*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 76230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:30:51 μμ »
αυτοι θα πληρωνουν μικροτερες εισφορες στο ικα. εσυ δεν χανεις απ'οτι καταλαβα τα ενσημα σου αλλα θα φαινεται οτι πληρωνεσαι μικροτερο ποσο, οποτε ισως κ το επιδομα εργασιας, αν βγαλεις, θα ειναι μικροτερο.

εχει διαβαθμισεις αναλογα με το μεσο μηναιο μισθο σου.

ελπιζω να καταλαβα σωστα την περιπτωση σου :D

Ο μισθός είναι για γέλια.... :PΤέλος πάντων... Αντί για 10 ώρες που θα έχω αυτές τις τρεις μέρες, αυτοί θα μου δηλώσουν τα τρία ένσημα, αλλά θα δηλώσουν ότι εργάζομαι 4-5 ώρες.... Προφανώς αυτό θα έχει επιπτώσεις στα δώρα, επιδόματα κτλ ε; Για παράδειγμα αν μείνεις έγκυος στα επιδόματα ή αργότερα στις συντάξεις (βέβαια ποιος θα πάρει σύνταξη όπως μου είπε και η μαμά μου αλλά πληροφοριακά ρωτάω!) Κάπου αλλού έχει επιπτώσεις;

απο ο,τι ξερω εκει. επειδη κ εγω ετσι δουλευα φετος. ειχα 17 ωρες αλλα μου δηλωνε μονο τις 10. και μου 'χε κανει εντυπωση γιατι για τις υπολοιπες ωρες μου τα εδινε μεικτα δλδ. δεν κερδιζε κτ απο τον δικο μου μισθο. βεβαια κερδιζε απο τις εισφορες του ικα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:57 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 23, 2010, 03:46:57 μμ »
τουλαχιστον επαιρνες τα μεικτα.εγω εκανα ενα μηνα καλοκαιρινο και επαιρνα μονο το καθαρο γιατι οπως λεει δεν με ειχε δηλωμενη στο ικα αρα δεν επρεπε να παρω τα μεικτα.τζαμπα εξηγουσα οτι η διαφορα καθαρα- μεικτα ειναι το ποσο που εγω και οχι αυτος αποδιδει στο ικα.μαλιστα τον τελευταιο καιρο ακουω συνεχως οτι αθηνα-θεσ/νικη ολα τα φροντιστηρια πληρωνουν μονο 5 ευρω την ωρα αρα τυχερη ειμαι που παιρνω τοσα.και το αλλο κουλο ειναι πως η γερμανιδα ζητησε να της δηλωνει μονο 2 ωρες τη μερα και τα αλλα να τα παιρνει στο χερι και τωρα θελει να το κανει και σε μενα.πραγμα που δεν με συμφερει.μιλαω παντα για τα μεικτα και οχι για την εισφορα του εργοδοτη στο ικα.εξαλλη ειμαι.... >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 10:37:02 πμ »
Καινούρια βάσανα φέτος...
Όπως σας έχω πει, δουλεύω σε δύο ΚΞΓ.
Φέτος μού τα κάνανε έτσι με τις ώρες, που, αντί να είμαι 2 μέρες στο ένα και 2 μέρες στο άλλο, θα δουλεύω συνολικά 3 μέρες μόνο, μία εκ των οποίων θα τη μοιράζονται (4,5 ώρες στο ένα - 1,5 ώρα στο άλλο).
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι:

1. Θα έχω 3 ένσημα την εβδομάδα; Το τέταρτο πάει περίπατο φέτος;
2. Και το ένσημο της κοινής μέρας ποιό από τα δύο ΚΞΓ θα το κολλάει;
3. Το ΚΓΞ που δεν θα το κολλάει, θα πρέπει και να μη μου κάνει κάποιες κρατήσεις; Δηλαδή θα παίρνω κάτι παραπάνω σε χρήματα από εκείνο το ΚΞΓ για τις ώρες εκείνης της ημέρας;
4. Τί άλλο θα πρέπει να προσέξω σε αυτήν την περίπτωση;
5.α. Ζήτησα από το ΚΞΓ που θα κάνω 1,5 ώρα την κοινή ημέρα, αν γίνεται, να μου δηλώσει αυτή την ώρα στην άλλη μέρα και μου είπε πως δε μπορεί γιατί σε περίπτωση ελέγχου θα έχει πρόβλημα. Ισχύει;
5.β. Το ίδιο ΚΞΓ μού είχε πει αρχικά πως θα έκανα δίωρο την κοινή μέρα, αλλά χτες μου το άλλαξε και πρόσθεσε αυτό το δίωρο στην άλλη μέρα και άφησε στην κοινή μέρα μόνο 1,5 ώρα. Επηρεάζει αυτό κάτι;

Καταλαβαίνω πως σας ζάλισα λιγάκι, ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους συναδέλφους με τιμήσουν με τα "φώτα" τους!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 10:45:54 πμ »
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι:
1. Θα έχω 3 ένσημα την εβδομάδα; Το τέταρτο πάει περίπατο φέτος;
2. Και το ένσημο της κοινής μέρας ποιό από τα δύο ΚΞΓ θα το κολλάει;
3. Το ΚΓΞ που δεν θα το κολλάει, θα πρέπει και να μη μου κάνει κάποιες κρατήσεις; Δηλαδή θα παίρνω κάτι παραπάνω σε χρήματα από εκείνο το ΚΞΓ για τις ώρες εκείνης της ημέρας;
4. Τί άλλο θα πρέπει να προσέξω σε αυτήν την περίπτωση;
5.α. Ζήτησα από το ΚΞΓ που θα κάνω 1,5 ώρα την κοινή ημέρα, αν γίνεται, να μου δηλώσει αυτή την ώρα στην άλλη μέρα και μου είπε πως δε μπορεί γιατί σε περίπτωση ελέγχου θα έχει πρόβλημα. Ισχύει;
5.β. Το ίδιο ΚΞΓ μού είχε πει αρχικά πως θα έκανα δίωρο την κοινή μέρα, αλλά χτες μου το άλλαξε και πρόσθεσε αυτό το δίωρο στην άλλη μέρα και άφησε στην κοινή μέρα μόνο 1,5 ώρα. Επηρεάζει αυτό κάτι;
1. Ναι, όσες ώρες κα να δουλέψεις σε μια μέρα 1 ένσημο θα πάρεις.
2. Και τα δύο. Για 'σένα είναι αδιάφορο. Σε 'σένα ένα ένσημο θα φαίνεται. Το φροντιστήρια θα πληρώσουν και τα δύο.
3. Αυτό μπορείς να το ζητήσεις (λίγα παραπάνω χρήματα αν δεχτεί το 2ο να σε ασφαλίζει εκείνη τη μέρα).
4. Να ξέρεις ότι αν εσύ πληρώνεσαι 10€ στο "χέρι" και το φροντιστήριο αποδίδει κανονικά ένσημα, πληρώνει γι' αυτή σου την ώρα περίπου 4€ στο ΙΚΑ (ποσοστό δικό σου + εργοδότη)
5.α. Όχι 100%. Το φροντιστήριο θα έχει μεγάλο πρόβλημα αν έρθει έλεγχος και ΔΕΝ σε έχει ασφαλισμένη.
5.β. Με 1 διδακτική ώρα μάθημα δεν "παίρνεις" ολόκληρο ένσημο. Με 2 διδακτικές ώρες (και παραπάνω) "παίρνεις" ένα ολόκληρο ένσημο (δεν ξέρω αν απαντάω)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:57 »

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 10:52:31 πμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!
Επομένως θα μπορούσε να μου δηλώσει εκείνη τη 1,5 ώρα κάποια άλλη μέρα, κι ας έπαιρνα μισό αντί για ολόκληρο ένσημο (αν κατάλαβα καλά αυτό με τα "ολόκληρα"), σωστά; Προφανώς, απλά δεν ήθελε να μου κάνει το χατήρι, ή ίσως στόχευε στο να γλυτώσει το ένσημο εκείνο αλλά να με πληρώνει το ίδιο σα να μου το κολλούσε, ελπίζοντας ότι δεν το καταλάβω ή δεν θα μιλήσω...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 10:54:50 πμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!
Επομένως θα μπορούσε να μου δηλώσει εκείνη τη 1,5 ώρα κάποια άλλη μέρα, κι ας έπαιρνα μισό αντί για ολόκληρο ένσημο (αν κατάλαβα καλά αυτό με τα "ολόκληρα"), σωστά; Προφανώς, απλά δεν ήθελε να μου κάνει το χατήρι, ή ίσως στόχευε στο να γλυτώσει το ένσημο εκείνο αλλά να με πληρώνει το ίδιο σα να μου το κολλούσε, ελπίζοντας ότι δεν το καταλάβω ή δεν θα μιλήσω...
Κάπως έτσι....
Αυτό που λείπει από τα περισσότερα φροντιστήρια είναι οι καθαρές κουβέντες...

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 10:58:37 πμ »
Δεν πειράζει, θα τις καθαρίσω εγώ τις κουβέντες από Δευτέρα. >:(
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να 'σαι καλά, μου άνοιξες τα μάτια! :-*

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:39:49 πμ »
για το 5α νομιζω οτι μπορει να εχει προβλημα. γιατι το λεω, περσι μου ελεγε η υπευθυνη οτι ειχε δηλωσει στο ικα οτι εργαζομουν δευτερα με παρασκευη 4-6. φυσικα δεν ηταν αυτο ακριβως το ωραριο μου. μου ελεγε λοιπον οτι σε τυχον εισβολη των αρμοδιων για ελεγχο αν με εβρισκαν να ειμια εκει αλλη ωρα απο οτι ημουν δηλωμενη, να τους ελεγα οτι κανω κπ αναπληρωση.

δεν το ειχα πολυψαξει βεβαια, αν οντως θα υπηρχε προβλημα, απλα σου αναφερω τι μου ειχε πει.

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:42:39 πμ »
Αν περάσω από τον επόπτη εργασίας να ρωτήσω, θα δημιουργήσω πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:46:08 πμ »
Αν περάσω από τον επόπτη εργασίας να ρωτήσω, θα δημιουργήσω πρόβλημα;

οχι βεβαια, δεν θα αναφερεις το ονομα του φροντιστηριου, απλα θα ρωτησεις ποια εινια τα δικαιωματα σου κ τι εινια το σωστο στην συγκεκριμενη περιπτωση. γιατι να δημιουργησεις προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος porotikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 12:22:44 μμ »

Επειδή μάλλον είναι η πρώτη φορά που θα πάρεις επίδομα ανεργίας, θα πρέπει να έχεις 80 ένσημα το χρόνο για τα δύο τελευταία χρόνια και 125 ένσημα το τελευταίο δεκατετράμηνο πριν από την απόλυση, αφού αφαιρεθούν οι δύο τελευταίοι μήνες.

να ρωτησω κατι και εγω?
τον τελευταιο χρονο ημουν πδσ και επαιρνα 3 ενσημα τη βδομαδα. απο νοεμβρη μεχρι και αρχες  ιουνη που σταματησα.
τον προηγουμενο χρονο ειχα παλι 3 ενσημα απο οκτωβρη μεχρι μεσα μαη
φετος ποσα ενσημα πρεπει να εχω για να παρω επιδομα? με 4 βγαινω ή πρεπει αναγκαστικα να ειναι 5?
επισης το "80 ενσημα το χρονο" σημαινει 80 καθε χρονο  αθροιιστικα να βγαινουν 160 τα τελευταια 2 χρονια?
επισης στο 14μηνο, αφου καλοκαιρια προφανως δε δοθυλευουμε και ειμαστε ταμειο ανεργιας, αυτοι οι μηνες πιανονται στο 14μηνο?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 07:16:16 μμ »
να ρωτησω κατι και εγω?
τον τελευταιο χρονο ημουν πδσ και επαιρνα 3 ενσημα τη βδομαδα. απο νοεμβρη μεχρι και αρχες  ιουνη που σταματησα.
τον προηγουμενο χρονο ειχα παλι 3 ενσημα απο οκτωβρη μεχρι μεσα μαη
φετος ποσα ενσημα πρεπει να εχω για να παρω επιδομα? με 4 βγαινω ή πρεπει αναγκαστικα να ειναι 5?
επισης το "80 ενσημα το χρονο" σημαινει 80 καθε χρονο  αθροιιστικα να βγαινουν 160 τα τελευταια 2 χρονια?
επισης στο 14μηνο, αφου καλοκαιρια προφανως δε δοθυλευουμε και ειμαστε ταμειο ανεργιας, αυτοι οι μηνες πιανονται στο 14μηνο?
ευχαριστω

Υπολογίζονται και οι μήνες του καλοκαιριού στο 14μηνο, φτάνει να μην παίρνει κανείς το επίδομα.
Αθροιστικά πρέπει να είναι 200 ένσημα για τα τελευταία δυο χρόνια.
Θα πρέπει να μετρήσεις τα ένσημα ή να τα ζητήσεις από το ΙΚΑ.
Επίσης δε μου γράφεις αν έχεις ξαναπάρει επίδομα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 07:27:28 μμ »
να ρωτησω κατι και εγω?
τον τελευταιο χρονο ημουν πδσ και επαιρνα 3 ενσημα τη βδομαδα. απο νοεμβρη μεχρι και αρχες  ιουνη που σταματησα.
τον προηγουμενο χρονο ειχα παλι 3 ενσημα απο οκτωβρη μεχρι μεσα μαη
φετος ποσα ενσημα πρεπει να εχω για να παρω επιδομα? με 4 βγαινω ή πρεπει αναγκαστικα να ειναι 5?
επισης το "80 ενσημα το χρονο" σημαινει 80 καθε χρονο  αθροιιστικα να βγαινουν 160 τα τελευταια 2 χρονια?
επισης στο 14μηνο, αφου καλοκαιρια προφανως δε δοθυλευουμε και ειμαστε ταμειο ανεργιας, αυτοι οι μηνες πιανονται στο 14μηνο?
ευχαριστω

Υπολογίζονται και οι μήνες του καλοκαιριού στο 14μηνο, φτάνει να μην παίρνει κανείς το επίδομα.
Αθροιστικά πρέπει να είναι 200 ένσημα για τα τελευταία δυο χρόνια.
Θα πρέπει να μετρήσεις τα ένσημα ή να τα ζητήσεις από το ΙΚΑ.
Επίσης δε μου γράφεις αν έχεις ξαναπάρει επίδομα.

jak13 να σε ρωτήσω κάτι αν το γνωρίζεις: φέτος τον ιούνη θα έχω 200 ένσημα τους τελευταίους 24 μήνες, αλλά από απρίλη 2010 μέχρι μάρτη 2011 λιγότερα από 125 (περίπου 100 ένσημα), γιατί δουλεύω μόνο σε ένα φροντιστηριο φέτος. Θα πάρω επίδομα ή πρέπει να συμπληρώσω 125 την τελευταία χρονιά???

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 08:04:57 μμ »
jak13 να σε ρωτήσω κάτι αν το γνωρίζεις: φέτος τον ιούνη θα έχω 200 ένσημα τους τελευταίους 24 μήνες, αλλά από απρίλη 2010 μέχρι μάρτη 2011 λιγότερα από 125 (περίπου 100 ένσημα), γιατί δουλεύω μόνο σε ένα φροντιστηριο φέτος. Θα πάρω επίδομα ή πρέπει να συμπληρώσω 125 την τελευταία χρονιά???

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Οπότε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι ότι ναι θα πάρεις το επίδομα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160377
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.