*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και εγώ αντιτίθεμαι λέγοντας ότι αυτά που έγραψα μου τα είπε ο κ. Σταθιάς. Σήμερα μου είπε τα ακόλουθα. Ενημέρωσε τους συναδέλφους σου στο φόρουμ ότι θα προσληφθούν γύρ στους 300 φιλολόγους. Δεν ήταν προσωπικές μου εκτιμήσεις. Εσύ αυτά που υποστηρίζεις στα είπε κάποιος από το υπουργείο ή είναι δικές σου προβλέψεις σύμφωνα με αυτά που διαβάζεις και ακούς?

Για μαθηματικούς σου είπε ;
Aυτοί οι 300 όμως πιθανότατα θα είναι από όλους τους πίνακες,άρα προφανώς τους διοριστέόυς Β' φουρνιάς μπορεί να τους πάρει στα 2 επόμενα χρόνια για να μπορέσεισ'αυτούς τους 300 φέτος να χώσει και απ'το 40% και απ'τους πολύτεκνους και από τους εναπομείναντες 30μηνίτες κ.τλ...Λογικό μου φαίνεται....τι λέτε;
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
λογικό αλλά πώς ξέρει το νούμερο ,αφού δεν ξέρουν τα κενά;
με ποια λογική βάζει στην αναμονη το 60-40 και προσλαμβάνει πρώτα ειδικές κατηγοριες ,αφού όσο νόμιμος είναι ο διορισμός του 60-40 ,είναι και των ειδικών κατηγόριών ;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ή  έχω χάσει κάτι από τις εξελίξεις ή κάτι δεν κατάλαβα....Ποιες ειδικές κατηγορίες βάζει πρώτα; ΥΓ: Πάντως οι διορισμοί δεν γίνονται με βάση τα κενά...κάθε φορά εκτός απ'τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ που ήταν προκαθορισμένος αριθμός...όσους τους σφύριζε παίρνανε απ'τις υπόλοιπες κατηγορίες...τα υπόλοιπα κενά που προέκυπταν τα κάλυπταν (ή κάλυβαν....όπως λέει κι ο διευθυντής στο σχολείο μου και μου σηκώνεται η τρίχα :-\ ) με αναπληρωτές!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
ΤΕΛΙΚΑ με τους ΟΑΕΔίτες τι θα γινει??? θα σκάσουν και αυτοι απο πανω μας?????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Τα κενά στους φιλολόγους υπάρχουν. Σίγουρα δεν είναι μόνο 300. Το υπουργείο διορίζει μόνο 300 όχι γιατί τόσες είναι οι κενές θέσεις αλλά γιατί τόσα χρήματα έχει... Τις υπόλοιπες θέσεις θα τις καλύψει με αναπληρωτές... Γιατί πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα.. Νομίζω δεν έχουμε υλικό για να συζητήσουμε και ασχολούμαστε με τετριμμένα....

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Τα κενά στους φιλολόγους υπάρχουν. Σίγουρα δεν είναι μόνο 300. Το υπουργείο διορίζει μόνο 300 όχι γιατί τόσες είναι οι κενές θέσεις αλλά γιατί τόσα χρήματα έχει... Τις υπόλοιπες θέσεις θα τις καλύψει με αναπληρωτές... Γιατί πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα.. Νομίζω δεν έχουμε υλικό για να συζητήσουμε και ασχολούμαστε με τετριμμένα....

πόσο θα είναι η βάση για τη μονιμοποίηση;
και από ποιο πίνακα θα είναι αυτοί οι 300;

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Λογικά από όλους τους πίνακες. Σίγουρα οι 120 θα είναι οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
σε μια συζητηση που ειχα τις προαλλες μου ειπε συναδελφος πως δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπουνε στους πινακες τελικά...αφου εκκρεμει ακομη δικαστική αποφαση...και οσο γινεται αυτο παπαλα ΟΑΕΔίτες να μπουνε στους πίνακες!!!!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
πολλά ακούγονται.
για να δούμε τι θα γίνει.
αναπληρωτές φιλόλογοι ειδικής αγωγής πόσοι θα είναι;
θα μου πεις, ανάλογα πόσοι θα φύγουν από το πίνακα μόνιμοι.
τι να πω, συνάδελφοι, μακάρι να διοριστείτε όλοι όσοι περιμένατε φέτος διορισμό, για να παίρνουμε κι εμείς σειρά του χρόνου.
διαφορετικά, δεν το βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
σε μια συζητηση που ειχα τις προαλλες μου ειπε συναδελφος πως δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπουνε στους πινακες τελικά...αφου εκκρεμει ακομη δικαστική αποφαση...και οσο γινεται αυτο παπαλα ΟΑΕΔίτες να μπουνε στους πίνακες!!!!

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
σε μια συζητηση που ειχα τις προαλλες μου ειπε συναδελφος πως δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπουνε στους πινακες τελικά...αφου εκκρεμει ακομη δικαστική αποφαση...και οσο γινεται αυτο παπαλα ΟΑΕΔίτες να μπουνε στους πίνακες!!!!

Δεν ισχύει κατι τέτοιο. Ο νόμος ισχύει ( και θα ισχύσει κανονικά. Η προσφυγή κατά διάταξης νόμου δεν έχει ανασταλτικο αποτελεσμα ( για τη διάταξη νόμου κατά της οποίς ασκείται η προσφυγή)  εκτός αν έχουν κάνει και αιτηση αναστολής ( μαζι με την προσφυγή) και την κέρδισαν . Πράγμα απίθανο, γιατί οι αιτήσεις αναστολής σπάνια γίνονται δεκτές απο το Δικαστήριο και γιατι αν είχε γίνει κατι τέτοιο θα ήταν μεγάλη νίκη και θα το μαθαίναμε...Αλλωστε η προσφυγή συζητείται τον Ιούνιο 2010 και η αποφαση θα βγει σε 6 μήνες. Τέλος για να μην ισχύσει ο νομος (  η διάταξη νόμου για την ακρίβεια) για τους ΟΑΕΔίτες χρειάζεται κατάργηση με άλλο νόμο , που δεν την έχουμε.

Επομένως, οι ΟΑΕΔιτες θα είναι σίγουρα στον Πίνακα διορισμών για το 40% φετος.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Φίλε μου έχεις κάνει κάποια λάθη.Ωστόσο,εμείς δεν προεξοφλούμε το αποτέλεσμα.Θα ήμασταν τρελοί εάν ισχυριζόμασταν ότι σίγουρα θα κερδίσουμε.Έπρεπε όμως να αντιδράσουμε κάπως.Βλέπετε οι συνδικαλιστές μας τόσα χρόνια έκαναν τα δικά τους μικροκομματικά παιχνίδια και σήμερα φτάσαμε σ΄αυτή την κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Rublev, μαζι σας ήμουν στην κίνηση ( τώρα δεν μπορώ να σου πω ποιος είμαι , αλλά αν δεις τα παλιά σου μηνύματά σου θα καταλάβεις) ...Συμφωνω με τήν προσφυγή και μακάρι η απόφαση να είναι θετική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 934
Σύνολο: 938

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.