*

Αποστολέας Θέμα: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα  (Αναγνώστηκε 119031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #518 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 12:43:25 πμ »
Ευτυχώς δεν είδα ούτε ένα δευτερόλεπτο από την εμετική εκπομπή του Πρετεντέρη.
Δεν περίμενα να λένε και κάτι διαφορετικό.. Ας έχουμε την υγεία μας τουλάχιστον  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #519 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 01:08:45 πμ »
Πάω άμεσα τουαλέτα, μετά το τέλος του εμετού!!!

Καλά τι είπε το ψηλό ωραίο αγόρι  ;):; Tι το κουφό είπε:

Άμα λέει παγώσουμε όλες τις προσλήψεις για 3 χρόνια θα είναι προτιμότερο από το να απολύσουμε 30.000, διότι οι απολυμένοι δεν θα έχουν αγοραστική δύναμη. Δηλαδή για το μέγα οικονομολόγο, αν υποθέσουμε ότι το πάγωμα αναφέρεται μόνο σε μονίμους, με δεδομένου της αναλογία 1 προς 10 άντε στα υπολοιπα 3 χρόνια να έμπαιναν 3.000 λέμε τώρα. Δηλαδή μας λέει ότι αν έμπαιναν χωρίς πάγωμα 3.000 θα ήταν η αιτία της καταστροφής και ουσιαστικά της απόλυσης 30.000  από το να μην έμπαινα καθόλου. :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Επίσης μας λέει ότι αν παγώσουμε τα πάντα για 3 χρόνια, δηλαδή ουσιαστικά η μείωση κατευθείαν στο κατακόρυφο επί 3 χρόνια θέσεων εργασίας εκπαιδευτικών, υγειονομικού προσωπικού και άλλων,  η αύξηση της ανεργίας νέων πτυχιούχων εκπαιδευτικών και άλλων θα είναι προτιμότερη από το απόλυση (εφεδρεία) 30.000 ανθρώπων που είναι και μεγάλοι σε ηλικία και κοντά στη σύνταξη. Και όλα αυτά δεδομένου το ότι η τρόικα ζητά μείωση μισθών στο ιδιωτικό τομέα και άλλο και δεδομένου ότι ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι ανεπτυγμένος όσο σε άλλες σοβαρές χώρες  :o :o :o :o :o :o :o :o

Μα βέβαια τώρα καταλαβαίνω το σκεπτικό του.  ::) ::)Το ψηλό αγόρι γνωρίζει ότι υπάρχει μείωση τεράστια μιλώ για το στενό δημόσιο τόσο στις προσλήψεις μονίμων όσο και συμβασιούχων μόνο που δεν θέλει να το πει. Λεει επομένως και να τους παγώσουμε για 3 χρόνια ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ δεν θα το καταλάβει κανείς, ε είναι προτιμότερο να τους παγώσουμε και να ρίξω και όλο το φταίξιμο σε αυτούς, αλλά εγώ επειδή είμαι κακό παιδί θα συνεχίσω να λέω ότι ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ  :o :o :o :o :o :o :o

Κανείς δεν είπε σε όλους αυτούς που αμοίβονται τρελά ποσά ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ότι εφόσον οι 600 γιατροί είναι πολλοί (λέω ένα αριθμό που αναφέρθηκε), τι να πούμε για εσάς τους 300 της βουλής που ισοδυναμείτε με μισθολογικό κόστος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5.000 ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ!!!!!!!!!!!!! Αλλά ξεχνάνε ότι πληρώνονται από λεφτά του λαού

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2011, 01:31:54 πμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #520 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 01:12:45 πμ »
LK,εσύ μίλησες για κομμουν-ισμό...
Πάλι μου λες γνωστά πράγματα από ιδεολογίες του προπερασμένου αιώνα.Ολα αυτά τελείωσαν εδώ και 20 χρόνια.Ο Hegel πολύ πιο πριν...
Ας μη μασάμε από "νεοφιλελευθερ-ισμό"και κουραφέξαλα.Μιλάμε για στυγνά συμφέροντα.
Το SKAI π.χ. εξυπηρετεί τα συμφέροντα του αφεντικού του υπερασπιζόμενος μερικά προφανή πράγματα,που ο εδώ κρατικοδίαιτος καπιταλισμός έπνιγε για δικούς του λόγους.Παράλληλα σου πουλάει και ιδεολογία.Και οι ίδιοι ξέρουν ότι καμία ιδεολογία δεν ισχύει σήμερα.Εχουμε περάσει σε μια άγρια φάση,μεταβατική,που κανένας δεν ξέρει που θα βγάλει.Εμένα προς το παρόν μου μοιάζει περισσότερο για επιστροφή στη φεουδαρχία του Μεσαίωνα.Θα δείξει...

Οπως αυτοί κινούνται απο στυγνά συμφέροντα,έτσι και οι λαοί θα πρέπει να μιλήσουν κάποια στιγμή για ανθρώπινες ανάγκες.Να επανακαθορίσουν το τί σημαίνει Ανθρωπος.Η ανθρωπιά (όχι ο ανθρωπ-ισμός) θα μας ενώσει και θα ανατρέψει τα πάντα.Αν ξυπνήσουμε...Χρειαζόμαστε έναν καινούριο αιώνα των φώτων,αυτή τη φορά πιο ώριμο.
Τέλος,έχω δει πως είναι να μετατρέπεται η ανάγκη για πίστη σε ιδεολογία.Θεολόγος είμαι...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #521 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:07:45 πμ »
LK,εσύ μίλησες για κομμουν-ισμό...
Πάλι μου λες γνωστά πράγματα από ιδεολογίες του προπερασμένου αιώνα.Ολα αυτά τελείωσαν εδώ και 20 χρόνια.Ο Hegel πολύ πιο πριν...
Ας μη μασάμε από "νεοφιλελευθερ-ισμό"και κουραφέξαλα.Μιλάμε για στυγνά συμφέροντα.
Το SKAI π.χ. εξυπηρετεί τα συμφέροντα του αφεντικού του υπερασπιζόμενος μερικά προφανή πράγματα,που ο εδώ κρατικοδίαιτος καπιταλισμός έπνιγε για δικούς του λόγους.Παράλληλα σου πουλάει και ιδεολογία.Και οι ίδιοι ξέρουν ότι καμία ιδεολογία δεν ισχύει σήμερα.Εχουμε περάσει σε μια άγρια φάση,μεταβατική,που κανένας δεν ξέρει που θα βγάλει.Εμένα προς το παρόν μου μοιάζει περισσότερο για επιστροφή στη φεουδαρχία του Μεσαίωνα.Θα δείξει...

Οπως αυτοί κινούνται απο στυγνά συμφέροντα,έτσι και οι λαοί θα πρέπει να μιλήσουν κάποια στιγμή για ανθρώπινες ανάγκες.Να επανακαθορίσουν το τί σημαίνει Ανθρωπος.Η ανθρωπιά (όχι ο ανθρωπ-ισμός) θα μας ενώσει και θα ανατρέψει τα πάντα.Αν ξυπνήσουμε...Χρειαζόμαστε έναν καινούριο αιώνα των φώτων,αυτή τη φορά πιο ώριμο.
Τέλος,έχω δει πως είναι να μετατρέπεται η ανάγκη για πίστη σε ιδεολογία.Θεολόγος είμαι...
H νεοφιλελεύθερη οικονομική θεωρία μιλάει για λιγότερο κράτος. Φυσικά και θα υιοθετηθεί από τον Αλαφούζο. Ποιος θέλεις να υιοθετήσει μια τέτοια θεωρία, η ψιλικατζού της γειτονιάς μας; Πάντως, είτε σου αρέσει είτε όχι με την εφαρμογή αυτής της θεωρίας στην πράξη πορεύεται ο κόσμος. Τώρα, αν αυτή τη θεωρία εσύ τη θεωρείς αγριότητα δικαίωμα σου. Το ίδιο πιστεύω και εγώ, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι όλο αυτό ονομάζεται επιστημονικά νεοφιλελευθερισμός. Ο νεοφιλελευθερισμός δεν είναι ιδεολογία, λοιπόν, αλλά οικονομική και κατ' επέκταση πολιτική θεωρία. Άλλο ιδεολογία και άλλο θεωρία.

Αναφέρεις την έννοια της ανθρωπιάς και των ανθρώπινων αναγκών. Είδες, τελικά, που εσύ μιλάς για κομμουνισμό;

Λες ότι η οικοδόμηση μιας πιο δίκαιης κοινωνίας, όπου θα ικανοποιούνται οι ανάγκες των πολλών πέθανε εδώ και 20 χρόνια. Μήπως στην ουσία απέτυχε η εφαρμογή τους στην πράξη σε μια δεδομένη χώρα και μια δεδομένη ιστορική στιγμή; Είναι το ίδιο με το να λέω εγώ ότι ο χριστιανισμός είναι μια αποτυχημένη θρησκεία που μόνο δυστυχία φέρνει στον κόσμο, γιατί στο όνομά του έκαιγαν ανθρώπους στη πυρά. Όπως και εσύ ξέρεις ως θεολόγος ότι αυτή η σκέψη είναι λάθος έτσι και εγώ ξέρω ως ιστορικός ότι η αντίληψη για μια πιο δίκαιη κοινωνία όπου τα αγαθά θα ικανοποιούν τις ανάγκες των πολλών δεν πέθανε με την πτώση του επονομαζόμενου υπαρκτού σοσιαλισμού.  ;)

ΥΓ: Και για να σε βγάλω από τη δύσκολη θέση, σου λέω ότι δεν είμαι μέλος κανενός κόμματος., γιατί υπάρχουν πράγματα στα οποία δε μπορώ να συμφωνήσω ούτε με την αριστερά. Από την άλλη πλευρά, και στο θέμα της ερμηνείας της κρίσης, αλλά και στο θέμα των προτάσεων θεωρώ ότι η αριστερά έχει τη πιο υγιή άποψη αυτή τη στιγμή. Και δε μπορώ να ταμπουρωθώ πίσω από το τσιτάτο "ο υπαρκτός σοσιαλισμός έπεσε, τι γυρεύουμε τώρα", γιατί και αυτοί που το αναμασάνε δεν ξέρουν οι περισσότεροι γρι για το τι συνέβη, πώς και γιατί.  Μέχρι, λοιπόν, να βρεθεί η νέα ιδεολογία, τα νέα πρόσωπα και... η δευτέρα παρουσία, εγώ θα υποστηρίζω ότι βλέπω πιο υγιές και θα αφουγκράζομαι για κάτι καλύτερο.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #522 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:30:46 πμ »

Τέλος,έχω δει πως είναι να μετατρέπεται η ανάγκη για πίστη σε ιδεολογία.Θεολόγος είμαι...

Τετοιον κίνδυνο διαβλεπω σε κινήματα του στυλ 'Χριστιανική Δημοκρατία" ή "Χριστιανοσοσιαλισμός".Να μη διστάσουμε όμως να μελετήσουμε-με περίσκεψη πάντα- βιβλια περί κοινωνικής διδασκαλίας του Ευαγγελίου προτεινόμενα από τετοιους θεολόγους..Μπουγάτσος ή Ροδίτης πχ.Η απλά την κοινωνική διδασκαλία των τριών Ιεραρχών.Τόσα χρονια που μπολιαζόταν η Ορθοδοξία με "εθνίτιδα" για να μην πω εθνικοφροσύνη ήτανε καλά;
Και βεβαίως η προσήλωση σε δεξιά η αριστερή πτέρυγα στις "παρυφές" Ορθοδοξίας δεν είναι Ορθοδοξο βίωμα αλλά ιδεολογικοποιηση της πιστεως.Και δυστυχώς την βλέπουμε σε άλλους και πολύ δύσκολα σε εμάς!
 Εν κατακλείδι τι;Μα το εξης διαχρονικό:οι πλούσιοι είναι κατά κανόνα σκληρόκαρδοι εως κτηνωδίας!Ακόμη και της διπλανής πόρτας!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2011, 02:42:01 πμ από Demo »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #523 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:57:20 πμ »

Στον αέρα η έκτη δόση... (απόσπασμα από δημοσίευμα της ελευθεροτυπίας)

Οπως έγινε γνωστό μετά τη συνάντηση των 17 υπουργών Οικονομικών της ευρωζώνης, το επόμενο Eurogroup που είχε αρχικά προγραμματιστεί για τις 13 Οκτωβρίου αναβάλλεται μέχρι να ολοκληρωθεί η σύνταξη της αναφοράς της τρόικας.

Ετσι η απόφαση για την εκταμίευση (ή μη) της 6ης δόσης θα ληφθεί αργότερα μέσα στον ερχόμενο μήνα. Πρόκειται για ένα ασφυκτικό, πια, χρονοδιάγραμμα ενώ τις προηγούμενες εβδομάδες κυβερνητικά στελέχη έλεγαν πως τα ταμειακά διαθέσιμα επαρκούν για μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου. Σύμφωνα, ωστόσο, με τον Βέλγο υπουργό Οικονομικών η Ελλάδα έχει διαθέσιμα για μέχρι και τα μέσα Νοεμβρίου, επικαλούμενος σχετικές διαβεβαιώσεις Ελλήνων αξιωματούχων, ωστόσο η κατάσταση δείχνει οριακή.

Μάλλον, η ώρα της τυπικής χρεοκοπίας έφτασε.  :o Ας προσδεθούμε και ας ετοιμαστούμε για τη προσγείωση.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #524 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:57:41 πμ »
Kαι μια που γινεται λογος για θρησκεια-θρησκευτικα ας δουμε κι αυτο κι ας αντιληφθουμε σε τι θρησκεια και σε ποιο Θεο πιστευουν οι κληρικοι μας .......

http://news247.gr/ellada/eidiseis/o_venizelos_moy_eipe_oti_den_tha_meiwthoun_oi_misthoi_mas.1396551.html
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #525 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 12:47:16 μμ »
τελικα ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις τι θα συμβει απο τα λεγομενα των μελων της κυβερνησης, αρκει οπου βλεπεις θα να προσθετεις μπροστα ενα δεν, και οπου βλεπεις δεν θα να αφαιρεις το δεν, για παραδειγμα:
δεν θα μπουμε στο δντ
δεν θα χρεωκοπησουμε
δεν θα βγουμε απο το ευρω
το 2013 (δεν) θα ξαναβγουμε στις αγορες
η παιδεια (δεν) θα εξαιρεθει απο το παγωμα διορισμων
δεν θα γινουμε ινδια (με τοσο σεβασμο στα βοδια τους πολιτικους μας εχουμε γινει ηδη)
.......και δεκαδες αλλες προτασεις που μπορειτε μονοι σας να προσθεσετε

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5713
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #526 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 12:50:44 μμ »

Μάλλον, η ώρα της τυπικής χρεοκοπίας έφτασε.  :o Ας προσδεθούμε και ας ετοιμαστούμε για τη προσγείωση.


Αποκάλυψη!Στην Αθήνα Γερμανός υπουργός με σχέδιο πτώχευσης


http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=99366&catid=13


 Σύμφωνα με την Frankfurter Allgemeine Zeitung ο υπουργός Οικονομίας της Γερμανίας Φ.Ρέσλερ μας επισκέπτεται με έτοιμο σχέδιο χρεοκοπίας αλλά και με το περίφημο πια σχέδιο Μάρσαλ.
 
Το σχέδιο Ρέσλερ προβλέπει :

- Άμεση εκκίνηση διαδικασίας χρεοκοπίας μόλις η Ελλάδα σταματήσει να εξυπηρετεί το χρέος της
- Ταυτόχρονα θα περιοριστούν τα κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας και πρώτα πρώτα η δημοσιονομική πολιτική
- Την χρεοκοπία θα ''τρέξει'' ανεξάρτητο σώμα που θα αναλάβει και τις διαπραγματεύσεις με τους δανειστές μας


Σύμφωνα πάντα με το δημοσίευμα το ανεξάρτητο αυτό ευρωπαικό όργανο που θα αναλάβει την χρεοκοπία μας πιθανότατα θα μετεξελιχθεί σε Ευρωπαικό ΔΝΤ και θα μας συντηρεί στη ζωή με δάνεια, ΜΟΝΟΝ ΕΑΝ συμφωνήσουν σε νέο μεγάλο ''κούρεμα'' οι πιστωτές μας.

Εαν δεν συμφωνήσουν σε νέο ''κούρεμα'' τότε αποχαιρετάμε τα ''ασημικά'' μας, γιατί οι ξένοι αποκτούν αυτομάτως δικαίωμα πρόσβασης στην περιουσία του Δημοσίου.

Το αντίδοτο της πτώχευσης θα είναι το σχέδιο ''Μίνι Μάρσαλ''

Η Frankfurter Allgemeine Zeitung γράφει επίσης πως στη τσάντα του γερμανού υπουργού θα υπάρχει και ένας δεύτερος φάκελος με τον φιλόδοξο τίτλο ''Σχέδιο Μάρσαλ για την ενίσχυση και την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας''.

Πηγές από το Βερολίνο κάνουν λόγο για σχέδιο-φωταντίγραφο όσων εφαρμόστηκαν στην πρώην Ανατολική Γερμανία.
Πριν δηλαδή έρθουν οι γερμανικές επενδύσεις στη χώρα μας, θα πρέπει να έχουν πατήσει πόδι, και δεν γράφουμε μπότα λόγω συνειρμών, οι Γερμανοί τεχνοκράτες στο Ελληνικό Δημόσιο και στα υπουργεία αναλαμβάνοντας όλες τις ιδιωτικοποιήσεις.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #527 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 01:32:52 μμ »
Πηγές από το Βερολίνο κάνουν λόγο για σχέδιο-φωταντίγραφο όσων εφαρμόστηκαν στην πρώην Ανατολική Γερμανία.
Πριν δηλαδή έρθουν οι γερμανικές επενδύσεις στη χώρα μας, θα πρέπει να έχουν πατήσει πόδι, και δεν γράφουμε μπότα λόγω συνειρμών, οι Γερμανοί τεχνοκράτες στο Ελληνικό Δημόσιο και στα υπουργεία αναλαμβάνοντας όλες τις ιδιωτικοποιήσεις.
Αυτό καλύτερο μου ακούγεται...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #528 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 01:54:51 μμ »
Διάβασα και εγώ το δημοσίευμα από την FAZ. O Rösler  μιλάει μιλάει πια καθαρά για "προσωρινό" περιορισμό της εθνικής μας κυριαρχίας. Έχει δίκιο τελικά η LK για πρωθυπουργό και υπουργούς "στρατιωτάκια" των ευρωπαίων.
Πόσο θα αντέξουν τον εξευτελισμό από τους Ευρωπαίους ο πρωθυπουργός και οι υπουργοί του...
Το ότι σχεδιάζουν να αναλάβουν οι Γερμανοί την ιδιωτικοποίηση ελληνικής  δημόσιας περιουσίας, ισχυριζόμενοι πως έτσι διευκολύνουν τους Έλληνες να μην ξεπουληθούμε για 1 κομμάτι ψωμί, αλλά για 2..., εκβιάζοντας ίσως με τις εγγυήσεις  του μνημονίου είναι πια λυπηρό. Αυτό που φοβόμασταν έγινε. Ένα μεγάλο μέρος του χρέους μετατράπηκε σε διακρατικό και έτσι απωλέσαμε σε εθνική κυριαρχία.

Πως μπορεί να σταθεί αυτή η κυβέρνηση μετά και από τις τελευταίες εξελίξεις...
Λέτε ο Ελληνικός Λαός να αποδεχτεί την διακυβέρνηση των Ευρωπαίων;

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #529 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:09:32 μμ »
Διάβασα και εγώ το δημοσίευμα από την FAZ. O Rösler  μιλάει μιλάει πια καθαρά για "προσωρινό" περιορισμό της εθνικής μας κυριαρχίας. Έχει δίκιο τελικά η LK για πρωθυπουργό και υπουργούς "στρατιωτάκια" των ευρωπαίων.
Πόσο θα αντέξουν τον εξευτελισμό από τους Ευρωπαίους ο πρωθυπουργός και οι υπουργοί του...
Το ότι σχεδιάζουν να αναλάβουν οι Γερμανοί την ιδιωτικοποίηση ελληνικής  δημόσιας περιουσίας, ισχυριζόμενοι πως έτσι διευκολύνουν τους Έλληνες να μην ξεπουληθούμε για 1 κομμάτι ψωμί, αλλά για 2..., εκβιάζοντας ίσως με τις εγγυήσεις  του μνημονίου είναι πια λυπηρό. Αυτό που φοβόμασταν έγινε. Ένα μεγάλο μέρος του χρέους μετατράπηκε σε διακρατικό και έτσι απωλέσαμε σε εθνική κυριαρχία.

Πως μπορεί να σταθεί αυτή η κυβέρνηση μετά και από τις τελευταίες εξελίξεις...
Λέτε ο Ελληνικός Λαός να αποδεχτεί την διακυβέρνηση των Ευρωπαίων;
θα σταθει πανο επειδη ο λαος δεν βλεπει φως στο τουνελ ουτε της νικολουλη ουτε της νουδουλας......(για τους αλλουν δεν μιλω επειδη αυτοι δεν θελουν να κυβερνησουν  εχουν επιλεξει συνειδητά αυτή την θεση)  φοβισμενος απραγος και δουλος πια  .......αποδεχεται σιγα σιγα και θα καλοσωρισει στο τελος ολους αυτους τους γερμανους/τσολιαδες.......ως ελευθερωτες.
η καταντια του ελληνα.  φιλε
ισως ειμαι λιγο σκληρος η απόλυτος στις λεξεις μου.........μην με παρεξηγατε.....προσπαθω μα την αληθεια να μην γραψω τα χειροτερα που νοιωθω και  θελω να σας "φορτωσω".
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2011, 02:17:58 μμ από paraxenos »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #530 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:42:24 μμ »
Διάβασα και εγώ το δημοσίευμα από την FAZ. O Rösler  μιλάει μιλάει πια καθαρά για "προσωρινό" περιορισμό της εθνικής μας κυριαρχίας. Έχει δίκιο τελικά η LK για πρωθυπουργό και υπουργούς "στρατιωτάκια" των ευρωπαίων.
Πόσο θα αντέξουν τον εξευτελισμό από τους Ευρωπαίους ο πρωθυπουργός και οι υπουργοί του...
Το ότι σχεδιάζουν να αναλάβουν οι Γερμανοί την ιδιωτικοποίηση ελληνικής  δημόσιας περιουσίας, ισχυριζόμενοι πως έτσι διευκολύνουν τους Έλληνες να μην ξεπουληθούμε για 1 κομμάτι ψωμί, αλλά για 2..., εκβιάζοντας ίσως με τις εγγυήσεις  του μνημονίου είναι πια λυπηρό. Αυτό που φοβόμασταν έγινε. Ένα μεγάλο μέρος του χρέους μετατράπηκε σε διακρατικό και έτσι απωλέσαμε σε εθνική κυριαρχία.

Πως μπορεί να σταθεί αυτή η κυβέρνηση μετά και από τις τελευταίες εξελίξεις...
Λέτε ο Ελληνικός Λαός να αποδεχτεί την διακυβέρνηση των Ευρωπαίων;
θα σταθει πανο επειδη ο λαος δεν βλεπει φως στο τουνελ ουτε της νικολουλη ουτε της νουδουλας......(για τους αλλουν δεν μιλω επειδη αυτοι δεν θελουν να κυβερνησουν  εχουν επιλεξει συνειδητά αυτή την θεση)  φοβισμενος απραγος και δουλος πια  .......αποδεχεται σιγα σιγα και θα καλοσωρισει στο τελος ολους αυτους τους γερμανους/τσολιαδες.......ως ελευθερωτες.
η καταντια του ελληνα.  φιλε
ισως ειμαι λιγο σκληρος η απόλυτος στις λεξεις μου.........μην με παρεξηγατε.....προσπαθω μα την αληθεια να μην γραψω τα χειροτερα που νοιωθω και  θελω να σας "φορτωσω".

Μήπως αυτοί οι ... άλλοι μας λένε κάτι που είτε δε καταλαβαίνουμε ή μας είναι δύσκολο να το αποδεχτούμε; Σου λένε, απλά, ότι εσύ, ο λαός,  πρέπει να κυβερνήσεις. Μάλλον είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτεί ο μέσος άνθρωπος κάτι τέτοιο, γιατί απαιτεί ανάληψη ρίσκου. Ας πούμε, στο θέμα των χαρατσιών μόνος του ο καθένας πρέπει να κάνει την επανάστασή του και να πει δεν το πληρώνω. Πώς θα γίνει, δηλαδή, θα πάει η Παπαρήγα ή ο Τσίπρας και θα βάλουν το πιστόλι στο κρόταφο του εφόρου, ώστε να μην ειπράξει τα λεφτά που θα του καταβάλεις; Τι θα γίνει αύριο το πρωί που έχει απεργία, π.χ. θα ακινητοποιήσουν από τον Περισσό με μια μαγική κίνηση του ραβδιού τα πλοία ή τα τρένα ή θα μας κλειδώσουν μέσα στο σπίτι για να μη πάμε στη δουλειά μας; Δε μπορούν οι λίγοι να σχεδιάζουν και να υλοποιούν ερήμην των πολλών. Γι αυτό ακριβώς το λόγο κατέρρευσε και ο υπαρκτός σοσιαλισμός. Οι "άλλοι" σου προσφέρουν ένα διαφορετικό τρόπο σκέψης και θεώρησης των πραγμάτων. Προσπαθούν να σε κάνουν να αντιληφθείς τη δύναμή σου. Αυτό είναι το μήνυμα, ότι πρέπει ΕΣΥ να πάρεις την εξουσία. 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #531 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:43:29 μμ »
Ευτυχώς δεν είδα ούτε ένα δευτερόλεπτο από την εμετική εκπομπή του Πρετεντέρη.
Δεν περίμενα να λένε και κάτι διαφορετικό.. Ας έχουμε την υγεία μας τουλάχιστον 8)

ετσι νοιώθουμε ολοι ............φοβάμαι όμως πως το τελευταιο  είναι κομμάτι της αποδοχής/συναίνεσης.   

 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160519
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.