*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518173 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ,θα πάρω το δικαιωμά μου να πω την αποψή μου επισημαίνοντας το εξης  Το θέμα δεν είναι πόσους θα πάρει ή αν θα πάρει με 28 ή 58 μόρια φιλολόγους .Το θέμα είναι ότι το υπουργείο πέτυχε το σκοπό του ,ο οποίος είναι : Κάνω προπαγάνδα με τη καραμέλα των αποσπασμένων ,μιλώ και ξαναμιλώ για λιγοστούς διορισμούς ,τρομοκρατώ ...περιφρονώ κλπ.με στόχο να μη ξαναπάρω αναπληρωτές .Δεν βλέπετε ότι η Διαμάντω πέτυχε αυτό που ήθελε; Να γεμίσει τον κόσμο με αναπληρωτές τύπου ΄β και να μη ξαναπάρει κανονικούς αναπληρωτές .Άρα μην αναρωτιώμαστε πόσους θα πάρει .Όλους θα μας πάρει τύπου β .Του χρόνου ,αν είναι ακόμα αυτή στο ρημαδο-υπουργείο  έχω την αίσθηση ότι δεν θα πάρει κανέναν πλήρους ωραρίου .Κοιτάξε τις αποσπάσεις , αναγκάστηκε και έκανε στη τελική και μάλιστα αρκετές .Μας κοροιδεύουν συνάδελφοι !!!!

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου, η ειδικότητά μας χρειάζεται για πολλές ώρες στα σχολεία, στην πόλη μου υπάρχει κύμα αιτήσεων για συνταξιοδότηση.. Αυτά τα κενά πως θα τα καλύψει;; Πιστεύω πως θα διορίσει 300-350 μονίμους και 400-500 ακω. Μετά αμω , πόσοι θα είναι; Πιστεύω πολλοί!! Τουλάχιστον το θετικό: Θα ανακοινώνεται αριθμός επίσημα από το υπουργ. των αμω, έτσι θα ταραχτεί η κοινή γνώμη, όχι όπως τώρα που δεν ξέρουμε ακριβώς πόσοι ωρομίσθιοι δουλεύουν

... Ίσα - ίσα... θα βρίσκει και την ευκαιρία για κάποιες ακόμη κούφιες θρασύτατες φιέστες: Εν μέσω ενός κατοχικού χειμώνα, όπως προβλέπεται απ' όλους, θα διατείνεται ότι προσλαμβάνει "πληθώρα εκπαιδευτικών" γιατί βέβαια... ΠΡΩΤΑ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ!!!
Αχ που θα πάει ... θα έρθει η ώρα της τιμωρίας δε μπορεί .. κάποτε έρχεται για όλους.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ralou67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Κάνατε την αίτηση; Βάλατε αμω;

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
για όλους tihea μου. και για όσους έρπονται για ψίλουχα προϋπηρεσίας καταδικασμένοι από επιλογή τους στη φτώχεια. (ε πως να το κάνουμε δε φταίνε πάντα όλοι οι άλλοι εκτός απο μας).
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όλες αυτές τις ημέρες ταλαιπωρούμαι και προσπαθώ να καταλάβω με ποιον τρόπο θα γίνουν οι διορισμοί. Κατέληξα στο ακόλουθο συμπέρασμα - 300 διορισμοί μόνιμων. Α Φάση αναπληρωτών 300 ΑΚΩ 300 ΑΜΩ.  Δεν θα επακολουθήσει άλλη φάση. Οι ΑΜΩ ανα πάσα στιγμή θα είναι έτοιμοι να καλύψουν οποιοδήποτε κενό προκύψει στο εκάστοτε σχολείο... Πώς σας φαίνεται? Νομίζω ευσταθεί αυτό το σενάριο... Ίσως ο αριθμός 300 ΑΜΩ να είναι και μεγαλύτερος... Με αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειαστεί να επακολουθήσει άλλη φάση αναπληρωτών.. Δεν θα σπαζοκεφαλιάζουν και το πρόβλημα θα λυθεί αμέσως.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2010, 12:36:10 πμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Όλες αυτές τις ημέρες ταλαιπωρούμαι και προσπαθώ να καταλάβω με ποιον τρόπο θα γίνουν οι διορισμοί. Κατέληξα στο ακόλουθο συμπέρασμα - 300 διορισμοί μόνιμων. Α Φάση αναπληρωτών 300 ΑΚΩ 300 ΑΜΩ.  Δεν θα επακολουθήσει άλλη φάση. Οι ΑΜΩ ανα πάσα στιγμή θα είναι έτοιμοι να καλύψουν οποιοδήποτε κενό προκύψει στο εκάστοτε σχολείο... Πώς σας φαίνεται? Νομίζω ευσταθεί αυτό το σενάριο... Ίσως ο αριθμός 300 ΑΜΩ να είναι και μεγαλύτερος... Με αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειαστεί να επακολουθήσει άλλη φάση αναπληρωτών.. Δεν θα σπαζοκεφαλιάζουν και το πρόβλημα θα λυθεί αμέσως.

χμμ...περσι χρειαστηκε 1800 πληρους ωραριου ( μονιμους + αναπληρωτες) και -ων ουκ εστιν αριθμος- ωρομισθιους...
φετος θα τη βγαλει με τους μισους , χωρις συγχωνευσεις, με αποσπασεις βαρβατες και σημερα, με αποχωρησεις ομαδικες??
σα να μη βγαινουν τα κουκια στο φτωχο μυαλο μου ...
( ...κι ακουσα και βουβουζελες  στην Τουμπα σημερα και μου εφυγε το κεφαλι !!! ...οχι αλλοοοοοοοοοοοοοοο!!!  )

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
τσακαλια βοηθειααα!!!!!!!!
στην αιτηση στο σημειο των ωρομισθιων και ΠΠΣ θα βαλω κεντρικη μακεδονια. στα 52 κουτακια τι γραφω;;; περιφερειες;;; δημου;; σχολεια;; τι;;;
 ΝΟΜΟΙ: ΗΜΑΘΙΑΣ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΚΙΛΚΙΣ
ΠΕΛΛΑΣ
ΠΙΕΡΙΑΣ
ΣΕΡΡΩΝ
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Πήρα τηλέφωνο στην δευτεροβάθμια στην Αθήνα και ρώτησα τι γίνεται με τις συνταξιοδοτήσεις. Και μου απάντησαν ότι γίνεται χαμός. Ειδικά σε φιλόλογους και μαθηματικούς. Δεν νομίζω ότι, παρά την μείωση στις αποσπάσεις και τις άλλες παρεμβάσεις, θα καλυφθούν οι ελλείψεις για να αλλάξει πολύ το σκηνικό της προηγούμενης χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Νομίζω έχεις δίκιο... ο αριθμός που ανέφερα ήταν πολύ μικρός... Όμως το σίγουρο είναι ότι θα πάρει πολλούς ΑΜΩ, ώστε να γίνουν ΑΚΩ χωρίς καθυστέρηση, δηλαδή χωρίς να περιμένουν την επόμενη φάση... Τώρα πώς σου φαίνεται αυτό το σενάριο?

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
τσακαλια βοηθειααα!!!!!!!!
στην αιτηση στο σημειο των ωρομισθιων και ΠΠΣ θα βαλω κεντρικη μακεδονια. στα 52 κουτακια τι γραφω;;; περιφερειες;;; δημου;; σχολεια;; τι;;;
 ΝΟΜΟΙ: ΗΜΑΘΙΑΣ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΚΙΛΚΙΣ
ΠΕΛΛΑΣ
ΠΙΕΡΙΑΣ
ΣΕΡΡΩΝ
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ξερει να μου πει καποιος;;;;;;;;;;;;;
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Πήρα τηλέφωνο στην δευτεροβάθμια στην Αθήνα και ρώτησα τι γίνεται με τις συνταξιοδοτήσεις. Και μου απάντησαν ότι γίνεται χαμός. Ειδικά σε φιλόλογους και μαθηματικούς. Δεν νομίζω ότι, παρά την μείωση στις αποσπάσεις και τις άλλες παρεμβάσεις, θα καλυφθούν οι ελλείψεις για να αλλάξει πολύ το σκηνικό της προηγούμενης χρονιάς.
...καπως ετσι..  ψυχρη λογικη, τιποτ αλλο...
οι αριθμοι ειναι αμειλικτοι ( ...κι οχι μονο στην οικονομια...)

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Νομίζω έχεις δίκιο... ο αριθμός που ανέφερα ήταν πολύ μικρός... Όμως το σίγουρο είναι ότι θα πάρει πολλούς ΑΜΩ, ώστε να γίνουν ΑΚΩ χωρίς καθυστέρηση, δηλαδή χωρίς να περιμένουν την επόμενη φάση... Τώρα πώς σου φαίνεται αυτό το σενάριο?
Τι εννοείς να γίνουν ΑΚΩ;

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Νομίζω έχεις δίκιο... ο αριθμός που ανέφερα ήταν πολύ μικρός... Όμως το σίγουρο είναι ότι θα πάρει πολλούς ΑΜΩ, ώστε να γίνουν ΑΚΩ χωρίς καθυστέρηση, δηλαδή χωρίς να περιμένουν την επόμενη φάση... Τώρα πώς σου φαίνεται αυτό το σενάριο?

...λες να τους παρει ο πονος μην τυχον και χασουν τα παιδια καποια ωρα μαθηματος ??
ευσεβεις ποθοι μαλλον...
"χωρις καθυστερηση.."  χμμμ...ξερω και κατι αλλα με τον Τοτο, πολυ γελιο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2010, 01:00:50 πμ από kozzi1 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Δείτε όμως κι ένα άλλο "ανέκδοτο" : Η παρακάτω διεύθυνση παρατέθηκε σε άλλο τόπικ και μιλάει για 2550 πιστώσεις για αναπληρωτές ενώ το περσινό νούμερο ήταν 9000!

http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=53&cm_prdid=10362

[Τώρα φταίω εγώ που τα βλέπω όλα μαύρα??]
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Δείτε όμως κι ένα άλλο "ανέκδοτο" : Η παρακάτω διεύθυνση παρατέθηκε σε άλλο τόπικ και μιλάει για 2550 πιστώσεις για αναπληρωτές ενώ το περσινό νούμερο ήταν 9000!

http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=53&cm_prdid=10362

[Τώρα φταίω εγώ που τα βλέπω όλα μαύρα??]


Μάλλον θα εννοεί τους αμω που θα είναι περισσότεροι γιατί κοστίζουν λιγότερο ως είλωτες!!!!!!!!!!!!! ;) ;) ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 874
Σύνολο: 876

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.