*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518171 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σάββατο, 29 Μαΐου 2010
Eπιστολή - κόλαφος στην κυρία Διαμαντοπούλου από έναν μαθητή

"Κι εγώ μαθητής είμαι αλλά έχω την ατυχία να μην έχω μάνα υπουργό. Η δική μου μητέρα είναι μια απ' αυτούς που λες πως δε σε νοιάζουν γιατί εσύ νοιάζεσαι μόνο για μας τους μαθητές. Είμαι γιος αναπληρώτριας κι επειδή μάλλον τα έχεις μπλεγμένα λίγο και δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό θα σου πω εγώ που το ξέρω από πρώτο χέρι. ......


Να σου πω πρώτα για τη λέξη ασέπ... Λοιπόν για μένα η λέξη αυτή σημαίνει να μαγειρεύω μόνος , να τρώω μόνος, να πλένω τα ρούχα μου και της μαμάς μου,να μετακομίζω στο σπίτι της γιαγιάς σε έκτακτες ανάγκες.. Έγινε αυτό κάμποσες φορές. Έπειτα άρχισαν τα ταξίδια.. .Δε θα σου πω τι σημαίνει σ' άλλο σχολείο να κάνω αγιασμό κι από άλλο να παίρνω απολυτήριο της τάξης, αυτά είναι ψιλά γράμματα. Στην αρχή επαναστατούσα, μετά συμβιβάστηκα, τώρα καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω και τη λέξη "οικονομία" που κάνει μόνη της η μάνα μου για να μη μου στερήσει εμένα τίποτα. Αλλά εγώ κάνω τη δική μου οικονομία και δεν της λέω πως τα τζιν μου κόντιναν και τα παπούτσια μου θέλουν τσαγκάρη.Τα καλοκαίρια δε μ' αρέσουν. Η μάνα μου ιδρώνει και ξεϊδρώνει μπροστά στον υπολογιστή να κατεβάζει πίνακες και να μετράει ποσοστά. Αλλά φέτος το μεγάλο πανηγύρι άρχισε από πιο νωρίς. Η μάνα μου φέτος μου υποσχόταν πως πολλά θ' αλλάξουν γιατί διορίζεται επιτέλους. Αλλά το τροπάρι άρχισε ν' αλλάζει από νωρίς. 13 Απρίλη ημέρα Τρίτη ήταν το αποκορύφωμα. Δεν την ξεχνώ αυτή τη μέρα. Από τότε έγινα εγώ ο μεγάλος κι αυτή η μικρή. Πολλές φορές έχω ζηλέψει τα παιδιά που την είχαν δασκάλα, πάντα της το φυλούσα που έβαζε τη δουλειά πάνω από μένα. Αλλά τώρα πια μόνον την πονάω και φοβάμαι και για τους δυό μας. Οι συμμαθητές μου περιμένουν το καλοκαίρι πως και πως. Εγώ τρέμω πως θα 'ναι το χειρότερο απ' όλα. Δε με νοιάζει που δε θα πάω διακοπές, έχω συνηθίσει. Δε με νοιάζει για πράγματα, ρούχα κι ανέσεις που δεν έχω. Το φόβο στο βλέμμα της δεν αντέχω άλλο. Εσείς βάζετε πρώτα εμένα από τη μαμά μου, έτσι λέτε στην τηλεόραση. Η μάνα μου γιατί λέει πως μας αφανίζετε και τους δυο?
Αυτά...
Σας καλημερίζω"
Ένας μαθητής α' λυκείου.


http://troktiko.blogspot.com/2010/05/e_7748.html

Γλυκέ μου τα είπες όλα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Να κανω μια ερωτηση κρισεως..... Αιτησεις θα κανουμε φετος οι αναπληρωτες ή θεωρειαι περιττο μια και θα κοπουν οι προσληψεις;; Ξερετε.. Να γλυτωσουμε την ταλαιπωρια που να τρεχουμε τωρα να συμπληρωνουμε χαρτια... Σοβαρα. Ξερουμε αν και ποτε θα γινουν αιτησεις;; Εχουν αργησει η ειναι ιδεα μου;

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
τηλ στο Υπουργειο το πρωι και μου ειπαν πως "ΟΙ αιτησεις αναπληρωτων και ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ειναι θεμα ημερων να ξεκινησουν..γιατι απλα περιμενουν να δημοσιευθεί η εγκύκλιος.

αρα υπομονη θεμα ημερων ειναι

αυτο που με απασχολησε....και το ρωτησα ειναι το ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ...
οταν την ρωτησα..μου ειπε πως μεχρι το 2013  θα γινονται προσλήψεις ωρομισθιων!!!!!

τα σχολια δικα σας!!!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ε βέβαια οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου πάνε πακέτο με το νέο σύστημα......να μην ανατρέψει τη ζωή μας προς το καλύτερο...αφού μάθαμε μέχρι 11 ώρες τώρα να ξεμάθουμε.....????


βλέπω να γίνεται χαμός με ωρομίσθιους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Με τους αναπληρωτές μειωμένου να δούμε τι θα γίνει.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος m1969

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Υπαρχουν νεωτερες πληροφοριες για αριθμο διοριστεων ή για αριθμο φιλολογων που συνταξιοδοτουνται;

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Υπάρχει μεγάλη σιωπή στον κλάδο μας και υποπτεύομαι πως και εσείς έχετε την ίδια αγωνία με εμένα... Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
καλημερα σας! Ενα ευχαριστο στοιχειο που εμαθα ειναι οτι εχουν τριπλασιαστει, στο δικο μου νομο τουλαχιστον, και ειναι και απο τους μεγαλους, οι αιτησεις των φιλολογων για συνταξιοδοτηση! αν αυτο συνεχιστει, τοτε η υπουργος να δουμε πως θα εφαρμοσει τα οσα λεει.....

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Ωραία! Και λίγο αισιοδοξία... Νομίζω την χρειαζόμαστε... Έχουμε φθάσει στα όρια μας.... Καλημέρα!

Αποσυνδεδεμένος sipk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Δείτε εδώ πόσα οργανικά κενά υπάρχουν στις Κυκλάδες (πατήστε Απεριοχη Βπεριοχή Γπεριοχή)  Μέτρησα 60 κενά φιλολόγων! Δεν είναι θετικό;

http://dide.kyk.sch.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=137

Αποσυνδεδεμένος sefe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Δείτε εδώ πόσα οργανικά κενά υπάρχουν στις Κυκλάδες (πατήστε Απεριοχη Βπεριοχή Γπεριοχή)  Μέτρησα 60 κενά φιλολόγων! Δεν είναι θετικό;

http://dide.kyk.sch.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=137

Μόνο που τα στοιχεία αφορούν το περσινό σχολικό έτος 2008-2009

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρετε αν στο φετινό πίνακα αναπληρωτών  θα υπολογίζονται διπλά τα μόρια όσον έκαναν σε δυσπρόσιτα  τη φετινή χρονιά ( 2009 -2010 ;)

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ξέρετε αν στο φετινό πίνακα αναπληρωτών  θα υπολογίζονται διπλά τα μόρια όσον έκαναν σε δυσπρόσιτα  τη φετινή χρονιά ( 2009 -2010 ;)

Ο τρόπος μοριοδότησης παραμένει ίδιος για τα προσεχή 2 χρόνια, μετά τι θα γίνει... άγνωστο! Οπότε τα μόρια από δυσπρόσιτα μετρούν διπλά για αναπληρωτές για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 809
    • Προφίλ
αντε να ανακοινωσουν κανεναν αριθμό προσλήψεων...να ξερουμε τι μας γινετε βρε παιδια!!!!!!!!!!!!!1

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 880
Σύνολο: 882

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.