*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518165 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Mπορεις να ρωτησεις για τους φυσικους?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Αφού λοιπόν θέλετε να κουτσομπολέψουμε μάθετε - Του είπα ότι τον γνωρίζω από το φόρουμ και ότι είναι πασίγνωστος. Τότε μου είπε -  πείτε λοιπόν στους συναδέλφους ότι θα διοριστούν γύρω στους 300. Μην με κουράσετε άλλο - θα σας απειλήσω όπως απειλεί η μαμά τα παιδιά της - Δεν θα σας ξαναπώ τίποτα!
η πληροφορία της συναδέλφου δεν είναι καινούργια ,εδώ και πολύ καιρό την είχε αναφέρει και μια άλλη συνάδελφος που πάλι είχε μιλήσει με τον συγκεκριμένο κύρίο για την ακρίβεια μας είχε πει 300 με 350 ,
αυτό απο μόνο του δε λέει πολλά γιατί δε διευκρινίζεται από ποιες κατηγορίες θα προσλάβει .

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Και εγώ αντιτίθεμαι λέγοντας ότι αυτά που έγραψα μου τα είπε ο κ. Σταθιάς. Σήμερα μου είπε τα ακόλουθα. Ενημέρωσε τους συναδέλφους σου στο φόρουμ ότι θα προσληφθούν γύρ στους 300 φιλολόγους. Δεν ήταν προσωπικές μου εκτιμήσεις. Εσύ αυτά που υποστηρίζεις στα είπε κάποιος από το υπουργείο ή είναι δικές σου προβλέψεις σύμφωνα με αυτά που διαβάζεις και ακούς?

Συγνώμη, πού ήξερε ο κ. Σταθιάς ότι εσύ συνάδελφε μπαίνεις στο φόρουμ;
Και αν υποθέσουμε:
1. Ότι η τηλεφωνική συζήτηση ήταν μακροσκελής και σε  φιλικό επίπεδο ώστε να υπεισέλθετε σε τέτοιες λεπτομέρειες
2. Ότι πράγματι ο κ. Σταθιάς κόπτεται για την ενημέρωσή μας
 Τότε
Γιατί να διαρρέει ο κ. Σταθιάς τις πληροφορίες μέσω ενός τηλεφωνήματος ενός συναδέλφου και δεν βγαίνει να τις πει επίσημα για να μάθουμε κι εμείς επιτέλους τι σκοπεύουν να κάνουν;
Που μας έχουν σπάσει τα νεύρα τόσο καιρό;
Να μάθουμε επιτέλουςπόσους από κάθε ειδικότητα και από κάθε κατηγορία  θα πάρουν. ΑΝ ΠΑΡΟΥΝ.

Αλλά δεν έχει κανένα σκοπό να το κάνει αυτό ο κάθε κύριος Σταθιάς. Φρούδες ελπίδες θέλει να πουλάει σε κάθε απελπισμένο συνάδελφο, που με δικαιολογημένη αγωνία τηλεφωνεί και ξανατηλεφωνεί. Ανέξοδη εκδούλευση σου πούλησε κι εσένα κι εμάς συνάδελφε. Κυρίως για να βουλώσει τα στόματά μας και να βάλει στην αναμονή ξανά κάποιους που θα αρχίσουν να ελπίζουν ότι θα σωθούν. Και να πυροσβέσει αντιδράσεις.

(Δεν αμφισβητώ ότι μετέφερες την αλήθεια όσων άκουσες συνάδελφε, τις πληροφορίες και τις προθέσεις του Υπουργείου αμφισβητώ... Κι έχω βάσιμο λόγο. Την λογική ανάλυση της κατάστασης. Άσε που αν κάνουμε μιια περιήγηση στο τι πληροφορία έχει μέχρι τώρα διαρρεύσει στο φόρουμ είναι να τραβάμε τα μαλλιά μας... )

Πως γνωρίζει ο Σταθιάς ότι θα χρειαστούν 300?
Νομίζω τα κενά δεν έχουν προσδιοριστεί ακόμα.
Επίσης το υπουργείο θα προχωρήσει σε κάποιες συγχωνεύσεις σχολείων και θα επιβάλλει 5 ώρες υπερωρίες στους μονίμους.
Παιδιά, μπορεί το υπουργείο να χρειαστεί περισσότερους από 300.
Απλά θεωρώ πως ο Σταθιάς δεν είναι ακόμα σε θέση να γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Eντάξει συγγνώμη, βλακείες έλεγα! Όλα καλά τώρα? Δεν θα διοριστεί κανείς!Ευχαριστημένοι? Μην γράψει κανείς τίποτα για το Σταθιά γιατί το κουράσαμε πολύ... Αν έχει κανείς άλλη πληροφορία που του είπαν και όχι σύμφωνα με την προσωπική του εκτίμηση ας την γράψει αλλιώς.... σιωπή....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Spartakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ: Αυτός ο Σταθιάς, ο οποίος μιλάει με πολύ τουπέ και μεγάλη απαξίωση για τους αναπληρωτές (είχα κι εγώ συνομιλία μαζί του και το ύφος του ήταν τουλάχιστον προκλητικό) τι επαγγέλεται εκτός από κομματικός παράγοντας και παρατρεχάμενος της Διαμαντοπούλου;

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Να σας πω και εγω κάτι. Πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου είχαμε τηλεφωνήσει στο Σταθιά και μας είχε πει πως κι αυτοί του υπουργείου παλεύουν να πετάξουν τους οαεδιτες εξω ,να στείλουμε επιστολές στη διαμάντω κι άλλα τέτεοια. Τι από όλα αυτά είδατε εσείς να πραγματοποιείται:
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Μπορεί να είναι ακατανίκητα της Υπερμαχίας τα κάλλη...

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Έχω μιλήσει και εγώ προσωπικά με τον εν λόγω κύριο. Εκτός από προκλητικός είναι και ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος ακόμη και ως προς βασικά θέματα διορισμών (μπερδεύοντας πχ το 30μηνο με το 24μηνο επιμένοντας πως το 24μηνο είναι ένας κλειστός πίνακας και αφορούσε όσους είχαν την εν λόγω προϋπηρεσία το 2008 αυστηρά!!!). Σε άλλη μετέπειτα συζήτηση άλλαξε άρδην τα όσα μου έλεγε κατ' αρχάς...Συμβουλή: μην τον εμπιστεύεστε σε τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος Meteorologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Να σας πω και εγω κάτι. Πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου είχαμε τηλεφωνήσει στο Σταθιά και μας είχε πει πως κι αυτοί του υπουργείου παλεύουν να πετάξουν τους οαεδιτες εξω ,να στείλουμε επιστολές στη διαμάντω κι άλλα τέτεοια. Τι από όλα αυτά είδατε εσείς να πραγματοποιείται:

Όποιος σκαβει τον λάκο του γείτονα πέφτει ο ίδιος μέσα.

Αποσυνδεδεμένος ioki_edu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους. Μία ερωτηση ? Είμαι διοριστέα του ασέπ στο 416 από 480. τι πιθανότητες έχω να διοριστώ φέτος? Αν όχι θα πάω ωρομίσθια η αναπληρώτρια?έχω μόρια από το γραπτό μου και ότι μαζέψω φέτος από τις ώρες που ήμουν ωρομίσθια. Υπάρχει περίπτωση μια και δεν το βλέπω για μονιμότητα τιυλάχιστον για αναπλήρωση? 

Καλή επιτυχία σε όλους . Όλοι συνεχίστε να διεκδικείτε αυτά που δικαιούστε. Κανείς δε μας χάρισε τίποτα. Άλλοι έδωσαν ασεπ άλλοι όργωσαν την Ελλάδα άλλοι ακόμη και με μέσο ζήτησαν το αυτονόητο δικαίωμα. ΕΡΓΑΣΙΑ

ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΕΝΩΜΕΝΟΙ

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους. Μία ερωτηση ? Είμαι διοριστέα του ασέπ στο 416 από 480. τι πιθανότητες έχω να διοριστώ φέτος? Αν όχι θα πάω ωρομίσθια η αναπληρώτρια?έχω μόρια από το γραπτό μου και ότι μαζέψω φέτος από τις ώρες που ήμουν ωρομίσθια. Υπάρχει περίπτωση μια και δεν το βλέπω για μονιμότητα τιυλάχιστον για αναπλήρωση? 

Καλή επιτυχία σε όλους . Όλοι συνεχίστε να διεκδικείτε αυτά που δικαιούστε. Κανείς δε μας χάρισε τίποτα. Άλλοι έδωσαν ασεπ άλλοι όργωσαν την Ελλάδα άλλοι ακόμη και με μέσο ζήτησαν το αυτονόητο δικαίωμα. ΕΡΓΑΣΙΑ

ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΕΝΩΜΕΝΟΙ
Αν τελικά διοριστούν όλοι όσοι απομένουν απο τον ΑΣΕΠ του 2008 ,τότε είσαι μέσα. Αν όμως πάρει τους μισούς ,τότε θα πρέπει να περιμένεις την επόμενη χρονιά, σύμφωνα με τη όσα ισχύουν για τη μεταβατική περίοδο. Λογικά ,σε αυτήν την περίπτωση θα είσαι αναπληρώτρια.

Αποσυνδεδεμένος ioki_edu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι άλλο. Αυτό που γράφτηκε ότι στις βασικές ειδικότητες μπορεί να πάρει παραπάνω από τους μίσους ισχύει? Θα πιάσει τους φιλολόγους ?έλεγα μήπως έτσι έχω καμία ελπίδα.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Και εγώ έχω μιλήσει με το Σταθιά και στο τέλος τον στόλισα με ότι γαλλικό ήξερα γιατί το άτομο ήταν προκλητικό όταν μίλαγε για προυπηρεσίες .Λες και ήξερε από που τις απέκτησα .Μόλις του είπα ότι είμαι ψηφοφόρος στην Α΄Αθηνών και να μη με ξαναπάρουν τηλέφωνο για ψήφο το βούλωσε ...Βέβαια η συνάδελφος καλά έκανε και ρώτησε γιατί καίγεται η γυναίκα όπως όλοι μας .Απλά τα σχόλια μου αφορούν το πρόσωπο του συγκεκριμένου ατόμου.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι άλλο. Αυτό που γράφτηκε ότι στις βασικές ειδικότητες μπορεί να πάρει παραπάνω από τους μίσους ισχύει? Θα πιάσει τους φιλολόγους ?έλεγα μήπως έτσι έχω καμία ελπίδα.
Φυσικά, "παίζει" κι αυτό το σενάριο. Είναι πιθανόν να πάρουν όλους τους φιλολόγους που απομένουν ,άρα κι εσένα, γιατί οι φιλόλογοι ανέκαθεν διορίζονταν μαζικά ,καθότι είμαστε πολλοί και τα φιλολογικά μαθήματα επίσης πολλά. Εξάλλου, αυτό το περιβόητο 50% μέιωση των διορισμών δεν είναι απαραίτητο να ισχύσει για όλες τις ειδικότητες. Σε άλλες ,μπορεί η μείωση να είναι μεγαλύτερη και σε άλλες -όπως των φιλολόγων ή των μαθηματικών και φυσικών- μικρότερη. Οφείλουμε να περιμένουμε ως τα τέλη Ιουνίου ,περίπου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 929
Σύνολο: 936

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.