*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518164 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m1969

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Μια σημαντικη παραμετρος που θα περιορισει σημαντικα τις προσληψεις φιλολογων ειτε ως αναπληρωτες ειτε ως μονιμους ειναι η σαφεστατη γραμμη που εχει δοθει απο τις διευθυνσεις για αναθεση της ιστοριας στους καθηγητες ξενων γλωσσων. Σημερα στο σχολειο που εργαζομαι ως αναπληρωτρια κατα τον προγραμματισμο της επομενης χρονιας ολες οι ιστοριες σε α καιι β γυμνασιου( συνολο 6 τμηματα ) δοθηκαν κατ εντολη του γραφειου στους καθηγητες ξενων γλωσσων. Απορω πως ολοι οι φιλολογοι ανεχονται μια τετοια κατασταση και απορω πως το υπουργειο απαιτει την εξοντωτικη εξεταση μας  στον ΑΣΕΠ σε ενα μαθημα που αργοτερα χαριζει σε καθηγητες αλλης ειδικοτητας. Μηπως με καποιο τροπο θα επρεπε να διαμαρτυρηθουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
εγω δε δηλωσα αμω,ισως πρεπει να μιλησουμε σε εναν δικηγορο για τα μαθηματα της ιστοριας,συνεχιστε να παιρνετε τηλ. στα υπουργεια, στα πολιτικα γραφεια, οπουδηποτε.σημερα που εκανα τα χαρτια μου ,ο υπαλληλος τηλεφωνησε για διευκρινισεις και δεν του απαντησαν

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
και οι φιλόλογοι παίρνουν ανάθεση άλλα μαθήματα. μην τρελαίνεστε. δεν εξαρτώνται από αυτό οι θέσεις.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ε, ναι αλλά στον ασεπ σκοτωνομαστε για να διαβαζουμε ιστορια, ειδικα σε τμηματα οπως φιλολογικό που εγω ειχα παρακολουθησει 2 ιστοριες στη σχολη και στο διαγωνισμο εχασα 3 φορες τον διορισμο μου εξαιτιας αυτου του μαθηματος......

πολλά παραλογα μαζι......βρε παιδια...

ενταξει, δε φταιει η ιστορια που δε διοριστηκα αλλά δεν ειναι σωστο την ιστορια να τη διδασκουν οι ξενογλώσσοι. τελος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2010, 07:28:48 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
ε, ναι αλλά στον ασεπ σκοτωνομαστε για να διαβαζουμε ιστορια, ειδικα σε τμηματα οπως φιλολογικό που εγω ειχα παρακολουθησει 2 ιστοριες στη σχολη και στο διαγωνισμο εχασα 3 φορες τον διορισμο μου εξαιτιας αυτου του μαθηματος......

πολλά παραλογα μαζι......βρε παιδια...

ενταξει, δε φταιει η ιστορια που δε διοριστηκα αλλά δεν ειναι σωστο την ιστορια να τη διδασκουν οι ξενογλώσσοι. τελος

Μήπως οι ξενόγλωσσοι να εξετάζονται ΑΣΕΠ και ιστορία;

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
ε, ναι αλλά στον ασεπ σκοτωνομαστε για να διαβαζουμε ιστορια, ειδικα σε τμηματα οπως φιλολογικό που εγω ειχα παρακολουθησει 2 ιστοριες στη σχολη και στο διαγωνισμο εχασα 3 φορες τον διορισμο μου εξαιτιας αυτου του μαθηματος......

πολλά παραλογα μαζι......βρε παιδια...

ενταξει, δε φταιει η ιστορια που δε διοριστηκα αλλά δεν ειναι σωστο την ιστορια να τη διδασκουν οι ξενογλώσσοι. τελος

Μήπως οι ξενόγλωσσοι να εξετάζονται ΑΣΕΠ και ιστορία;
Άσε, δε συμφέρει γιατί έτσι θα μας βάλουν κι εμάς να εξεταζόμαστε σε Κοινωνική αγωγή,  κλπ που τα έχουμε β' ανάθεση.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
ε, ναι αλλά στον ασεπ σκοτωνομαστε για να διαβαζουμε ιστορια, ειδικα σε τμηματα οπως φιλολογικό που εγω ειχα παρακολουθησει 2 ιστοριες στη σχολη και στο διαγωνισμο εχασα 3 φορες τον διορισμο μου εξαιτιας αυτου του μαθηματος......

πολλά παραλογα μαζι......βρε παιδια...

ενταξει, δε φταιει η ιστορια που δε διοριστηκα αλλά δεν ειναι σωστο την ιστορια να τη διδασκουν οι ξενογλώσσοι. τελος

Μήπως οι ξενόγλωσσοι να εξετάζονται ΑΣΕΠ και ιστορία;
Άσε, δε συμφέρει γιατί έτσι θα μας βάλουν κι εμάς να εξεταζόμαστε σε Κοινωνική αγωγή,  κλπ που τα έχουμε β' ανάθεση.
Ενώ τώρα οι αμω θα παίρνουν το "φιλέτο"ή τα μαθήματα που θα περισσεύουν ούτως ή άλλως;(θεατρολογία,κοινωνική αγωγή,κλπ.)Αναρωτιέμαι τι ειδικότητα έχω;

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
το παιδί για τα θελήματα...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Πάντως, αυτό το μόρφωμα που λέγεται αμω , επινοήθηκε και για να διευκολύνει τις δεύτερες αναθέσεις και τις υπερωρίες για μονίμους.
Π.χ. πέρσι προσλήφθηκα με 2η φουρνιά σε γυμνάσιο. Όταν πήγα είχαν ήδη μοιράσει τα μαθήματα και η συνάδεφος των γαλλικών είχε φορτωθεί λογοτεχνία και ιστορία ενώ άλλη μια λογοτεχνία ως υπερωρία είχε πάρει συνάδελφος φιλόλογος. Με το που πήγα, μου έδωσαν και αυτά τα μαθήματα για να συμπληρώσω 21 ώρες και η των γαλλικών πήρε ώρες σε άλλο σχολείο γαλλικά για να συμπληρώσει ωράριο (κάτι που προτιμούσε από το να κάνει ιστορία και λογοτεχνία). Με τα νέα δεδομένα το κενό αυτού το σχολείου σε φιλόλογο θα εμφανίζεται ως κενό μειωμένου ωραρίου.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Πάντως, αυτό το μόρφωμα που λέγεται αμω , επινοήθηκε και για να διευκολύνει τις δεύτερες αναθέσεις και τις υπερωρίες για μονίμους.
Π.χ. πέρσι προσλήφθηκα με 2η φουρνιά σε γυμνάσιο. Όταν πήγα είχαν ήδη μοιράσει τα μαθήματα και η συνάδεφος των γαλλικών είχε φορτωθεί λογοτεχνία και ιστορία ενώ άλλη μια λογοτεχνία ως υπερωρία είχε πάρει συνάδελφος φιλόλογος. Με το που πήγα, μου έδωσαν και αυτά τα μαθήματα για να συμπληρώσω 21 ώρες και η των γαλλικών πήρε ώρες σε άλλο σχολείο γαλλικά για να συμπληρώσει ωράριο (κάτι που προτιμούσε από το να κάνει ιστορία και λογοτεχνία). Με τα νέα δεδομένα το κενό αυτού το σχολείου σε φιλόλογο θα εμφανίζεται ως κενό μειωμένου ωραρίου.
ίσως να μην εμφαίζεται και καθόλου ως κενό...δυστυχώς. Ίσως τα περισσότερα κενά θα έχουν φροντίσει καλά να είναι μόνο αμω. Και αυτό στους φιλολόγους πού και σε άλλες ειδικότητες που έχουν ούτως ή άλλως λιγότερες ώρες

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
το παιδί για τα θελήματα...

Το παιδί για τα πηδ...τα να λες καλύτερα!!!!!!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Μετά την ανακοίνωση των αποσπάσεων, μπορούμε να βγάλουμε ένα -έστω και πολύ πρόχειρο- συμπέρασμα; Οι φιλόλογοι πάντως δεν μου φάνηκαν και λίγοι... ::)
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ,θα πάρω το δικαιωμά μου να πω την αποψή μου επισημαίνοντας το εξης  Το θέμα δεν είναι πόσους θα πάρει ή αν θα πάρει με 28 ή 58 μόρια φιλολόγους .Το θέμα είναι ότι το υπουργείο πέτυχε το σκοπό του ,ο οποίος είναι : Κάνω προπαγάνδα με τη καραμέλα των αποσπασμένων ,μιλώ και ξαναμιλώ για λιγοστούς διορισμούς ,τρομοκρατώ ...περιφρονώ κλπ.με στόχο να μη ξαναπάρω αναπληρωτές .Δεν βλέπετε ότι η Διαμάντω πέτυχε αυτό που ήθελε; Να γεμίσει τον κόσμο με αναπληρωτές τύπου ΄β και να μη ξαναπάρει κανονικούς αναπληρωτές .Άρα μην αναρωτιώμαστε πόσους θα πάρει .Όλους θα μας πάρει τύπου β .Του χρόνου ,αν είναι ακόμα αυτή στο ρημαδο-υπουργείο  έχω την αίσθηση ότι δεν θα πάρει κανέναν πλήρους ωραρίου .Κοιτάξε τις αποσπάσεις , αναγκάστηκε και έκανε στη τελική και μάλιστα αρκετές .Μας κοροιδεύουν συνάδελφοι !!!!

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ,θα πάρω το δικαιωμά μου να πω την αποψή μου επισημαίνοντας το εξης  Το θέμα δεν είναι πόσους θα πάρει ή αν θα πάρει με 28 ή 58 μόρια φιλολόγους .Το θέμα είναι ότι το υπουργείο πέτυχε το σκοπό του ,ο οποίος είναι : Κάνω προπαγάνδα με τη καραμέλα των αποσπασμένων ,μιλώ και ξαναμιλώ για λιγοστούς διορισμούς ,τρομοκρατώ ...περιφρονώ κλπ.με στόχο να μη ξαναπάρω αναπληρωτές .Δεν βλέπετε ότι η Διαμάντω πέτυχε αυτό που ήθελε; Να γεμίσει τον κόσμο με αναπληρωτές τύπου ΄β και να μη ξαναπάρει κανονικούς αναπληρωτές .Άρα μην αναρωτιώμαστε πόσους θα πάρει .Όλους θα μας πάρει τύπου β .Του χρόνου ,αν είναι ακόμα αυτή στο ρημαδο-υπουργείο  έχω την αίσθηση ότι δεν θα πάρει κανέναν πλήρους ωραρίου .Κοιτάξε τις αποσπάσεις , αναγκάστηκε και έκανε στη τελική και μάλιστα αρκετές .Μας κοροιδεύουν συνάδελφοι !!!!

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου, η ειδικότητά μας χρειάζεται για πολλές ώρες στα σχολεία, στην πόλη μου υπάρχει κύμα αιτήσεων για συνταξιοδότηση.. Αυτά τα κενά πως θα τα καλύψει;; Πιστεύω πως θα διορίσει 300-350 μονίμους και 400-500 ακω. Μετά αμω , πόσοι θα είναι; Πιστεύω πολλοί!! Τουλάχιστον το θετικό: Θα ανακοινώνεται αριθμός επίσημα από το υπουργ. των αμω, έτσι θα ταραχτεί η κοινή γνώμη, όχι όπως τώρα που δεν ξέρουμε ακριβώς πόσοι ωρομίσθιοι δουλεύουν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 984
Σύνολο: 994

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.