*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ  (Αναγνώστηκε 11163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 10:04:43 πμ »
Καλημερα, θα μπορουσε καποιος να μου πει καθε ποτε αλλάζουμε ΜΚ?Απο 18 σε 17 καταλαβα οτι ειναι στους 12 μηνες. Μετα παμε στους 36?Δηλαδη 2 χρονια?

Ναι, από το 17 και μετά είναι ανά 2 χρόνια
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:14 »

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 09:03:16 μμ »
Μόλις είδα τη συζήτηση και με αφορά κι εμένα. Αν κατάλαβα καλά, με προϋπηρεσία 1 έτους αλλάζουμε κλίμακα σε 17; Πού μπορούμε να το δούμε αυτό επίσημα; Και γιατί οι υπάλληλοι στα γραφεία δεν τα γνωρίζουν αυτά; Το ίδιο γραφείο μού έδωσε βεβαίωση προϋπ. με ΜΚ 17 αλλά μου έβγαλαν μισθοδοσία με ΜΚ 18;  ???

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 09:59:59 μμ »
παιδι α τι ειναι το ΜΚ?
επισης με προσελαβαν απο Α/μια και μου ζητησαν προυπηρεσίες , τους εφερα απο Β/μια και Α/θμια . ΙΕΚ δεν τους εδωσα αλλα υπεθεσα οτι δεν μετραει... να υποθεσω πως επρεπε να καταθεσω και αυτη?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 02:14:31 πμ »
Μόλις είδα τη συζήτηση και με αφορά κι εμένα. Αν κατάλαβα καλά, με προϋπηρεσία 1 έτους αλλάζουμε κλίμακα σε 17; Πού μπορούμε να το δούμε αυτό επίσημα; Και γιατί οι υπάλληλοι στα γραφεία δεν τα γνωρίζουν αυτά; Το ίδιο γραφείο μού έδωσε βεβαίωση προϋπ. με ΜΚ 17 αλλά μου έβγαλαν μισθοδοσία με ΜΚ 18;  ???

Κανονικά πρέπει να σου σταλεί το έγγραφο της αλλαγής από το γραφείο.
Πολλά γραφεία, για να μην υπάρχει καθυστέρηση στην καταχώρηση των στοιχείων των αναπληρωτών, γιατί δεν υπάρχουν όλα τα δικαιολογητικά από την αρχή, καταχωρούν όλους με ΜΚ 18. Αυτό δε σημαίνει ότι θα τα χάσεις, θα τα πάρεις αναδρομικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:14 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 03:13:12 πμ »
παιδι α τι ειναι το ΜΚ?
επισης με προσελαβαν απο Α/μια και μου ζητησαν προυπηρεσίες , τους εφερα απο Β/μια και Α/θμια . ΙΕΚ δεν τους εδωσα αλλα υπεθεσα οτι δεν μετραει... να υποθεσω πως επρεπε να καταθεσω και αυτη?

Μισθολογικό Κλιμάκιο. Η δεύτερη υπόθεση σου είναι σωστή, αν είναι δημόσιο το ΙΕΚ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 08:10:58 μμ »
Στη Β'θμια που δουλεύω ως αναπληρώτρια μου είπαν ότι δε μετράει η προϋπηρεσία των ΙΕΚ (έχω δουλέψει σε δημόσιο ΙΕΚ το οποίο έκλεισε φέτος, όχι του ΟΑΕΔ). Πως μπορώ να αποδείξω το αντίθετο?βρήκα το νόμο αλλά αναφέρει πως μετράει στη μισθολογική εξέλιξη γα τους μόνιμους υπαλλήλους.. ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος talaipwros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 07:53:40 μμ »
Καλησπερα, γνωριζει μηπως καποιος να μου πει πως μπορω να κανω την αναγωγη των ωρων του ΙΕΚ σε μερες και μηνες? Διαιρω με 87,5 οπως στη β θμια ή ισχυει κατι διαφορετικο?

Αποσυνδεδεμένος katgodr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 11:47:00 μμ »
Για αναγνώριση του Μεταπτυχιακού όπως και για αναγνώριση προϋπηρεσίας (εκτός από προϋπηρεσία σε Α/θμια και Β/θμια) χρειάζεται αίτηση στο ΠΥΣΠΕ. Υπάρχει περίπτωση να στα περάσει η υπάλληλος κατευθείαν, αλλά κανονικά αυτή είναι η διαδικασία.
Τώρα για τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που ανέφερες, κάθε φορέας βγάζει την βεβαίωση στην έτοιμη φόρμα που έχει (συνήθως σε ώρες ανά μήνα). Είναι υποχρέωση της συναδέλφου στην Α/θμια να κάνει την αναγωγή σε μήνες. Απλά μαθηματικά είναι. Σε αυτά που σου έστειλα, υπάρχουν οδηγίες για όλα.

καλημερα synomosia..........μπορεις και μενα να μου στειλεις αυτο το αρχειο , γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα?στο ΙΕΚ που δουλεψα δεν μου δινουν την αναγωγη.Σε ευχαριστω!

synomosia ίσως να το χρειαστώ και εγώ αυτό το αρχείο. Αν σου είναι εύκολο, στείλε το όποτε ευκαιρείς:-) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος spithas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:52:39 μμ »
Αν μπορέσεις στείλε μου και εμένα το αρχείο...
Με την προϋπηρεσία των ΙΕΚ έχω και εγώ φέτος πρόβλημα. Εδώ και 3 χρόνια στις Δευτεροβάθμιες που είχα πάει το αναγνώριζαν αμέσως..΄Φέτος στη Δευτεροβάθμια ΕΥΒΟΙΑΣ είναι σούπερ τυπικοί και θέλουν πρόσληψη και απόλυση για κάθε ένα ΙΕΚ...φέξε μου και γλύστρισα δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος xandra_l

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 02:54:14 μμ »
Έχω προσληφθεί ως αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου ΠΕ 19  (Πληροφορική) στην πρωτοβάθμια. Εκτός από προυπηρεσία σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια έχω προυπηρεσία ως ωρομίσθια σε ΤΕΙ, ΙΕΚ και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Για μισθολογικό κλιμάκιο δεν γνώριζα τπτ μέχρι που διάβασα τα σχόλια σας. Απευθύνθηκα λοιπόν στην πρωτοβάθμια μου κανοντας αίτηση προσκομίζοντας τις προυπηρεσίες για να μου προσδιορισθεί εκ νέου το μισθολογικό κλιμάκιο. Ο υπάλληλος με έντονο ύφος μου είπε ότι σαν προυπηρεσία ανγνωρίζεται αποκλειστικά η προυπηρεσία που προκύπτει από το ολοκληρωμένο πληροφοριακό σύστημα, και δεν μπορούν να κάνουν τπτ αυτοί, και σε ποιο νόμο βασίζομαι και λέω αυτά και ότι δεν έχει καμια ενημέρωση από το υπουργείο για κάτι τέτοια. Εγώ πάλι μίλησα με ένα τηλέφωνο στο υπουργείο και μου είπαν να κάνω αίτηση και είναι υπεύθυνη η πρωτοβάθμια να αποφασίσει. Τι μπορώ να κάνω; Ξέρετε μήπως τον αντίστοιχο νόμο; Η προυπηρεσία μου σε ΤΕΙ,ΙΕΚ και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ηταν το ίδιο διάστημα που δούλευα ως ωρομίσθια στην πρωτοβάθμια.Μήπως παίζει αυτό ρόλο;

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 12:25:46 μμ »
Να κάνεις αίτηση αναγνώρισης της προϋπηρεσίας για αλλαγή ΜΚ...μαζί πρέπει να καταθέσεις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που να αναφέρουν τον αριθμό της πράξης πρόσληψης . Θα τους αφήσεις κάποιο διάστημα να τα κοιτάξουν και θα πας να ρωτήσεις τι έγινε...Οφείλουν να σου αναγνωρίσουν τις ώρες!(και αν είναι αρκετές θα αλλάξεις ΜΚ-αυτό αλλάζει στα περιττά χρόνια -πχ. στον 1ο , 3ο , 5ο κ.ο.κ χρόνο)

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 25, 2010, 11:20:20 πμ »
Προσωπικά το έψαξα το θέμα με το που διορίστηκα αναπληρωτής, γιατί είχα προϋπηρεσία από δημόσια ΙΕΚ. Τους πήγα ο ίδιος στη διεύθυνση το σχετικό απόσπασμα από το νόμο, με όλες τις σχετικές βεβαιώσεις προϋπηρεσίας και ένα δικό μου excel με όλους τους υπολογισμούς. Όχι μόνο μου κατέβασαν το ΜΚ και πληρώθηκα άμεσα με νέο ΜΚ, αλλά μου είπαν και ευχαριστώ που τους διευκόλυνα τόσο! Ίσως βέβαια έπεσα στην εξαίρεση... Επίσης να προσθέσω για όσους έχουν τελειώσει σχολές 5 χρόνων (μηχανικοί κτλ) ότι αυτόματα - με τον 5ο χρόνο σπουδών - κατεβαίνουν ένα ΜΚ.

Αποσυνδεδεμένος synomosia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 25, 2010, 02:10:03 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους τους συναδέλφους.

        Το Μισθολογικό Κλιμάκιο (ΜΚ) από το οποίο ξεκινάει κάποιος είναι το 18. Στον 1 χρόνο (12 μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας) πηγαίνει στο 17, και από εκεί και πέρα, αλλάζει κάθε 2 χρόνια (24 μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας). Τα χρήματα είναι περίπου 25€.
        Οι μήνες προϋπηρεσίας που αναγνωρίζονται αυτόματα, είναι αυτοί που είναι καταχωρημένοι στο Ενιαίο Πληροφοριακό Σύστημα του ΥΠΔΜΘ (e-aitisi.sch.gr). Για όλες τις υπόλοιπες προϋπηρεσίες πρέπει να κάνετε μια αίτηση στη γραμματεία της Α/θμιας ή Β/θμιας που υπηρετείτε προς το ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ αντίστοιχα.
        Εννοείτε πως μετράνε όλες οι προϋπηρεσίες από Δημόσιους φορείς (ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ΙΕΚ ΟΕΕΚ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ, ΚΕΚ ΟΑΕΔ, ΚΕΕ, τα προγράμμα του ΙΔΕΚΕ, Σχολές Αστυνομίας, Στρατιωτικές Σχολές, ΤΕΙ, ΑΕΙ κ.τ.λ.). Γενικότερα ότι έχει στη βεβαίωση που θα καταθέσετε σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας.
        Οι βεβαιώσεις που δίνει ο κάθε φορέας θα πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρει το σύνολο των ωρών, αλλά και πόσες ώρες σε κάθε μήνα ξεχωριστά.
        Η αναγωγή γίνεται:
  • Για την Α/θμια 24 ώρες ανά εβδομάδα
  • Για την Β/θμια 21 ώρες ανά εβδομάδα (π.χ. ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ)
  • Για τη μεταδευτεροβάθμια 21 ώρες ανά εβδομάδα (ΙΕΚ ΟΕΕΚ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ, ΚΕΚ ΟΑΕΔ, ΚΕΕ κ.τ.λ.)
  • Για τη Σχολή Δοκίμων Αστυφυλάκων και ΤΕΙ, 16 ώρες για Επιστημονικούς Συνεργάτες και 14 ώρες για Εργαστηρικούς Συνεργάτες

        Οι περισσότεροι φορείς, δεν κάνουν την αναγωγή σε μήνες (π.χ. ΙΕΚ, ΚΕΚ κ.τ.λ.). Αυτό είναι δουλειά του συναδέλφου στη γραμματεία στην εκάστοτε Α/θμια ή Β/θμια. Στη Β/θμια συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα. Στη Α/θμια όμως, υπάρχει περίπτωση να μην γνωρίζουν πως γίνεται η διαδικασία γιατί πολύ απλά είναι όλοι δάσκαλοι και πιθανότατα να μην τους έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο. Δικαιολογίες από αδαείς συναδέλφους ότι αναγνωρίζεται μόνο η προυπηρεσία από Α/θμια και Β/θμια είναι για τα πανηγύρια. Απλά δεν ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους ή βαριούνται να εξυπηρετήσουν τους αναπληρωτές.
        Γι' αυτό το λόγο, πηγαίντε τους:
  • Την Εγκύκλιο που αναφέρει αναλυτικά τι αναγνωρίζεται και πως γίνεται η αναγωγή των ωρών σε μήνες
  • Ένα προγραμματάκι στο Excel, όπου απλά εισάγεις τις ώρες σε κάθε φορέα που δούλεψες, το υποχρεωτικό ωράριο του συγκεκριμένου φορέα και βγάζει αυτόματα όχι μόνο την αναγωγή σε μήνες και μέρες, αλλά και το ΜΚ (to έχει φτιάξει κάποιος συνάδελφος από Β/θμια και το κατέβασα από την alfavita)

Στους παρακάτω συνδέσμους έχω ανεβάσει τα δύο αρχειάκια. Το πρώτο Link θα ισχύει για ένα μήνα και το δεύτερο για πάντα. Σε περίπτωση που συναντήσετε πρόβλημα, στείλτε pm. Αυτά...

http://uploading.com/files/7m4ad7ba/proypiresia.zip/

και

http://rapidshare.com/files/430175294/proypiresia.zip

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής - εύρεση ΜΚ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 08:16:59 μμ »
καλά, οι υπάλληλοι της α/θμιας είναι για γερά μπουκέτα...εμεις στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας τους παίρνουμε κάθε μέρα και βριζόμαστε.....αλλού γι αλλού οι προϋπηρεσίες, δεν αναφέρονται ώρες ανά μήνα - και όταν τους λέμε βρε παιδιά δε μπορούμε αλλιώς να βγάλουμε παράλληλη προϋπηρεσία μας παραπέμπουν στον πίνακα του συστήματος καταχώρησης προϋπηρεσίας!! ( που όμως πολλές φορές είναι λάθος συν του ότι δεν είναι έγκυρο έγγραφο...).
το πιο αστείο πάντως ήταν που υπολογίζανε τους εργαστηριακούς και επιστημονικούς συνεργάτες των ΤΕΙ με υποχρεωτικό ωράριο 24!!!! δηλαδή, ΕΛΕΟΣ....
κατά τα άλλα πάντως, την αναγωγή στην προϋπηρεσία και όλα τα σχετικά προγράμματα για να γίνει αυτό ΟΦΕΙΛΟΥΝ να τα έχουν από μόνες τους οι υπηρεσίες όχι να τα πηγαίνουν οι ενδιαφερόμενοι!!!! μα, τα αυτονόητα πια.....ήμαρτον!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160028
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.