*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4338923 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15568 στις: Μάιος 18, 2015, 11:23:02 μμ »
sensible, δεν κατανοώ από που προκύπτουν οι 1200 μεταβολές. Μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Δεν το λέω εγω.
Μπράτης:
Στο υπουργείο έχουν φτάσει τρεις δικαστικές αποφάσεις με τις οποίες δικαιώνονται συνάδελφοι που είχαν κάνει προσφυγές για τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων.Η μία εξ αυτών κρίνει ότι ήταν παράνομο το ότι προηγήθηκαν στις τοποθετήσεις εκείνοι που ήταν στην ίδια περιφέρεια ,έναντι άλλων που προέρχονταν από άλλη περιφέρεια κι είχαν περισσότερα μόρια.Η εφαρμογή της δικαστικής απόφασης θα έχει ως αποτέλεσμα 1200 μεταβολές στις μη κοινές ειδικότητες.Προφανώς αυτός είναι και ο λόγος ανάκλησης της απόφασης των μετατάξεων και για τις μη κοινές ειδικότητες,που δεν δημιουργούν πρόβλημα με ειδικότητες της ΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:31 »

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15569 στις: Μάιος 18, 2015, 11:25:30 μμ »
Κάτι δεν διαβάζεις σωστά.  Ο Μπρατης κάθε δυο ώρες αλλάζει θέση. Τα βυσματακια όπως λες δεν με απασχολούν γιατί μας βασανίζουν όλους....ας  χάσουν την μετάταξη...που αν δεν ήταν βύσματα δεν θα την έπαιρναν. Συλλογική ευθύνη δεν υπάρχει, χώρια που βλέπω μια εκδικητική τάση με λόγια του τύπου καλά να πάθετε που συμμετείχατε...και δεν το βλέπατε.....κλπ

Μια χαρά διαβάζω αυτά που λέει και είναι ξεκάθαρος ότι στις μη κοινές ειδικότητες θα έχουμε αλλαγές σε 1200 μετατάξεις αν τελικά το υπουργείο κάνει πίσω και δεν  τις ανακαλέσει όλες! Απλά πράματα. τι δε κατάλαβες;

Αποσυνδεδεμένος janiva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15570 στις: Μάιος 18, 2015, 11:26:18 μμ »
Σου απάντησα στο ερώτημα τι φοβάμαι από τη νέα διαδικασία αφού έχω μόρια.

Το θέμα είναι ότι εσείς εμπιστευτήκατε το Υπουργείο του Άρβι και του συμβούλου του!
Λάθος κάνεις. Δεν εμπιστεύτηκα κανέναν.

Εγώ δεν εμπιστεύομαι κανένα Υπουργείο, μόνο υπερασπίζομαι το δίκαιο: Διαφάνεια, αξιοκρατία, ισονομία, νομιμότητα:λέξεις που δεν χαρακτηρίζουν τη διαδικασία των υποχρεωτικών!
Μιας και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά (ούτε με εσένα ούτε με τους άλλους) θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για τον αν εσύ ή οποισδήποτε άλλος κοπτεται για το δίκαιο ή για προσωπικό συμφέρον.

Απορώ, αυτά που λέτε τα πιστεύετε πραγματικά εσείς οι μεταταγμένοι; Εντάξει, να καταλάβω τη δυσμενή θέση σας, γιατί εξαπατηθήκατε. Βαθιά μέσα σας όμως πιστεύετε ότι η διαδικασία των υποχρεωτικών ήταν δίκαιη και αξιοκρατική; Δεν αναγνωρίζετε ότι υπήρξαν παρατυπίες; Όλα ήταν σύννομα; Όχι, γιατί θα τρελαθούμε τελείως!!!
Δεν χρειάζεται να τρελαθείς. psyxraimia. Αυτά που είπα τα πιστεύω. Αυτά που λες εσύ δεν ξέρω που τα βρήκες. Μάλλον από κάποιον άλλο. Ας σου απαντήσει αυτός λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 11:29:28 μμ από janiva »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15571 στις: Μάιος 18, 2015, 11:29:15 μμ »
Δεν το λέω εγω.
Μπράτης:
Στο υπουργείο έχουν φτάσει τρεις δικαστικές αποφάσεις με τις οποίες δικαιώνονται συνάδελφοι που είχαν κάνει προσφυγές για τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων.Η μία εξ αυτών κρίνει ότι ήταν παράνομο το ότι προηγήθηκαν στις τοποθετήσεις εκείνοι που ήταν στην ίδια περιφέρεια ,έναντι άλλων που προέρχονταν από άλλη περιφέρεια κι είχαν περισσότερα μόρια.Η εφαρμογή της δικαστικής απόφασης θα έχει ως αποτέλεσμα 1200 μεταβολές στις μη κοινές ειδικότητες.Προφανώς αυτός είναι και ο λόγος ανάκλησης της απόφασης των μετατάξεων και για τις μη κοινές ειδικότητες,που δεν δημιουργούν πρόβλημα με ειδικότητες της ΠΕ.
Aν ισχυει, προκειται σιγουρα για ονομαστικες προσφυγες εκπαιδευτικων β/θμιας, και οχι για αποφαση ακυρωσης ολων των μεταταξεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:31 »

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15572 στις: Μάιος 18, 2015, 11:31:37 μμ »
Δεν το λέω εγω.
Μπράτης:
Στο υπουργείο έχουν φτάσει τρεις δικαστικές αποφάσεις με τις οποίες δικαιώνονται συνάδελφοι που είχαν κάνει προσφυγές για τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων.Η μία εξ αυτών κρίνει ότι ήταν παράνομο το ότι προηγήθηκαν στις τοποθετήσεις εκείνοι που ήταν στην ίδια περιφέρεια ,έναντι άλλων που προέρχονταν από άλλη περιφέρεια κι είχαν περισσότερα μόρια.Η εφαρμογή της δικαστικής απόφασης θα έχει ως αποτέλεσμα 1200 μεταβολές στις μη κοινές ειδικότητες.Προφανώς αυτός είναι και ο λόγος ανάκλησης της απόφασης των μετατάξεων και για τις μη κοινές ειδικότητες,που δεν δημιουργούν πρόβλημα με ειδικότητες της ΠΕ.

ΟΚ, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15573 στις: Μάιος 18, 2015, 11:32:22 μμ »
Δεν το λέω εγω.
Μπράτης:
Στο υπουργείο έχουν φτάσει τρεις δικαστικές αποφάσεις με τις οποίες δικαιώνονται συνάδελφοι που είχαν κάνει προσφυγές για τη διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων.Η μία εξ αυτών κρίνει ότι ήταν παράνομο το ότι προηγήθηκαν στις τοποθετήσεις εκείνοι που ήταν στην ίδια περιφέρεια ,έναντι άλλων που προέρχονταν από άλλη περιφέρεια κι είχαν περισσότερα μόρια.Η εφαρμογή της δικαστικής απόφασης θα έχει ως αποτέλεσμα 1200 μεταβολές στις μη κοινές ειδικότητες.Προφανώς αυτός είναι και ο λόγος ανάκλησης της απόφασης των μετατάξεων και για τις μη κοινές ειδικότητες,που δεν δημιουργούν πρόβλημα με ειδικότητες της ΠΕ.

Συνάδελφε για να μην γεμίζουμε σελίδες άδικα...το ΥΠΟΠΑΙΘ πρέπει να ενημερώσει όλους τους εμπλεκόμενους με έγγραφες αποδείξεις. Μέτα θα βρεθούν λύσεις πιστεύω. Κανείς δεν τα είδε όλα αυτά...... Με εικασίες δουλειά δεν γίνεται ούτε μπορούμε να παίζουμε με την δικαιοσύνη. Αν υπάρχει απόφαση που κρίνει ότι ήταν παράνομο το ότι προηγήθηκαν στις τοποθετήσεις εκείνοι που ήταν στην ίδια περιφέρεια ,έναντι άλλων που προέρχονταν από άλλη περιφέρεια κι είχαν περισσότερα μόρια θα εφαρμοστεί και όσοι έβαλαν βύσμα όπως λέγεται θα βρεθούν σίγουρα έξω. Για τους υπόλοιπους θα βρεθεί μια λύση.  Αυτά χωρίς διάθεση αντιδικίας.......
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15574 στις: Μάιος 18, 2015, 11:34:53 μμ »
Δείτε και αυτό

Δημήτρης Μπράτης
40 λεπτά ·

"Κωλοτούμπα"(μτφ): Είναι η αλλαγή στάσης, η αλλαγή θέσης σε σχέση με προηγούμενες διακηρύξεις. Στη ζωή μου και στη συνδικαλιστική μου πορεία δεν έχω μάθει στις «κωλοτούμπες». Σήμερα ρίχνοντας κάποιος μια απλή ματιά στις ανακοινώσεις που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο για το θέμα των υποχρεωτικών μετατάξεων μπορεί με πολύ μεγάλη ευκολία να διαπιστώσει τον πραγματικό ορισμό της «κωλοτούμπας».
Τα ζητήματα όμως αρχών για μένα δεν ήταν ούτε είναι διαπραγματεύσιμα. Οι θέσεις μου ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος ξεκάθαρες για το θέμα. Και επί υπουργίας Αρβανιτόπουλου, και επί υπουργίας Λοβέρδου και επί υπουργίας Κουράκη. Για του λόγου του αληθές σας κοινοποιώ τη γραπτή καταγγελία που έκανα στις 29 Αυγούστου του 2013.
http://www.ertopen.com/…/3884-d-mpraths-adiafanh-ta-krithra…

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15575 στις: Μάιος 18, 2015, 11:35:17 μμ »
Σου απάντησα στο ερώτημα τι φοβάμαι από τη νέα διαδικασία αφού έχω μόρια.
Λάθος κάνεις. Δεν εμπιστεύτηκα κανέναν.
Μιας και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά (ούτε με εσένα ούτε με τους άλλους) θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για τον αν εσύ ή οποισδήποτε άλλος κοπτεται για το δίκαιο ή για προσωπικό συμφέρον.
Δεν χρειάζεται να τρελαθείς. psyxraimia. Αυτά που είπα τα πιστεύω. Αυτά που λες εσύ δεν ξέρω που τα βρήκες. Μάλλον από κάποιον άλλο. Ας σου απαντήσει αυτός λοιπόν.

Προφανώς ο καθένας υποστηρίζει την άποψή του με όποια κίνητρα. Τη λύση όμως πρέπει/ είναι υποχρεωμένο να τη δώσει το Υπουργείο βασιζόμενο σε κάποιες αρχές: όπως διαφάνεια, ισονομία, νομιμότητα. Εάν υπάρχουν στοιχεία που παραβιάζουν αυτές τις αρχές θα πρέπει να τα δημοσιοποιήσει και να λάβει τις ανάλογες αποφάσεις προς αποκατάστασή τους.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15576 στις: Μάιος 18, 2015, 11:36:54 μμ »
Συνάδελφε για να μην γεμίζουμε σελίδες άδικα...το ΥΠΟΠΑΙΘ πρέπει να ενημερώσει όλους τους εμπλεκόμενους με έγγραφες αποδείξεις. Μέτα θα βρεθούν λύσεις πιστεύω. Κανείς δεν τα είδε όλα αυτά...... Με εικασίες δουλειά δεν γίνεται ούτε μπορούμε να παίζουμε με την δικαιοσύνη. Αν υπάρχει απόφαση που κρίνει ότι ήταν παράνομο το ότι προηγήθηκαν στις τοποθετήσεις εκείνοι που ήταν στην ίδια περιφέρεια ,έναντι άλλων που προέρχονταν από άλλη περιφέρεια κι είχαν περισσότερα μόρια θα εφαρμοστεί και όσοι έβαλαν βύσμα όπως λέγεται θα βρεθούν σίγουρα έξω. Για τους υπόλοιπους θα βρεθεί μια λύση.  Αυτά χωρίς διάθεση αντιδικίας.......

Νομίζω ότι αφού το αναγνωρίζεις αυτό όντως δε χρειάζεται άδικα να γεμίζουμε σελίδες.

Αποσυνδεδεμένος janiva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15577 στις: Μάιος 18, 2015, 11:41:40 μμ »
@teacher_

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες.

Επειδή λοιπόν πιστεύω ότι τη θέση που κατέχω την πήρα δίκαια (διαφάνεια δεν μπορώ να επικαλεστώ μέχρι να βγουν τα μόρια) θα παλέψω να την κρατήσω.  :D

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15578 στις: Μάιος 18, 2015, 11:43:45 μμ »

Ηλίας Σμήλιος
14 λεπτά · Τροποποιήθηκε ·
ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ–ΚΙΝΗΣΕΙΣ–ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ Π.Ε. και Δ.Ε.
Οι μαθητευόμενοι μάγοι του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. και η διασφάλιση των εργασιακών δικαιωμάτων όλων των εκπαιδευτικών
ΚΟΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ των εκπροσώπων στα Δ.Σ
της ΔΟΕ: Ηλία Σμήλιου (6975308409), Δημήτρη Πολυχρονιάδη (6974750410)
και της ΟΛΜΕ: Γιώργου Δεμερδεσλή (6937271637), Χρίστου Σόφη (6972527451)
για τις εξελίξεις στο θέμα των μετατάξεων-μεταθέσεων εκπαιδευτικών ειδικοτήτων

ΠΗΓΗ facebook
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15579 στις: Μάιος 18, 2015, 11:47:01 μμ »
@teacher_

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες.

Επειδή λοιπόν πιστεύω ότι τη θέση που κατέχω την πήρα δίκαια (διαφάνεια δεν μπορώ να επικαλεστώ μέχρι να βγουν τα μόρια) θα παλέψω να την κρατήσω.  :D

Κι εγώ συμφωνώ ότι ο καθένας πρέπει να κάνει τον αγώνα του. Όμως και το Υπουργείο θα πρέπει να σταματήσει να κρύβεται πίσω από φήμες, διαροές και δυστυχώς τις διαμάχες των εκπαιδευτικών και να πάρει άμεσα μία υπεύθυνη και δίκαιη απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 11:50:56 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15581 στις: Μάιος 18, 2015, 11:51:29 μμ »
@teacher_

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες.

Επειδή λοιπόν πιστεύω ότι τη θέση που κατέχω την πήρα δίκαια (διαφάνεια δεν μπορώ να επικαλεστώ μέχρι να βγουν τα μόρια) θα παλέψω να την κρατήσω.  :D
ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ;;;; στον αέρα είστε ολοι 2 χρονια. γιατί άραγε δεν σας τακτοποίησαν αμέσως;;;;; πως κοιμάστε ήσυχοι 2 χρόνια τώρα;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.