*

Αποστολέας Θέμα: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια  (Αναγνώστηκε 3078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 03:14:12 μμ »
Θα ηθελα οποιος γνωριζει κατι για τα εκκλησιαστικα λυκεια να μου δωσει ακριβεις πληροφοριες γιατι εχω διαβασει πολλες φορες για τις απιστευτες ιστοριες τρελλων μοριων απο αυτα και επειδη υποψιαζομαι γνωστο ατομο οτι θα κανει η ηδη κανει μαθηματα εκει θα ηθελα να ξερω περι τινος προκειται πριν ανοιξω το στοματακι μου γιατι φετος οριακα κρατιεμαι να μην εκραγω >:( >:( >:( >:( >:( >:( Ευχαριστω εκ των προτερων...............
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:37 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 03:27:06 μμ »
Αγαπητή μου από την πολύ μικρή μου εμπειρία θα έλεγα ότι στα εκκλησιαστικά το πράγμα βρωμάει πολύ. Κάθε δυο περίπου χρόνια βγαίνει μία προκήρυξη η οποία εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου για δύο λόγους. Πρώτον διότι εκτός του βασικού πτυχίου και συναφών τίτλων με το αντικείμενο που θα κληθεί κάποιος να διδάξει, μοριοδοτούνται και πτυχία ξένων γλωσσών, Η/Υ κλπ κλπ για τα οποία ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη τι διαθέτει κάποιος και τι όχι. Αυτό πάντα μου έκανε εντύπωση και αναρωτιόμουν γιατί για παράδειγμα ένας που καλείται να διδάξει φιλολογικά να πρέπει να ξέρει και αγγλικά, γερμανικά κλπ και μάλιστα να μοριοδοτείται γι' αυτά. Δεύτερο και πιο σημαντικό, υπάρχει συνέντευξη που φέρνει τα πάνω κάτω. Δηλαδή, έστω ότι έχει κάποιος ένα κάρο σχετικά και άσχετα πτυχία, αν δεν είναι συστημένος (ταπεινή μου άποψη), θα τον ξετινάξουν με ερωτήσεις και στο τέλος θα βαθμολογηθεί τόσο χαμηλά, ώστε κάποιος άλλος συστημένος στην ίδια συνέντευξη και με ερωτήσεις του τύπου "πώς σε λένε, πού σπούδασες κλπ" να πάρει το άριστα. Διατηρώ ιδιαίτερες επιφυλάξεις για όσους καλούνται να εργαστούν στα εκκλησιαστικά λύκεια και επίτρεψέ μου να πω ότι το βύσμα καλά κρατεί και σε αυτή την διαδικασία. Αν υπάρχει βέβαια κάποιος που θα υποστηρίξει το αντίθετο ίσως να αποτελεί την εξαίρεση. Αλλά από τη στιγμή που μιλάμε για εξαιρέσεις ήδη έχει χαλάσει η αξιοκρατία. Με λίγα και απλά λόγια, θεωρώ ότι οι θέσεις στα εκκλησιατικά λύκεια είναι άκρως βυσματικές.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 03:49:58 μμ »
Η προκυρηξη που ειχα δει πριν καποιους μηνες στο αλφαβητα εχει δηλαδη ισχυη για 2 χρονια? οποιος δεν την προλαβε δεν μπορει να κανει τπτ? η αν εχει γερο μεσο μπορει να μπει και χωρις προκρηξη? Γιατι κατι τετοιο υποψιαζομαι και θελω να ειμαι σιγουρη πριν κανω τον χαμο......................... >:( >:( >:( >:( >:( >:(
δευτερη ζωη δεν εχει

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 04:05:33 μμ »
Η προκύρηξη για τα εκκλησιαστικά λύκεια βγήκε πέρυσι (κατά Μάη μεριά) και έχει ισχύ για 3 χρόνια.
Επομένως περιμένουμε την επόμενη το καλοκαίρι του 2011.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:37 »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 04:20:17 μμ »
Δηλαδή μέχρι τότε δε μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας?

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 04:23:01 μμ »
Δηλαδή μέχρι τότε δε μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας?

Χωρίς αντίστοιχη προκήρυξη δεν γίνεται υποβολή αιτήσεων.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 04:25:19 μμ »
Δηλαδή μέχρι τότε δε μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας?

Όχι, διότι ο αριθμός των διοριστέων αφορούσε τα έτη 2008-9, 2009-10, 2010-1.
Εκτός αν βγει τίποτα συμπληρωματικά...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 02:22:54 πμ »
Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, η προκήρυξη, η οποία βγήκε στις 31/3/2008, έλεγε ότι οι  πίνακες  διοριστέων θα έχουν ισχύ δύο(2) σχολικά έτη, ήτοι:2008-2009 και 2009-2010 και οι πίνακες επιτυχόντων τρία(3) σχολικά έτη, ήτοι:2008-2009,2009-2010 και 2010-2011.
Επίσης στην ίδια προκήρυξη και ανάμεσα σε όλα τα άλλα που θα επισυνάπτονταν στην αίτηση ζητούσε και βιογραφικό σημείωμα στο οποίο να "αναφέρονται ιδίως η παιδαγωγική, συγγραφική, εκκλησιαστική και κοινωνική  δραστηριότητα καθώς και τα αποδεικτικά κατά περίπτωση στοιχεία" (αντιγράφω απευθείας από την προκήρυξη). Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά τι ακριβώς σημαίνει κοινωνική δραστηριότητα;  ;D ;D Ό,τι κατάλαβες, κατάλαβες!  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2009, 02:25:56 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 02:51:16 μμ »
Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, η προκήρυξη, η οποία βγήκε στις 31/3/2008, έλεγε ότι οι  πίνακες  διοριστέων θα έχουν ισχύ δύο(2) σχολικά έτη, ήτοι:2008-2009 και 2009-2010 και οι πίνακες επιτυχόντων τρία(3) σχολικά έτη, ήτοι:2008-2009,2009-2010 και 2010-2011.
Επίσης στην ίδια προκήρυξη και ανάμεσα σε όλα τα άλλα που θα επισυνάπτονταν στην αίτηση ζητούσε και βιογραφικό σημείωμα στο οποίο να "αναφέρονται ιδίως η παιδαγωγική, συγγραφική, εκκλησιαστική και κοινωνική  δραστηριότητα καθώς και τα αποδεικτικά κατά περίπτωση στοιχεία" (αντιγράφω απευθείας από την προκήρυξη). Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά τι ακριβώς σημαίνει κοινωνική δραστηριότητα;  ;D ;D Ό,τι κατάλαβες, κατάλαβες! 
κοινωνική  δραστηριότητα απο οτι ξέρω από κτ σεμιναρια βιογραφικούπου είχα παρακολουθήσει στη Φιλοσοφική, με το κοινωνική  δραστηριότητα  εννουν αν είσαι μέλος σε κπ ενωση του κλάδου σου. πχ: Μέλος  της Πανελλήνιας Ένωσης  Φιλολογων κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2020, 10:02:17 μμ από jamais »
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 06:38:21 μμ »
Αγαπητέ jamais καταλαβαίνω τι νοείται κοινωνική δραστηριότητα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω συνάδελφοι, είναι τι σχέση μπορεί να έχει με την πρόσληψη σε ένα σχολείο. Είναι πολύ εύκολο να θεωρήσει κανείς ότι η γενικότερη καλλιέργεια, παιδεία και προσωπικότητα είναι σημαντικοί παράγοντες, αλλά δεν νομίζω ότι η ελληνική κοινωνία του παρόντος μπορεί να μετρήσει, να εκτιμήσει και να αξιολογήσει αυτούς τους παράγοντες. Με λίγα λόγια, όπου "εκκλησιαστική και κοινωνική δραστηριότητα" στην προκήρυξη πιστεύω είναι τα ωραιότατα παράθυρα διάπλατα ανοιχτά για να μπαίνουν οι μύγες! Γιατί δεν υπάρχει κυριολεκτική σημασία των όρων "εκκλησιαστική και κοινωνική δρατσηριότητα", αλλά ερμηνεία κατά περίπτωση.
Έτσι λοιπόν, αν έχουμε κάποιον εκπαιδευτικό, που από παιδί συνήθιζε να κρατάει τα εξαπτέρυγα ή να ψέλνει τις Κυριακές αυτό μάλλον θα θεωρηθεί εκκλησιαστική δραστηριότητα και βεβαίως θα συνεκτιμηθεί στην πρόσληψη. Άσε που εκκλησιαστική δραστηριότητα μπορεί να αποκτήσει οποιοσδήποτε με τις συστάσεις του παπά της ενορίας.
Όσον αφορά στην κοινωνικη δραστηριότητα, που ήταν και το θέμα μας, το να είναι κανείς μέλος της Ένωσης Θεολόγων, Φιλολόγων κλπ δεν μου λέει τίποτα. Μία τυπική εγγραφή είναι και δεν αποδεικνύει τίποτα απολύτως. Ο καθένας μπορεί να εγγραφεί σε όποια Ένωση, σύλλογο κλπ επιθυμεί. Ε και;
Δηλαδή είναι κατά τέτοιο τρόπο διατυπωμένα όλα που απορώ γιατί δεν ανακοινώνουν εξαρχής ποιοι θα προσληφθούν, παρά βγάζουν και προκήρυξη. Μάλλον για να δίνουν ελπίδες στους φουκαράδες και παράλληλα να συνάδουν με το κλίμα της εποχής...δημοκρατικό γαρ! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2009, 06:42:12 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορια για εκκλησιαστικα λυκεια
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 03:19:07 μμ »
Αγαπητέ jamais καταλαβαίνω τι νοείται κοινωνική δραστηριότητα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω συνάδελφοι, είναι τι σχέση μπορεί να έχει με την πρόσληψη σε ένα σχολείο. Είναι πολύ εύκολο να θεωρήσει κανείς ότι η γενικότερη καλλιέργεια, παιδεία και προσωπικότητα είναι σημαντικοί παράγοντες, αλλά δεν νομίζω ότι η ελληνική κοινωνία του παρόντος μπορεί να μετρήσει, να εκτιμήσει και να αξιολογήσει αυτούς τους παράγοντες. Με λίγα λόγια, όπου "εκκλησιαστική και κοινωνική δραστηριότητα" στην προκήρυξη πιστεύω είναι τα ωραιότατα παράθυρα διάπλατα ανοιχτά για να μπαίνουν οι μύγες! Γιατί δεν υπάρχει κυριολεκτική σημασία των όρων "εκκλησιαστική και κοινωνική δρατσηριότητα", αλλά ερμηνεία κατά περίπτωση.
Έτσι λοιπόν, αν έχουμε κάποιον εκπαιδευτικό, που από παιδί συνήθιζε να κρατάει τα εξαπτέρυγα ή να ψέλνει τις Κυριακές αυτό μάλλον θα θεωρηθεί εκκλησιαστική δραστηριότητα και βεβαίως θα συνεκτιμηθεί στην πρόσληψη. Άσε που εκκλησιαστική δραστηριότητα μπορεί να αποκτήσει οποιοσδήποτε με τις συστάσεις του παπά της ενορίας.
Όσον αφορά στην κοινωνικη δραστηριότητα, που ήταν και το θέμα μας, το να είναι κανείς μέλος της Ένωσης Θεολόγων, Φιλολόγων κλπ δεν μου λέει τίποτα. Μία τυπική εγγραφή είναι και δεν αποδεικνύει τίποτα απολύτως. Ο καθένας μπορεί να εγγραφεί σε όποια Ένωση, σύλλογο κλπ επιθυμεί. Ε και;
Δηλαδή είναι κατά τέτοιο τρόπο διατυπωμένα όλα που απορώ γιατί δεν ανακοινώνουν εξαρχής ποιοι θα προσληφθούν, παρά βγάζουν και προκήρυξη. Μάλλον για να δίνουν ελπίδες στους φουκαράδες και παράλληλα να συνάδουν με το κλίμα της εποχής...δημοκρατικό γαρ! ;D
 
Συμφωνω μαζί σου! ;).
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 707

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.