*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034770 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Το νομοσχέδιο πότε περιμένουμε να περάσει από τη βουλή και να ψηφιστεί;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2015, 02:49:31 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν περάσει αυτή η πρόταση διορίζονται μόνο οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί γιατι έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες και παλιά πτυχία ! Φοβερούς συνδικαλιστές έχουμε !

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Συμφωνώ συνάδελφε sikat.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για πρωτη φορα βλέπω μια θεση της ΟΛΜΕ ( την ανάφερε σωστά η anixia) , με την οποια υπο καποιες μικροαλλαγες τεινω να συμφωνησω. μιλατε για νομιμο η οχι. δηλαδη κολλαει ο γενικος γραμματεας του υπουργειου στον ΑΣΕΠ του 06 και δεν κολλαει να βαλει τους χωρις ΑΣΕΠ; η βαζει τους ιδιωτικους , ενω υπαρχει απόφαση του ΣΤΕ επί αυτού; θελω να πω ότι η ερμηνεια του νομιμου , ειναι κατι που αποδεικνυεται πολυ ευαλωτο και ερμηνευσιμο κατά το δοκούν. η προταση που διαβασα σημερα από την Ολμε, εχει πολύ στερεες ηθικες και υγιεις προυποθεσεις, αγγιζει το αισθημα δικαιου και θελει μικρες διορθωσεις. οπως να μπαινει ολος ο βαθμος του ΑΣΕΠ και επισης δεν διαβασα προβλεψη για ιδιωτικους.  εκεί θελει πράγματι πολύ προσοχή! εκτος αν υπονοει ότι πρεπει να εξακολουθησει να ισχυει ότι ισχυε και στο παρελθον με τους ιδιωτικούς . αυτή ειναι η αποψη μου καθαρά και ξαστερα. και με την ΟΛΜΕ οχι μονο δεν εχω καμια σχεση , αλλα στριβω και στενα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
για πρωτη φορα βλέπω μια θεση της ΟΛΜΕ ( την ανάφερε σωστά η anixia) , με την οποια υπο καποιες μικροαλλαγες τεινω να συμφωνησω. μιλατε για νομιμο η οχι. δηλαδη κολλαει ο γενικος γραμματεας του υπουργειου στον ΑΣΕΠ του 06 και δεν κολλαει να βαλει τους χωρις ΑΣΕΠ; η βαζει τους ιδιωτικους , ενω υπαρχει απόφαση του ΣΤΕ επί αυτού; θελω να πω ότι η ερμηνεια του νομιμου , ειναι κατι που αποδεικνυεται πολυ ευαλωτο και ερμηνευσιμο κατά το δοκούν. η προταση που διαβασα σημερα από την Ολμε, εχει πολύ στερεες ηθικες και υγιεις προυποθεσεις, αγγιζει το αισθημα δικαιου και θελει μικρες διορθωσεις. οπως να μπαινει ολος ο βαθμος του ΑΣΕΠ και επισης δεν διαβασα προβλεψη για ιδιωτικους.  εκεί θελει πράγματι πολύ προσοχή! εκτος αν υπονοει ότι πρεπει να εξακολουθησει να ισχυει ότι ισχυε και στο παρελθον με τους ιδιωτικούς . αυτή ειναι η αποψη μου καθαρά και ξαστερα. και με την ΟΛΜΕ οχι μονο δεν εχω καμια σχεση , αλλα στριβω και στενα!
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
συμφωνω απολυτα!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πως ειναι δυνατόν να μην συμφωνείτε όταν κριτήριο θα ειναι το έτος κτήσης πτυχίου και η προϋπηρεσία ! Όλα τα Παπούδια ενωθείτε ! ( δεν είμαι μικρός σε ηλικία )

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα παιδιά δεν πρέπει να αποτελούν κριτήριο διορισμού!Ας παίρνουν επιδόματα αφού διοριστούν οι έγγαμοι με παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
 :D
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
συμφωνω απολυτα!
φίλε μου ομως όπως το είπες να μπαίνει ολόκληρος ο βαθμός των ασέπ!!!!!!!Οσο για τα παιδιά...αν είναι να δώσει ποσοστά στους πολύτεκνους...ναι τότε προτιμώ τον αθροιστικό τρόπο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2015, 03:27:07 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
μη σου πω αθροιστικά των δύο καλύτερων που έδωσες ;D ;D ;D γιατί αλλιώς την προυπηρεσία δεν την προσπερνάμε με τίποτα......

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kai εγω θεωρω οτι ειναι αδικο να ειναι εκτος οι συναδελφοι του 06 γιατι τοτε το τοπιο ηταν διαφοορετικο.Πιστευαν οτι θα διοριζονταν τουλαχιστον με το 24 μηνο.Αλλα απο εκει μεχρι να θεωρησω τα παιδια κριτηριο διορισμου παει πολυ.Οχι απλα διαφωνω...ειλικρινα δεν εχω λογια.Εχουμε καει οι αναπληρωτες απο το 20%των τριτεκνων στις αναπληρωσεις να τους βαλουμε κ πρωτους πρωτους στο διορισμο...Στην τελικη αν εγω δεν μπορω να κανω παιδια η Ολμε με θεωρει αναξια να μπω σε ταξη?Δεν το καταλαβα αυτο...Η αν στην τελικη δεν θελω να κανω παιδια δεν εχω αυτο το δικαιωμα?Κ τι σημαινει ημερομηνια κτησης πτυχιου?θα ξαναγυρισουμε στην επετηριδα αντι να πηγαινουμε μπροστα?

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Πως ειναι δυνατόν να μην συμφωνείτε όταν κριτήριο θα ειναι το έτος κτήσης πτυχίου και η προϋπηρεσία ! Όλα τα Παπούδια ενωθείτε ! ( δεν είμαι μικρός σε ηλικία )


Μπορουμε να κρινουμε με βαση το κοινο αισθημα δικαιου; Δηλ τι εχεις να πεις στους συναδελφους σου που πηραν πτυχιο το 92 πχ., περιμεναν 6 χρονια στην επετηριδα , εδωσαν ασεπ και ξαναεδωσαν και πετυχαν και εργαζονταν περιστασιακά ως αναπληρωτες ανα τη χωρα, κι ακομα δεν δικαιωθηκαν;
[/quote]
Τα παιδιά δεν πρέπει να αποτελούν κριτήριο διορισμού!Ας παίρνουν επιδόματα αφού διοριστούν οι έγγαμοι με παιδιά!
παιρνουν περιπου 40 ευρω το ενα 70 τα δυο...αν θυμαμαι καλα...
τι θες να πεις; εσυ αν εκανες προσληψεις και ειχες εναν 40άρη 50 άρη οικογενειαρχη με υποχρεωσεις αλλα εμπειρο επαγγελματία που εδωσε εξετασεις και πετυχε, και εναν μικρό σε ηλικία αλλά χωρις εμπειρία και υποχρεώσεις, ποιον θα σου επεβαλλε η συνειδηση σου να προσλαβεις και για ποιους λογους; θεωρεις οτι αυτοι οι δυο στο παραδειγμα μου εχουν ιδιες αναγκες να εργαστουν και ιδιες ευκαιριες;
Επαναλαμβανω με δεδομενο ότι εχουν και οι δυο επιτυχια σε εξετασεις, οποτε εξισου επικαιροποιημενες γνωσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2015, 03:41:30 μμ από dimitra68 »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θεωρώ ότι πρέπει σαν κριτήριο διορισμού απαραιτήτως να είναι ο δείκτης  IQ , από εδώ μέσα μπορεί ο καθένας να μας κρίνει.
Δε θεωρώ τον εαυτό μου ειρωνικό, το λέω ειλικρινά αλλά δε σας καταλαβαίνω. 
Η χώρα δεν έχει προοπτική, ούτε και η παιδεία στην Ελλάδα μας.

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το ξέρουμε pasas ότι δεν υπάρχει προοπτική ευρύτερα αλλά τι να κάνουμε; Να παρακολουθούμε ολημερις τα παπαγαλάκια των μμε;;;

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Dimitra68 θα τους έλεγα ότι η προϋπηρεσία που έχουν και ο βαθμός απο τον καλύτερο ΑΣΕΠ θα τους διόριζε. Εσυ τι έχεις να πεις σε έναν συνάδελφο που πέτυχε ΑΣΕΠ 62 και πήρε πτυχίο το 2007 και θα τον περάσει κάποιος χωρίς ΑΣΕΠ με πτυχίο το 1980 ! Το ποτέ πήρε ο καθένας πτυχίο και το ποσα παιδιά έχει ειναι δικό του θέμα !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 632
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.