*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518170 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Όλες αυτές τις ημέρες ταλαιπωρούμαι και προσπαθώ να καταλάβω με ποιον τρόπο θα γίνουν οι διορισμοί. Κατέληξα στο ακόλουθο συμπέρασμα - 300 διορισμοί μόνιμων. Α Φάση αναπληρωτών 300 ΑΚΩ 300 ΑΜΩ.  Δεν θα επακολουθήσει άλλη φάση. Οι ΑΜΩ ανα πάσα στιγμή θα είναι έτοιμοι να καλύψουν οποιοδήποτε κενό προκύψει στο εκάστοτε σχολείο... Πώς σας φαίνεται? Νομίζω ευσταθεί αυτό το σενάριο... Ίσως ο αριθμός 300 ΑΜΩ να είναι και μεγαλύτερος... Με αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειαστεί να επακολουθήσει άλλη φάση αναπληρωτών.. Δεν θα σπαζοκεφαλιάζουν και το πρόβλημα θα λυθεί αμέσως.

χμμ...περσι χρειαστηκε 1800 πληρους ωραριου ( μονιμους + αναπληρωτες) και -ων ουκ εστιν αριθμος- ωρομισθιους...
φετος θα τη βγαλει με τους μισους , χωρις συγχωνευσεις, με αποσπασεις βαρβατες και σημερα, με αποχωρησεις ομαδικες??
σα να μη βγαινουν τα κουκια στο φτωχο μυαλο μου ...
( ...κι ακουσα και βουβουζελες  στην Τουμπα σημερα και μου εφυγε το κεφαλι !!! ...οχι αλλοοοοοοοοοοοοοοο!!!  )

... οι βουβουζέλες δεν αρκούν για να "τουμπά"ρουν τη σκέψη σου, ... ν' αποδεχθεί την ανωτερότητα του ανανεωμένου Γίγαντα του ποδοσφαίρου μας ...
Τα κενά πολλά, οι αλχημείες δεν αρκούν, το ΔΝΤ πιέζει, τα πολιτικά σφάλματα / εγκλήματα ένα σωρό ..., αδιευκρίνιστο το μέλλον ..., ας "γευθούμε" το παρόν ..., θάλασσα, μουντιάλ, θρύλος, ποίηση, ...  :D 8) ;)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Δείτε όμως κι ένα άλλο "ανέκδοτο" : Η παρακάτω διεύθυνση παρατέθηκε σε άλλο τόπικ και μιλάει για 2550 πιστώσεις για αναπληρωτές ενώ το περσινό νούμερο ήταν 9000!

http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=53&cm_prdid=10362

[Τώρα φταίω εγώ που τα βλέπω όλα μαύρα??]
Τρεις χιλιάδες διορισμούς θα κάνει το υπ. Παιδείας στα ειδικά σχολεία http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8258:2010-07-01-10-29-21&catid=346:2009-12-02-06-54-27&Itemid=1079
Η αναφορά ήταν για τα ειδικά σχολεία και όχι για τους  αναπληρωτές στην γενική εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αποσπάσεις δευτεροβάθμιας στον ΟΕΕΚ 2009 = 1175
                                                      2010 = 467
Φέτος αποσπώνται 708 άτομα λιγότερα... Τι λέτε θα καταφέρει να μειώσει τους διορισμούς φέτος?  Αν συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς.... τότε ναι θα καταφέρει να καλύψει τα κενά ακόμη και με μαζικές συνταξιοδοτήσεις... Δεν θέλω να σας θυμώσω, περιμένω και εγώ φέτος για αναπλήρωση... Αλλά νομίζω ότι θα δυσκολευτούμε φέτος...

void

  • Επισκέπτης
εψαξες τις ειδικοτητες και ειδες οτι στα περσινα ατομα υπηρχαν πολλοι φιλολογοι που φετος επιστρεφουν στην ταξη;
γιατι αν προκειται περι του αντιθετου,δε μας αφορα ετσι κι αλλιως,οποτε δε θιγομαστε ως ΠΕ02.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Συνήθως είμαι απαισιόδοξη αλλά τείνω να πειστώ ότι : 1) Οι συνταξιοδοτήσεις είναι τόσες πολλές που οι μειωμένες αποσπάσεις δε μπορούν να μπαλώσουν τις τεράστιες τρύπες που θα φανούν τον Σεπτέμβρη στα σχολεία.
2) Οι μειωμένες αποσπάσεις τώρα είναι μάλλον περισσότερο για τα μάτια του κόσμου και σημαίνουν άδεια γραφεία απο διοικητικούς. Τα οποία δεν είναι δυνατόν να παραμείνουν άδεια. Αρα, μάλλον θα επανδρωθούν εκ νέου με άλλους εκπαιδευτικούς που θα αποσπαστούν σε επόμενες φάσεις.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δείτε όμως κι ένα άλλο "ανέκδοτο" : Η παρακάτω διεύθυνση παρατέθηκε σε άλλο τόπικ και μιλάει για 2550 πιστώσεις για αναπληρωτές ενώ το περσινό νούμερο ήταν 9000!

http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=53&cm_prdid=10362

[Τώρα φταίω εγώ που τα βλέπω όλα μαύρα??]
Το συγκεκριμένο άρθρο μιλάει για τον αριθμό των αναπληρωτών στα ειδικά σχολεία...απλά έγραψαν λάθος και βάλαν την λέξη "δημόσια" σχολεία....Οπότε ας μην τρομοκρατούμαστε.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
ΛΩΡΑ, όπως το λες είναι. Διευκρινίστηκε ευτυχώς παραπάνω και ηρέμησα κι εγώ. Ζητώ συγγνώμη που παραπληροφόρησα άθελά μου.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΛΩΡΑ, όπως το λες είναι. Διευκρινίστηκε ευτυχώς παραπάνω και ηρέμησα κι εγώ. Ζητώ συγγνώμη που παραπληροφόρησα άθελά μου.
Ναι,εγώ δεν είδα πως το επισήμανε κι άλλος και είπα να το πω....Το θέμα είναι πως παρόλο που το νούμερο που ανακοινώθηκε στην ειδική είναι ίδιο περίπου με το περσινό...παρολαυτά μέσα σ'αυτό το νούμερο θα είναι και ΑΜΩ...οπότε γενικά παρατηρείται μείωση παντού των ΑΚΩ...
Μένει να δούμε...εγώ πιστεύω πως θα είναι τόσο πολλά τα κενά που θα αναγκαστούν να βρουν επιπλέον κονδύλια για ΑΚΩ αλλά ίσως αργά....προς τα Χριστούγεννα....ποιος ξέρει....;
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Αυτό για τις επόμενες φάσεις αποσπάσεων αρχίζω να το ακούω και εγώ... Όμως μην ξεχνάμε ότι έρχεται δύσκολο Φθινόπωρο... και από το να μείνουν άδεια τα σχολεία θα προτιμήσουν να μείνουν μισοάδεια τα γραφεία... Εδώ μένουν άδεια τα νοσοκομεία... οι δευτεροβάθμιες θα τους πειράξουν... Ξέρετε ότι υπάρχει περιφερειακό ιατρείο που εδώ και 2 χρόνια είναι χωρίς γιατρό? Άλλωστε ξέρουμε όλοι ότι εμείς οι εκπαιδευτικοί αν πιεστούμε κάνουμε θαύματα... Μπορούμε να τα κάνουμε όλα... Διοίκηση, τάξη, οικονομικά, γραμματειακή υποστήριξη.... τα ξέρετε γιατί κάποιοι από εσάς τα έχετε κάνει ήδη... Πάω να σκάσω...Βρε τι περνάμε...
 Τόσες μέρες δεν το έγραφα... αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα... στη Δευτεροβάθμια της Νίκαιας συνάντησα τον Καλογερόπουλο.... νομίζω ότι ανήκει στην ΕΛΜΕ... μου επιβεβαίωσε τους φόβους μου... Λίγοι διορισμοί... υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί.. Όλα αυτά τα χρόνια γίνονταν περισσότεροι διορισμοί απ' ότι χρειάζονταν... Του μίλησα για τις συντάξεις... Μου απάντησε ότι υπάρχει τόσο μεγάλος αρισθμός εκπαιδευτικών που έχουν διοριστεί, ώστε επαρκεί για να καλύψει όλες τις ανάγκες που θα δημιουργηθούν... Συγγνώμη για την τρομολαγνία αλλά ας μην χαιδεύουμε τα αυτιά μας... Μακάρι να μην ισχύσει τίποτα απ' όσα έχω γράψει... Είμαι με 23 περίπου μόρια...

Αποσυνδεδεμένος m1969

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Συναδερφοι, χωρις να αμφισβητω οτι σε καποιες ειδικοτητες εχουν διοριστει περισσοτεροι απο τους απαραιτητους, δεν θα πρεπει να αποδεχομαστε ολα οσα μας αποκαλυπτουν καθως τις περισσοτερες φορες απλα στοχευουν στο να μειωσουν τις προσδοκιες μας. Αν περισευαμε τοσοι  πολλοι γιατι αραγε τοση εμφαση στα τριανταρια τμηματα, πολιτικη που δυσαρεστει και τους γονεις; Τα τμηματα θα εμεναν ως ειχαν αριθμητικα και θα εργαζονταν σε αυτα οι αποσπασμενοι που θα επεστρεφαν, ωστε να μην υπαρχει αναγκη διορισμων. Αναγκες υπαρχουν, χρηματα δεν υπαρχουν και μεθοδευονται ολα τα υπολοιπα. Η μεγαλυτερη δε ενταση στους εκκπαιδευτικους προηλθε απο την αλλαγη στον τροπο προσληψης τους. Ολοι θα εδειχναν κατανοηση αν λογω σοβαρων οικονομικων προβληματων καθυστερουσε η προσληψη τους, κανεις ομως δεν ανεχεται να ακυρωνεται η προσπαθεια που εχει καταβαλει και να πετιεται εξω απο το συστημα χωρις να φταιει ο ιδιος. Αναφορικα με τον κλαδο των φιλολογων στον οποιο ανηκω ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω διαχειριστει τα υπαρχοντα κενα με 200-300 προσληψεις μονιμων και 400 αναπληρωτων, οταν περυσι προσελαβε 611 μονιμους και 1100 αναπληρωτες και φετος εχει ηδη πανω απο 1000 αιτησεις συνταξιοδοτησης που θα αυξηθουν εντανα με το καινουριο ασφαλιστικο. Αναγκες παιδια υπαρχουν, ας μην μας πεισουν να παψουμε να διεκδικουμε.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Συμφωνώ,  αν τα κενά λόγω συνταξιοδοτήσεων είναι πολλά τότε τι θα κάνει το υπουργείο;
 Αντικειμενικά δεν έχει περιθώρια. Ακόμη και η τρόικα να πιέζει, στο μνημόνιο αναφέρεται ότι η εκπαίδευση εξαιρείται στις προσλήψεις με αναλογία μιας πρόσληψης για κάθε μία αποχώρηση. Δηλαδή τόσο υποτελείς  γίναμε που σαν κράτος  δεν μπορούμε ούτε σε αυτό να έχουμε λόγο; 
Και πως είναι δυνατόν να πείσεις τον κόσμο ότι θες δικαιοσύνη και διέξοδο απ’ την κρίση όταν απ’ την μια προφυλάσσεις όλους του αργόσχολους και κομματόσκυλα στο υπόλοιπο δημόσιο και απ’ την άλλη εξαντλείς κάθε αυστηρότητα στους εκπαιδευτικούς που επιπλέον τους έχεις  δεσμεύσει σε μεταβατική περίοδο, αφού τους ανέτρεψες κάθε προγραμματισμό με τον νέο νόμο; 
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτοί του ΔΝΤ και Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν διακρίνουν ρεαλιστικά που υπάρχουν ανάγκες και που όχι.
Αν παρόλα αυτά, ο Παπακωνσταντίνου και η παρέα του αποφασίσουν αυτή την πολιτική, της ισοπεδωτικής λογιστικής, τότε επιδιώκουν  μια «εμπροσθοβαρή» κομπίνα για να πείσουν ότι η Ελλάδα τα καταφέρνει.  Πως όμως;
 Πάλι με τα ψέματα, δεν μπορούμε να ελπίζουμε σε ουσιαστική διέξοδο...

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
"το συνταγματικό δικαστήριο της Λεττονίας αποφάσισε πως τα μέτρα που επιβάλλει τι ΔΝΤ συνιστούν παραβίαση της έννομης τάξης και η εφαρμογή τους πρέπει άμεσα να σταματήσει.....Το δικαστήριο υποχρέωσε τη κυβέρνηση της Λεττονίας να επαναφέρει τις συντάξεις στο αρχικό τους ύψος, αλλά και να δεσμευτεί ότι θα επιστρέψει στους συνταξιούχους τα ποσά που παρακρατήθηκαν κατά τους μήνες των περικοπών!!
Η κυβέρνηση συμορφώθηκε με την απόφαση, ενώ ΕΕ-ΔΝΤ συνέχισαν να χορηγούν κανονικά τις δόσεις του δανείου!!!"

από τη "καθημερινή" της κυριακής

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
"το συνταγματικό δικαστήριο της Λεττονίας αποφάσισε πως τα μέτρα που επιβάλλει τι ΔΝΤ συνιστούν παραβίαση της έννομης τάξης και η εφαρμογή τους πρέπει άμεσα να σταματήσει.....Το δικαστήριο υποχρέωσε τη κυβέρνηση της Λεττονίας να επαναφέρει τις συντάξεις στο αρχικό τους ύψος, αλλά και να δεσμευτεί ότι θα επιστρέψει στους συνταξιούχους τα ποσά που παρακρατήθηκαν κατά τους μήνες των περικοπών!!
Η κυβέρνηση συμορφώθηκε με την απόφαση, ενώ ΕΕ-ΔΝΤ συνέχισαν να χορηγούν κανονικά τις δόσεις του δανείου!!!"

από τη "καθημερινή" της κυριακής


Αυτά στην Ελλάδα δεν γίνονται, είμαστε κοτες και βολεψάκηδες! Αντί να ξεσηκωθούμε όπως στις άλλες χώρες και να τους διώξουμε καθόμαστε και υπομένουμε και σκύβουμε το κεφάλι. Τι να πω... Περιμένω το Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν τα έξοδα στα νοικοκυριά με τα σχολεία κλπ, εκεί να δω τι θα κάνουμε! Αν συνεχίσουμε έτσι είμαστε άξιοι της μοίρας μας!!! >:( >:( Όλα τα ανεχόμαστε πια, κοιμόμαστε όρθιοι!!!
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
"το συνταγματικό δικαστήριο της Λεττονίας αποφάσισε πως τα μέτρα που επιβάλλει τι ΔΝΤ συνιστούν παραβίαση της έννομης τάξης και η εφαρμογή τους πρέπει άμεσα να σταματήσει.....Το δικαστήριο υποχρέωσε τη κυβέρνηση της Λεττονίας να επαναφέρει τις συντάξεις στο αρχικό τους ύψος, αλλά και να δεσμευτεί ότι θα επιστρέψει στους συνταξιούχους τα ποσά που παρακρατήθηκαν κατά τους μήνες των περικοπών!!
Η κυβέρνηση συμορφώθηκε με την απόφαση, ενώ ΕΕ-ΔΝΤ συνέχισαν να χορηγούν κανονικά τις δόσεις του δανείου!!!"

από τη "καθημερινή" της κυριακής


Αυτά στην Ελλάδα δεν γίνονται, είμαστε κοτες και βολεψάκηδες! Αντί να ξεσηκωθούμε όπως στις άλλες χώρες και να τους διώξουμε καθόμαστε και υπομένουμε και σκύβουμε το κεφάλι. Τι να πω... Περιμένω το Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν τα έξοδα στα νοικοκυριά με τα σχολεία κλπ, εκεί να δω τι θα κάνουμε! Αν συνεχίσουμε έτσι είμαστε άξιοι της μοίρας μας!!! >:( >:( Όλα τα ανεχόμαστε πια, κοιμόμαστε όρθιοι!!!

Και το πιο ωραίο είναι ότι έρχονται να μας ζητήσουν κι άλλα μέτρα..Όσοι δεν αντιδρούν εγκληματούν εις βάρος της ζωής τους-αν είναι νέοι- και εις βάρος των παιδιών τους-αν είναι μεγαλύτεροι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 899
Σύνολο: 901

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.