*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034707 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Μα και στην προηγούμενη αύξηση ωραρίου, κανένας από αυτούς που προανέφερες δεν αντέδρασε όσο θα έπρεπε..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2015, 10:49:48 μμ από KONSTANTINOS30 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Το γνωρίζω, δυστυχώς! Αν, όμως, δεν υπάρξει και τώρα σθεναρή αντίδραση από όλους, τότε και η δημόσια εκπαίδευση θα υποβαθμιστεί για ακόμη μία φορά ( με ό,τι αυτό συνεπάγεται), αλλά και εμείς θα πρέπει να αλλάξουμε επαγγελματικά σχέδια! Θέλα να πιστεύω πως τώρα τα πράγματα δε θα είναι όπως πριν από δύο χρόνια.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά θεωρώ πιθανή την αύξηση του ωραρίου των μονίμων (από φέτος για τους δασκάλους ), από την επόμενη χρονιά για τους καθηγητές! Και όπως έχω ξαναγράψει: μένει να δούμε πως θα αντιδράσουν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς, οι μαθητές και οι τοπικές κοινωνίες...
Οι γονείς , οι μαθητές και οι τοπικές κοινωνίες θα αντιδράσουν όσο αντέδρασαν και πριν 2 χρόνια που αυξήθηκε το ωράριο στη βθμια ...δηλαδή καθόλου . Οι εκπαιδευτικοί ισως κανουν 1-2 μέρες απεργία στην καλύτερη με ποσοστό συμμετοχής 5-10%, θα βγάλει η ΟΛΜΕ ανακοίνωση διαμαρτυρίας , ο Μπράτης θα ποστάρει στο fb ''οργισμένα''  μηνυματα κι ο ανορθόγραφος Καψαλάκης από την Κρήτη θα κλαίει στο blog του για τους αναπληρωτές .....

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Το γνωρίζω, δυστυχώς! Αν, όμως, δεν υπάρξει και τώρα σθεναρή αντίδραση από όλους, τότε και η δημόσια εκπαίδευση θα υποβαθμιστεί για ακόμη μία φορά ( με ό,τι αυτό συνεπάγεται), αλλά και εμείς θα πρέπει να αλλάξουμε επαγγελματικά σχέδια! Θέλα να πιστεύω πως τώρα τα πράγματα δε θα είναι όπως πριν από δύο χρόνια.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πάλι παρόμοια θα είναι..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δεν το πιστεύω, αφού τα όρια και οι αντοχές των μονίμων έχουν διαλυθεί από καιρό! Τώρα για την κοινωνία και τους άλλους εμπλεκόμενους στο χώρο της παιδείας, αν δεν αντιδράσουν στην πιθανολογούμενη (κατ΄εμέ) αύξηση του ωραρίου, είναι άξιοι της μοίρας τους και συνάμα θα δείξουν ότι κάθε άλλο παρά αγωνιστές και υπέρμαχοι μιας ανεξάρτητης, αυτόνομης και αυτεξούσιας χώρας είναι! Ότι καλά παθαίνουν και υφίστανται τα όσα υφίστανται κι ότι δεν τους αξίζει τίποτε καλύτερο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

anemona

  • Επισκέπτης
Εγώ πιστεύω ότι δεν θα κάνουν τίποτα,ούτε οι μόνιμοι,ούτε οι αναπληρωτές και ούτε οι γονείς ή οι εμπλεκόμενοι φορείς....κανείς. Στοιχηματίζω ο,τι θέλετε. Ειλικρινά δεν υπάρχει τίποτα αξιόμαχο στον εκπαιδευτικό τομέα. Δείτε το εξής απλό....εκατό αλλαγές γίνονται στην παιδεία και κανείς ποτέ δεν σήκωσε κεφάλι,δεν στάθηκε ώρες μπροστά στο υπουργείο,δεν έκανε απεργία διαρκείας....μην εθελοτυφλούμε....είμαστε νωθροί,νωχελικοί και παρτάκηδες.Μακάρι να έχω άδικο.Αλλά κρατήστε το μήνυμά μου και τα λέμε εν ευθέτω χρόνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2015, 09:38:03 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Εγώ πιστεύω ότι δεν θα κάνουν τίποτα,ούτε οι μόνιμοι,ούτε οι αναπληρωτές και ούτε οι γονείς ή οι εμπλεκόμενοι φορείς....κανείς. Στοιχηματίζω ο,τι θέλετε. Ειλικρινά δεν υπάρχει τίποτα αξιόμαχο στον εκπαιδευτικό τομέα. Δείτε το εξής απλό....εκατό αλλαγές γίνονται στην παιδεία και κανείς ποτέ δεν σήκωσε κεφάλι,δεν στάθηκε ώρες μπροστά στο υπουργείο,δεν έκανε απεργία διαρκείας....μην εθελοτυφλούμε....είμαστε νωθροί,νωχελικοί και παρτάκηδες.Μακάρι να έχω άδικο.Αλλά κρατήστε το μήνυμά μου και τα λέμε εν ευθέτω χρόνο.
+++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Αστερόσκονη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά θεωρώ πιθανή την αύξηση του ωραρίου των μονίμων (από φέτος για τους δασκάλους ), από την επόμενη χρονιά για τους καθηγητές! Και όπως έχω ξαναγράψει: μένει να δούμε πως θα αντιδράσουν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς, οι μαθητές και οι τοπικές κοινωνίες...
Καλά, πραγματικά περιμένει κανείς αντίδραση από γονείς και μαθητές για την αύξηση του ωραρίου;  :o  Όλοι γνωρίζουμε ότι ειδικά στο θέμα του ωραρίου η κοινωνία ήταν πάντα απέναντι στους εκπαιδευτικούς ...

anemona

  • Επισκέπτης
Ποιά κοινωνία; Πότε ξεσηκώθηκαν οι γονείς; Αυτοί ενδιαφέρονται να πάει το παιδί σχολείο και τίποτα παραπάνω. Πού ήταν όταν αποφασίστηκε και εφαρμόστηκε ο αριθμός των 30 ατόμων ανά τάξη; Όταν απουσιάζουν οι καθηγητές από την τάξη; Όταν η δεύτερη γλώσσα περιορίστηκε ή κόπηκε; Όλοι φταίνε από κοινού και συνεπώς τίποτα δεν θα γίνει. Πιο σαθρή κοινωνία δεν είδα ξανά...

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εμεις μελη αυτης της κοινωνιας ειμαστε ατομιστες, συμφεροντολογοι, παρτακηδες. Δεν μπορουμε οχι να εμπνευσουμε, αλλα ουτε καν να υποψιασουμε τους νεους ανθρωπους. Ειμαστε μακραν ο πιο αναδελφος κλαδος του δημοσιου και θεωρω οτι δικαιως τραβαμε , οτι τραβαμε...

anemona

  • Επισκέπτης
Και εμεις μελη αυτης της κοινωνιας ειμαστε ατομιστες, συμφεροντολογοι, παρτακηδες. Δεν μπορουμε οχι να εμπνευσουμε, αλλα ουτε καν να υποψιασουμε τους νεους ανθρωπους. Ειμαστε μακραν ο πιο αναδελφος κλαδος του δημοσιου και θεωρω οτι δικαιως τραβαμε , οτι τραβαμε...
Ακριβώς.Συμφωνώ και επαυξάνω.Είμαστε οι πιο μίζεροι,οπορτουνιστές και κακοί σαν κλάδος και σαν άνθρωποι.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Ακριβώς.Συμφωνώ και επαυξάνω.Είμαστε οι πιο μίζεροι,οπορτουνιστές και κακοί σαν κλάδος και σαν άνθρωποι.
αρκεί κάποιος να διαβάσει το συγκεκριμένο νήμμα για να βγάλει συμπεράσματα. με το που βγαίνει κάποια είδηση για διορισμούς γίνεται ο κακός χαμός το τσαλαπάτημα, αν δεν υπάρχει όλα καλά...... Λέτε για αυτό να μην κάνουν διορισμούς;;;;

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ρρ
« Απάντηση #5346 στις: Αύγουστος 08, 2015, 10:52:21 πμ »
Δεν τους αφήνει η Τρόικα..
Μια χαρα τους αφηνει η Τροικα εδώ και 5 χρονια.Αυτοι ΔΕΝ θελουν.Ειναι καθαρα θεμα πολιτικης βουλησης

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Άρα, να υποθέσω πως συμφωνείτε όλοι με τη γνώμη μου πως η αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών φαντάζει ως η μοναδική, αυτή τη στιγμή, λύση για την κάλυψη των πολλών κενών στα σχολεία; Πιστεύω, βέβαια, να μην υλοποιηθεί φέτος, ούτε ποτέ πάλι!
Τώρα σχετικά με όσα γράφονται για τον κλάδο μας, που συγκροτείται από συμφεροντολόγους, κακούς και μίζερους ανθρώπους, σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι, όπως και σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους (γιατροί, φαρμακοποιοί, δικηγόροι, δημοσιογράφοι κ.λ.π.),  αλλά, επιτρέψτε μου να επισημάνω πως η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών είναι άνθρωποι που αγαπούν τα παιδιά και το λειτούργημά τους και παρόλη τη λάσπη που τους ρίχνουν, την απαξίωση και τις τεράστιες ελλείψεις, κάνουν ότι μπορούν, ώστε να ολοκληρωθεί απρόσκοπτα και ομαλά κάθε φορά η σχολική χρονιά! Προσωπικά, έχω συναντήσει πολύ περισσότερους συναδέλφους πρόθυμους να με βοηθήσουν σε ό,τι χρειαστώ, αλληλέγγυους, ανθρώπινους και με αληθινό ενδιαφέρον για την πρόοδο και την υγεία των μαθητών τους, παρά συναδέλφους αδιάφορους, που να κοιτάζουν να τελείωσει όπως-όπως η ώρα και να πάνε για τσιγάρο ή να νοιάζονται να ψαρέψουν ιδιαίτερα από τη σχολική τάξη! Αυτούς, εξάλλου, όλοι (γονείς, τοπική κοινωνία ...) ξέρουν ποιοι είναι και εύχονται να μην τους έχουν ποτέ ως διδάσκοντες, γιατί θα πρόκειται για μία χαμένη χρονιά!  Άρα καταλήγω πως από εμάς τους ίδιους, τους εκπαιδευτικούς, από τη στάση μας και από το πόσο τιμάμε το λειτούργημά μας, εξαρτάται τελικά αν θα αντιδράσει η κοινωνία ή αν θα μείνει άπραγη να παρακολουθεί απλά τις δυσάρεστες εξελίξεις και να θυσιάζει κάθε χρονιά τα παιδιά της στις παράλογες απαιτήσεις των δανειστών, των κυβερνώντων, των υπουργών!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159955
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.