*

Αποστολέας Θέμα: Κύπρος  (Αναγνώστηκε 171955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 24, 2010, 10:24:40 μμ »
εντάξει όλα καλά και άγια με την Κύπρο, αλλά να μας έβλεπαν και λίγο διαφορετικά εμάς τους απο δω οι Κύπριοι, πολύ καλύτερα θα ήταν τα πράγματα ρε παιδιά.
με θλίβει το γεγονός, αλλά τι να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:27 »

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 24, 2010, 11:42:54 μμ »
Παιδιά, διάβασα όλες τις παραθέσεις στο σχετικό θέμα. Δεν έχω καταλάβει κάτι. Αν μπορούσε κάποιος συνάδερφος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα. Επικοινώνησα με κάποιον υπάλληλο στα τηλέφωνα που δίνουν στη σελίδα τους, αλλά δεν ήταν πολύ ενημερωμένοι και δε μου έδωσαν απάντηση. Το ερώτημα μου είναι από πού μπορούμε να μάθουμε τον ακριβή αριθμό προσλήψεων σε μόνιμους και αναπληρωτές, μέχρι ποιον αριθμό δηλ. έχουν φτάσει στον πίνακα τη φετινή σχολική χρονιά, π.χ. στους Φιλολόγους και στους Μαθηματικούς. Επίσης γνωρίζει κανείς τα προσόντα που απαιτούνται -σύμφωνα με το Κυπριακό Υπουργείο Παιδείας- για τους εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 24, 2010, 11:47:14 μμ »
Καλησπέρα! Έχω κι εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση. Δε φαντάζομαι να υπάρχει πρόβλημα να κάνεις τα χαρτιά σου και για την Ελλάδα (ή να εργάζεσαι εδώ ως ωρομίσθιος) και παράλληλα να καταθέσεις αίτηση και για την Κύπρο; Έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 25, 2010, 12:25:49 πμ »
Απλώς κάνεις μια αίτηση, θαρρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά ας μας απαντήσουν πιο έμπειροι συνάδερφοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:27 »

Αποσυνδεδεμένος innaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 25, 2010, 12:40:58 πμ »
Και εγώ θα ήθελα να μάθω τα προσόντα που απαιτούνται για να δουλέψεις στην ειδική αγωγή στην Κύπρο.....
Και αν ξέρει κάποιος πόσους νηπιαγωγούς πήραν φέτος!!ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 25, 2010, 12:58:52 πμ »
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα και στους νηπιαγωγούς, αλλά σκέφτηκα να το ανοίξω και σε μας, μήπως και οργανωθούμε καλύτερα.Έχω μπει λοιπόν στην ιστοσελίδα της Επιτροπής. Δεν έχω καταλάβει όμως κάποια πράγματα. Αν μπορούσε κάποιος συνάδερφος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα. Επικοινώνησα με κάποιον υπάλληλο στα τηλέφωνα που δίνουν στη σελίδα τους, αλλά δεν ήταν πολύ ενημερωμένοι και δε μου έδωσαν απάντηση. Το ερώτημα μου είναι από πού μπορούμε να μάθουμε τον ακριβή αριθμό προσλήψεων σε μόνιμους και αναπληρωτές, μέχρι ποιον αριθμό δηλ. έχουν φτάσει στον πίνακα τη φετινή σχολική χρονιά, π.χ. στους Φιλολόγους και στους Μαθηματικούς. Επίσης γνωρίζει κανείς τα προσόντα που απαιτούνται -σύμφωνα με το Κυπριακό Υπουργείο Παιδείας- για τους εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 25, 2010, 08:59:31 πμ »
εκπαιδευτικους ειδικης, η Κυπρος προσλαμβανει μόνο στην πρωτοβαθμια. δηλαδη μονο οι δασκαλοι εχουν δικαιωμα υποβολης δικαιολογητικων

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 25, 2010, 03:06:18 μμ »
Νηπιαγωγούς δεν πήραν καμμία ή κανέναν (γιατί έχουμε και κάποιους άντρες συναδέλφους) διότι για τις αιτήσεις για διορισμό με σύμβαση μόλις έληξε η προθεσμία. τα αποτελέσματα βγαίνουν γύρω στα μέσα Ιουλίου για όλες τις βαθμίδες εκεί μπορείτε να δείτε και πόσες προσλήψεις γίνονται κάθε χρόνο συγκρίνοντας το τελευταίο όνομα με τη σειρά στον πίνακα αδιόριστων αλλά όπως έχω ξαναγράψει ο αριθμός κυμαίνεται γύρω στο 200.
το ίδιο μπορεί να ελεγξει και κάποιος που ενδιαφέρεται για άλλες βαθμίδες να δει τις ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα της εκαιδευτικής και να τον συγκρίνει με τον πίνακα των αδιόριστων που πάλι υπάρχει στην ίδια ιστοσελίδα.
Ειδική Αγωγή πέρυσι είχε προκύψει ένα μεγάλο πρόβλημα με τους συναδέλφους που είχαν σπουδάσει σε ΤΕΙ στην Ελλάδα δεν τους τα αναγνώριζαν (τα πτυχία) και δεν μπορούσαν να γραφτούν στους πίνακες των αδιόριστων. υπήρξαν πολύ έντονες αντιδράσεις δεν ξέρω τί έγινε με αυτό το θέμα.όλα τα πτυχία Πανεπιστημίων της αλλοδαπής αναγνωρίζονται (Βουλγαρία κλπ. χώρες του ανατολικού μπλοκ ) πρέπει να υπάρχει αναγνώριση όμως από μια επιτροπή ανάλογη του ΔΙΚΑΤΣΑ της Ελλάδας. ως γνωστόν πολλές ειδικότητες στην Ελλάδα προσφέρονται σε ΤΕΙ όπως φυσιοθεραπεία , λογοθεραπεία κτλ και εκεί ήταν που πολλοί απόφοιτοι είχαν πιέσει να αναγνωριστούν τα πτυχία τους ως ισότιμα και ανάλογα αυτών της Βουλγαρίας κλπ και να τους επιτραπεί να καταθέσουν τα χαρτιά τους για διορισμό αυτά έγιναν πέρυσι . φέτος δεν γνωρίζω τι γίνεται επειδή έχω φύγει από Κύπρο 

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 25, 2010, 03:34:08 μμ »
Εμενα μου ειπαν οτι αν φυγω στην Κυπρο δεν εχω δικαιωμα να ξαναγυρισω δηλ. δεν ισχυουν τα μορια για εδω αλλα δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο.Γνωριζει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 25, 2010, 04:10:19 μμ »
Εμενα μου ειπαν οτι αν φυγω στην Κυπρο δεν εχω δικαιωμα να ξαναγυρισω δηλ. δεν ισχυουν τα μορια για εδω αλλα δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο.Γνωριζει κανεις?
ΌΧΙ ΦΥΣΙΚΑ!!  Τα μόρια που θα πάρεις εκεί ως αναπληρώτρια μετράνε κανονικότατα στην Ελλάδα γιατί η Κύπρος είναι χώρα της Ε.Ε από το 2004!! Επίσης το έχω πολλές φορές διασταυρωμένο από το Υπουργείο...μόνο αν διοριστείς εκεί δεν μπορείς να μεταπηδήσεις στην ελληνική εκπαίδευση για διορισμό...! Σαν αναπληρώτρια όμως ό,τι μόρια πάρεις μετράνε κανονικότατα!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος σωτηρακης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 25, 2010, 05:21:55 μμ »
Γεια σας συναδελφοι.θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος αν μπορεις να κανεις τα χαρτια σου για κυπρο στις ειδικοτητες πε18.12 και πε10(τεχν γεωπονος και κοινωνιολογος αντιστοιχα).Αν ναι, μπορεις και στην ειδικη αγωγη;
Το site τους δεν τα ξεκαθαριζει ακριβως και τα τηλεφωνα που εχουν δε τα σηκωνουν
σας ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος semiramis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 25, 2010, 07:08:01 μμ »

Εγώ είχα ακούσει ότι είναι σχετικά εύκολο να διοριστείς στην Κύπρο, αλλά μια φίλη μου της πληροφορικής μου είπε ότι κι εκεί η επετηρίδα είναι τεράστια. Δυστυχώς δεν ξέρω τι από τα δύο ισχύει

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 26, 2010, 01:23:28 μμ »
Παιδιά επειδή έχω κάποιες απορίες και στην εκπαιδευτική υπηρεσία Κύπρου δεν απαντάνε, ας μου απαντήσει όποιος έχει κάνει τα χαρτιά του για Κύπρο. Στην αίτηση τους γράφει κάπου "διδακτικές περίοδοι ανά βδομάδα",  σε αυτό ξέρει κανείς  τι συμπληρώνουμε, γιατί έχω κάποια προυπηρεσία παό Ελλάδα και θέλω να προσμετρηθεί. Επίσης στην αίτησή τους λέει κάτι για τμήμα κοινωνικών ασφαλίσεων, αυτό αφορά μόνο όσους έχουν δουλέψει στην Κύπρο;

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 26, 2010, 05:58:03 μμ »
Έχεις δίκιο κοπελιά,με τα τηλέφωνά τους δε βγάζεις άκρη!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160193
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.