*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518170 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
ενδεχομένως μπορούμε να βγαλουμε ακρη βλέποντας πόσοι φιλολογοι πλεονάζουν .και πόσοι εχουν κάνμει αιτηση συνταξιοδότησης.
γιατι είπε..πρωτα θα επιστρεψει κόσμο στις τάξεις και μετα προσλήψεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Σάββατο, 29 Μαΐου 2010
Eπιστολή - κόλαφος στην κυρία Διαμαντοπούλου από έναν μαθητή

"Κι εγώ μαθητής είμαι αλλά έχω την ατυχία να μην έχω μάνα υπουργό. Η δική μου μητέρα είναι μια απ' αυτούς που λες πως δε σε νοιάζουν γιατί εσύ νοιάζεσαι μόνο για μας τους μαθητές. Είμαι γιος αναπληρώτριας κι επειδή μάλλον τα έχεις μπλεγμένα λίγο και δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό θα σου πω εγώ που το ξέρω από πρώτο χέρι. ......


Να σου πω πρώτα για τη λέξη ασέπ... Λοιπόν για μένα η λέξη αυτή σημαίνει να μαγειρεύω μόνος , να τρώω μόνος, να πλένω τα ρούχα μου και της μαμάς μου,να μετακομίζω στο σπίτι της γιαγιάς σε έκτακτες ανάγκες.. Έγινε αυτό κάμποσες φορές. Έπειτα άρχισαν τα ταξίδια.. .Δε θα σου πω τι σημαίνει σ' άλλο σχολείο να κάνω αγιασμό κι από άλλο να παίρνω απολυτήριο της τάξης, αυτά είναι ψιλά γράμματα. Στην αρχή επαναστατούσα, μετά συμβιβάστηκα, τώρα καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω και τη λέξη "οικονομία" που κάνει μόνη της η μάνα μου για να μη μου στερήσει εμένα τίποτα. Αλλά εγώ κάνω τη δική μου οικονομία και δεν της λέω πως τα τζιν μου κόντιναν και τα παπούτσια μου θέλουν τσαγκάρη.Τα καλοκαίρια δε μ' αρέσουν. Η μάνα μου ιδρώνει και ξεϊδρώνει μπροστά στον υπολογιστή να κατεβάζει πίνακες και να μετράει ποσοστά. Αλλά φέτος το μεγάλο πανηγύρι άρχισε από πιο νωρίς. Η μάνα μου φέτος μου υποσχόταν πως πολλά θ' αλλάξουν γιατί διορίζεται επιτέλους. Αλλά το τροπάρι άρχισε ν' αλλάζει από νωρίς. 13 Απρίλη ημέρα Τρίτη ήταν το αποκορύφωμα. Δεν την ξεχνώ αυτή τη μέρα. Από τότε έγινα εγώ ο μεγάλος κι αυτή η μικρή. Πολλές φορές έχω ζηλέψει τα παιδιά που την είχαν δασκάλα, πάντα της το φυλούσα που έβαζε τη δουλειά πάνω από μένα. Αλλά τώρα πια μόνον την πονάω και φοβάμαι και για τους δυό μας. Οι συμμαθητές μου περιμένουν το καλοκαίρι πως και πως. Εγώ τρέμω πως θα 'ναι το χειρότερο απ' όλα. Δε με νοιάζει που δε θα πάω διακοπές, έχω συνηθίσει. Δε με νοιάζει για πράγματα, ρούχα κι ανέσεις που δεν έχω. Το φόβο στο βλέμμα της δεν αντέχω άλλο. Εσείς βάζετε πρώτα εμένα από τη μαμά μου, έτσι λέτε στην τηλεόραση. Η μάνα μου γιατί λέει πως μας αφανίζετε και τους δυο?
Αυτά...
Σας καλημερίζω"
Ένας μαθητής α' λυκείου.


http://troktiko.blogspot.com/2010/05/e_7748.html

δείτε το όλο : http://www.youtube.com/watch?v=62ueo11ErzM  :'(

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
ενδεχομένως μπορούμε να βγαλουμε ακρη βλέποντας πόσοι φιλολογοι πλεονάζουν .και πόσοι εχουν κάνμει αιτηση συνταξιοδότησης.
γιατι είπε..πρωτα θα επιστρεψει κόσμο στις τάξεις και μετα προσλήψεις...


η χρονιά που έρχεται θα είναι ένα πείραμα. πολύ απλά αν το πείραμα πετύχει με 300 μόνιμους και 400 αναπληρωτές ΠΕ02, τότε δε θα πάρουν άλλους. επειδή όμως κάτι τέτοιο δε πρόκειται να πετύχει με τόσες χιλιάδες κενά, μετά και από τις συνταξιοδοτήσεις, λογικά θα πάρουν πολλούς αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου. Αυτό και φτηνή λύση είναι και ταιριάζει περισσότερο με τη λογική των ελαστικών σχέσεων εργασίας του ΔΝΤ. Δηλαδή δε θα μας μαλώσουν πολύ οι δανειστές μας ενώ παράλληλα θα καλυφθούν και τα κενά.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Μου αρεσει που ολοι μα ολοι θελουν να συνεχισουν να πηγαινουν αναπληρωτες........μαλλον δεν εχουμε καταλαβει οτι αμα μας καλεσουθν ουτε καν αξιζει να παμε απο την στιγμη που δεν μας προσφερει τιποτα και μας συμφερει να μεινουμε ταμειο ανεργιας απο το να περνουμε ως μειωμενου ωραριου 800 ευρω και να τα χαλαμε για την διαμονη μας με κανενα στην ουσια οφελος για μορια.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Μου αρεσει που ολοι μα ολοι θελουν να συνεχισουν να πηγαινουν αναπληρωτες........μαλλον δεν εχουμε καταλαβει οτι αμα μας καλεσουθν ουτε καν αξιζει να παμε απο την στιγμη που δεν μας προσφερει τιποτα και μας συμφερει να μεινουμε ταμειο ανεργιας απο το να περνουμε ως μειωμενου ωραριου 800 ευρω και να τα χαλαμε για την διαμονη μας με κανενα στην ουσια οφελος για μορια.....

Μα ετσι και αλλιως το 2010-11 ειναι ετος προετοιμασιας για τον διαγωνισμο...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Παράθεση
Μου αρεσει που ολοι μα ολοι θελουν να συνεχισουν να πηγαινουν αναπληρωτες........μαλλον δεν εχουμε καταλαβει οτι αμα μας καλεσουθν ουτε καν αξιζει να παμε απο την στιγμη που δεν μας προσφερει τιποτα και μας συμφερει να μεινουμε ταμειο ανεργιας απο το να περνουμε ως μειωμενου ωραριου 800 ευρω και να τα χαλαμε για την διαμονη μας με κανενα στην ουσια οφελος για μορια.....

Αυτό ακριβώς! Όσοι δεχτούν αυτόν τον εξευτελισμό- και θα είναι πολλοί αυτοί γιατί η απόγνωση θα είναι μεγάλη και η ελπίδα πεθαίνει τελευταία- όσοι, λοιπόν, προσληφθούν θα εργάζονται χωρίς απτό κίνητρο, χωρίς να περιμένουν "ανταμοιβή". Ωστόσο, όσο καλοί εκπαιδευτικοί κι αν είναι, είναι πάνω απ' όλα άνθρωποι.
Η διάλυση του δημόσιου σχολείου γίνεται βαθμιαία μια πραγματικότητα. Το στοίχημά "Τους" κοντεύουν να το πετύχουν. Μπορούν οι ιθύνοντες να είναι ικανοποιημένοι που θα δεχτούν τα συγχαρητήρια από τα μεγάλα τους αφεντικά.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Παράθεση
Μου αρεσει που ολοι μα ολοι θελουν να συνεχισουν να πηγαινουν αναπληρωτες........μαλλον δεν εχουμε καταλαβει οτι αμα μας καλεσουθν ουτε καν αξιζει να παμε απο την στιγμη που δεν μας προσφερει τιποτα και μας συμφερει να μεινουμε ταμειο ανεργιας απο το να περνουμε ως μειωμενου ωραριου 800 ευρω και να τα χαλαμε για την διαμονη μας με κανενα στην ουσια οφελος για μορια.....

Αυτό ακριβώς! Όσοι δεχτούν αυτόν τον εξευτελισμό- και θα είναι πολλοί αυτοί γιατί η απόγνωση θα είναι μεγάλη και η ελπίδα πεθαίνει τελευταία- όσοι, λοιπόν, προσληφθούν θα εργάζονται χωρίς απτό κίνητρο, χωρίς να περιμένουν "ανταμοιβή". Ωστόσο, όσο καλοί εκπαιδευτικοί κι αν είναι, είναι πάνω απ' όλα άνθρωποι.
Η διάλυση του δημόσιου σχολείου γίνεται βαθμιαία μια πραγματικότητα. Το στοίχημά "Τους" κοντεύουν να το πετύχουν. Μπορούν οι ιθύνοντες να είναι ικανοποιημένοι που θα δεχτούν τα συγχαρητήρια από τα μεγάλα τους αφεντικά.

Μπορεί να είναι πιο μικρό, αλλά το "καρότο" συνεχίζει να υπάρχει, γιατί:

1. Ο συντελεστής μοριοδότησης αυξάνεται στις μεγαλύτερες προυπηρεσίες.

2. Το να είναι στο μέλλον κάποιος στους διοριστέους, θα κρίνεται στα "ψιλά", οπότε οι περισσότεροι θα θελήσουν να εκμεταλευτούν οποιαδήποτε ευκαιρία μοροδότησης τους δίνεται.

3. Το νέο σύστημα πρόσληψης θα ισχύσει από το 2013, έτος στο οποίο δεν θα υπάρχει μάλλον αυτή η κυβέρνηση και δεν ξέρουμε τι αλλαγές θα προκρίνει τότε η νέα ηγεσία του υπουργείου...

Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα, όπου δεν μπορείς να προγραμματίσεις την ζωή σου με σταθερά δεδομένα, όπως έδειξαν και οι τελευταίες αποφάσεις του Υπουργείου.
Ένα είναι βέβαιο: κάποιος που θέλει να γίνει εκπαδευτικός του δημοσίου πρέπει να ξέρει ότι ο δρόμος είναι δύσκολος και τα χρήματα θα είναι λίγα... :(
Σε καιρούς που θεοποείται ο ιδιωτικός τομέας... :-\

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Μου αρεσει που ολοι μα ολοι θελουν να συνεχισουν να πηγαινουν αναπληρωτες........μαλλον δεν εχουμε καταλαβει οτι αμα μας καλεσουθν ουτε καν αξιζει να παμε απο την στιγμη που δεν μας προσφερει τιποτα και μας συμφερει να μεινουμε ταμειο ανεργιας απο το να περνουμε ως μειωμενου ωραριου 800 ευρω και να τα χαλαμε για την διαμονη μας με κανενα στην ουσια οφελος για μορια.....

Αυτό ακριβώς! Όσοι δεχτούν αυτόν τον εξευτελισμό- και θα είναι πολλοί αυτοί γιατί η απόγνωση θα είναι μεγάλη και η ελπίδα πεθαίνει τελευταία- όσοι, λοιπόν, προσληφθούν θα εργάζονται χωρίς απτό κίνητρο, χωρίς να περιμένουν "ανταμοιβή". Ωστόσο, όσο καλοί εκπαιδευτικοί κι αν είναι, είναι πάνω απ' όλα άνθρωποι.
Η διάλυση του δημόσιου σχολείου γίνεται βαθμιαία μια πραγματικότητα. Το στοίχημά "Τους" κοντεύουν να το πετύχουν. Μπορούν οι ιθύνοντες να είναι ικανοποιημένοι που θα δεχτούν τα συγχαρητήρια από τα μεγάλα τους αφεντικά.

Μπορεί να είναι πιο μικρό, αλλά το "καρότο" συνεχίζει να υπάρχει, γιατί:

1. Ο συντελεστής μοριοδότησης αυξάνεται στις μεγαλύτερες προυπηρεσίες.

2. Το να είναι στο μέλλον κάποιος στους διοριστέους, θα κρίνεται στα "ψιλά", οπότε οι περισσότεροι θα θελήσουν να εκμεταλευτούν οποιαδήποτε ευκαιρία μοροδότησης τους δίνεται.

3. Το νέο σύστημα πρόσληψης θα ισχύσει από το 2013, έτος στο οποίο δεν θα υπάρχει μάλλον αυτή η κυβέρνηση και δεν ξέρουμε τι αλλαγές θα προκρίνει τότε η νέα ηγεσία του υπουργείου...

Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα, όπου δεν μπορείς να προγραμματίσεις την ζωή σου με σταθερά δεδομένα, όπως έδειξαν και οι τελευταίες αποφάσεις του Υπουργείου.
Ένα είναι βέβαιο: κάποιος που θέλει να γίνει εκπαδευτικός του δημοσίου πρέπει να ξέρει ότι ο δρόμος είναι δύσκολος και τα χρήματα θα είναι λίγα... :(
Σε καιρούς που θεοποείται ο ιδιωτικός τομέας... :-\
Έχεις δίκιο και εγώ φέτος είμαι Αναπληρώτρια σε δυσπρόσιτο , αυτό που μου εξασφάλισε ήταν τα διπλά μόρια στον πίνακα Αναοληρωτών για το  2010 -2011 ,και πάλι θα πάω έστω και με μειωμένο ωράριο και με μέλλον αβέβαιο αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία .Απλά με 50 μόρια κάτι ελπίζω

Αποσυνδεδεμένος dimmag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Μου αρεσει που ολοι μα ολοι θελουν να συνεχισουν να πηγαινουν αναπληρωτες........μαλλον δεν εχουμε καταλαβει οτι αμα μας καλεσουθν ουτε καν αξιζει να παμε απο την στιγμη που δεν μας προσφερει τιποτα και μας συμφερει να μεινουμε ταμειο ανεργιας απο το να περνουμε ως μειωμενου ωραριου 800 ευρω και να τα χαλαμε για την διαμονη μας με κανενα στην ουσια οφελος για μορια.....
Επειδή είμαι αρκετα παλιός από τα χρόνια της επετηρίδας ένα βασικό πράγμα που έμαθα είναι "ουδείς έχασε μαζεύοντας προϋπηρεσία"

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Μου αρεσει που ολοι μα ολοι θελουν να συνεχισουν να πηγαινουν αναπληρωτες........μαλλον δεν εχουμε καταλαβει οτι αμα μας καλεσουθν ουτε καν αξιζει να παμε απο την στιγμη που δεν μας προσφερει τιποτα και μας συμφερει να μεινουμε ταμειο ανεργιας απο το να περνουμε ως μειωμενου ωραριου 800 ευρω και να τα χαλαμε για την διαμονη μας με κανενα στην ουσια οφελος για μορια.....
Επειδή είμαι αρκετα παλιός από τα χρόνια της επετηρίδας ένα βασικό πράγμα που έμαθα είναι "ουδείς έχασε μαζεύοντας προϋπηρεσία"

όσοι είναι κανονικοί αναπληρωτές εννοείται πως θα πάνε αφού τα χρήματα είναι αρκετά. Το πρόβλημα και προσωπικός γρίφος για τον καθένα είναι το αν θα δεχθεί να γίνει αναπλ. μειωμ. ωραρ.
Για να μαζέψει κάποιος τα 16,80 μόρια πρέπει να πάει για 7 χρόνια κανονικός αναπληρωτής! δηλαδή οι αν.μειωμ. ωρ. αν δε παίρνουν τα ίδια μόρια, πόσα χρόνια θα χρειστούν;
επομένως αν είσαι αν.μειωμ. ωρ. δεν αξίζει να πας μόνο για τα μόρια. πρέπει να έχεις και άλλο κίνητρο: ή να μην έχεις άλλη οικονομική διέξοδο ή να σου αρέσει αυτό το... σπορ, να γνωρίσεις δηλαδή τη δυσπρόσιτη ελλάδα! 

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
επίσης σκέφτομαι πως τώρα έστω και πεντε-έξι μόρια έχουν την αξία τους, εφόσον όλοι οι επιτυχόντες του διαγωνισμού που είναι ψηλά στις λίστες έχουν λίγα σχετικά μόρια. αν αλλάξει ο ασεπ και μπουν πολλά παιδαγωγικά, ο μέσος όρος των βαθμολογιών πιθανόν να ανέβει, οπότε η αξία των μορίων από προϋπηρεσία θα μειωθεί κι άλλο.
 επομένως όλα θα τα κρίνει ο επόμενος ασεπ. 8)

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Στο νέο νομοσχέδιο γίνεται λόγος για αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου οι οποίοι θα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους πλήρης ωραρίου, δηλ. εκτώς των άλλων και τα ίδια μόρια. Επίσης, το επίδομα ανεργίας συζητούν να το μειώσουν αισθητά. Δηλαδή δεν θα αξίζει τον κόπο να το πάρεις μιλάμε για εξευτελιστικά ποσά. Άρα αν κάποιος δεν έχει κάποια άλλη δουλειά μάλλον θα πρέπει να πάει αναπληρωτής. 
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Τα μόρια, όπως και ο μισθός δε θα είναι ίδια αλλά ανάλογα με τις ώρες που έχει κάποιος και με αναγωγή στο πλήρες ωράριο.

void

  • Επισκέπτης
η συζητηση απανταται διαφορετικα αναλογως με το ποιος ειναι ο καθενας.Αν καποιος εχει προοπτικη μονιμοποιησης με το νεο συστημα αξιζει να παει.Αν απλα μαζευε χαριστικα μορια απο τους γνωστους του διευθυντες κτλ ας καθησει να διαβασει για τον ασεπ.Χασιμο χρονου θα ειναι και θα κανει και ενα καλο σε καποιον αλλο συναδελφο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 894
Σύνολο: 897

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.