*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???  (Αναγνώστηκε 12009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« στις: Νοέμβριος 23, 2008, 01:44:26 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και ας απαντήσει όποιος γνωρίζει 100%, διότι εικασίες μπορεί να κάνει ο καθένας...

Μείναμε πολλοί καθηγητές στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετηθήκαμε προσωρινά(πήγαμε και υπογράψαμε και αναλάβαμε εκεί υπηρεσία) τυπικά βέβαια στο σχολείο με τα λιγότερα μόρια της περιοχής που είμασταν.

Βέβαια επειδή το σχολείο ήταν πλήρες σε καθηγητές διατεθήκαμε όλοι(χωρίς να ρωτηθούμε ασφαλώς) εξ ολοκλήρου στην Δ/νση Δευτεροβάθμιας και κάναμε δουλειές γραφείου(βέβαια είχαμε άδειες χριστουγέννων, πάσχα και καλοκαίρι κανονικά).

Αυτή η χρονιά μετράει σαν διδακτική προϋπηρεσία ή σαν εκπαιδευτική μόνο;

Επαναλαμβάνω πως θα παρακαλούσα να απαντήσει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει ή έχει πληροφορηθεί για ίδια ακριβώς κατάσταση.

Ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2008, 06:14:49 μμ από panzos »
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:09 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 06:41:45 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και ας απαντήσει όποιος γνωρίζει 100%, διότι εικασίες μπορεί να κάνει ο καθένας...

Μείναμε πολλοί καθηγητές στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετηθήκαμε προσωρινά(πήγαμε και υπογράψαμε και αναλάβαμε εκεί υπηρεσία) τυπικά βέβαια στο σχολείο με τα λιγότερα μόρια της περιοχής που είμασταν.

Βέβαια επειδή το σχολείο ήταν πλήρες σε καθηγητές διατεθήκαμε όλοι(χωρίς να ρωτηθούμε ασφαλώς) εξ ολοκλήρου στην Δ/νση Δευτεροβάθμιας και κάναμε δουλειές γραφείου(βέβαια είχαμε άδειες χριστουγέννων, πάσχα και καλοκαίρι κανονικά).

Αυτή η χρονιά μετράει σαν διδακτική προϋπηρεσία ή σαν εκπαιδευτική μόνο;

Επαναλαμβάνω πως θα παρακαλούσα να απαντήσει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει ή έχει πληροφορηθεί για ίδια ακριβώς κατάσταση.

Ευχαριστώ πολύ!
δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά μεταξύ διδακτικής και εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας. εγώ ξέρω ότι από την μία υπάρχει η διδακτική προϋπηρεσία και από την άλλη η "σκέτη" προϋπηρεσία. διδακτική προϋπηρεσία παίρνει κανείς μόνο εάν δουλεύει (κι όταν λέμε δουλεύει εννοούμε είναι φυσικά παρών και κάνει μάθημα :) ) σε σχολείο. η απόσπαση σε γραφείο (ακούσια ή εκούσια) δεν μετράει ως τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 07:35:37 μμ »
Αν είσαι με απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας (σε πήραν δηλαδή από το σχολείο χωρία να το ζητήσεις ή είχες πολύ καλό μέσο και σε πήραν) τότε μετράει ως διδακτική προϋπηρεσία. Αν έχεις πάρει απόσπαση σε γραφείο ενώ το έχεις ζητήσει, τότε δεν μετράει ως διδακτική και δεν κατοχυρώνεις και δικαίωμα μετάθεσης, αν είναι η πρώτη σου χρονιά.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 07:58:20 μμ »
όχι δεν το είχα ζητήσει...γιαυτό και δεν έγινε απόσπαση...αλλά τοποθέτηση σε σχολείο και στη συνέχεια εξ ολοκλήρου διάθεση στο γραφείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:09 »

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 10:41:16 μμ »
παιρνεις κανονικα ολα τα μορια του σχολειου +2 της χρονιας και γενικα "γραφειοκρατικα" ή πλασματικα αν θελεις η χρονια σου κατοχυρωνεται σαν να διανυθηκε στο σχολειο τοποθετησης σου. Για να καταλαβεις, ακομα και στην αιτηση μεταθεσης σου (αν κανεις) θα γραψεις οτι υπηρετεις στο σχολειο σου κανονικα. 100% ημουνα και εγω στη δικη σου θεση.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 01:23:05 μμ »
Αν είσαι με απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας (σε πήραν δηλαδή από το σχολείο χωρία να το ζητήσεις ή είχες πολύ καλό μέσο και σε πήραν) τότε μετράει ως διδακτική προϋπηρεσία. Αν έχεις πάρει απόσπαση σε γραφείο ενώ το έχεις ζητήσει, τότε δεν μετράει ως διδακτική και δεν κατοχυρώνεις και δικαίωμα μετάθεσης, αν είναι η πρώτη σου χρονιά.
δλδ είσαι ωραίος και ήρεμος στο γραφείο και παίρνεις διδακτική υπηρεσία;  >:(
έχει κανείς νόμο-εγκύκλιο που να ορίζεται τι είναι η διδακτική υπηρεσία και πότε "μετράει";

Αποσυνδεδεμένος fonzareli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 12:24:03 μμ »
Νομίζω τα λέτε ανάποδα...

Η εκπαιδευτική νομίζω είναι "η μεγάλη", δηλαδή όλα τα χρόνια που έχουν αναγνωρισθεί.
Η διδακτική είναι τα χρόνια που πραγματικά δίδαξες (δεν ξέρω αν πιάνει και τις προϋπηρεσίες ωρομισθίου σε ΤΕΙ-ΑΕΙ-ΙΕΚ).

Δηλαδή διδακτική <= εκπαιδευτικής
ΠΕ 19

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 12:39:01 μμ »
Νομίζω τα λέτε ανάποδα...

Η εκπαιδευτική νομίζω είναι "η μεγάλη", δηλαδή όλα τα χρόνια που έχουν αναγνωρισθεί.
Η διδακτική είναι τα χρόνια που πραγματικά δίδαξες (δεν ξέρω αν πιάνει και τις προϋπηρεσίες ωρομισθίου σε ΤΕΙ-ΑΕΙ-ΙΕΚ).

Δηλαδή διδακτική <= εκπαιδευτικής
το ερώτημά μου εμένα είναι, εάν είσαι αποσπασμένος σε γραφειακή δουλειά "για τις ανάγκες της υπηρεσίας", παίρνεις διδακτική (δλδ σαν να διδάσκεις) ή 'κανονική' (δλδ μη διδακτική) προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 01:12:14 μμ »
αυτό το ερώτημα ακριβώς έθεσα και εγώ εξαρχής...και μάλιστα ζήτησα να μην κάνει ο καθένας τις εικασίες του. Εικασίες λογικές ή παράλογες μπορεί να κάνει ο καθένας....

Ας μιλήσει κάποιος που είναι βέβαιος...η emmmaki μίλησε πάντως με βεβαιότητα ή κάνω λάθος?
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 04:08:01 μμ »
αυτό το ερώτημα ακριβώς έθεσα και εγώ εξαρχής...και μάλιστα ζήτησα να μην κάνει ο καθένας τις εικασίες του. Εικασίες λογικές ή παράλογες μπορεί να κάνει ο καθένας....

Ας μιλήσει κάποιος που είναι βέβαιος...η emmmaki μίλησε πάντως με βεβαιότητα ή κάνω λάθος?
εγώ πάντως μέχρι στιγμής έχω βρει νόμους που λένε ότι η υπηρεσία ως διευθυντής ή ως σχολικός σύμβουλος μετράει ως διδακτική, αλλά για αποσπασμένους σε γραφεία τίποτα. μήπως θα σου ήταν εύκολο να επικοινωνούσες με κάποιον εραιτό της περιοχής σου να τον ρωτήσεις;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 04:27:27 μμ »
Είμαι 99% σίγουρη γι΄αυτό ποθ είπα, αλλά δεν είμαι σίγουρη για το πού το λέει. Ίσως στις εγκυκλίους αποσπάσεων;;;;;;
Άλλωστε είναι γνωστός ο ντόρος που γίνεται κάθε χρόνο με πολλούς που πηγαίνουν στα δυσπρόσιτα για τα μόρια και μετά παίρνουν απόσπαση σε γραφείο και μετρά κανονικά η προϋπηρεσία τους!!!
Και ενημερωτικά, μέχρι πριν λίγο καιρό η υπηρεσία σε ΚΔΑΥ δεν μετρούσε ως διδακτική, παρόλο που μέσα στα καθήκοντα των εκπαιδευτικών είναι και η παράλληλη στήριξη μαθητών ή ακόμα και η διδαδκαλία στην τάξη αν χρειάζεται. Με το νέο νόμο της ΕΑ είναι διδακτικη και αυτή.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 04:50:07 μμ »
Είμαι 99% σίγουρη γι΄αυτό ποθ είπα, αλλά δεν είμαι σίγουρη για το πού το λέει. Ίσως στις εγκυκλίους αποσπάσεων;;;;;;
Άλλωστε είναι γνωστός ο ντόρος που γίνεται κάθε χρόνο με πολλούς που πηγαίνουν στα δυσπρόσιτα για τα μόρια και μετά παίρνουν απόσπαση σε γραφείο και μετρά κανονικά η προϋπηρεσία τους!!!
Και ενημερωτικά, μέχρι πριν λίγο καιρό η υπηρεσία σε ΚΔΑΥ δεν μετρούσε ως διδακτική, παρόλο που μέσα στα καθήκοντα των εκπαιδευτικών είναι και η παράλληλη στήριξη μαθητών ή ακόμα και η διδαδκαλία στην τάξη αν χρειάζεται. Με το νέο νόμο της ΕΑ είναι διδακτικη και αυτή.
emmaki τα χεις μπερδέψει. αυτοί που είναι στα δυσπρόσιτα και παίρνουν αποσπάσεις, ναι, παίρνουν τα μόρια των δυσπρόσιτων. προϋπηρεσία προφανώς και παίρνουν . από την στιγμή που το δημόσιο θα κάνει σύμβαση εργασίας μαζί σου, και θα προσληφθείς με οποιοδήποτε καθεστώς, καθ' όλη τηνδιάρκεια της σύμβασης παίρνεις προϋπηρεσία. το ζήτημα είναι ΤΙ προϋπηρεσία. για μας τους εκπαιδευτικούς υπάρχουν 2 κατηγορίες. η μία είναι η συνολική. δλδ όλες οι μέρες/ώρες/χρόνια που δούλεψες για το δημόσιο με οποιοδήποτε καθεστώς και σε οποιαδήποτε θέση. η άλλη είναι η διδακτική προϋπηρεσία και αυτή είναι ΜΟΝΟ οι μέρες/ώρες/χρόνια που δίδασκες σε τάξη (συν οι περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω που ο νόμος τις αναγνωρίζει ως διδακτική υπηρεσία) . ο διαχωρισμός αυτός γίνεται διότι σε κάποιες περιπτώσεις παίζει ρόλο. πχ για να πάρεις οργανική σε πειραματικά, μουσικά και διάφορων άλλων τύπων σχολεία πρέπει να έχεις συμπληρώσει 5 χρόνια διδακτική προϋπηρεσία .
προφανώς διδακτική υπηρεσία <= συνολική υπηρεσία , όπως είπε και ο/η fonzareli

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 05:01:47 μμ »
...ακριβώς εκεί είναι το θέμα...η υπηρεσία σε γραφείο με εξ ολοκλήρου διάθεση απο το σχολείο για τις ανάγκες της υπηρεσίας(ΟΧΙ ΑΠΟΣΠΑΣΗ) τί μετράει; Αυτό είναι το ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί...

Διότι αν πάρεις απόσπαση σε Δ/νση σίγουρα δεν μετράει σαν διδακτική...

Το θέμα είναι τί γίνεται στην περίπτωση που χωρίς την θέληση σου σε διαθέτει το σχολείο εξ ολοκλήρου στην Διεύθυνση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2008, 05:36:17 μμ από panzos »
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική ή Διδακτική Προϋπηρεσία???
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 06:56:44 μμ »
επιτέλους βρήκα κάτι. απόσπασμα από την εγκύκλιο μεταθέσεων
Παράθεση
Επισημαίνεται ότι δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό της διδακτικής υπηρεσίας τα χρονικά διαστήματα που αφορούν τις κάθε είδος άδειες, τις αποσπάσεις και τη διάθεση των εκπαιδευτικών σε φορείς του ΥΠΕΠΘ και γενικά σε φορείς όπου δεν προσφέρουν διδακτικό έργο λόγω της μακρόχρονης απουσίας και αλλαγής αντικειμένου ενασχόλησης (σχετικό το με αριθμ. 2485/28-6-2004/Φ90 έγγραφο του Ν.Σ.Κ.).
Παρά ταύτα θα συμπληρώνονται στην επισυναπτόμενη αίτηση τα χρονικά διαστήματα που αφορούν άδειες κύησης, άδειες λοχείας, βραχυπρόθεσμες αναρρωτικές άδειες, κανονικές και ειδικές άδειες. Διευκρινίζεται ότι ειδικές άδειες είναι οι αναφερόμενες στο άρθρο 50 του Ν. 3528/2007.
άρα όχι. και με διάθεση να είσαι δεν μετράει ως διδακτική υπηρεσία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.