*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ολοι λέτε με σιγουριά ότι και φέτος δε θα γινουν διορισμοί. Κι εγώ αυτό πιστεύω και όχι μόνο εξαιτίας των πρόωρων εκλογων αλλά και επειδη παρακολουθώ από κοντά όλα αυτά που συμβαίνουν στην Παιδεία τα τελευταία χρόνια του μνημονίου.
Όμως, έχει βγει επίσημα κάποια ανακοίνωση από την μέχρι τώρα υπουργική ομάδα ή έστω και Off the record, π.χ. τηλεφωνικά ή σε κάποια συνάντηση με κάποιους από εσάς, που κάποιο στέλεχος του υπουργείου έδωσε την πληροφορία για μηδενικούς διορισμούς;
Οχι πως έχω την ανάγκη να ελπίζω σε κάτι. Απλώς θελω να ξερω αν αυτό που ολοι λέτε με απόλυτη βεβαιότητα είναι προσωπικές σας απόψεις ή έχετε κάποια πληροφορία. Πάντως, άλλη μια χρονιά χωρίς διορισμούς στην εκπαίδευση ξεπερνά κατά πολύ το 1:10!!!
το 1:10 δεν υπηρξε ποτε. Οταν γινανε διορισμοι ηταν 1:22,5 .
και περυσι δεν ειχε ανακοινωσει το υπουργειο οτι δεν θα κανει διορισμους. Απλα δεν εκανε ενω ελεγε οτι θα κανει και ολη η πληροφορηση μας ηταν οτι οντως θα κανει. Φετος λεει παλι οτι θα κανει αλλα η πληροφορηση που εχουμε ειναι οτι δεν θα κανει. Θα κανει καποιο ποσοστο απο τα φεκ στα μεσα της χρονια και τα αλλα φεκ πανε του χρονου. Τα παραπανω ειναι οπως ειπες στα οφφ ρεκορντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Κι όμως συνάδελφε. Υπάρχουν συνάδελφοι (πολλοί σε αριθμό) που θεωρούν ότι αυτοί που προσέφυγαν είναι παρτάκηδες και έχουν πάρει στο λαιμό τους τους πάντες. Υπάρχουν επίσης συνάδελφοι (νομίζω λιγότεροι) που θεωρούν ότι αυτοί που προσέφυγαν είναι παρτάκηδες, γιατί στρέφονται εναντίον συναδέλφων και θα έπρεπε να δείξουν ανωτερότητα, τουτέστιν να μην κάνουν τίποτα και να μείνουν στην ανεργία.
Συνάδελφε από τη στιγμή που αδικήθηκαν, καλά έκαναν..

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Συνάδελφτελευταιε από τη στιγμή που αδικήθηκαν, καλά έκαναν..
Με τόσους νόμους και τροποποιήσεις τα τελευταια 20 χρόνια (εχω χασει τη μπάλλα...) ξέρεις κανέναν που να μην έχει αδικηθεί? Σας ξαναλεώ θα τα βρούμε μπροστά μας.....Ολοι απο την αρχη σε μηδενική βαση με νεό ΑΣΕΠ αυτη τη λύση θα επιδειώξουν (νίπτω τας χείρας μου...)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ

Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανονισμούς που αποδεχτήκατε. Να σέβεστε μέλη και επισκέπτες που μπαίνουν για να ενημερωθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2015, 08:43:04 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπική εκτίμηση. Οι δικαστικές προσφυγές θα γίνουν το τέλειο άλλοθι στην Κυβέρνηση (όποια θα είναι τέλος πάντων) για μηδενικές προσλήψεις και για αύξηση ωραρίου, ώστε να καλυφθούν οι ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Προσωπική εκτίμηση. Οι δικαστικές προσφυγές θα γίνουν το τέλειο άλλοθι στην Κυβέρνηση (όποια θα είναι τέλος πάντων) για μηδενικές προσλήψεις και για αύξηση ωραρίου, ώστε να καλυφθούν οι ανάγκες.

Μπορεί και να ισχύει αυτό που λες, αλλά δε γινόταν αλλιώς. Κάποιοι επιτυχόντες ήταν εν μέρει τυχεροί και κουτσοδούλευαν ως αναπληρωτές (σε πολύ χειρότερη θέση στον πίνακα βέβαια από αυτή που θα είχαν κανονικά αν εφαρμοζόταν από την αρχή ο νόμος Αρσένη). Είναι άλλοι όμως που δεν έχουν δουλέψει καθόλου και έχουν φτάσει στα όρια τους. Όταν έχουν μια απόφαση στα χέρια τους που θεωρούν ότι τους δικαιώνει, δε θα κάτσουν να ανεχτούν ακόμα μια χρονιά ανεργίας, μήπως και προσφέρουν άλλοθι στην Κυβέρνηση...

Συνάδελφε από τη στιγμή που αδικήθηκαν, καλά έκαναν..

Εγώ δε διαφωνώ καθόλου, σου μεταφέρω τι έχω ακούσει (διαβάσει) από συναδέλφους. Παρτάκηδες γιατί καταφέρονται εναντίον συναδέλφων και πάνε να τους φάνε τη θέση και να τους πετάξουν από τους πίνακες και ότι η ανώτερη στάση θα ήταν να μην κάνουν προσφυγή εναντίον συναδέλφων

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Εγώ δε διαφωνώ καθόλου, σου μεταφέρω τι έχω ακούσει (διαβάσει) από συναδέλφους. Παρτάκηδες γιατί καταφέρονται εναντίον συναδέλφων και πάνε να τους φάνε τη θέση και να τους πετάξουν από τους πίνακες και ότι η ανώτερη στάση θα ήταν να μην κάνουν προσφυγή εναντίον συναδέλφων
Από όλες τις πλευρές των εκπαιδευτικών μπορεί να έχουν ακουστεί διάφορα..

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Με τόσους νόμους και τροποποιήσεις τα τελευταια 20 χρόνια (εχω χασει τη μπάλλα...) ξέρεις κανέναν που να μην έχει αδικηθεί? Σας ξαναλεώ θα τα βρούμε μπροστά μας.....Ολοι απο την αρχη σε μηδενική βαση με νεό ΑΣΕΠ αυτη τη λύση θα επιδειώξουν (νίπτω τας χείρας μου...)
Βασικά όλοι μας έχουμε μπερδευτεί γιατί δεν ισχύει κάτι σίγουρο για όλα τα χρόνια..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Από όλες τις πλευρές των εκπαιδευτικών μπορεί να έχουν ακουστεί διάφορα..

Δε διαφωνώ. Και είναι και ανούσια η αντιπαράθεση και οι χαρακτηρισμοί. Δικαστικά θα λυθεί το θέμα. Δε θα αποφασίσει ούτε το υπουργείο, ούτε κάποια από τις πλευρές. Τώρα το πόσο πιστά και γρήγορα θα εφαρμόσει το υπουργείο την οποιαδήποτε απόφαση, είναι ένα θεματάκι...

Αποσυνδεδεμένος dorothea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
μπορει κανεις να εξηγησει γιατι εγινε ολο αυτο?θα αλλαξει κατι στους πινακες?

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
το 1:10 δεν υπηρξε ποτε. Οταν γινανε διορισμοι ηταν 1:22,5 .
και περυσι δεν ειχε ανακοινωσει το υπουργειο οτι δεν θα κανει διορισμους. Απλα δεν εκανε ενω ελεγε οτι θα κανει και ολη η πληροφορηση μας ηταν οτι οντως θα κανει. Φετος λεει παλι οτι θα κανει αλλα η πληροφορηση που εχουμε ειναι οτι δεν θα κανει. Θα κανει καποιο ποσοστο απο τα φεκ στα μεσα της χρονια και τα αλλα φεκ πανε του χρονου. Τα παραπανω ειναι οπως ειπες στα οφφ ρεκορντ.
Και να σκεφτούμε ότι είχαν ξεκινήσει με την προοπτική του 1 προς 5 για την παιδεία..

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
μπορει κανεις να εξηγησει γιατι εγινε ολο αυτο?θα αλλαξει κατι στους πινακες?
Αν δεν περάσουν οι άλλες προσφυγές, δε θα αλλάξει κάτι..
Απλά θα πάρει ΦΕΚ και θα καθυστερήσει να βγει η εγκύκλιος..
Αν περάσουν όμως θα έχουμε και άλλες αλλαγές..

anemona

  • Επισκέπτης
Και να σκεφτούμε ότι είχαν ξεκινήσει με την προοπτική του 1 προς 5 για την παιδεία..
Ούτε το 1/30 εφαρμόστηκε. Αυτό αποδεικνύει περίτρανα πως δεν πρέπει να ελπίζουμε σε νέο σύστημα διορισμών σύντομα όπως επίσης ότι αν υπάρξουν διορισμοί θα είναι ελάχιστοι.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Ούτε το 1/30 εφαρμόστηκε. Αυτό αποδεικνύει περίτρανα πως δεν πρέπει να ελπίζουμε σε νέο σύστημα διορισμών σύντομα όπως επίσης ότι αν υπάρξουν διορισμοί θα είναι ελάχιστοι.
Βασικά δεν ενδιαφέρονται πλέον καθόλου για τη δημόσια εκπαίδευση..
Το δείχνουν ξεκάθαρα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.