*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034672 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Αν ισχύοθν αυτά, τότε δυο είναι τα πιθανά σενάρια
1. Νέο σύστημα διορισμών μονίμων και αναπληρωτών υπο την εποπτεία του ΑΣΕΠ (μοριοδότηση) ή
2. Διενέργεια διαγωνισμού ΑΣΕΠ για όλους πριν από τον Αύγουστο.
Διαλέξτε και πάρτε.........
Γραπτός διαγωνισμός και πάλι γραπτός, ώστε να έχουν και οι νεότεροι απόφοιτοι ευκαιρία συμμετοχής και δυνατότητα διεκδίκησης μιας θέσης στο δημόσιο σχολείο και να μην μπορεί κανένας "παλιός" να βρει πλέον δικαιολογία για τη μη συμμετοχή του σε γραπτές εξετάσεις. Ιδού η Ρόδος, λοιπόν,  ...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Γραπτός διαγωνισμός και πάλι γραπτός, ώστε να έχουν και οι νεότεροι απόφοιτοι ευκαιρία συμμετοχής και δυνατότητα διεκδίκησης μιας θέσης στο δημόσιο σχολείο και να μην μπορεί κανένας "παλιός" να βρει πλέον δικαιολογία για τη μη συμμετοχή του σε γραπτές εξετάσεις. Ιδού η Ρόδος, λοιπόν,  ...

Ας προσπεράσουμε το γεγονός ότι ο διαγωνισμός κοστίζει πολλά και αυτοί δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν γραπτό διαγωνισμό. Ας πούμε ότι θέλουν. Νομίζω προβλέπεται να μεσολαβεί διάστημα 4 μηνών από τη στιγμή της κατάθεσης των δικαιολογητικών μέχρι τη διεξαγωγή. Ας πούμε λοιπόν ότι ξεκινάνε οι αιτήσεις Ιανουάριο-Φεβρουάριο (λέμε τώρα). Άρα ο διαγωνισμός μπορεί να γίνει το νωρίτερο Ιούνιο. Με τις πανελλαδικές, δύσκολο, άρα Ιούλιο. Να θυμίσω ότι στον τελευταίο ΑΣΕΠ, οι εξετάσεις διεξήχθησαν το Φεβρουάριο και τα αποτελέσματα βγήκαν ένα εξάμηνο μετά, τον Αύγουστο. Το να θεωρούμε ότι θα προλάβουν να γίνουν α) η κατάθεση δικαιολογητικών, β) η διεξαγωγή και γ) η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων πριν την κατάρτιση των πινάκων αναπληρωτών τον Αύγουστο, είναι όνειρο θερινής νυκτός και έχουμε χειμώνα...

Υπόψη, δεν είμαι κατά της διεξαγωγής του διαγωνισμού.


Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Παιδιά ας ειμαστε ρεαλιστες, λεφτα για μονιμους διορισμους δεν υπαρχουν...... όλη η φασαρία γίνεται για την αναπλήρωση.
Τωρα το τι θα κάνει το υπουργειο είναι άγνωστο, παντωσ επειδη η κυβερνηση οπως την ξέρουμε δεν θα είναι για πολυ (με 153 βουλευτες χωρις να έχουν αγγιξει ακόμα το συνταξιοδοτικο λιγο δυσκολο το βλέπω να κρατησει ) όλα είναι ρευστα ...... Πάντως τους βάζει ένα φρένο στην αυθαιρεσία, θα δειξει!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Ας προσπεράσουμε το γεγονός ότι ο διαγωνισμός κοστίζει πολλά και αυτοί δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν γραπτό διαγωνισμό. Ας πούμε ότι θέλουν. Νομίζω προβλέπεται να μεσολαβεί διάστημα 4 μηνών από τη στιγμή της κατάθεσης των δικαιολογητικών μέχρι τη διεξαγωγή. Ας πούμε λοιπόν ότι ξεκινάνε οι αιτήσεις Ιανουάριο-Φεβρουάριο (λέμε τώρα). Άρα ο διαγωνισμός μπορεί να γίνει το νωρίτερο Ιούνιο. Με τις πανελλαδικές, δύσκολο, άρα Ιούλιο. Να θυμίσω ότι στον τελευταίο ΑΣΕΠ, οι εξετάσεις διεξήχθησαν το Φεβρουάριο και τα αποτελέσματα βγήκαν ένα εξάμηνο μετά, τον Αύγουστο. Το να θεωρούμε ότι θα προλάβουν να γίνουν α) η κατάθεση δικαιολογητικών, β) η διεξαγωγή και γ) η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων πριν την κατάρτιση των πινάκων αναπληρωτών τον Αύγουστο, είναι όνειρο θερινής νυκτός και έχουμε χειμώνα...

Υπόψη, δεν είμαι κατά της διεξαγωγής του διαγωνισμού.
Ας διεξαχθή και το φθινόπωρο του 2016, δεν έχω πρόβλημα, άλλοι θα έχουν!
Αλήθεια, πόσο πιθανό είναι να απορροφηθούν σταδιακά οι επιτυχόντες των δύο τελευταίων γραπτών ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, όπως σε άλλους τομείς του δημοσίου;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Ας διεξαχθή και το φθινόπωρο του 2016, δεν έχω πρόβλημα, άλλοι θα έχουν!
Αλήθεια, πόσο πιθανό είναι να απορροφηθούν σταδιακά οι επιτυχόντες των δύο τελευταίων γραπτών ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, όπως σε άλλους τομείς του δημοσίου;

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά ας ειμαστε ρεαλιστες, λεφτα για μονιμους διορισμους δεν υπαρχουν...... όλη η φασαρία γίνεται για την αναπλήρωση.
Τωρα το τι θα κάνει το υπουργειο είναι άγνωστο, παντωσ επειδη η κυβερνηση οπως την ξέρουμε δεν θα είναι για πολυ (με 153 βουλευτες χωρις να έχουν αγγιξει ακόμα το συνταξιοδοτικο λιγο δυσκολο το βλέπω να κρατησει ) όλα είναι ρευστα ...... Πάντως τους βάζει ένα φρένο στην αυθαιρεσία, θα δειξει!!

1)οι Αναπληρωτές πλέον κοστίζουν πολλά...πολλοί έχουν αρκετά χρόνια δουλειάς και είναι σε μεγάλα κλιμάκια
ο νεοδιόριστος κοστίζει λιγότερο.
2)ο γραπτός ΑΣΕΠ με την εμπειρία του 2008 ( τελευταίου ) όντως δύσκολο να γίνει, εκτός και αν δεν έχουν πρόβλημα να διορίσουν το Σεπτέμβρη.
3)Οι νέοι και με γραπτό διαγωνισμό αλλά και με μοριοδοτούμενο ΑΣΕΠ μπορούν και να μπουν στο παιχνίδι αλλά και να εργαστούν/διοριστούν γιατί θα μοριοδοτούνται τα πάντα, 3 σχεδόν χρόνια με κλήρωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά και πιο παλιά..έχουν πολλοί παιδαγωγική κατάρτιση χωρίς ούτε 1 ώρα τάξης + μεταπτυχιακά, ξένη γλώσσα, χαρτί Η/Υ , άρα μόρια μπορούν να τσεπώσουν
4)με 30-50 ευρώ παράβολο ακόμα και γραπτός ΑΣΕΠ να γίνει , βγαίνουν τα έξοδα του διαγωνισμού.
5)το ερώτημα είναι θα μπορέσουν να κάνουν έστω και 5000 διορισμούς το 2016 και άλλους τόσο το 2017? είτε 10.000 το 2016 όπως λένε? λέω εγώ τώρα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2015, 08:53:38 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Ας διεξαχθή και το φθινόπωρο του 2016, δεν έχω πρόβλημα, άλλοι θα έχουν!
Αλήθεια, πόσο πιθανό είναι να απορροφηθούν σταδιακά οι επιτυχόντες των δύο τελευταίων γραπτών ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, όπως σε άλλους τομείς του δημοσίου;

Κανονικά αξίωση δε μπορούν να έχουν οι επιτυχόντες κι ας είμαι μέσα σε αυτούς. Όταν προκηρύσσονται συγκεκριμένες θέσεις, είναι συγκεκριμένες θέσεις, τέλος. Όποιος έχει περάσει τη βάση, πριμοδοτείται στον πίνακα αναπληρωτών, αλλά ως εκεί. Το σωστό είναι μετά να γίνεται νέος διαγωνισμός και οι όποιες θέσεις κενές να εντάσσονται σε κείνον. Επίσης αυτό που λες για άλλους τομείς του δημοσίου. Νομίζω μόνο στους εκπαιδευτικούς δεν ταυτίζονται οι όροι επιτυχών και διοριστέος. Για αυτό υπάρχει πολλές φορές η σύγχιση. Στους άλλους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ επιτυχόντες είναι μόνο οι διοριστέοι γιατί είναι με μοριοδότηση ή δεν τίθεται κάποια βάση ώστε να θεωρείσαι επιτυχών ή μη. ΑΝ απορροφηθούν σταδιακά οι επιτυχόντες των προηγούμενων ΑΣΕΠ (2,3, όλων) θα είναι 1ον γιατί δε θα θέλουν να κάνουν νέο γραπτό διαγωνισμό και 2ον μέσω συστήματος μοριοδότησης που θα τους ευνοεί καθαρά (γιατί έχει επιτυχόντες που δεν έχουν καθόλου προϋπηρεσία, οπότε ένα μεικτό σύστημα που δίνει ίση αξία σε προϋπηρεσία και σε επιτυχία σε ΑΣΕΠ ή δεν θέτει ως προϋπόθεση την επιτυχία σε ΑΣΕΠ δε θα οδηγήσει στην απορρόφηση τους).

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Παιδια δεν κρατιεμαι άλλο ............
πήρα τηλ τον κ. Χατζηφώτη , μου ξεκαθαρισαν ότι η αποφαση σχετικα σχετικα με την προσφυγη των επιτυχόντων για τους πίνακες αναπληρωτων είναι ΘΕΤΙΚΗ για τους προσφυγέντες και ότι το υπουργείο οφείλει να να διορίζει μόνο από επιτυχόντες ασεπ.... ααα και η μοριοδότηση της προυπηρεσιασ πρέπει να ειναι μικρή και όχι βεβαια μήνας και μοριο . Θα μας στειλουν μέιλ με την απόφαση αναλυτικα .Αυτά ..

Πότε θα γίνει αυτό -που απόφαση ακούμε και απόφαση δε βλέπουμε- είπε;; Γιατί ο κάθε δικηγόρος κάνει τις δικές του ερμηνείες. Πρέπει να δούμε το κείμενο του ίδιου του δικαστηρίου (και μετά φυσικά να αρχίσουμε ο καθένας τις δικές μας ερμηνείες)

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Πότε θα γίνει αυτό -που απόφαση ακούμε και απόφαση δε βλέπουμε- είπε;; Γιατί ο κάθε δικηγόρος κάνει τις δικές του ερμηνείες. Πρέπει να δούμε το κείμενο του ίδιου του δικαστηρίου (και μετά φυσικά να αρχίσουμε ο καθένας τις δικές μας ερμηνείες)
Εσενα ο δικος σου δικηγόρος τι σου είπε;;;;;; Πες μας να μάθουμε και την άλλη ερμηνεια ,αν υπάρχει.
Την απόφαση δεν έχω δει αλλα σήμερα μίλησα δύο φορες μαζι τους και δεν νομιζω τοσο μεγαλο δικηγορικο γραφειο να έχει βαλει ανθρώπους να μας λένε ψέματα .

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Εσενα ο δικος σου δικηγόρος τι σου είπε;;;;;; Πες μας να μάθουμε και την άλλη ερμηνεια ,αν υπάρχει.
Την απόφαση δεν έχω δει αλλα σήμερα μίλησα δύο φορες μαζι τους και δεν νομιζω τοσο μεγαλο δικηγορικο γραφειο να έχει βαλει ανθρώπους να μας λένε ψέματα .

Εγώ δεν έχω δικό μου δικηγόρο. Εγώ ξέρω ότι όταν έγινε η κύρια δίκη, στις 8/10, όλοι οι διάδικοι ήταν χαρούμενοι και νικητές. Και το Υπουργείο, και ο Κολλύρης και ο Χατζηφώτης. Και σου πάω στοίχημα ότι όταν θα ανακοινωθεί η απόφαση, πάλι όλοι νικητές θα είναι.

εγώ πήρα τηλέφωνο  το δικηγορικό γραφείο και μου είπε άλλα: ότι θα ισχυσουν οι πίνακες των αναπληρωτών ως έχουν και την επόμενη σχολική χρονιά. Η απόφαση που βγήκε ήταν ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Μόνο, εάν και εφόσον γίνει νἐος γραπτος διαγωνισμός, ο πίνακας των αναπλωρωτών θα τροφοδοτείται αποκλειστικά από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. Αυτοί που ισχυρίζεστε το αντίθετο να κοινοποιήσετε τη δικαστική απόφαση-γιατί το θέμα αφορά όλους!!!!!!!!! Μην παίζετε με τα νεύρα μας.

Τα βλέπεις; Λογικά το δικηγορικό γραφείο που αναφέρει ο/η fainareti είναι του Κολλύρη. Αυτοί είναι μικρό δικηγορικό γραφείο για αυτό λένε ψέματα;

Είναι απαραίτητο να δούμε την απόφαση με τα ίδια μας τα μάτια. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν πέρα από τη δικιά μου κρίση. Και δεν είμαστε σε αντίθετες πλευρές, αλλά δε θέλω να ενθουσιαστώ και μετά να διαπιστώσω ότι ήταν λόγια του αέρα από κάποιο δικηγόρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2015, 09:09:30 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
η fainareti αυτα που έγραψε ήταν την Παρασκευη δηλ παλια κουλουρια, τα δικά μου ειναι πιο φρεσκα γιατι είναι σημερινά!!!!!
όμωσ έχεις δίκιο  οτι μπορει και οι 2 να φανουν νικητες αφού για φέτος που ηταν το ζητούμενο για πολλους απο τους προσφυγέντες δεν προκειται να αλλάξει κάτι ...... αλλά απο του χρόνου ;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2015, 09:18:57 μμ από ran »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
η fainareti αυτα που έγραψε ήταν την Παρασκευη δηλ παλια κουλουρια, τα δικά μου ειναι πιο φρεσκα γιατι είναι σημερινά!!!!!
όμωσ έχεις δίκιο  οτι μπορει και οι 2 να φανουν νικητες αφού για φέτος που ηταν το ζητούμενο για πολλους απο τους προσφυγέντες δεν προκειται να αλλάξει κάτι ...... αλλά απο του χρόνου ;;;;

Και πάλι, όπως και να στα είπαν να είναι, έχει πολλές αδιευκρίνιστες λεπτομέρειες... Τί αναφέρει η απόφαση; Επιτυχόντες ΑΣΕΠ γενικά; Επιτυχόντες μόνο του 2008; Μόνο των τελευταίων 2; Και αναφέρει τίποτα για τη μοριοδότηση του ΑΣΕΠ στους πίνακες; Θα παραμείνει η μοριοδότηση με 1 μόριο για κάθε βαθμό πάνω από τη βάση; Ή θα μειωθεί κι αυτή όπως της προϋπηρεσίας; Αυτά δύσκολα θα στα αναλύσουν από το τηλέφωνο. Οπότε πρέπει να δούμε την απόφαση. Υποθέτω ότι δεν είπαν το πότε. Και ο Χατζηφώτης δε διακρίνεται και για τη γρήγορη πληροφόρηση... Αν δεν έπαιρνες τηλέφωνο δε θα είχες μάθει τίποτα. Θα περίμενες να στείλει την απόφαση με μέηλ, που μπορεί να το κάνει και σε 2 μήνες.

anemona

  • Επισκέπτης
Γραπτός διαγωνισμός και πάλι γραπτός, ώστε να έχουν και οι νεότεροι απόφοιτοι ευκαιρία συμμετοχής και δυνατότητα διεκδίκησης μιας θέσης στο δημόσιο σχολείο και να μην μπορεί κανένας "παλιός" να βρει πλέον δικαιολογία για τη μη συμμετοχή του σε γραπτές εξετάσεις. Ιδού η Ρόδος, λοιπόν,  ...
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.