*

Αποστολέας Θέμα: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 68673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 27, 2009, 05:57:49 μμ »

1) νόμος του 2009 οτι απο το 1015 και μετα θα ισχυει το 100% ΑΣΕΠ.


η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ είναι οτι υπήρχε νόμος του 1999 οτι από το 2005 και μετά θα ισχύσει το 100% ΑΣΕΠ. Μιλάμε για μεγάλη πλάκα!

ακομη γελαμε... ;D  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:28:57 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 18, 2009, 04:39:49 μμ »
1) Ένας ο οποίος δεν έχει καθόλου προϋπηρεσία και πάει να δώσει ΑΣΕΠ, παλεύει για το 60% των θέσεων (σωστά). Με το που θα περάσει όμως τη βάση, από εκεί και πέρα θα παλεύει για το 100% των θέσεων .
2) Για το 100% διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ, νομίζω ότι προς αυτή τη κατεύθυνση κινείται το Υπουργείο.

αλήθεια , μετά το νέο παράθυρο των ΟΑΕΔιτων , ακόμα πιστεύεις αυτό που έλεγες ?

Αδιόριστοι χωρίς μέσον ψηφίστε υπέρ της αξιοκρατίας στο
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.255
για να μην αρχίσω το κάπνισμα  ...    ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 18, 2009, 06:49:46 μμ »
Δεν είσαι μόνος knkn.

Όπως βλέπεις και από τη ψηφοφορία, η πλειοψηφία δυσανασχετεί (sic) με το ευνοιοκρατικό σύστημα όπου στον πίνακα διορισμών από προϋπηρεσία εισέρχονται αλεξιπτωτιστές με παράσημα επιλεκτικής αντιμετώπισης.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 19, 2009, 10:29:35 πμ »
Δεν είσαι μόνος knkn.
Όπως βλέπεις και από τη ψηφοφορία, η πλειοψηφία δυσανασχετεί (sic) με το ευνοιοκρατικό σύστημα όπου στον πίνακα διορισμών από προϋπηρεσία εισέρχονται αλεξιπτωτιστές με παράσημα επιλεκτικής αντιμετώπισης.

Αισιοδοξώ όταν βλέπω το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας ..
ψήφο υπέρ της αξιοκρατίας στο
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.255

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:28:57 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:46:29 πμ »
Ορίστε και ορισμένες άλλες πληροφορίες για τους αλεξιπτωτιστές.

http://theseis-paideia-gr.blogspot.com/2009/05/paideia-gr_28.html
Ποια είναι η κ. Κοτρίκλα; Είναι φιλόλογος, πρόεδρος του Πανελληνίου Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ για την αναγνώριση της Προϋπηρεσίας και από τους βασικούς υποστηρικτές του κατάπτυστου σχεδίου νόμου για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας των καθηγητών του ΟΑΕΔ ως κριτήριο για διορισμό στο δημόσιο.

Έχουμε τονίσει πολλές φορές από το blog μας ότι η επιλογή των εκπαιδευτικών του ΟΑΕΔ γίνεται με εντελώς αναξιοκρατικό τρόπο (δεν ελέγχεται καθόλου από το ΥΠΕΠΘ). Είναι γνωστό σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα το βόλεμα που γίνεται εκεί. Η "πρόεδρος" κ. Κοτρίκλα είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπου που κινείται παρασκηνιακά για να διοριστεί στο δημόσιο. Έχει πολλά χρόνια προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ και δύο χρόνια στη Σιβιτανίδειο (εντελώς τυχαία)... Εμείς τολμήσαμε να καυτηριάσουμε το σχέδιο νόμου και την ΟΛΜΕ που το υποστηρίζει. Τολμήσαμε επίσης να αναρτήσουμε σχόλιο αναγνώστη που την κατηγορεί ότι δουλεύει στη Σιβιτανίδειο. Γι αυτό το λόγο δεχθήκαμε την επίθεσή της (δείτε τα άρθα της εδώ: http://paideia-gr.blogspot.com/2009/05/blog-post_8676.html#comments
και εδώ: http://www.vickykotrikla.blogspot.com/)

Εμείς δεν κατηγορήσαμε κανένα. Διαβάσαμε όμως την "απάντησή σας" και δεν είδαμε πουθενά να αρνείστε την κατηγορία του αναγνώστη. Αντιθέτως στο blog σας αναφέρετε ευθέως ότι εργάζεστε για δεύτερη χρονιά στη Σιβιτανίδειο και ότι έχετε πολλά χρόνια προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ. Αντιγράφω από το blog σας:

"έχω την τύχη ( η οποία έχει προκαλέσει πολλά ζηλόφθονα και κακεντρεχή σχόλια και την εκτόξευση ατελείωτης λάσπης εναντίον μου), να εργάζομαι για δεύτερη χρονιά ως αναπληρώτρια φιλόλογος στη Σιβιτανίδειο Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων."
και "έχοντας ως προσωπικό μου καταρχήν στόχο, να μην χαρίσω στον ΟΑΕΔ και στο ΥΠΕΠΘ τα 12 χρόνια που ταλαιπωρήθηκα!"

Μα για ποια τύχη μιλάτε; Δεν ντρέπεστε λίγο; Νομίζετε ότι μιλάτε με ηλίθιους που δεν ξέρουν τι συμβαίνει στη Σιβιτανίδειο Σχολή Βυσμάτων και Ημετέρων;;;;;; Είναι ξεκάθαρο ότι είστε βουτηγμένη μέχρι το λαιμό στο σύστημα της λαμογιάς και γι αυτό την υπηρετείτε!

Η όλη στάση σας στο θέμα της προϋπηρεσίας επίσης δείχνει πολλά. Γιατί κάποιος να υποστηρίζει με τέτοιο πάθος ένα σάπιο, άδικο, μη αξιοκρατικό, μη ελεγχόμενο από το ΥΠΕΠΘ σύστημα γνωστό σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα για τα "βολέματα" ημετέρων που έχει προκαλέσει, αν δεν έχει να κερδίσει κάτι από αυτό; Απαντήστε στην ουσία και αφήστε τις αοριστολογίες.

Όσον αφορά τα υπονοούμενα για επιθέσεις σε περίοδο εκλογών, σας λέω ότι μπορείτε να ελέγξετε το δικό μου όνομά (είμαι από τα βασικότερα στελέχη του blog) και να δείτε αν ανήκω σε κάποια κομματική παράταξη ή όχι. Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια αγαπητή κ. Κοτρίκλα. Εμείς δεν έχουμε ατζέντα... Εμείς είμαστε μάχιμοι εκπαιδευτικοί που μπήκαν στην εκπαίδευση με αντικειμενικά κριτήρια (ΑΣΕΠ και όχι Σιβιτανίδειος) για να προσφέρουν και να υπηρετήσουν και όχι για να αποκτήσουν συνδικαλιστικές εξουσίες. Σας επιστρέφω λοιπόν τα σχόλιά σας περί ανήθικων επιθέσεων...

Κλείνω με ένα ακόμη κείμενο από το blog σας

"έφυγα από τον χώρο αυτό (ΠΑΜΕ) και από το ΚΚΕ γενικότερα, καθώς το ΚΚΕ είναι το μοναδικό κόμμα του Ελληνικού Κοινοβουλίου που αρνείται να εκφραστεί καθαρά υπέρ της αναγνώρισης."
Ο άνθρωπος που παλεύει για αξιοκρατία θα επαινούσε αυτή τη στάση του ΚΚΕ!!!!!!!!!! Το ότι έχετε φτάσει να κατακρίνετε το ΚΚΕ γι αυτή τη γενναία στάση του λέει πολλά για το χαρακτήρα σας!

Συνταχθείτε κι εσείς μαζί μας για την ένσταση κατά των βυσματούχων ΟΑΕΔιτών!

Η βάση ΑΣΕΠ των φυσικών και χημικών έφθασε το 78% φέτος .
Ως εκ τούτου ακόμα και το προαπαιτούμενο ΑΣΕΠ δεν θα ήταν εντελώς δίκαιο μιας και ο παραθυράκιας με ένα 56% θα διοριστεί και αυτός με το 66% θα μείνει έξω ( άδικο ).
Αλλά τη στιγμή που τώρα ο παραθυράκιας γράφει 26% ( ή δεν πάει καν να γράψει  )  και διορίζεται , η αδικία είναι απείρως μεγαλύτερη !
Ως εκ τούτου λέω ναι στο προαπαιτούμενο ΑΣΕΠ σε όλους τους πίνακες ( σαν ένα πρώτο βήμα προς την κατεύθυνση της αξιοκρατίας ) , αλλά ο τελικός στόχος εκτιμώ ότι πρέπει να είναι το 100% ΑΣΕΠ ( να ψηφιστεί τώρα και να εφαρμοστεί σε μια πενταετία ).
Ψηφίστε υπέρ της αξιοκρατίας στο
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.255

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 20, 2009, 10:22:19 πμ »
πρωι πρωι, σαββατο ιουνη... ::) πανε για κανα μπανιο καλε.  8)

υγ. εγω προτεινω σε βαθος εκατονταετιας εφαρμογη 100% ασεπ.  :P

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 20, 2009, 01:17:01 μμ »
1) έχω έγκυο γυναίκα και την βοηθάω στα οικιακά , που χρόνος για μπάνιο....
2) από το να μη γίνει ποτέ , ας φωνάζουμε και όποτε γίνει ...    ;)


πρωι πρωι, σαββατο ιουνη... ::) πανε για κανα μπανιο καλε.  8)
υγ. εγω προτεινω σε βαθος εκατονταετιας εφαρμογη 100% ασεπ.  :P

Ψηφίστε υπέρ της αξιοκρατίας στο
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.255
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2009, 01:18:35 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 23, 2009, 12:36:25 μμ »
1) έχω έγκυο γυναίκα και την βοηθάω στα οικιακά , που χρόνος για μπάνιο....
2) από το να μη γίνει ποτέ , ας φωνάζουμε και όποτε γίνει ...    ;)


πρωι πρωι, σαββατο ιουνη... ::) πανε για κανα μπανιο καλε8)
υγ. εγω προτεινω σε βαθος εκατονταετιας εφαρμογη 100% ασεπ:P

Ψηφίστε υπέρ της αξιοκρατίας στο
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.255
1. μπραβο, εισαι καλος συζυγος! με το καλο το μωρακι σας ευχομαι!  :D
2. ε να το κανουμε σε βαθος χιλιετιας τοτε... :-\
3. αξιοκρατια ε; το αλλο με τον τοτο θα το ξερεις δεν μπορει...  8)

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 29, 2009, 11:32:44 πμ »
Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλλά μας δουλεύετε? Τι μόνο ΑΣΕΠ και μπαρμπούτσαλα.. Δηλαδή ο ΑΣΕΠ είναι ο αξιοκρατικός τρόπος πρόσληψης? Και όλοι εμείς που δώσαμε και κάποιοι δυστυχώς ίσως να μην πετύχουμε, είμαστε ανάξιοι? Μπορεί να δίνω 150 φορές ΑΣΕΠ και να σπάσει και τις 150 ο διάολος το ποδάρι του. Θα μείνω αδιόριστή? Αν με στείλουν αναπληρώτρια ή και ωρομίσθια στην Αστυπάλαια θα τρέξω με τα 4. Οι διορισμένοι μέσω ΑΣΕΠ θα πάρουν 800 άδειεσ και θα κάνουν 50 αιτήσεις για απόσπαση, θα φιλήσουν κατουρημένες ποδιές αλλά ΔΕΝ πρόκειται να πάνε εν τέλει. Το σύστημα διορισμού, ναι χωλαίνει. Αλλά ας δούμε μήπως σημαντικό παράγοντα παίζει ΚΑΙ ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ σ'αυτό. Έδωσα για πρώτη φορά εξετάσεις, κατά πάσα πιθανότητα ανήκω στους αποτυχόντες, όχι γιατί είμαι ανίκανη αλλά επειδή είμαι άπειρη. Μαζί μου έδιναν γυναίκες ηλικίας άνω των 30 με οικογένεια και παιδιά. Και δεν ήταν η πρώτη τους φορά. Σ'αυτές τις γυναίκες, λοιπόν, παρά τις μεγαλοστομίες και τα κεφαλαία γράμματα στα posts σας γυρίστε και πείτε, "Εγώ τώρα που βολεύτηκα και διορίστηκα, τώρα θυμήθηκα να πω ότι ΜΟΝΟ με ΑΣΕΠ πρέπει να διορίζεσαι".. Αν είναι ποτέ δυνατόν...

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 29, 2009, 11:54:26 πμ »
Δήμητρα, απο τη στιγμή που οι θέσεις είναι λιγότερες απο τους υποψήφιους, μαθηματικά κάποιοι θα μείνουν αδιόριστοι. Άρα με κάποιον τρόπο θα πρέπει να γίνει η επιλογή. Συμφωνούμε; Και για να αντιστρέψω το ερώτημα σου, εμείς που δέν προλάβαμε να γράψουμε ώρες για να ανέβουμε ψηλά στον πίνακα είμαστε ανάξιοι, και δέν δικαιούμαστε κάποια ευκαιρία να αποδείξουμε την αξία μας;
Και εγώ φέτος έδωσα πρώτη φορά και περιμένω τα αποτελέσματα. Άν δέν περάσω, προτιμώ να βρώ μια άλλη δουλειά και να ξαναδώσω σε 2 χρόνια, παρά να μπώ σε καθεστώς ομηρίας-δουλείας.
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:05:08 μμ »
Δηλαδή φίλε/-η kshl προτιμάς να μείνεις αδιόριστος ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ από το να διοριστείς σε 15 χρόνια. ΜΟΝΟ ΑΣΕΠ σημαίνει ΚΑΘΟΛΟΥ μόρια, που σημαίνει και πάλι ότι δεν θα έχεις επιπρόσθετα μόρια από προϋπηρεσία, προηγούμενες συμμετοχές στο διαγωνισμό κλπ. Άρα κάθε φορά ξεκινάς από μηδενική βάση. Το μόνο πράγμα που κερδίζεις μετά από 10 φορές συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι η εμπειρία ως προς το πώς να καταμερίσεις το διάβασμά σου από άποψη χρόνου. Η ύλη σε κάθε διαγωνισμό μεταβάλλεται και ΚΑΝΕΙΣ μα κανεισ δεν σου εγγυάται ότι κάποια στιγμή θα διορίστείς. Μακάρι, σου το εύχομαι, αλλά ο ΑΣΕΠ τουλάχιστον όπως είναι τώρα (εκφέρω άποψη μόνο για τον κλάδο και την ύλη των φιλολόγων) μόνο αξιοκρατικό μέσο διορισμού δεν είναι. Θέλω να διοριστώ. Δεν με ενδιαφέρει το πώς. Όσοι περισσότεροι τρόποι υπάρχουν, τόσο το καλύτερο για μένα γιατί ανήκω σε κλάδο που μαστίζεται από ανεργία ΚΑΙ αεργία.
Και το να βγαίνουν οι ήδη διορισμένοι να εκφράζουν άποψη για το αν ο τρόπος με τον οποίο επιλέγω εγώ να προσπαθήσω το δικό μου διορισμό είναι σωστός ή όχι, δεν είναι παρά λαϊκισμός και μάλιστα του χειροτέρου είδους. Γιατί δεν τους έπιασε ο πόνος να πούνε να καταργηθούν όλα ΠΡΙΝ διοριστούν οι ίδιοι? Ίσως επειδή επεδίωκαν και αυτοί με ΚΑΘΕ δυνατό τρόπο?
Τέλος πάντων, από μεριάς μου λήγει εδώ το θέμα, ούτε να αντιπαρατεθώ θέλω, ούτε τίποτα. Είναι ήδη μεγάλη η σύγχιση και το άγχος λόγω της αναμονής των αποτελεσμάτων, ακόμη μεγαλύτερη η αγωνία για το τι μέλει γενέσθαι στην επαγγελματική σταδιοδρομία του καθενός, οπότε ο καθένας μπορεί να κρίνει από μεριάς του και να ζυγίζει τα πράγματα με βάση την ατομική του κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος gogo85

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 29, 2009, 06:41:56 μμ »
Συμφωνω απόλυτα με τη Δήμητρα!Εξαλλου τι σημασια εχεις να προσπαθεις να αποστηθίζεις στείρες γνώσεις για να πετύχεις σε κάποιο διαγωνισμό του ασεπ??Σημασια εχει η εμπειρία,όλα αυτα τα μικρά και μεγάλα που αντιμετωπίζεις μεσα σε μία ταξη, που σε συνδυασμό βεβαια με τη γνώση ,σε κανουν σοφότερο και καλύτερο στη δουλειά σου!

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 29, 2009, 07:33:01 μμ »
Στους δύο κλάδους που συμμετέχω, η στείρα αποστήθηση δέν βοηθάει να τα πάς καλά στον ασέπ (Πληροφορική και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών). Έχω την υποψία ότι το ίδιο ισχύει και αλλού, άν όχι διαψεύστε με. Πολυετή εμπειρία είχε ο δάσκαλός μου στο δημοτικό, που για πειθαρχία χτυπούσε τα κεφάλια μεταξύ μας ή στον τοίχο, ενώ σε ερώτηση γιατί το φεγγάρι γυρίζει γύρω απο τη γή, η απάντηση ήταν "οι επιστήμονες δέν είναι σίγουροι αλλά μάλλον πρόκειται για αέρια ρεύματα". Άς μήν μιλήσω για τα εθνικιστικά παραληρήματα και ψέματα. Αυτά χωρίς το παραμικρό ίχνος υπερβολής. Και τον "έφαγα στη μάπα" 3 χρόνια. Αυτόν και διάφορα άλλα μαργαριτάρια στα χρόνια που ακολούθησαν. Αλλά ακόμα και άν δεχτούμε ότι η εμπειρία είναι το πάν, τίθεται το ερώτημα: ποιοί θα είναι αυτοί που θα επιλεχθούν για να αποκτήσουν την εμπειρία αυτή; Όποιος πρόλαβε; Όποιος είχε την ικανότητα να φτάσει μια συγκεκριμένη ηλικία; Όποιος είχε την ικανότητα ή απελπισία να δουλεύει κοντά στο τζάμπα;  Και την εμπειρία αυτή εις βάρος ποιανού την αποκτούν, άν εξαρχής δεν τηρούν ορισμένα στάνταρ;
Απο τη στιγμή που οι απόφοιτοι είναι περισσότεροι απο τις θέσεις κάποιοι θα διοριστούν και κάποιοι όχι. Δέν υπάρχει κάποιο κόλπο να το παρακάμψουμε αυτό εκτός άν ξαναφέρουμε την επετηρίδα, δουλέυουμε ο καθένας 10 χρόνια πρίν βγούμε στη σύνταξη και ησυχάσουμε. Βέβαια με την εξέταση πάντα υπάρχει η περίπτωση να είμαστε άτυχοι, να αδικιθούμε κλπ. Αλλά το ίδιο ισχύει με τους μαθητές που δίνουν πανελλήνιες ή με τον οποιονδήποτε απόφοιτο που ψάχνει δουλειά. Πώς θα κοιτάμε τους μαθητές στα μάτια γνωρίζοντας τις δυσκολίες που τους περιμένουν, ενώ εμείς καβαντζωθήκαμε εις βάρος των επόμενων γενεών;
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 29, 2009, 09:45:29 μμ »
Για να σου απαντήσω φίλε/-η kshl, τουλάχιστον όσον αφορά τον τρόπο που σκέφτομαι εγώ, με βάση την όση γνώση ή πείρα μπορεί να έχει κανείς στα 25 του.. Ελάχιστη μεν, αλλά μου αρκεί ώστε να μπορώ να διαμορφώσω άποψη. Είναι θέμα επιλογών. Ένα σχολείο σε απομακρυσμένη περιοχή πάντα αποφεύγεται από τουσ ήδη διορισθέντες. Σε αυτό το σχολείο ωστόσο κάποιος πρέπει να διδάξει. Αν, λοιπόν, δεχτώ εγώ σαν ωρομίσθια ή αναπληρώτρια να πάω στην άλλη άκρη της Ελλάδας προκειμένου να αναπληρώσω τις θέσεις στις οποίες δεν καταδέχονται να πάνε οι μόνιμοι γιατί να μην έχω περισσότερες πιθανότητες να διοριστώ από σένα που θα κάθεσαι στην πόλη σου και θα βρεις κάτι άλλο να απασχολείσαι? Προσφέρω ή δεν προσφέρω περισσότερα? Πρέπει ή δεν πρέπει να ανταμειφθώ για αυτό? Πρώτον αυτό. Δεύτερον, αν ξέρω ότι κάποια στιγμή έστω και σε 10 χρόνια θα διοριστώ σίγουρα, τότε ναι, δεν θα πάω πουθενά, θα κάτσω στην πόλη μου, θα απασχοληθώ με φροντιστήρια και ιδιαίτερα αλλά θα διοριστώ κι εγώ όπως και όλοι με τη σειρά τους. Διορισμός για όλους λοιπόν, ακόμη και μετά από 500 χρόνια. Τουλάχιστον θα σε απαλλάξει από το να παιδεύεσαι τα ίδια χρόνια που θα ήσουν σε αναμονή, να μαζεύεις μόρια τα οποία δεν σου εξασφαλίζουν τίποτα απολύτως παρά μόνο πιθανότητες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160147
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.