*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 376853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Γατούλα , πρέπει κάποια στιγμή , εμείς οι Έλληνες να πάψουμε να λέμε προσβλητικά και ανυπόστατα λόγια για τον άλλο σύνάδελφο... Προσωπικά εγώ ώς ΠΕ18.03 έχω πολλές φορές κάνει ιδιαίτερο σε απόφοιτο Οικονομικού πανεπιστημίου σε διάφορες λογιστικές ...Όπως επίσης πιστεύω πώς θα έχει γίνει και το αντίθετο......


Φυσικά δεν είχα πρόθεση να προσβάλω κάποιον.
Εξάλλου είναι απρόσωπο το forum.
Έγραψα ότι είδα σε πίνακες (δεν αναφέρομαι που).
Σχετικά με την ταξική παιδεία, άλλο ο κάτοχος μεταπτυχιακών μετά το προπτυχιακό βάση επιδόσεων και άλλο ''μπαμπά, που θα με στείλεις?. Αυτό εννοούσα στην απλή μου γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βλέπω τις προσλήψεις στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ και ενώ είμαι πρώτος σε μόρια στον πίνακα των ιδιωτών προσλαμβάνεται  άνεργος με λιγότερα μόρια. Σε ποια υπηρεσία πέρα από την  συγκεκριμένη ΕΠΑΣ  μπορώ να διαμαρτυρηθώ ;
Με όλο τον σεβασμό στους συναδέλφους από τον πίνακα των ανέργων και πριν αρχίσουν τις φραστικές επιθέσεις προσωπικά για μένα είναι επίσης άνεργος και ο εργαζόμενος των 600€ με δύο παιδιά, γυναίκα άνεργη και ενοίκιο. Βέβαια γνωρίζω ότι υπάρχουν και χειρότερα αλλά στην προκειμένη περίπτωση ή υπάρχει νόμος που καθορίζει την διαδικασία πρόσληψης ή δεν υπάρχει.
ο ανεργος ακομα και 0 μορια να εχει προηγειται  γιατι ισχυει το 30 %. 30 % ειναι υποχρεωμενος ο διευθυντης να προσλαβει απο τον πινακα των ανεργων. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι  μεχρι και 20 ωρες τις παιρνει ο πρωτος  ανεργος και μετα ξεκιναει η κατανομη( αν περισσεψαν ωρες) στο πινακα των ιδιωτων.

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Πότε ερχεται?

από ότι φαίνεται από φέτος

Αποσυνδεδεμένος iek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο ανεργος ακομα και 0 μορια να εχει προηγειται  γιατι ισχυει το 30 %. 30 % ειναι υποχρεωμενος ο διευθυντης να προσλαβει απο τον πινακα των ανεργων. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι  μεχρι και 20 ωρες τις παιρνει ο πρωτος  ανεργος και μετα ξεκιναει η κατανομη( αν περισσεψαν ωρες) στο πινακα των ιδιωτων.

Μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις ανεβάζοντας την σχετική παράγραφο από την εγκύκλιο η νόμο από τον οποίο προκύπτει αυτό που γράφεις ότι o άνεργος ακόμα και με μηδέν μόρια προηγείται. Ότι το 30%  τουλάχιστον καλύπτεται από ανέργους το αναφέρει η εγκύκλιος και είναι και κατανοητό αλλά και λογικό σε αυτή την περίοδο οικονομικής ύφεσης που όλοι βιώνουμε. Αλλά ότι ο άνεργος προηγείται ακόμα και με μηδέν μόρια όσο και αν διάβασα και ξαναδιάβασα την εγκύκλιο δεν μπόρεσα να το εντοπίσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις ανεβάζοντας την σχετική παράγραφο από την εγκύκλιο η νόμο από τον οποίο προκύπτει αυτό που γράφεις ότι o άνεργος ακόμα και με μηδέν μόρια προηγείται. Ότι το 30%  τουλάχιστον καλύπτεται από ανέργους το αναφέρει η εγκύκλιος και είναι και κατανοητό αλλά και λογικό σε αυτή την περίοδο οικονομικής ύφεσης που όλοι βιώνουμε. Αλλά ότι ο άνεργος προηγείται ακόμα και με μηδέν μόρια όσο και αν διάβασα και ξαναδιάβασα την εγκύκλιο δεν μπόρεσα να το εντοπίσω.
Ρε φίλε είσαι εργαζόμενος έστω και με  600 ευρώ εγώ άνεργος με 0 ευρώ και είμαι τρίτος στον πίνακα ανέργων  και δεν είναι σίγουρο αν θα με πάρουν αλλά δεν κλαίγομαι εσύ  από πού βγάζεις την υποχρέωση να σε προσλάβουν;
Βλέπω μερικοί για το συμφέρον τους υποτιμούν ανθρώπους για κάποιες ώρες… λίγη ανθρωπιά δε βλάπτει

Δες εδώ http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item1078 
 

Αποσυνδεδεμένος iek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε φίλε είσαι εργαζόμενος έστω και με  600 ευρώ εγώ άνεργος με 0 ευρώ και είμαι τρίτος στον πίνακα ανέργων  και δεν είναι σίγουρο αν θα με πάρουν αλλά δεν κλαίγομαι εσύ  από πού βγάζεις την υποχρέωση να σε προσλάβουν;
Βλέπω μερικοί για το συμφέρον τους υποτιμούν ανθρώπους για κάποιες ώρες… λίγη ανθρωπιά δε βλάπτει

Δες εδώ http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item1078
1.Τις οδηγίες που παραπέμπει ο σύνδεσμος που μου έστειλες τις γνωρίζω αλλά αναφέρουν ακριβώς το αντίθετο από αυτό που θέλεις να υποστηρίξεις
2. Δεν κλαίγομαι αλλά ζητώ την εφαρμογή της νομοθεσίας που άλλοι φτιάξανε και οι ίδιοι που την φτιάξανε την καταστρατηγούν.
3. Προσπάθησε να καταλάβεις …είτε δεν έχεις εισόδημα είτε παίρνεις 600€ με οικογένεια και ενοίκιο είναι το ίδιο ακριβώς. Για περίπου 3,5 χρόνια ήμουν άνεργος πίστεψε με δεν έχει διαφορά με τα 600€ που παίρνω σήμερα.
Τρωγόμαστε μεταξύ μας αντί να παλέψουμε ενάντια στις πολιτικές που μας έχουν οδηγήσει εδώ.
Μακάρι να μπορούσα αν προσληφθώ να σου δώσω την θέση μου και να σε βοηθήσω με τα 200€  τον μήνα που θα έπαιρνα επιπλέον από τις ΕΠΑΣ.
Τέλος πάντων με έπεισες είμαι προνομιούχος δεν ασχολούμαι άλλο με τις ΕΠΑΣ
Καλή σου επιτυχία


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Βλέπω τις προσλήψεις στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ και ενώ είμαι πρώτος σε μόρια στον πίνακα των ιδιωτών προσλαμβάνεται  άνεργος με λιγότερα μόρια.
Μήπως προσλαμβάνεται άνεργος με λιγότερα μόρια από εσένα γιατί αν προσλαμβανόσουν εσύ δε θα τηρούνταν το να είναι τουλάχιστον 30% των προσλήψεων άνεργοι;

Αποσυνδεδεμένος akarag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα και πέρυσι ενοποιημένοι ήταν οι πίνακες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο...απλά δεν το είχες συνειδητοποιήσει.

Στις οδηγίες πρόσληψης αναφέρει ότι αν σου στείλουν e-mail και δεν απαντήσεις σε 24 ώρες, μπορούν να προχωρήσουν στον επόμενο της λίστας. Για αυτό σε πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής. Πρέπει να επικοινωνήσουν με κάθε δυνατό τρόπο.

Ε τότε προσπαθώ να καταλάβω τι άλλαξε τόσο δραστικά φέτος. Δεδομένου ότι και ώρες είχα προσθέσεις στη διδακτική εμπειρία και μια χρονιά παραπάνω ως ιδιώτης στην επαγγελματική εμπειρία. Υποψιάζομαι ότι από τα κλεισίματα τεχνικών σχολείων βρέθηκαν συνάδελφοι με μεγαλύτερη εμπειρία, συν οι μειώσεις τμημάτων σε ΙΕΚ...

Ως προς το email μου ζήτησαν να στείλω εγώ, δεν μου έστειλαν αυτοί. Μόνο τηλεφωνικά ήρθαν σε επικοινωνία. Μου ζήτησαν να στείλω εγώ mail και να αρνούμαι τη θέση αφήνοντας υποννοούμενο ότι αν δεν το κάνω άμεσα θα έχω συνεπειες από τη διοίκηση. Φυσικά τον ρώτησα τι συνέπειες και δεν απάντησε...Ήξερα ότι λέει μούφες γιατί είχα διαβάσει την προκήρυξη αλλά δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά...Μου μπαίνουν διάφορα στο μυαλό

Αποσυνδεδεμένος iris s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι sos ξαναρωτώ θα κάνω αίτηση τώρα με τις συμπληρωματικές ειδικότητες και η αίτηση είναι έντυπη και όχι ηλεκτρονική. υπάρχει πεδίο που γράφει Ν2190/94, Ν.3552/07 και πρέπει να συμπληρώσουμε ναι ή οχι. Ως άνεργη τι απαντώ?

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Συνάδελφοι sos ξαναρωτώ θα κάνω αίτηση τώρα με τις συμπληρωματικές ειδικότητες και η αίτηση είναι έντυπη και όχι ηλεκτρονική. υπάρχει πεδίο που γράφει Ν2190/94, Ν.3552/07 και πρέπει να συμπληρώσουμε ναι ή οχι. Ως άνεργη τι απαντώ?
Για να είσαι υποψήφιος των Ν2190/94, Ν.3552/07 πρέπει να έχεις προϋπηρεσία διδακτική στον ΟΑΕΔ προ του 1994 και αν είσαι σε αυτή την κατηγορία προηγείσαι όλων των άλλων ανεξάρτήτου μορίων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Συνάδελφοι sos ξαναρωτώ θα κάνω αίτηση τώρα με τις συμπληρωματικές ειδικότητες και η αίτηση είναι έντυπη και όχι ηλεκτρονική. υπάρχει πεδίο που γράφει Ν2190/94, Ν.3552/07 και πρέπει να συμπληρώσουμε ναι ή οχι. Ως άνεργη τι απαντώ?
Άρα όπως λέει και ο dim12 σημειώνεις ΟΧΙ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ε τότε προσπαθώ να καταλάβω τι άλλαξε τόσο δραστικά φέτος. Δεδομένου ότι και ώρες είχα προσθέσεις στη διδακτική εμπειρία και μια χρονιά παραπάνω ως ιδιώτης στην επαγγελματική εμπειρία. Υποψιάζομαι ότι από τα κλεισίματα τεχνικών σχολείων βρέθηκαν συνάδελφοι με μεγαλύτερη εμπειρία, συν οι μειώσεις τμημάτων σε ΙΕΚ...

Ως προς το email μου ζήτησαν να στείλω εγώ, δεν μου έστειλαν αυτοί. Μόνο τηλεφωνικά ήρθαν σε επικοινωνία. Μου ζήτησαν να στείλω εγώ mail και να αρνούμαι τη θέση αφήνοντας υποννοούμενο ότι αν δεν το κάνω άμεσα θα έχω συνεπειες από τη διοίκηση. Φυσικά τον ρώτησα τι συνέπειες και δεν απάντησε...Ήξερα ότι λέει μούφες γιατί είχα διαβάσει την προκήρυξη αλλά δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά...Μου μπαίνουν διάφορα στο μυαλό
Η επαγγελματική προϋπηρεσία μετράει για τα τελευταία 7 χρόνια. Μήπως έχασες τον 8ο χρόνο και έτσι ουσιαστικά δεν αυξήθηκαν τα μόριά σου παρόλο που δούλεψες πέρυσι ως ιδιώτης; Αν διαβάσεις την μοριοδότηση των ΕΠΑΣ και των ΣΕΚ πρέπει να μπορείς να βγάλεις και μόνος σου τα μόρια. Δεν είναι δύσκολο!

Καλά μην τρελαίνεσαι για τον διευθυντή. Το 2009, που μπορούσαμε να δηλώσουμε όσους νομούς θέλαμε, πήρε διευθυντής να με καλέσει και του είπα ότι περιμένω να δω αν θα με καλέσει η ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ στη Θεσσαλονίκη, για να του στείλω fax με υπεύθυνη δήλωση για άρνηση. Τελικά η Θεσσαλονίκη με κάλεσε δύο εβδομάδες αργότερα και εκείνος δεν άντεξε και πήρε στο σπίτι μου και απείλησε τους δικούς μου ότι θα έχω συνέπειες και θα με πάει στα δικαστήρια κλπ. Αγνόησέ τον. Δεν αξίζει να χαλιόμαστε, όταν κάποιοι διευθυντές πέφτουν τόσο χαμηλά. Ξέρω ότι ήθελε απλά να λειτουργήσει το σχολείο του, αλλά τέτοια συμπεριφορά δεν είναι δικαιολογημένη!

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Καλά μην τρελαίνεσαι για τον διευθυντή. Το 2009, που μπορούσαμε να δηλώσουμε όσους νομούς θέλαμε, πήρε διευθυντής να με καλέσει και του είπα ότι περιμένω να δω αν θα με καλέσει η ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ στη Θεσσαλονίκη, για να του στείλω fax με υπεύθυνη δήλωση για άρνηση. Τελικά η Θεσσαλονίκη με κάλεσε δύο εβδομάδες αργότερα και εκείνος δεν άντεξε και πήρε στο σπίτι μου και απείλησε τους δικούς μου ότι θα έχω συνέπειες και θα με πάει στα δικαστήρια κλπ. Αγνόησέ τον. Δεν αξίζει να χαλιόμαστε, όταν κάποιοι διευθυντές πέφτουν τόσο χαμηλά. Ξέρω ότι ήθελε απλά να λειτουργήσει το σχολείο του, αλλά τέτοια συμπεριφορά δεν είναι δικαιολογημένη!

Τι μου θυμισες Lasid τώρα!!! Το 2009 είχα κάνει λάθος ενα ψηφίο στο τηλέφωνο και δεν μπορούσαν να με ειδοποιήσουν από Αθήνα... Ένα μεσημέρι με περίμενε υπάλληλος κουριερ έξω από το σπίτι να μου δώσει χερι με χερι σημείωμα για επικοινωνία άμεσα με την ΕΠΑΣ... Όταν πήρα τηλέφωνο άκουσα τα εξ αμάξης από το Διευθυντή που του είχα κολλήσει τη διαδικασία...
Τελικά είχα πάει τότε ήδη αλλού... Αυτά τα πράγματα γίνονται...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 11:12:37 πμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφοι. Ένα θέμα που πρέπει να μας απασχολεί (βέβαια δεν είναι του παρόντος αυτό το θέμα), είναι ότι δεν δημιουργήθηκαν τμήματα ΣΕΚ τουλάχιστον στη δική μου περιοχή σε τεχνικές ειδικότητες (μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι, πληροφορική κ.τ.λ.). Βέβαια θα μου πείτε ότι για φέτος υπάρχουν ακόμη οι ΕΠΑΣ και για αυτό οι μαθητές δεν προτίμησαν τα ΣΕΚ. Αρκετοί μαθητές, πάντως δεν είναι πρόθυμοι να προτιμήσουν τα ΣΕΚ. Σου λένε γιατί να πάω στα ΣΕΚ, θα πάω σε ΕΠΑΛ του υπουργείου παιδείας. Μήπως με τον τρόπο αυτό προσπαθούν να στρέψουν τους μαθητές στα ΕΠΑΛ του παιδείας και σε βάθος χρόνου να κλείσουν τα σχολεία του Ο.Α.Ε.Δ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160100
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.