*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)  (Αναγνώστηκε 71437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος venetia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 02:39:16 μμ »
Πράγματι δεν χάνουμε τίποτα αλλά ναι πολλές ασάφειες, ούτε οι ίδιοι ξέρουν να απαντήσουν. Τι να πω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:46 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 12:54:59 πμ »
Καλά περίμενε και εσύ και άλλοι την εκδίκαση του δικαστηρίου του 24 μηνου και το ξανασυζητάμε…..
Μηδένα προ του τέλους μακάριζε!!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 08:57:26 πμ »
Καλά περίμενε και εσύ και άλλοι την εκδίκαση του δικαστηρίου του 24 μηνου και το ξανασυζητάμε…..
Μηδένα προ του τέλους μακάριζε!!!
Αυτό λέω και εγώ.....
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 09:06:10 πμ »
Οι ειδικότητες είναι ό,τι να'ναι. Δηλαδή π.χ θέλουν ΠΕ Ιστορικούς και όχι Φιλολόγους. Μάλλον ξέχασαν κάποιες σχολές... Οποτε κάντε αίτηση, δεν χάνετε και τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:46 »

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 11:27:10 πμ »
Καλά περίμενε και εσύ και άλλοι την εκδίκαση του δικαστηρίου του 24 μηνου και το ξανασυζητάμε…..
Μηδένα προ του τέλους μακάριζε!!!
Αυτό λέω και εγώ.....
Eχω μια τεραστια απορια!!!!!!!!!!! ΓΙΑΤΙ τοση μανια και κακια για τους 24μηνιτες??

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 07:32:27 μμ »
Καλά περίμενε και εσύ και άλλοι την εκδίκαση του δικαστηρίου του 24 μηνου και το ξανασυζητάμε…..
Μηδένα προ του τέλους μακάριζε!!!
Αυτό λέω και εγώ.....
Eχω μια τεραστια απορια!!!!!!!!!!! ΓΙΑΤΙ τοση μανια και κακια για τους 24μηνιτες??

έλα μου ντε????
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 07:44:40 μμ »
Καλά περίμενε και εσύ και άλλοι την εκδίκαση του δικαστηρίου του 24 μηνου και το ξανασυζητάμε…..
Μηδένα προ του τέλους μακάριζε!!!
Αυτό λέω και εγώ.....
Eχω μια τεραστια απορια!!!!!!!!!!! ΓΙΑΤΙ τοση μανια και κακια για τους 24μηνιτες??

έλα μου ντε????
Προσωπικά δεν έχω με κανέναν.Απλά η νομική άποψη είναι ξεκάθαρη, πως οι διορισμοί μέσω 24μήνου είναι παράνομοι βάση της προκήρυξης του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.Περιμένω με ανυπομονησία τον παλαίο μου συνάδελφο κ.Θεοδωράτο να μου απαντήσει στην δίκη,όπου θα μαι κι εγώ παρών.Αυτό,τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 08:17:16 πμ »
Συναδελφε πως ειναι παρανομοι?? που λεει κατι τετοιο? το νομο τον διαβασα πολλες φορες και εγω προσωπικα οκ νομικα δε σπουδασα, αλλα δεν καταλαβα καθολου κατι τετοιο. ισα ισα οτι διοριζονται μεχρι τον επομενο ασεπ μαζι με το 60-40. για το ποιος εχει προτεραιοτητα δεν εχω αποψη , αλλα το οτι ειναι παρανομοι αυτοι οι διορισμοι ......δε καταλαβαινω πως εξηγειται!! μπορεις να βασιστεις καπου και να το πεις?

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 02:19:16 μμ »
Συναδελφε πως ειναι παρανομοι?? που λεει κατι τετοιο? το νομο τον διαβασα πολλες φορες και εγω προσωπικα οκ νομικα δε σπουδασα, αλλα δεν καταλαβα καθολου κατι τετοιο. ισα ισα οτι διοριζονται μεχρι τον επομενο ασεπ μαζι με το 60-40. για το ποιος εχει προτεραιοτητα δεν εχω αποψη , αλλα το οτι ειναι παρανομοι αυτοι οι διορισμοι ......δε καταλαβαινω πως εξηγειται!! μπορεις να βασιστεις καπου και να το πεις?
Συνάδελφε,τα πράγματα είναι απλά:γίνεται ένας διαγωνισμός με προκηρυγμένες θέσεις διορισμού.Όσοι καταλάβουν μια απο τις προκηρυγμένες θέσεις,σύμφωνα με το Γ΄κεφάλαιο 1η παράγραφο της προκήρυξης του διαγωνισμού,ονομάζονται διοριστέοι και διορίζονται.Όλοι οι υπόλοιποι είναι αποριπτέοι και αν θέλουν να διοριστούν πρέπει να ξαναδώσουν ασεπ!Το ίδιο λέει και ο 3848,άρθρο 9,παράγραφο 5,πως κατ εξαίρεση μπορούν να γίνουν διορισμοί απ αυτόν τον πίνακα,αλλά και πάλι δεν ονομάζει τους 24μηνίτες επιτυχόντες.Το επιτυχόντες για τα 24μηνα ποίος νόμος το λέει;Όσο για το παράνομο συνίσταται πως δεν μπορείς να διορίσεις κατ εξαίρεση την στιγμή που δεν έχεις ολοκληρώσει τους υποχρεωτικούς διορισμούς της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του νόμου 3848/2010.Το θέμα αυτό θα συζητήσουμε στο Διοικητικό Εφετείο με τον δικηγόρο του 24μήνου κ.Θεοτοκάτο.Προσωπικά,ως αντίδικος θα επιμείνω στο παράνομο των διορισμών του 24μήνου.Εκεί θα τα πούμε όλα και να ξέρετε πως στο δικαστήριο οι πιέσεις της ΟΛΜΕ δεν περνάνε,όπως γίνεται στο Παιδείας.Άλλωστε είναι γνωστό στην πίατσα των δικηγόρων πως τα 24μηνά και τα 30μηνα τα διόριζε απο το παράθυρο η ΟΛΜΕ και όλοι διερωτώνται γιατί οι συγκεκριμένοι πήγαν στο δικαστήριο.Ως βυσματικοί διορισμοί, πολλοί παλίοι μου συνάδελφοι δικηγόροι, θεωρούν πως πίο πιθανό είναι να πάθουν μεγάλες ζημίες,παρά να κερδίσουν κάτι.Έχω μεγάλη περιέργια αν νομικά επιμένουν σ αυτήν την απλούμπα περί διοριστέων βάση αναγκών.Πραγματικά ανυπομονώ να γίνει η δίκη για να έχω απαντήσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 02:49:31 μμ »
Συναδελφε πως ειναι παρανομοι?? που λεει κατι τετοιο? το νομο τον διαβασα πολλες φορες και εγω προσωπικα οκ νομικα δε σπουδασα, αλλα δεν καταλαβα καθολου κατι τετοιο. ισα ισα οτι διοριζονται μεχρι τον επομενο ασεπ μαζι με το 60-40. για το ποιος εχει προτεραιοτητα δεν εχω αποψη , αλλα το οτι ειναι παρανομοι αυτοι οι διορισμοι ......δε καταλαβαινω πως εξηγειται!! μπορεις να βασιστεις καπου και να το πεις?
Συνάδελφε,τα πράγματα είναι απλά:γίνεται ένας διαγωνισμός με προκηρυγμένες θέσεις διορισμού.Όσοι καταλάβουν μια απο τις προκηρυγμένες θέσεις,σύμφωνα με το Γ΄κεφάλαιο 1η παράγραφο της προκήρυξης του διαγωνισμού,ονομάζονται διοριστέοι και διορίζονται.Όλοι οι υπόλοιποι είναι αποριπτέοι και αν θέλουν να διοριστούν πρέπει να ξαναδώσουν ασεπ!Το ίδιο λέει και ο 3848,άρθρο 9,παράγραφο 5,πως κατ εξαίρεση μπορούν να γίνουν διορισμοί απ αυτόν τον πίνακα,αλλά και πάλι δεν ονομάζει τους 24μηνίτες επιτυχόντες.Το επιτυχόντες για τα 24μηνα ποίος νόμος το λέει;Όσο για το παράνομο συνίσταται πως δεν μπορείς να διορίσεις κατ εξαίρεση την στιγμή που δεν έχεις ολοκληρώσει τους υποχρεωτικούς διορισμούς της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του νόμου 3848/2010.Το θέμα αυτό θα συζητήσουμε στο Διοικητικό Εφετείο με τον δικηγόρο του 24μήνου κ.Θεοτοκάτο.Προσωπικά,ως αντίδικος θα επιμείνω στο παράνομο των διορισμών του 24μήνου.Εκεί θα τα πούμε όλα και να ξέρετε πως στο δικαστήριο οι πιέσεις της ΟΛΜΕ δεν περνάνε,όπως γίνεται στο Παιδείας.Άλλωστε είναι γνωστό στην πίατσα των δικηγόρων πως τα 24μηνά και τα 30μηνα τα διόριζε απο το παράθυρο η ΟΛΜΕ και όλοι διερωτώνται γιατί οι συγκεκριμένοι πήγαν στο δικαστήριο.Ως βυσματικοί διορισμοί, πολλοί παλίοι μου συνάδελφοι δικηγόροι, θεωρούν πως πίο πιθανό είναι να πάθουν μεγάλες ζημίες,παρά να κερδίσουν κάτι.Έχω μεγάλη περιέργια αν νομικά επιμένουν σ αυτήν την απλούμπα περί διοριστέων βάση αναγκών.Πραγματικά ανυπομονώ να γίνει η δίκη για να έχω απαντήσεις!!!

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 03:04:19 μμ »
η απόλυτα συμφεροντολογική και εμπαθής άποψη που έχω διαβάσει εδώ και καιρό.
και το χειρότερο είναι η προτροπή:
-παλέψτε μόνοι.
- η ΟΛΜΕ είναι κακιά.
-πάτε στα δικαστήρια.
- κάντε μηνύσεις.
-διορίστε μας έστω και χωρίς ανάγκες
-ΔΙΟΡΙΣΤΕ ΜΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑκατανοητή η αγανάκτηση αλλά όχι και να στρέφεται προς κάθε κατεύθυνση...
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 03:07:36 μμ »
Από την μια πλευρά το υπουργείο ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ προβαίνει στο διορισμό επιλαχόντων (48 άτομα) με το επιχείρημα ότι οι πιστώσεις στις ορισμένες ειδικότητες δεν καλύφθηκαν και πρέπει να καλυφθούν ΑΜΕΣΑ για να μην χαθούν.

Από την άλλη όμως μεριά το υπουργείο στην περίπτωση των διοριστέων ΑΣΕΠ ακολουθεί άλλη πολιτική χωρίς να διεκδικεί τα αυτονόητα, δεν προβαίνει σε διορισμούς τη στιγμή που έχουν ΦΕΚ με το πρόσχημα της απουσίας αναγκών, πιστώσεων κλπ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο κλάδος των νηπιαγωγών ΠΕ60 όπου υπάρχουν ακόμη διοριστέοι ΑΣΕΠ που περιμένουν να απορροφηθούν και οι ανάγκες στον κλάδο είναι υπαρκτές για ποιο λόγο δεν προβαίνει στον διορισμό τους αντίθετα διαθέτει για τις ανάγκες αυτές ένα σημαντικό αριθμό αναπληρωτών.
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 03:19:11 μμ »
Από την μια πλευρά το υπουργείο ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ προβαίνει στο διορισμό επιλαχόντων (48 άτομα) με το επιχείρημα ότι οι πιστώσεις στις ορισμένες ειδικότητες δεν καλύφθηκαν και πρέπει να καλυφθούν ΑΜΕΣΑ για να μην χαθούν.

Από την άλλη όμως μεριά το υπουργείο στην περίπτωση των διοριστέων ΑΣΕΠ ακολουθεί άλλη πολιτική χωρίς να διεκδικεί τα αυτονόητα, δεν προβαίνει σε διορισμούς τη στιγμή που έχουν ΦΕΚ με το πρόσχημα της απουσίας αναγκών, πιστώσεων κλπ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο κλάδος των νηπιαγωγών ΠΕ60 όπου υπάρχουν ακόμη διοριστέοι ΑΣΕΠ που περιμένουν να απορροφηθούν και οι ανάγκες στον κλάδο είναι υπαρκτές για ποιο λόγο δεν προβαίνει στον διορισμό τους αντίθετα διαθέτει για τις ανάγκες αυτές ένα σημαντικό αριθμό αναπληρωτών.
Πες τα Μαρία!!!!!Με τους διορισμούς των  48 επιλαχόντων  έγινα ΕΞΑΛΛΗ!!!!!!Μπορεί να εκνευρίζω μερικούς αλλά ΑΝΕΤΑ αυτες οι πιστώσεις θα μπορούσαν να δωθούν σε εμάς τους διοριστέους  νηπιαγωγούς του ΑΣΕΠ !!!!!Το παράκανε το Υπουργείο!!!!!Κενά υπάρχουν σε όλες τις ειδικότητες, θα μπορούσαν να πάρουν αναπληρωτές ΚΑΙ ΟΧΙ να διορίσουν τους ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΔΙΚΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!Είναι δυνατόν να υπάρχουν διοριστέοι με φεκ και να διορίζονται επιλαχόντες??????????????????????????ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ??????????????ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι - Αδιόριστοι ΑΣΕΠ '08(60-40)
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 03:25:30 μμ »
βυσματικοι οι διορισμοι του 24μηνου, πες τα, καθοντουσαν σπιτι και τους βαζανε οτι περναγανε σε ασεπ, στη συνεχεια τους δινανε με βαση αυτο το πλαστο γραπτο και αναπληρωση και δουλευανε, και τωρα τους διοριζουνε, πες τα βρε, και πες μας πως ειναι εκει στα  Coffee shop ,ελα πες μας τι καπνισες, δεν μπορει στο αμστερνταμ θα σαι :P
καποτε εγραφες για αποφασεις απο 5μελη(που ασχολουνται με κακουργηματα!!! χα χα), και οι αριθμοι ηταν ακυροι
τωρα μιλας για συναδερφους δικηγορους, και λες για τον θεοτοκατο, αλλα εμεις εχουμε τον θεοδωρατο, μηπως εισαι στο ιδιο σχημα με τον θεοτοκατο ;D ;D ;D
http://www.youtube.com/watch?v=gkoqjkGxg8M
δεν υπαρχεις, το χω ξαναγραψει, η το κανεις για να αυξανεις την επισκεψιμοτητα, η εχουνε δωσει laptop σε καθε τροφιμο στο δαφνι, και απανταω με προσβολες γιατι προσβαλεις εκατονταδες συναδερφους 24μηνιτες, και γραφεις για πολλοστη φορα ακυρα πραγματα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2012, 03:36:24 μμ από physikos13 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.