*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?  (Αναγνώστηκε 21413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Supergirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι και φαίνομαι
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:41:32 μμ »
600 Νεα
600 Ιστορια
500 Αρχαια Γνωστο
300 Αρχαια Αγνωστο
400 Ψυχοπαιδαγωγικα
280 Γενικη Διδακτικη
320 Ειδικη Διδακτικη Διαλεγεις ή αμα θες κανεις και τις τρεις

Αντε ειπα να αφησω τις διακριτικοτητες και να τα πω.
Αν θέλεις να διοριστεί η Supergirl στείλε ΠΕ 02 στο 2010!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:45:58 »

Αποσυνδεδεμένος spartakid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 14, 2008, 06:45:44 μμ »
ΝΟΜΟΣ - 2190 – 1994(ΑΣΕΠ)

Αρθρο: 15

8. Απαγορεύεται η λειτουργία ιδιωτικών φροντιστηρίων ή η οργάνωση
προγραμμάτων ή μαθημάτων από ιδιωτικά φροντιστήρια ή "ινστιτούτα" ή
σχολές, περιλαμβανομένων και εκείνων που λειτουργούν ως παραρτήματα ή
κατ' εξουσιοδότηση στολών της αλλοδαπής, κάθε βαθμίδας και μορφής, για
προετοιμασία συμμετοχής σε διαγωνισμούς καθιερούμενους ή προβλεπόμενους
με τον παρόντα νόμο.
Παράβαση της παρούσας διάταξης από σχολές, φροντιστήρια, "ινστιτούτα",
κέντρα κ.λπ. οποιασδήποτε ονομασίας, που λειτουργούν για υποψήφιους
άλλων κατηγοριών, συνεπάγεται την αφαίρεση της άδειας λειτουργίας, με
κοινή απόφαση των Υπουργών Προεδρίας της Κυβέρνησης και Εθνικής
Παιδείας και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της
Κυβερνήσεως.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 14, 2008, 07:52:59 μμ »
Προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετος με την ιδέα φροντιστήριο για Ασεπ. Ούτε θα πήγαινα ποτέ ούτε θα συμβούλευα κανέναν να πάει. Αλλά από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί να απαγορεύονται. Υπάρχουν συνάδελφοι που για διαφόρους λόγους έχουν ανάγκη από συστηματική καθοδήγηση πέραν του προσωπικού τους διαβάσματος και των όσων έμαθαν στο πανεπιστήμιο. Τώρα αν αυτή η καθοδήγηση θα είναι αξιόπιστη, οι ίδιοι πρέπει να το διακρίνουν.

Αποσυνδεδεμένος spartakid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 14, 2008, 10:01:17 μμ »
Ένας πρόχειρος υπολογισμός. Έστω κάποιο κεντρικό φροντιστήριο με 300 περίπου υποψήφιους εκπαιδευτικός (το λιγότερο). Ο καθένας πληρώνει 3000 ευρώ για 2 μήνες. Με έναν πολλαπλασιασμό και αφαίρεση των λειτουργικών εξόδων, που σίγουρα είναι πολλά, το κέρδος είναι μεγαλύτερο από ΟΛΑ τα χρήματα που θα πάρει σε όλη του την ζωή ένας διορισμένος εκπαιδευτικός. Κι όλα αυτά την στιγμή που "ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ   ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ ΓΙΑ ΑΣΕΠ".
     Δεν διαφωνώ ότι για κάποιους είναι πολύ χρήσιμο το φροντιστήριο, τους οργανώνει τους βοηθά , αλλά ρε γαμώτο τι στο διάολο επιτρέπεται και τι απαγορεύεται σε αυτόν τον τόπο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:45:58 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 14, 2008, 10:19:34 μμ »
Για να συμπληρωσω τον ovidius δειτε και εδω   www.pde.gr/forum/index.php?topic=3317.0

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 06:19:53 μμ »
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι να πάω φροντιστήριο για ΑΣΕΠ στην Θεσ/νίκη και θέλω τα φώτα σας.
Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε δύο, καθότι μόνο 3 γνωρίζω.Το Ακτις το απορριπτω εξαρχης γιατι, αν κ εχω ακουσει καλά λόγια, δεν με βολεύει καθολου το πρόγραμμα επειδη ειμαι απο επαρχια.Ο Μπόνιας έχει καλές τιμές αναλογικά με τις ώρες διδασκαλιας, όμως δεν έχει πρόγραμμα τα Σαββατοκυριακα και θα με ζορίσει αρκετα.Απο την αλλη υπάρχει το φροντιστηριο Καρφη του οποίου το προγραμμα ειναι αρκετά βολικό αλλά δεν ξέρω αν ειναι καλό.
Αν κάποιος έχει εμπειρια ή έχει ακούσει κάτι θα με βοηθούσε πολύ . :)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 10:26:08 μμ »
Πάντως, ο τίτλος "φροντιστήριο ή διάβασμα" είναι κάπως ατυχής θα έλεγα. Καθώς αν κάποιος δεν αναλωθεί σε προσωπικό διάβασμα, όσες ώρες κι αν παρακολουθήσει μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο, καμία τύχη δε θα έχει τελικά στο διαγωνισμό!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 06, 2008, 01:18:45 πμ »
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι να πάω φροντιστήριο για ΑΣΕΠ στην Θεσ/νίκη και θέλω τα φώτα σας.
Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε δύο, καθότι μόνο 3 γνωρίζω.Το Ακτις το απορριπτω εξαρχης γιατι, αν κ εχω ακουσει καλά λόγια, δεν με βολεύει καθολου το πρόγραμμα επειδη ειμαι απο επαρχια.Ο Μπόνιας έχει καλές τιμές αναλογικά με τις ώρες διδασκαλιας, όμως δεν έχει πρόγραμμα τα Σαββατοκυριακα και θα με ζορίσει αρκετα.Απο την αλλη υπάρχει το φροντιστηριο Καρφη του οποίου το προγραμμα ειναι αρκετά βολικό αλλά δεν ξέρω αν ειναι καλό.
Αν κάποιος έχει εμπειρια ή έχει ακούσει κάτι θα με βοηθούσε πολύ . :)
  eva στη Θεσσαλονίκη καρφής και ο μπόνιας θεωρούνται top για το σκοπό αυτό.Παρακολούθησα φέτος στο μπόνια το μάθημα της ιστορίας(αργότερα θα παρακολουθήσω και ειδική διδακτική ιστορίας) και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει πολύ αν και αρχικά ήμουν αντίθετη στην ιδέα αυτή.Γενικά έχει καλούς καθηγητές,οργανωμένους και δίνουν αρκετό και καλό υλικό.Επίσης ο Μπόνιας σου δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις 1-2 μαθήματα δωρεάν (ανάλογα με το αντικείμενο)οπότε σχηματίζεις μια εικόνα.Για τον Καρφή  δεν έχω προσωπική άποψη...έχουν πάει γνωστοί μου  στον προηγούμενο διαγωνισμό κ ήταν ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές.
 Πάντως.ό,τι κι αν επιλέξεις,σου προτείνω να παρακολουθήσεις μια ειδική διδακτική κ όποιο/α μάθημα/τα θεωρείς ότι υστερείς και δεν τα βγάζεις πέρα μόνη σου.Μήν χάνεις χρόνο από το διάβασμα σου παρακολουθώντας πολλά μαθήματα!

Αποσυνδεδεμένος liliput

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • wisest is he, who knows he knows not
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 06, 2008, 03:17:52 πμ »
Πάντως, ο τίτλος "φροντιστήριο ή διάβασμα" είναι κάπως ατυχής θα έλεγα. Καθώς αν κάποιος δεν αναλωθεί σε προσωπικό διάβασμα, όσες ώρες κι αν παρακολουθήσει μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο, καμία τύχη δε θα έχει τελικά στο διαγωνισμό!
συμφωνω και επαυξανω.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 12:40:25 μμ »
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι να πάω φροντιστήριο για ΑΣΕΠ στην Θεσ/νίκη και θέλω τα φώτα σας.
Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε δύο, καθότι μόνο 3 γνωρίζω.Το Ακτις το απορριπτω εξαρχης γιατι, αν κ εχω ακουσει καλά λόγια, δεν με βολεύει καθολου το πρόγραμμα επειδη ειμαι απο επαρχια.Ο Μπόνιας έχει καλές τιμές αναλογικά με τις ώρες διδασκαλιας, όμως δεν έχει πρόγραμμα τα Σαββατοκυριακα και θα με ζορίσει αρκετα.Απο την αλλη υπάρχει το φροντιστηριο Καρφη του οποίου το προγραμμα ειναι αρκετά βολικό αλλά δεν ξέρω αν ειναι καλό.
Αν κάποιος έχει εμπειρια ή έχει ακούσει κάτι θα με βοηθούσε πολύ . :)
  eva στη Θεσσαλονίκη καρφής και ο μπόνιας θεωρούνται top για το σκοπό αυτό.Παρακολούθησα φέτος στο μπόνια το μάθημα της ιστορίας(αργότερα θα παρακολουθήσω και ειδική διδακτική ιστορίας) και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει πολύ αν και αρχικά ήμουν αντίθετη στην ιδέα αυτή.Γενικά έχει καλούς καθηγητές,οργανωμένους και δίνουν αρκετό και καλό υλικό.Επίσης ο Μπόνιας σου δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις 1-2 μαθήματα δωρεάν (ανάλογα με το αντικείμενο)οπότε σχηματίζεις μια εικόνα.Για τον Καρφή  δεν έχω προσωπική άποψη...έχουν πάει γνωστοί μου  στον προηγούμενο διαγωνισμό κ ήταν ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές.
 Πάντως.ό,τι κι αν επιλέξεις,σου προτείνω να παρακολουθήσεις μια ειδική διδακτική κ όποιο/α μάθημα/τα θεωρείς ότι υστερείς και δεν τα βγάζεις πέρα μόνη σου.Μήν χάνεις χρόνο από το διάβασμα σου παρακολουθώντας πολλά μαθήματα!

Μέτα από παρότρυνση δύο γνωστών μου διοριστέων, παρακολούθησα μόνο ειδική διδακτική της Ιστορίας στο ALEXANDER(Δωδεκανήσου) και ομολογώ ότι με βοήθησε πολύ. Για τα υπόλοιπα μαθήματα δε ξέρω να σου πω αν αξίζουν. Πάντως η καθηγήτρια του συγκεκριμένου μαθήματος είναι καταπληκτική.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 09:57:17 μμ »
Ευχαριστω για την βοηθεια σας.Τελικά πήγα στο Καρφή.Έκανα ενα μάθημα κ μου φάνηκε σχετικά καλό.Θα δω πως θα είναι κ στα επόμενα.

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 04:54:13 μμ »
στον προηγούμενο ασεπ οι εκδ. μεταιχμιο ειχαν κανει καποια σεμιναρια τα οποια δε θα γινουν γιαυτον τον ασεπ.!

μήπως γνωριζει καποιος κανένα αξιοπιστο φροντιστηριο στην περιοχη της αθηνας για ειδικη διδακτική ιστοριας????

αν καποιος απο εσας ξερει κατι απο γνωστο του ή ο ιδιος  εμεινε ευχαριστημένος και εγραψε καλα ας μου στειλει πμ.

θα σας ειμαι ευγνώμων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 12:11:37 μμ »
Γνωστοί μου, που παρακολούθησαν μαθήματα στον Μπόνια και με αρκετό προσωπικό διάβασμα, δεν μπορώ να πω ότι είχαν αξιόλογα αποτελέσματα. Γι' αυτό διαβάστε όσο καλύτερα μπορείτε το γνωστικό αντικείμενο (απαραίτητη προϋπόθεση και για την ειδική διδακτική)  και στη συνέχεια παρακολουθήστε την ειδική διδακτική ενός συγκεκριμένου αντικειμένου. Μην αναλώνεστε στην παρακολούθηση πολύωρων φροντιστηριακών μαθημάτων, που θα σας στοιχίσουν χρόνο και χρήμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή Διάβασμα ?
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 01:56:16 μμ »
Εγω θεωρω οτι με προσωπικο διαβασμα και χωρις φροντιστηριο μπορει καποιος να τα καταφερει, αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.
Αυτο δεν σημαινει ομως πως δεν σεβομαι τους συναδελφους που επελεξαν να παρακολουθησουν καποιο/α μαθημα σε φροντιστηριο χωρις να περιμενουν να καταφερουν κατι μονο απο εκει. Ισως αν ειχα χρονο να το εκανα και εγω.
αντιθετα τους θαυμαζω που μπορουν και κυνηγουν και τα δυο (φροντι & προσωπ διαβ)
χωρις να το βαζουν κατω.
εγω ειμαι και λιγο τεμπελακος, σε 2 ωρες μελετης πεφτω σαν το κοτοπουλο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.