*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19 αποτελέσματα  (Αναγνώστηκε 114840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #420 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 04:44:46 μμ »
Συντάξαμε με την agatha14 (η agatha14 το έγραψε βασικά... είναι και τα πνευματικά δικαιώματα  Smiley  )ένα κείμενο και είπαμε να το στείλουμε στην εκπομπή της Τσαπανίδου, η οποία έχει αποδείξει ότι ασχολείται με τα θέματα των εκπαιδευτικών...

Το κείμενο είναι το παρακάτω:


Γιατί δεν προχωρούν και οι προσλήψεις πληροφορικών στη Β'θμια εκπαίδευση;

Με αφορμή την εξαγγελία των εκλογών και το πάγωμα των προσλήψεων στο δημόσιο τομέα, το Υπουργείο Παιδείας έσπευσε να ζητήσει άδεια από το Συμβούλιο της Επικρατείας προκειμένου να εξαιρεθούν από την απαγόρευση οι προσλήψεις εκπαιδευτικών και να καλυφθούν οι κενές θέσεις στα σχολεία. Αυτή η κίνηση του Υπουργείου Παιδείας είναι απόλυτα λογική και επικροτείται από όλους.

Το ΑΣΕΠ λόγω της τεράστιας καθυστέρησης στην έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων των κλάδων πληροφορικής (12 Αυγούστου για τον κλάδο ΠΕ19 και 3 Σεπτέμβρη για τον κλάδο ΠΕ20) δεν έχει προχωρήσει ακόμη στην έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων. Η εξαίρεση του υπουργείου παιδείας από το πάγωμα των προσλήψεων δεν περιλαμβάνει και τη συνέχιση των διαδικασιών από την πλευρά του ΑΣΕΠ όσον αφορά το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών.

Γιατί δε λαμβάνεται μέριμνα ώστε να εξαιρεθεί και η έκδοση αποτελεσμάτων εκπαιδευτικών από το ΑΣΕΠ ώστε να λειτουργήσουν όλα όπως πρέπει, όπως δηλώνει το Υπουργείο Παιδείας;

Στις 11 Σεπτεμβρίου 2009,  αναφέρθηκε στην εκπομπή σας ότι δημοσιογράφοι σας επικοινώνησαν με το ΑΣΕΠ επί του θέματος. Η απάντηση ήταν πως πρέπει πρώτα να γνωμοδοτήσει το Συμβούλιο της Επικρατείας υπέρ της εξαίρεσης των αναπληρωτών ώστε στη συνέχεια να μπορέσει και το ίδιο να κινήσει τις αντίστοιχες διαδικασίες για την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων των εκπαιδευτικών.

Τώρα που έχει ληφθεί η θετική απόφαση του ΣτΕ, προτίθεται άραγε το ΑΣΕΠ, γνωρίζοντας τη σοβαρότητα του θέματος, να εκκινήσει αυτή τη διαδικασία και να ζητήσει εξαίρεση; Είναι φανερό ότι αυτή η κίνηση πρέπει να γίνει άμεσα, προκειμένου να αποφύγουμε και άλλες άσκοπες καθυστερήσεις.

Παρακαλούμε θερμά το δημοσιογραφικό επιτελείο της εκπομπής σας να επικοινωνήσει με το ΑΣΕΠ επί του θέματος ζητώντας ξεκάθαρη απάντηση, συνδράμοντας στην προσπάθεια των εκπαιδευτικών πληροφορικής.

Σας ευχαριστούμε,
Ομάδα εκπαιδευτικών ΠΕ19-ΠΕ20

Όποιος μπορεί ας το προωθήσει στην εκμπομπή αυτή, το email είναι: st@ert.gr  και προτείνω να αρχίσουμε τηλέφωνα αύριο και στον ΑΣΕΠ και στην εκπομπή της Τσαπανίδου...Να δείξουμε κινητικότητα και εμείς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:26 »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #421 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 04:52:20 μμ »
OK Το εστειλα...

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #422 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:34:12 πμ »
Επίσης η εξής απορία: έστω ότι το ασεπ βγάλει τα οριστικά. Τι θα γίνει με τους απόφοιτους του τμήματος του Πειραιά;;; Δε θα  πρέπει να βγει το ΦΕΚ για αυτούς και να βγουν οι πίνακες ύστερα;

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #423 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:54:15 πμ »
Μα δεν έχει πάρει ήδη ΦΕΚ;

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank9_9_9_935.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:26 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #424 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 01:03:34 πμ »
Sorry... Το είχα δει αλλά τι να σου κάνει το μυαλό με τόσα που τραβάμε..

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #425 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:08:35 πμ »
Επίσης η εξής απορία: έστω ότι το ασεπ βγάλει τα οριστικά. Τι θα γίνει με τους απόφοιτους του τμήματος του Πειραιά;;; Δε θα  πρέπει να βγει το ΦΕΚ για αυτούς και να βγουν οι πίνακες ύστερα;

Εγώ πάντως νομίζω ότι είναι απαράδεκτο να πάρουν παιδαγωγική επάρκεια συγκεκριμένα για τον διαγωνισμό αυτό. Είναι δυνατόν να την έχουν αναδρομικά; Αφού οι όροι της προκύρηξης δεν την ανέφεραν ως σχολή με παιδαγωγική επάρκεια... Λέτε να μας κάνουν τίποτα τέτοιο και να τρέχουμε;;;

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #426 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:33:18 πμ »
Επίσης η εξής απορία: έστω ότι το ασεπ βγάλει τα οριστικά. Τι θα γίνει με τους απόφοιτους του τμήματος του Πειραιά;;; Δε θα  πρέπει να βγει το ΦΕΚ για αυτούς και να βγουν οι πίνακες ύστερα;

Εγώ πάντως νομίζω ότι είναι απαράδεκτο να πάρουν παιδαγωγική επάρκεια συγκεκριμένα για τον διαγωνισμό αυτό. Είναι δυνατόν να την έχουν αναδρομικά; Αφού οι όροι της προκύρηξης δεν την ανέφεραν ως σχολή με παιδαγωγική επάρκεια... Λέτε να μας κάνουν τίποτα τέτοιο και να τρέχουμε;;;

Δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο, νομικά τουλάχιστον. Η sia83 φαντάζομαι αναφερόταν στον ενιαίο πίνακα διορισμών και στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων. Εκεί πραγματικά αναμένονται αλλαγές. Για να πραγματοποιηθούν οι διορισμοί θα πρέπει να γίνει ανανέωση αυτών των πινάκων, οπότε και τα οριστικά ΠΕ19 να βγουν μετα θα πρέπει να περιμένουμε τα οριστικά των ΠΕ20 μετα να γίνει η ανανέωση των πινάκων και μετά να βγει η εγκύκλιος διορισμού. Έχουμε δηλαδή πολυυυυυυυυ δρόμο ακόμη  :P

Διορθώστε με αν κανω λάθος  :-[

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #427 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:45:31 πμ »
Δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο, νομικά τουλάχιστον. Η sia83 φαντάζομαι αναφερόταν στον ενιαίο πίνακα διορισμών και στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων. Εκεί πραγματικά αναμένονται αλλαγές. Για να πραγματοποιηθούν οι διορισμοί θα πρέπει να γίνει ανανέωση αυτών των πινάκων, οπότε και τα οριστικά ΠΕ19 να βγουν μετα θα πρέπει να περιμένουμε τα οριστικά των ΠΕ20 μετα να γίνει η ανανέωση των πινάκων και μετά να βγει η εγκύκλιος διορισμού. Έχουμε δηλαδή πολυυυυυυυυ δρόμο ακόμη  :P

Διορθώστε με αν κανω λάθος  :-[

Έχω την εντύπωση ότι είναι όπως τα λες.

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #428 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:59:25 πμ »
Δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο, νομικά τουλάχιστον. Η sia83 φαντάζομαι αναφερόταν στον ενιαίο πίνακα διορισμών και στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων. Εκεί πραγματικά αναμένονται αλλαγές. Για να πραγματοποιηθούν οι διορισμοί θα πρέπει να γίνει ανανέωση αυτών των πινάκων, οπότε και τα οριστικά ΠΕ19 να βγουν μετα θα πρέπει να περιμένουμε τα οριστικά των ΠΕ20 μετα να γίνει η ανανέωση των πινάκων και μετά να βγει η εγκύκλιος διορισμού. Έχουμε δηλαδή πολυυυυυυυυ δρόμο ακόμη  :P

Διορθώστε με αν κανω λάθος  :-[

Έχω την εντύπωση ότι είναι όπως τα λες.

Μόλις επικοινώνησα με τον ΑΣΕΠ και μου είπε ο προιστάμενος ο οποίος βλέπει τα οριστικά των ΠΕ 19 (2131319412) ότι θα εισηγηθεί να μην ισχύσει η τροπολογία πάνω στα οριστικά αποτελέσματα εφόσον δεν υπήρχε μέσα στην προκήρυξη, αλλά μου είπε ότι δεν ξέρει τι τελικά θα γίνει  ???  ???  ???

Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ... :(  :(  :(

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #429 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:08:02 μμ »
Και εν τω μεταξύ τα ολοήμερα υπολειτουργούν τραγικά... χωρίς ειδικότητες, τρέχουν και δε φτάνουν, και οι διευθυντές παρακαλούν να μην αφήνουμε τα παιδιά στο ολοήμερο εκτός αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη...

Και απορώ: Γιατί τουλάχιστον δεν άρχιζαν οι προσλήψεις ωρομισθίων ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ (χωρις ΑΣΕΠ), και όταν με το καλό τα... Χριστούγεννα έβγαιναν τα τελικά αποτελέσματα να γίνονταν νέες προσλήψεις; Αυτό βέβαια μπορεί να σήμαινε ότι με καλούν σήμερα σε ένα ολοήμερο και μετά από 2 μήνες με διώχνουν για να έρθει άλλος που έγραψε καλά στον ασεπ και πήρε μόρια, ή ότι πάω σε άλλο σχολείο κλπ, το οποίο σαφώς δεν είναι καλό. Αλλα είναι καλό και το να λείπουν εκπαιδευτικοί από τα ολοήμερα;;;
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #430 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:34:28 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με τον ΑΣΕΠ και μου είπε ο προιστάμενος ο οποίος βλέπει τα οριστικά των ΠΕ 19 (2131319412) ότι θα εισηγηθεί να μην ισχύσει η τροπολογία πάνω στα οριστικά αποτελέσματα εφόσον δεν υπήρχε μέσα στην προκήρυξη, αλλά μου είπε ότι δεν ξέρει τι τελικά θα γίνει  ???  ???  ???

Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ... :(  :(  :(

Πρώτον, να ζητήσω μια διευκρίνιση; Όταν λες "βλέπει τα οριστικά των ΠΕ19" εννοείς ότι είναι αρμόδιος γι' αυτά ή ότι είναι έτοιμη η λίστα με τα οριστικά;
Τώρα για το θέμα της τροπολογίας, όπως έχει συζητηθεί ξανά εδώ, πιστεύω ότι εφόσον η προκήρυξη δεν περιλαμβάνει αυτή τη ρύθμιση δεν μπορεί να ισχύσει αναδρομικά για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Θα γίνει πανικός αν γίνει κάτι τέτοιο!

Αποσυνδεδεμένος sophi_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #431 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:36:13 μμ »
Παράθεση
Μόλις επικοινώνησα με τον ΑΣΕΠ και μου είπε ο προιστάμενος ο οποίος βλέπει τα οριστικά των ΠΕ 19 (2131319412) ότι θα εισηγηθεί να μην ισχύσει η τροπολογία πάνω στα οριστικά αποτελέσματα εφόσον δεν υπήρχε μέσα στην προκήρυξη, αλλά μου είπε ότι δεν ξέρει τι τελικά θα γίνει      

Ποιό είναι το όνομα του προιστάμενου με τον οποίο μίλησες; Παίρνω και εγώ τηλ. και δεν απαντά. Πού θα εισηγηθεί; Έχουν εξεταστεί οι ενστάσεις; έχουν διαμορφωθεί τα οριστικά; Έμαθες κάτι περισσότερο;

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να τίθεται καν θέμα αναγνώρισεις της Π.Ε. του ΠΑ.ΠΕΙ. στην 3Π/2008 η οποία αναφέρει ρητά ποιά είναι τα πτυχία για τα οποία ισχύει η Π.Ε. Μήπως δεν πρέπει να ρωτάμε αλλά να το θεωρούμε δεδομένο;

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #432 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:37:10 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με τον ΑΣΕΠ και μου είπε ο προιστάμενος ο οποίος βλέπει τα οριστικά των ΠΕ 19 (2131319412) ότι θα εισηγηθεί να μην ισχύσει η τροπολογία πάνω στα οριστικά αποτελέσματα εφόσον δεν υπήρχε μέσα στην προκήρυξη, αλλά μου είπε ότι δεν ξέρει τι τελικά θα γίνει  ???  ???  ???

Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ... :(  :(  :(

Πρώτον, να ζητήσω μια διευκρίνιση; Όταν λες "βλέπει τα οριστικά των ΠΕ19" εννοείς ότι είναι αρμόδιος γι' αυτά ή ότι είναι έτοιμη η λίστα με τα οριστικά;
Τώρα για το θέμα της τροπολογίας, όπως έχει συζητηθεί ξανά εδώ, πιστεύω ότι εφόσον η προκήρυξη δεν περιλαμβάνει αυτή τη ρύθμιση δεν μπορεί να ισχύσει αναδρομικά για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Θα γίνει πανικός αν γίνει κάτι τέτοιο!

Εννοώ ότι είναι αρμόδιος για τα οριστικά, όχι ότι είναι έτοιμη η λίστα. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες για την τροπολογία  :)

Αποσυνδεδεμένος aktorion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #433 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:40:11 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με τον ΑΣΕΠ και μου είπε ο προιστάμενος ο οποίος βλέπει τα οριστικά των ΠΕ 19 (2131319412) ότι θα εισηγηθεί να μην ισχύσει η τροπολογία πάνω στα οριστικά αποτελέσματα εφόσον δεν υπήρχε μέσα στην προκήρυξη, αλλά μου είπε ότι δεν ξέρει τι τελικά θα γίνει  ???  ???  ???

Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ... :(  :(  :(

Είμαι ένας εκ των 72 με Ασεπ αλλα χωρις παιδαγωγική κατάρτιση.
Όταν κάναμε αίτηση για τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ υπήρχε ένα "μαγικό κουτάκι" που έλεγε παιδαγωγική κατάρτιση.
Αυτό είτε ήσουν απόφοιτος ΔΨΠΤ (ή όπως το λένε) είτε άλλου τμήματος, αν δεν είχες πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ, καθηγητικής σχολής, σεμιναρίου, μεταπτυχιακου σε σχολες τις Αγωγής, διδακτορικο σε σχολες της Αγωγης ή τριδακτορικο στο Pupil Management δεν έχει τικαριστεί.

Μεταβολές στις αιτήσεις δεν γίνονται αποδεκτές για οποιονδήποτε λόγο μετα τις 11 Νοέμβρη 2008 συνεπώς προς τί το άγχος?
Ακόμα και αναδρομικά να ισχύσει το παραπάνω ΦΕΚ (πραγμα κατα την γνώμη μου εξαιρετικά απίθανο) πρέπει να είχε κάποιος τρομακτικό internal information ότι θα αναγνωριστεί η σχολή και να κατάφερε να το περάσει και στην αίτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:44:23 μμ από aktorion »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160550
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.