*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στελιο περιμενεις διορισμο μεσω 24μηνου;
Όχι, περιμένω τον επόμενο ΑΣΕΠ όσοι διορισμοί και αν γίνουν μέχρι τότε.
Γιατί;
Ο επομενος ΑΣΕΠ θα γινει το 2012.Να σου περιορισω λιγο το χρονικο οριζοντα για να μην δημιουργουνται κενα. ;D
Γιατί δημιουργούνται κενά; Να 'σαι καλά, τώρα που ξέρω πότε θα γίνει ΑΣΕΠ, από έγκυρη πηγή, να αρχίζω να ετοιμάζομαι.
Μου "χρωστάς" μια απάντηση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2011, 05:47:17 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αστρολόγοι, καφετζούδες, χαρτορίχτρες, όλοι μα όλοι προβλέπουν ασεπ το 2012.Ποιος είναι έτοιμος να πει το αντίθετο;

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Είναι 59 (60% και 40%) και 229 24μηνίτες.Σύνολο :288  + ειδικές κατηγορίες (πέρυσι πηραν 10 με 20 δε θυμάμαι ακριβή αριθμό), οπότε γύρω στους 300. Πέρυσι πήρε 400.Θα είναι ξεφτίλα να μην τους πάρει.
[/quo te]

πέρυσι,αν δεν με απατά η μνήμη μου,διορίστηκαν 470 φιλόλογοι

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι 59 (60% και 40%) και 229 24μηνίτες.Σύνολο :288  + ειδικές κατηγορίες (πέρυσι πηραν 10 με 20 δε θυμάμαι ακριβή αριθμό), οπότε γύρω στους 300. Πέρυσι πήρε 400.Θα είναι ξεφτίλα να μην τους πάρει.
πέρυσι,αν δεν με απατά η μνήμη μου,διορίστηκαν 470 φιλόλογοι
εκ των οποίων 45 ήταν από ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, κλπ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
 νομίζω πάντως ότι μερικοί παρεισέφρυσαν μόνο και μόνο για να δυναμιτίσουν το κλίμα...από πού αντλείται αυτή η βεβαιότητα για τον ακριβή-στον πόντο-αριθμό διοριζομένων φιλολόγων;;;

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
νομίζω πάντως ότι μερικοί παρεισέφρυσαν μόνο και μόνο για να δυναμιτίσουν το κλίμα...από πού αντλείται αυτή η βεβαιότητα για τον ακριβή-στον πόντο-αριθμό διοριζομένων φιλολόγων;;;
Έχεις άδικο.Και καλοπροαίρετοι είναι και έχουν το χάρισμα να προβλέπουν και το κυριότερο  δεν τρέφουν καμία εμπάθεια για όσους ξεμένουν στους πίνακες.Δεν σου αρκεί αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Όπως και να έχει το ζητούμενο είναι το πόσοι διορισμοί θα γίνουν και όχι το πως.
Και ο αριθμός των διορισμών των ΠΕ02 πάντα είναι σημείο αναφοράς.

Όσο αφορά το (γνωστό) 1 προς 5, πρέπει να είμαστε ασφαλείς αν υποθέσουμε ότι θα τηρηθεί μιας και είναι "κερδισμένο" κατώφλι διορισμών.

Ένα άλλο ερώτημα είναι το πως θα μοιραστούν οι διορισμοί ανάμεσα στις ειδικότητες
Η απορία μου είναι εφόσον δίνουν προτεραιότητα στους διοριστεους του ασεπ,τότε δε θα  πρέπει να φύγουν όλοι οι εναπομείναντες απο όλες τις ειδικότητες;Αν συμβεί αυτό, δεν παίζει ρόλο το οτι εμειναν λίγοι στον κλάδο μας, αλλά μετρά συνολικά ο αριθμός των θέσεων που θα καλυφθούν.Αλλά  το δικό μας υπουργείο έχει δειξει στο παρελθόν οτι δεν ευθυγραμμίζεται πάντοτε με το εσωτερικών..... Καλύτερα να παίξουμε την κολοκυθιά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Όπως και να έχει το ζητούμενο είναι το πόσοι διορισμοί θα γίνουν και όχι το πως.
Και ο αριθμός των διορισμών των ΠΕ02 πάντα είναι σημείο αναφοράς.

Όσο αφορά το (γνωστό) 1 προς 5, πρέπει να είμαστε ασφαλείς αν υποθέσουμε ότι θα τηρηθεί μιας και είναι "κερδισμένο" κατώφλι διορισμών.

Ένα άλλο ερώτημα είναι το πως θα μοιραστούν οι διορισμοί ανάμεσα στις ειδικότητες
Η απορία μου είναι εφόσον δίνουν προτεραιότητα στους διοριστεους του ασεπ,τότε δε θα  πρέπει να φύγουν όλοι οι εναπομείναντες απο όλες τις ειδικότητες;Αν συμβεί αυτό, δεν παίζει ρόλο το οτι εμειναν λίγοι στον κλάδο μας, αλλά μετρά συνολικά ο αριθμός των θέσεων που θα καλυφθούν.Αλλά  το δικό μας υπουργείο έχει δειξει στο παρελθόν οτι δεν ευθυγραμμίζεται πάντοτε με το εσωτερικών..... Καλύτερα να παίξουμε την κολοκυθιά.
Όλα θα εξαρτηθούν από το πόσους διορισμούς τελικά θα επιτρέψουν να γίνουν. Αν, όμως, έχουν σκόπο να απορροφήσουν όλους τους διοριστέους του ΑΣΕΠ 2008 μαζί με το αντίστοιχο 40% φτάνουμε ήδη σε ένα νούμερο 710 περίπου διορισμών. Από το 24μηνο θα διορίσουν μόνο ανάλογα με τις ανάγκες και εφόσον υπάρχει το περιθώριο να φτάσουν οι διορισμοί στη δευτεροβάθμια τους 800, 900 ή και 1000. Πιστεύω ότι, αν αποφασίσουν να πάρουν εκπαιδευτικούς από το 24μηνο, οι φιλόλογοι θα προηγηθούν άλλων ειδικοτήτων επειδή από πέρυσι φάνηκε ότι υπήρχαν αρκετές ανάγκες λόγω των πολλών συνταξιοδοτήσεων του κλάδου.

Στέλιο αν γίνει ο ΑΣΕΠ στις αρχές του 2012 δεν θα μπορούν να γίνουν πια διορισμοί του 24μήνου από το καλοκαίρι του 2012, όπως αντίθετα θα εξακολουθεί να συμβαίνει για τους 30μηνίτες. Δηλαδή οι 24μηνίτες δεν έχουν εξασφαλίσει το διορισμό τους, για αυτό και η υφυπουργός είχε πει παλιότερα ότι δε θεωρούνται διοριστέοι. Όσοι προλάβουν και απορροφηθούν φέτος... Μετά θα ισχύσει πλήρως ο Ν.3848/2010 και αυτό θα σημαίνει ότι θα έχουν δικαίωμα να μπούνε στο νέο πίνακα οι εναπομείναντες του 24μήνου, όσοι έχουν μια επιτυχία ΑΣΕΠ στους τελευταίους δυο διαγωνισμούς ή στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ του 2012 και εκείνοι που έχουν έστω 23,5 μήνες προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Συνάδελφε,Οράτιε,έχεις δίκιο για την έλλειψη ευαισθησίας προς τους εναπομείναντες στους πίνακες συναδέλφους.Επειδή έχω διοριστεί φέτος με τον ασεπ και είμαι συνδυκαλιστής,ξέρω πολύ καλά τι έγινε πέρυσι το καλοκαίρι:ήταν 14 Ιουλίου όταν ο πρόεδρος της πεα έβγαινε πανηγυρίζοντας απο το γραφείο της κυρίας υφυπουργού,γιατί άφησε τους ασεπίτες αδιόριστους και αυτό εξασφάλιζε παράταση της μεταβατικής περιόδου, ώστε να διοριστούν όσο το δυνατό περισσότερους απο τους πίνακες,χωρίς κανένας να σκεφτεί τον πόνο αυτών των παιδίων.Ή μήπως αντέδρασε κάποιος απο σας;Το δέχτηκε και η ολμε και όλοι σας,φίλε μου,για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας, γιατί αυτό σας συνέφερε.Δεν σας κατηγορώ,αλλά να μην μιλάμε για συναδελφική αλληλεγγύη!Τώρα,όσο για το 77,θα το επαναλάβω:είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα!Αν ήξερα πόσοι ασεπίτες θα ζητήσουν διορισμό μέσω 30μήνου ή 24μήνου,για καλύτερη τοποθέτηση,θα σας έλεγα και τον ακριβή αριθμό!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Συνάδελφε,Οράτιε,έχεις δίκιο για την έλλειψη ευαισθησίας προς τους εναπομείναντες στους πίνακες συναδέλφους.Επειδή έχω διοριστεί φέτος με τον ασεπ και είμαι συνδυκαλιστής,ξέρω πολύ καλά τι έγινε πέρυσι το καλοκαίρι:ήταν 14 Ιουλίου όταν ο πρόεδρος της πεα έβγαινε πανηγυρίζοντας απο το γραφείο της κυρίας υφυπουργού,γιατί άφησε τους ασεπίτες αδιόριστους και αυτό εξασφάλιζε παράταση της μεταβατικής περιόδου, ώστε να διοριστούν όσο το δυνατό περισσότερους απο τους πίνακες,χωρίς κανένας να σκεφτεί τον πόνο αυτών των παιδίων.Ή μήπως αντέδρασε κάποιος απο σας;Το δέχτηκε και η ολμε και όλοι σας,φίλε μου,για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας, γιατί αυτό σας συνέφερε.Δεν σας κατηγορώ,αλλά να μην μιλάμε για συναδελφική αλληλεγγύη!Τώρα,όσο για το 77,θα το επαναλάβω:είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα!Αν ήξερα πόσοι ασεπίτες θα ζητήσουν διορισμό μέσω 30μήνου ή 24μήνου,για καλύτερη τοποθέτηση,θα σας έλεγα και τον ακριβή αριθμό!!!
Το κοίταξα ήδη εγώ συνάδελφε k.d.pe03. Κανείς από τους 36 ακόμη διοριστέους ΠΕ02 δεν έχει μεγάλη προϋπηρεσία ώστε να ζητήσει διορισμό μέσω 24μήνου ή 30μήνου. Όποτε μπορείς να κάνεις άνετα τους υπολογισμούς σου.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Συνάδελφε,Οράτιε,έχεις δίκιο για την έλλειψη ευαισθησίας προς τους εναπομείναντες στους πίνακες συναδέλφους.Επειδή έχω διοριστεί φέτος με τον ασεπ και είμαι συνδυκαλιστής,ξέρω πολύ καλά τι έγινε πέρυσι το καλοκαίρι:ήταν 14 Ιουλίου όταν ο πρόεδρος της πεα έβγαινε πανηγυρίζοντας απο το γραφείο της κυρίας υφυπουργού,γιατί άφησε τους ασεπίτες αδιόριστους και αυτό εξασφάλιζε παράταση της μεταβατικής περιόδου, ώστε να διοριστούν όσο το δυνατό περισσότερους απο τους πίνακες,χωρίς κανένας να σκεφτεί τον πόνο αυτών των παιδίων.Ή μήπως αντέδρασε κάποιος απο σας;Το δέχτηκε και η ολμε και όλοι σας,φίλε μου,για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας, γιατί αυτό σας συνέφερε.Δεν σας κατηγορώ,αλλά να μην μιλάμε για συναδελφική αλληλεγγύη!Τώρα,όσο για το 77,θα το επαναλάβω:είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα!Αν ήξερα πόσοι ασεπίτες θα ζητήσουν διορισμό μέσω 30μήνου ή 24μήνου,για καλύτερη τοποθέτηση,θα σας έλεγα και τον ακριβή αριθμό!!!
Το κοίταξα ήδη εγώ συνάδελφε k.d.pe03. Κανείς από τους 36 ακόμη διοριστέους ΠΕ02 δεν έχει μεγάλη προϋπηρεσία ώστε να ζητήσει διορισμό μέσω 24μήνου ή 30μήνου. Όποτε μπορείς να κάνεις άνετα τους υπολογισμούς σου.

...χαχαχαχαχ!!   σωστος ! μην απαντατε ρε παιδια, αυτο επιδιωκει καθενας που θελει να προκαλεσει... ειπαμε : κοντος ψαλμος κλπ...  77....77.....77.....77......77......

υγ.  και εχω την αισθηση οτι προεδρος της ΠΕΑ ειναι γενους θηλυκου....μηπως μπερδευει κατι?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2011, 10:28:20 μμ από kozzi1 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Συνάδελφε,Οράτιε,έχεις δίκιο για την έλλειψη ευαισθησίας προς τους εναπομείναντες στους πίνακες συναδέλφους.Επειδή έχω διοριστεί φέτος με τον ασεπ και είμαι συνδυκαλιστής,ξέρω πολύ καλά τι έγινε πέρυσι το καλοκαίρι:ήταν 14 Ιουλίου όταν ο πρόεδρος της πεα έβγαινε πανηγυρίζοντας απο το γραφείο της κυρίας υφυπουργού,γιατί άφησε τους ασεπίτες αδιόριστους και αυτό εξασφάλιζε παράταση της μεταβατικής περιόδου, ώστε να διοριστούν όσο το δυνατό περισσότερους απο τους πίνακες,χωρίς κανένας να σκεφτεί τον πόνο αυτών των παιδίων.Ή μήπως αντέδρασε κάποιος απο σας;Το δέχτηκε και η ολμε και όλοι σας,φίλε μου,για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας, γιατί αυτό σας συνέφερε.Δεν σας κατηγορώ,αλλά να μην μιλάμε για συναδελφική αλληλεγγύη!Τώρα,όσο για το 77,θα το επαναλάβω:είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα!Αν ήξερα πόσοι ασεπίτες θα ζητήσουν διορισμό μέσω 30μήνου ή 24μήνου,για καλύτερη τοποθέτηση,θα σας έλεγα και τον ακριβή αριθμό!!!
Το κοίταξα ήδη εγώ συνάδελφε k.d.pe03. Κανείς από τους 36 ακόμη διοριστέους ΠΕ02 δεν έχει μεγάλη προϋπηρεσία ώστε να ζητήσει διορισμό μέσω 24μήνου ή 30μήνου. Όποτε μπορείς να κάνεις άνετα τους υπολογισμούς σου.

...χαχαχαχαχ!!   σωστος ! μην απαντατε ρε παιδια, αυτο επιδιωκει καθενας που θελει να προκαλεσει... ειπαμε : κοντος ψαλμος κλπ...  77....77.....77.....77......77......

υγ.  και εχω την αισθηση οτι προεδρος της ΠΕΑ ειναι γενους θηλυκου....μηπως μπερδευει κατι?
Α δεν ξέρω...στην εποχή μας με τα φύλα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα...  ;D
Εκτός αν μπερδεύτηκε ο συνάδελφος και έβαλε αρσενικό άρθρο που είναι και το επικρατέστερο. Γραμματικά εννοώ...

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
  έτσι,συν-άδελφε,ερμηνεύεται η εν γένει στάση σου:σφύζων από εμπάθεια έχεις επιδοθεί σε μία άνευ λόγου ακριτομύθεια.Λύσε μου όμως μια απορία,γιατί σκορπάς τον χρόνο σου σε ένα θέμα που αφορά όπως βλέπεις έναν άσχετο προς εσένα κλάδο;;;;κρείττον το σιγάν...

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
 αναφέρομαι στους συναδέλφους μαθηματικούς που κόπτονται ότι κατέχουν τις βουλές της υπουργού μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 949
Σύνολο: 958

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.