ότι οι προϋπηρεσίες ειναι βασικό κριτήριο διορισμού. Εχει ταυτόχρονα δυο αδυναμίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε ξέρω σε ποιο κλάδο ανήκεις αλλά τα γραφόμενά σου δείχνουν μια άγνοια για τον ΑΣΕΠ ( ίσως δεν έκανες το κόπο να περάσεις μια βόλτα και από εκεί ) . Στο δικό μου κλάδο στη πραγματικότητα ένας νέος απόφοιτος είχε ελάχιστες πιθανότητες να αντιμετωπίσει έναν έμπειρο ( φροντιστή ) καθηγητή.
Ας σοβαρευτούμε λοιπόν και να μη γράφουμε ανακρίβειες μόνο για τις εντυπώσεις.

Μια κατανομή (στο δικό μου κλάδο τουλάχιστον ) θα σε πείσει :)
Ελάχιστοι ήταν οι κάτω των 35 με αξιόλογη βαθμολογία ενώ η κατηγορία 38-44 πήγε πολύ καλύτερα. Δε τους λες και τελειόφοιτους ε; :)
Αγαπητή Κέρη..
Πράγματι δεν έκανα τον κόπο να "περάσω" απο τον ΑΣΕΠ και δεν έχω κανένα λόγο να σε αμφισβητήσω ή να αντιπαρατεθώ μαζί σου. Άλλωστε όπως θέλουν πολλοί να πιστεύουν με ένα πέρασμα απο τον ΑΣΕΠ ,και διάβασμα μερικών μηνών καθίσταται κάποιος άξιος εκπαιδευτικός για μιά ζωή.
Προσπαθώντας να το μαζέψω λίγο , αυτό που πολύ απλά είπα πώς στον διορισμό ενός υποψηφίου σε μιά οποιαδήποτε θέση πρέπει να ληφθούν υπόψη τα προσόντα του υποψηφίου στο σύνολό τους. Σε ποιό κομμάτι διαφωνείς ; Το ΣΤΕ σωστά επενέβη και γνωμοδότησε πώς κάθε πρόσληψη πρέπει να γίνεται απο μια ανεξάρτητη αρχή όπως το ΑΣΕΠ και όχι απο τον ενδιαφερόμενο φορέα.. Ποτέ δεν είπε πώς το ΑΣΕΠ αξιολογεί οπωσδήποτε με γραπτό διαγωνισμό.  Αν όμως ο γραπτός διαγωνισμός πράγματι αποδικνύει " προσόντα" τότε να περνάμε όλοι οι εκπαιδευτικοί γραπτό διαγωνισμό κάθε 5 χρόνια....Θέλει κανείς ; Ευχαριστώ αλλα εγώ δεν θα πάρω.


Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που πρέπει να διεκδικήσουμε είναι πλαφόν στη προϋπηρεσία τους 60 μήνες.
Αυτό έλεγε ο ν. 3848/2010, και με βάση αυτό έκαναν όλοι τις επιλογές τους εδώ και 6 χρόνια...

Σ' όλους τους διαγωνισμούς ασεπ υπάρχει πλαφόν στη προϋπηρεσία.
δηλαδή όλοι δούλευαν μέχρι να συγκεντρώσουν 60 μήνες και μετά θα κάθονταν σπίτι τους ΑΦΟΎ ΜΌΝΟ 60 ΜΗΝΕς ΠΡΙΜΟΔΟΤΟΥΣΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ... :o
δηλαδή όλοι όσοι δούλευαν τα προηγούμενα της καθιέρωσης του πλαφόν και μετά την καθιέρωση του να πάνε στα σκουπίδια...
μικρόψυχο, αντισυναδελφικό ανθρωποφαγικό...εκτός πραγματικότητας.... ευτυχώς δεν θα εισακουστούν τέτοιες απόψεις από  το υπουργείο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2015, 11:02:49 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Διάβασα πριν λίγο την ανακοίνωση της ΟΙΕΛΕ που με καταγγέλλει για δήθεν απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς σε βάρος των ιδιωτικών εκπαιδευτικών στην επιτροπή μόνιμων διορισμών ,όπου συμμετέχω εκ μέρους της ΔΟΕ.
Δεν έχει κανένα νόημα να απαντήσω επί της ουσίας ,αφού πρόκειται περί διαστρέβλωσης της πραγματικότητας και κατανοώ απολύτως το λόγο για τον οποίο η ΟΙΕΛΕ έκανε αυτή την καταγγελία.Μερικές παρατηρήσεις μόνο:
1.Κανέναν απαξιωτικό χαρακτηρισμό δεν έκανα ποτέ σε βάρος των ιδιωτικών εκπκών, ούτε στην επιτροπή ούτε πουθενά αλλού.Το αντίθετο.Δήλωσα ότι σέβομαι και τιμώ τον αγώνα και τη δουλειά τους που γίνεται σε πολύ δύσκολες εργασιακές συνθήκες.
2Αντέδρασα και εγώ ,αλλά και η ΔΟΕ στη συνέχεια, μόλις ενημερώθηκε από τους αιρετούς, στην πρόταση συμβούλου του αναπληρωτή υπουργού παιδείας ,παλιού μέλους της ΟΙΕΛΕ -ιδιωτικού εκπκού ,για προσμέτρηση της προυπηρεσίας όλων των ιδιωτικών εκπκών στις λίστες της δημόσιας εκπαίδευσης..
3.Θέσαμε ,εκ μέρους της ΔΟΕ,στην επιτροπή θέμα δεοντολογίας και ασυμβίβαστου για τον σύμβουλο του κ.Κουράκη.Πώς δηλ. είναι δυνατόν να συμμετέχει στην επιτροπή κάποιος που οι αποφάσεις της τον αφορούν άμεσα.Σύμβουλος του υπ.παιδείας απάντησε πως θα θέσει το θέμα στον υπουργό.
4.Για το θέμα ενημέρωσα χθες αναλυτικά τους 600 αντιπροσώπους στην 84η Γ.Σ της ΔΟΕ.
Τέλος, επισημαίνω ότι κατανοώ την "ενόχληση" κάποιων που τα σχέδιά τους δημοσιοποιήθηκαν,αλλά δηλώνω πως όσες επιθέσεις και καταγγελίες κι αν δεχθώ ,όσο θα είμαι στην επιτροπή,θα υπερασπίζομαι τα συνταγματικά και νομοθετικά κατοχυρωμένα δικαιώματα των εκπαιδευτικών της δημόσιας εκπαίδευσης.
https://www.facebook.com/d.mpratis?fref=ts

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή όσοι έγραψαν πάνω από τη βάση 2006 και πριν ,ενώ το 2008 δεν έγραψαν πάνω από 55, να αδικηθούν? Προσωπικά έχω 3 επιτυχίες ασεπ και μια αποτυχία 2008, και νιώθω αδικημένη.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Καλά που υπάρχει και ο Μπράτης, έχω αρχίσει να τον συμπαθώ τον ασπρομάλλη.  :D

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Δηλαδή όσοι έγραψαν πάνω από τη βάση 2006 και πριν ,ενώ το 2008 δεν έγραψαν πάνω από 55, να αδικηθούν? Προσωπικά έχω 3 επιτυχίες ασεπ και μια αποτυχία 2008, και νιώθω αδικημένη.
συναδέλφισσα έχω 2 ασεπ το 2006 και 2008.  Το 2006 έγραψα καλυτερα και αν πιάσει όλον τον βαθμό της επίδοσης με όλη την προϋπηρεσία με συμφέρει  αυτό που λες κι εμένα . Το θέμα είναι αν στέκει νομικά όλο αυτό το να κρατάμε βαθμούς από διαφορετικές εξεταστικές διαδικασίες; αλλά κι εγώ αισθάνομαι αδικημένος να μου υποβαθμισθεί η προϋπηρεσία....50 μήνες από ωρομισθίες και αναπληρωτηλίκια μετά από ασεπ και στις Κυκλάδες 7 χρόνια....Ούτε πλαφόν ούτε συντελεστές αλλά ολόκληρη προϋπηρεσία 1 μόριο για κάθε μήνα. Πως θα συμβιβασθούμε;

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δηλαδή όσοι έγραψαν πάνω από τη βάση 2006 και πριν ,ενώ το 2008 δεν έγραψαν πάνω από 55, να αδικηθούν? Προσωπικά έχω 3 επιτυχίες ασεπ και μια αποτυχία 2008, και νιώθω αδικημένη.
Γιˊ αυτό και πρέπει να είναι μέσα ΟΛΟΙ οι ΑΣΕΠ όσους έχει ο καθένας μας.
Δεν είναι το ίδιο ένας με μιά επιτυχία και ένας με δύο ή τρείς άρα ΚΑΙ με προυπηρεσία.
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατανοώ κάθε συνάδελφο. Και αυτόν που έχει προυπηρεσία, έχω 25 μήνες εγώ, και αυτον που πέρασε ασεπ, έχω 3 επιτυχόντες προσωπικά. Σου απαντώ όμως, Portokali,  ότι δεν με νοιάζει πως θα μας ικανοποιήσουν ή τουλάχιστον δε θα μας αδικήσουν γιατί εγώ δεν είμαι πολιτικός και συνδικαλιστής. Αυτοί που αυτοπροτάθηκαν ως ικανοί ας βρουν τη λύση, για να μην το πω άκομψα...

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Πορτοκάλι δεν είναι θέμα συμβιβασμού αλλά να ζητήσουμε πράγματα που θα βελτιώνουν την πρόταση.
- Μεγάλη αδικία να πετιούνται έξω παλιοί επιτυχόντες μετά από όσα προηγήθηκαν στο παρελθόν (Πχ, με συντελεστή ή βάση) αν και προσωπικά δε με ευνοεί αλλά είναι δίκαιο.
- Δε γίνεται σε μια μοριοδότηση κριτηρίων αυτά να μην είναι σταθμισμένα δηλ. να υπάρχει ανώτατο όριο που μπορεί να συγκεντρώσει ένας υποψήφιος (επιπλέον να γίνεται βασικό κριτήριο η προϋπηρεσία είναι και νομικά διαβλητό)

Πρόταση:                                ΑΣΕΠ                                          μέγιστο 100 (όχι βέβαια εφικτό)
                                               Προϋπηρεσία                              μέγιστο   80  (πχ. μέγιστο 80 μήνες)
                                               Ακαδημαϊκά κοινωνικά κριτήριο  μέγιστο   20

Και επιτέλους γιατί όχι ο ίδιος πίνακας και για αναπληρωτές να ξεκαθαρίζει το τοπίο.


Αποσυνδεδεμένος akhs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=_pgu_stoykl_p_y%3d

Στο 58.40 μιλάει για το θέμα των αδιόριστων επιτυχόντων!

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
από τη στιγμή που η προυπηρεσία δεν ξερουν πώς αποκτήθηκε, όμως μπορούν να τη μάθουν, ας το κάνουν και να αφαιρέσουν εκείνη που αποκτήθηκε δίχως ΑΣΕΠ. Όμως γεννάται ένα ερώτημα: αφού δεν έγινε ΑΣΕΠ από το 2008, είναι νόμιμο να προσμετρηθεί η προυπηρεσία από το 09 έως σήμερα; για μόνιμους αναφέρομαι. Το σωστό δεν είναι να προσληφθούν σύμφωνα με την καταταξη ΑΣΕΠ και μόνο; αυτό δεν λέει ο νόμος;

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν νοείται προυπηρεσία χωρίς "ταβάνι" και ουσιαστικά να ξεπερνάει ακόμα και τον γραπτό ΑΣΕΠ.Επίσης δεν γίνεται πουθενά λόγος για παιδαγωγική επάρκεια μια και είναι προαπαιτούμενο για να ενταχθεί κάποιος στην εκπαίδευση.Το σχέδιο είναι πρόχειρο και κυρίως αναξιοκρατικό αφού "στοχεύει" σε συγκεκριμένες "ομάδες" και δεν λειτουργεί/προάγει συνολικά την αξιοκρατία/εξέλιξη/ισονομία όλων των αποφοίτων παρά μόνο όσων έχουν προυπηρεσία.
Θα σας "κοπεί" ο βήχας ορισμένους-αρκετούς που ευελπιστείτε και κοιτάζετε μόνο το προσωπικό σας συμφέρον και τις προυπηρεσίες.....οι πολιτικές εξελίξεις θα είναι ραγδαίες το επόμενο χρονικό διάστημα στην χώρα.
Το τελευταίο κρατήστε το.....!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2015, 01:06:04 πμ από Empire »

Αποσυνδεδεμένος atrainer34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

     Δυστυχώς η πραγματικότητα δεν είναι όπως θα τη θέλαμε. Το σύστημα επιλογής των εκπαιδευτικών έγινε με τα χρόνια "σύνθετο". Κάποιοι θα αδικηθούν και κάποιοι νομίζουν ότι θα ευνοηθούν. Όποιο και αν είναι το νέο σύστημα διορισμών (που απ'ότι φαίνεται θα είναι είναι άλλο για διορισμούς και άλλο για αναπληρωτές) η ουσία είναι ότι οι διορισμοί θα είναι πολύ λίγοι. Και φέτος και του χρόνου, και του παρα-χρόνου...Μιλάμε για διορισμούς όταν είναι αδιόριστοι οι επιτυχόντες (και διοριστέοι με ΦΕΚ) του 2008. Επτά χρόνια πριν. Είναι να γελάν κι οι πέτρες. Και όπως δήλωσε και σήμερα ο υπουργός το σύστημα αυτό θα είναι μεταβατικό. Είναι τόσο δύσκολο να δοθεί λύση που το αφήνουν για τον επόμενο.
     Ο καθένας απ' τη δική του οπτική γωνία δίκιο έχει. Και ο επιτυχών (και διοριστέος) στο γραπτό διαγωνισμό, κι ο επιτυχών (αλλά μη διοριστέος), κι ο 24μηνίτης με επιτυχία, κι ο 30μηνίτης χωρίς επιτυχία, και ο πολύτεκνος, κι αυτός που ανήκει σε ειδική κατηγορία, κι αυτός που έχει υπηρετήσει σε απομακρυσμένες περιοχές, κι ο νέος που θέλει μία ευκαιρία να δουλέψει στην εκπαίδευση...Όλοι δίκιο έχουμε. Υποθέτω ότι η Διαμαντοπούλου, ήθελε να μας το πει, αλλά τελικά μας το έδειξε με τον τρόπο της. Δε χωράμε όλοι. Όχι απλά δε χωράμε όλοι, αλλά χωράμε πολύ λίγοι. Μάλλον αυτός είναι ο λόγος που με ένα νόμο, κατάργησε όλα τα κεκτημένα (24μηνα, 30μηνα, 40% και άλλα...) και θέσπισε το διαγωνισμό που μαντέψτε : δεν θα προκηρύσσονται θέσεις, αλλά κατόπιν εορτής θα θα ανακοινώνονται πόσοι χρειάζονται.
     Όλα για τον πίνακα αναπληρωτών γίνονται. Δηλαδή όλα για την εργασία. Αυτό είναι είναι που μετράει σήμερα. Τα υπόλοιπα (μόρια, πίνακες, δυσπρόσιτα, 24μηνα, 30μηνα, 60μηνα, 100μηνα, ασεπ, ξασεπ και κόκκινα άλογα) είναι για να συζητάμε μεταξύ μας (καλή ώρα) και να βρίσκουμε κίνητρα. Το κίνητρο είναι ένα : η εργασία έστω και με αυτή τη μορφή (αναπληρωτής), που για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, μια χαρά είναι (με κόστος σε προσωπική ζωή δυστυχώς).
     Καμιά κυβέρνηση δε θέλει να δημιουργήσει στρατιές από μελλοντικούς διοριστέους και να κατοχυρώσει δικαιώματα διορισμού. Απλά συνεχίζεται το παιχνίδι, και σε κάποιο σημείο αλλάζουν οι κανόνες. Έχει συμβεί αρκετές φορές τα τελευταία 20 χρόνια. Για θυμηθείτε (από επετηρίδα και μετά) και θα καταλάβετε τι εννοώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159954
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.