*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1974 στις: Αύγουστος 11, 2011, 09:42:13 μμ »
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση-εκτίμηση είναι μόνο και όχι συντελεσμένη πραγματικότητα,προς Θεού-είναι ότι το συστημα πλέον θα δουλεύει με αναπληρωτές .Οι διορισμοί θα είναι ελάχιστοι τα επόμενα χρόνια, εως ότου θα εξαλειφθούν τελείως.Επόμένως οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί θα δουλεύουν επ΄αόριστον ως αναπλωρωτές και θα αποτελούν , όπως και οι υπόλοιποι που θα είναι εγγεγραμμένοι στους πίνακες των αναπλωρωτών, τους νομάδες του συστήματος.Σημειωτέον ότι αυτοί οι ιδιωτικοί δεν θα μπορούν να ενταχθούν στον πίνακα των διορισμών, γιατι ο νέος νόμος τους πετάαει έξω, ιδίως αυτούς που έχουν συμπληρώσει μονο 2 χρονια στην ιδιωτική εκπαίδευση και έχουν απολυθεί.Να είμαστε προετοιμασμένοι ότι θα ζήσουμε πολύ σκληρές καταστάσεις στα σχολεία τα επομενα χρόνια, με πολυ περισσοτερες ωρες δουλειάς και με αισθητή μειωση των αποδοχών μας-ας μη γελιόμαστε.Τίποτε δεν θα είναι όπως πρωτα.Δυστυχώς. Και ορισμένοι απλά σκεπτόμενοι μόνο τον εαυτό τους νομίζουν ότι θα εξασφαλιστούν εγκαίρως...αμ δε!!Επιπλέον κάτω από αυτ΄ες τις δυσμένεις για όλους μας συνθήκες το όνειρο μιας οικογένειας και μιας ισορροπημένης ζωής πάει περίπατο.....Προσωπικά σκέπτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγω στο εξωτερικό για κάτι καλύτερο. Για μένα, μετά από επτά χρονια εργασίας στην ιδιωτική και τη δημόσια εκπαίδευση δεν αξίζει να υπηρετείς την εκπαίδευση και να καταθέτεις την ψυχή σου  σε ένα κράτος που σου συμπεριφέρεται τόσο ασχημα και απαξιωτικά μην υπολογιζοντας τον προσωπικό σου αγώνα και το δικαίωμά σου να είσαι και να ζεις ως άνθρωπος. Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημά σου.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1975 στις: Αύγουστος 11, 2011, 10:37:17 μμ »
Δεν έθεσα κανένα ερώτημα. Διότι εάν κάποιοι δεν είχαν ακόμη την "ψώρα" του δημοσίου δεν θα προσπαθούσαν να μπουν από χίλια δυο παραθυράκια.΄Το δημόσιο πέθανε. Η μάλλον το σκότωσαν. Όσοι το καταλήστευαν τόσα χρόνια με "παραθυράκια", αναξιοκρατία, βολέματα, λαμογιές. Και το πιο θλιβερό είναι πως μας έχει γίνει τέτοια συνήθεια η λαμογιά σαν λαό που προσπαθούμε ακόμη και σήμερα να βολευτούμε. Από "παραθυράκια" και "πόρτες"..

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1976 στις: Αύγουστος 11, 2011, 10:39:05 μμ »
Ας ελπίσουμε ότι όσα "λάθη" έγιναν στους πίνακες θα διορθωθούν..Αν και κάτι άλλο θα προκύψει στην πορεία..έτσι..για να μην πλήττουμε καλοκαιριάτικα..Αργία μήτηρ...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1977 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:25:34 πμ »
Εμείς που δουλέψαμε 20 χρόνια στα φροντιστήρια 50 ώρες την εβδομάδα γιατί δε μας υπολογίζει κανείς; Με τόσες υποχρεώσεις δώσαμε και ξαναδώσαμε ασεπ και περάσαμε 2 και 3 φορές ο καθένας μας.Να δώσουν και οι ιδιωτικοί.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1978 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:27:11 πμ »
Και εν πάση περιπτώσει αν δεν τους αρέσει το δημόσιο ,ας κάτσουν στ' αυγά τους.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1979 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:37:14 πμ »
Και εν πάση περιπτώσει αν δεν τους αρέσει το δημόσιο ,ας κάτσουν στ' αυγά τους.


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1980 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:38:55 πμ »
Πρέπει να καταλάβετε ότι ορισμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί εργάστηκαν με ζήλο στα ΣΧΟΛΕΙΑ τους επί πολλά χρόνια... Και ότι το κλείσιμο του σχολείου τους δεν είναι δική τους επιλογή.... Επιθυμούν να συνεχίσουν το εκπαιδευτικό τους έργο μετά από πολύχρονη προσφορά στο χώρο της εκπαίδευσης. Δεν μπορεί να έρχεται το κράτος και να απαιτεί από αυτούς ΑΣΕΠ, ενώ δίδασκαν επί δεκαετία ή δεκαετίες σε ΣΧΟΛΕΙΟ.
Τοποθετήστε επί του ζητήματος όπως ακριβώς η αγαπητή Άννα Διαμαντοπούλου... Και μάλιστα πιο φανατισμένα...

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 809
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1981 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:43:38 πμ »
ξερεις ποια ειναι η διαφορα????
Οι των ΙΔΙΤΙΚΩΝ με Γνωριμια μπηκαν και δουλεψαν σε αυτα...γιατι μη μου πεις δεν ισχυει..πολλα βιογραφικα εχου εστειλει και μεις...αλλα δεν ξεραμε κανεναν και δνε χτυπησε ποτε το τηλκεφωνο. αντι αυτου τρεχαμε δεξια και αριστερα ανα την ελλαδα για να μαζεψουμε προυπηρεσια και ερχεσαι τωρα εσυ και μου περνεις τη ν θεση.....αυτο δνε ειναι αδικια????

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1982 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:46:16 πμ »
Και πώς μπαίνετε αγαπητοί μου στα ιδιωτικά σχολεία, να μπούμε κι εμείς να προσφέρουμε;;;;;;Με ποιο μέσο;;;;;κι άλλοι έχουν εργαστεί στην ιδιωτική εκπαίδευση-στα φροντιστήρια.......και μη μου πεις ότι δεν είναι το ίδιο......γιατί αυτοί να μη δικαιούνται διορισμό;;;;;;εφόσον υπάρχουν παράθυρα, άντε, ας ανοίξει κι άλλο ένα......ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΣΕΠ ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ. ΤΕΛΟΣ.


adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1983 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:51:17 πμ »
Μιλάς για φανατισμό, όταν εκφράζουμε την άποψή μας;;;;;Μάλλον χρειάζεται να ξαναδιαβάσεις κάποιο δοκίμιο με ορισμούς.....Δεν έχεις νιώσει μάλλον καυτή ανάσα από την ανεργία, από οικονομικές δυσκολίες της οικογένειας και από τον αγώνα να εξασφαλίζεις τα καθημερινά.....Και υπολόγισε ότι πρέπει σε αυτά να προσθέσεις και το διάβασμα για 4 ΑΣΕΠ, μαζί με τις προσωπικές σου ανασφάλειες, τη ζωή σου κλπ.....να τρέχεις σε όλη την Ελλάδα, με δανεικά τους 2 πρώτους μήνες, να ξαναμένεις άνεργη το καλοκαίρι....ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΣΕΠ ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΗΣΥΧΟΙ.ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΜΠΟΥΝ, ΣΕ 6ΕΤΙΑ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ.ΜΗ ΜΟΥ ΜΙΛΑς ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ.ΚΙ Ο ΜΑΝΑΒΗς ΤΗς ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΖΗΤΗΣΕ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΕΩΡΓΙΑΣ...............

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1984 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:52:01 πμ »
Να σας προσλάβουν ως συμβούλους οι τεχνοκράτες της Αννούλας. Τι ωραία που τα λέτε... Με ευαισθησία... Ανθρωπιά... Όραμα για τον καλό εκπαιδευτικό... Όλοι ΑΣΕΠ...
Ακούς συνάδελφε φιλόλογοι 55 ετών που απολύθηκες από ιδιωτικό σχολείο της Αθήνας μετά από 25ετή υπηρεσία;;; Πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ. Το απαιτεί η αλληλέγγυα κοινωνία των εκπαιδευτικών!!!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1985 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:56:10 πμ »
Ναι τώρα μιλάμε για ανθρωπιά και αλληλεγγύη.....Άκου....ο καθένας πληρώνει τις επιλογές του......Η δική μου μητέρα,  φιλόλογος, βγήκε στη σύνταξη στα 48 της, με ανήλικο τέκνο.....και προσέφερε και προσφέρει με άλλο τρόπο.....η ηλικία δε σε εμποδίζει να προσφέρεις.....υπάρχουν ένα σωρό κοινωφελή ιδρύματα, κοινωφελείς οργανισμοί και ιδιαίτερα μαθήματα........

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1986 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:56:23 πμ »
Πρέπει να καταλάβετε ότι ορισμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί εργάστηκαν με ζήλο στα ΣΧΟΛΕΙΑ τους επί πολλά χρόνια... Και ότι το κλείσιμο του σχολείου τους δεν είναι δική τους επιλογή.... Επιθυμούν να συνεχίσουν το εκπαιδευτικό τους έργο μετά από πολύχρονη προσφορά στο χώρο της εκπαίδευσης. Δεν μπορεί να έρχεται το κράτος και να απαιτεί από αυτούς ΑΣΕΠ, ενώ δίδασκαν επί δεκαετία ή δεκαετίες σε ΣΧΟΛΕΙΟ.
Τοποθετήστε επί του ζητήματος όπως ακριβώς η αγαπητή Άννα Διαμαντοπούλου... Και μάλιστα πιο φανατισμένα...
Άρα αφού δίδασκαν για πολλά χρόνια σε ιδιωτικά σχολεία και έχουν αποκτήσει τόση μεγάλη πείρα και εμπειρία και έγιναν μεγάλα "ονόματα" φαντάζομαι η δοκιμασία του ΑΣΕΠ θα τους είναι "παιχνιδάκι" και γι' αυτό το κράτος έπρεπε να τους καλέσει να δίνουν για τα "μάτια" του κόσμου αφού θα έμπαιναν πρώτοι και με ευκολία (;D ;D ;D). Κανένα άλλο ανέκδοτο έχουμε να ακούσουμε;
Εγώ είμαι πολύ οργισμένη με τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς, γιατί στο μικρό μου νομό έκλεισε το ιδιωτικό σχολείο πριν τρία χρόνια και 4 φιλόλογοι απ' αυτό διορίστηκαν στην πόλη μου μέσα χωρίς κόπο, χωρίς να φύγουν ποτέ απ' αυτό και όχι τίποτε άλλο ούτε σε δέκα χρόνια δε θα μπω στο νομό μου (:'( :'( :'(). Ποια δικαιοσύνη λοιπόν; Εμ τους βάζεις στο δημόσιο, εμ του βάζεις και στο σπίτι τους.
Τέλος, να δίνουν όλοι ΑΣΕΠ! Έκλεισε το ιδιωτικό σχολείο, δεν πειράζει. Έλα και συ στη θέση μου, γίνε πάλι άνεργος, δούλεψε σε φροντιστήρια, τρέξε σε ιδιαίτερα και διάβαζε.... Ναι, αυτό θέλω! Άντε, τώρα μην τα πάρω άσχημα (:o :o :o)!

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1987 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:56:37 πμ »
ασεπ!!! αυτο ειναι δικαιο!!! και εμεις 40ρηδες ειμαστε και δωσαμε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.