*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154636 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9814 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 08:10:47 μμ »
Καλησπέρα σας,
Ξεκινάω τώρα το μεταπτυχιακο, δεν έχω κάνει δήλωση ακόμα και σκέφτομαι να πάρω το 610 και το 526.
1. Μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσω βιβλία (αν ναι ποια) για τα 610 και 526 ή αν καλύπτουν οι σημειώσεις;
2. Για το 521 καλύπτει το βιβλίο Η ειδική εκπαίδευση 2020 plus ή χρειάζεται κι άλλο;
3. Για αυτά τα 3 μαθηματα πόσος χρόνος μελέτης χρειάζεται την ημέρα, διότι εργάζομαι το πρωι έχω και μικρά παιδιά που τα τρέχω σε διάφορα το απόγευμα;

Ευχαριστώ παιδιά, πολύτιμες οι πληροφορίες που άντλησα ήδη από τις συζητήσεις σας!

Καλησπέρα!
Στο 610 είναι απαραίτητο να αγοράσεις το βιβλίο. Στο 526 ο καθηγητής το έχει ανεβάσει στην πλατφόρμα σε μορφή pdf, επομένως δεν χρειάζεται να το αγοράσεις (εκτός και αν σε κουράζει το διάβασμα στον υπολογιστή). Για το 521 σε καλύπτει μια χαρά το βασικό εγχειρίδιο, δε χρειάζεται να αγοράσεις κάτι άλλο.
Σχετικά με το ποια βιβλία ακριβώς θα χρειαστείς, μπορείς να τα δεις στα διαγράμματα που υπάρχουν στον σύνδεσμο "Course Id" όταν θα μπεις να κάνεις την εγγραφή για το κάθε μάθημα.
Σχετικά με τον χρόνο μελέτης, δεν υπάρχει κάτι στάνταρ για το κάθε μάθημα, όμως σίγουρα το 521 είναι αυτό το οποίο θα σου "τρώει" τον περισσότερο χρόνο κατά τη διάρκεια του τετραμήνου. Πάντως νομίζω ότι είναι πολύ καλός ο συνδυασμός αυτών των 3 μαθημάτων (1 αρκετά απαιτητικό, 2 πιο χαλαρά), όμως θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις (έστω για το πρώτο τετράμηνο) με 2 μαθήματα, έτσι ώστε να εγκλιματιστείς πρώτα λίγο και μετά να αποφασίσεις αν μπορείς να συνδυάσεις την παρακολούθηση 3 μαθημάτων με τις επαγγελματικές και οικογενειακές σου υποχρεώσεις.
Καλή σου αρχή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marxenf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9815 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 09:04:06 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες. Εύχομαι σε όλους να πάει καλά το εξάμηνο!
 Όσο για τα pdf, επειδή δεν μπορώ να τα διαβάσω στον Η.Υ., τα βάζω στο ταμπλετ μου και τα διαβάζω μια χαρά. Έχω διαβάσει αρκετά ηλεκτρονικά βιβλία έτσι αν και τα περισσότερα ήταν λογοτεχνικά!

Τα λέμε

Αποσυνδεδεμένος fot_nik71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9816 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 09:38:32 μμ »
Καλησπέρα στους φίλους του forum,
Ξεκίνησα κι εγὠ στο εαρινό εξάμηνο το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Θα ήθελα να ρωτήσω για το 529 μάθημα που αφορά τη νοητική υστέρηση και τη διαταραχἠ του αυτισμού.  Το βιβλίο του Στασινού "Η Ειδική Εκπαίδευση 2020 plus" μας καλύπτει ή θα πρέπει να προμηθευτούμε και κάποιο άλλο; Γενικότερα, το μάθημα αυτό είναι απαιτητικό;

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9817 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 10:00:23 μμ »
Καλησπέρα στους φίλους του forum,
Ξεκίνησα κι εγὠ στο εαρινό εξάμηνο το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Θα ήθελα να ρωτήσω για το 529 μάθημα που αφορά τη νοητική υστέρηση και τη διαταραχἠ του αυτισμού.  Το βιβλίο του Στασινού "Η Ειδική Εκπαίδευση 2020 plus" μας καλύπτει ή θα πρέπει να προμηθευτούμε και κάποιο άλλο; Γενικότερα, το μάθημα αυτό είναι απαιτητικό;
Καλησπέρα  8),
το βιβλίο που αναφέρεις σε καλύπτει...θα έλεγα ότι είναι απαιτητικό...αλλά θυμίζει το 521...δηλαδή αν το έχεις παρακολουθήσει, σίγουρα έχεις πιάσει τη φιλοσοφία...οπότε θα σου είναι γνώριμο...συνεπώς βουρ!!!  :)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fot_nik71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9818 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 10:33:24 πμ »
      Καλημέρα σας,
   Ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε! (ωραίο πράγμα η αλληλεγγύη!!!).  Η αλήθεια είναι ότι αυτό το εξάμηνο ξεκίνησα το μεταπτυχιακό και πήρα 3 μαθήματα:521, 610, 529. Το 521 σίγουρα θέλει το διάβασμά του. Το 610, απ'ό,τι κατάλαβα, είναι πιο χαλαρό. Για το 529 που είναι επίσης μάθημα του Στασινού, έχω τις αμφιβολίες μου αν έκανα καλά που το πήρα. Μήπως και τα δύο (521 κ 529) είναι ένας δύσκολος συνδυασμός;

Αποσυνδεδεμένος DIMITRONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9819 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 12:37:17 μμ »
πως επιλεγουμε καθηγητη στα μαθηματα?εγω πρωτο εξαμηνο τωρα και εχω προς το παρων 521,610 κ 523 υποχρεωτικο.θα ειναι δυσκολο να τα εχω κ τα τρια?δεδομενου οτι εργαζομα εχω κ οικογενεια..σκεφτομαι κ το θερινο να παρω ενα ειδικα αν τωρα μεινω με δυο.τι προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9820 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 05:07:16 μμ »
      Καλημέρα σας,
   Ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε! (ωραίο πράγμα η αλληλεγγύη!!!).  Η αλήθεια είναι ότι αυτό το εξάμηνο ξεκίνησα το μεταπτυχιακό και πήρα 3 μαθήματα:521, 610, 529. Το 521 σίγουρα θέλει το διάβασμά του. Το 610, απ'ό,τι κατάλαβα, είναι πιο χαλαρό. Για το 529 που είναι επίσης μάθημα του Στασινού, έχω τις αμφιβολίες μου αν έκανα καλά που το πήρα. Μήπως και τα δύο (521 κ 529) είναι ένας δύσκολος συνδυασμός;
  Καλησπέρα  8),
είναι απαιτητικά 521 και 529, αλλά είναι στο ίδιο στυλ...θα ναι σαν να κάνεις το ίδιο μάθημα  :)..εγώ τα επέλεξα σε διαφορετικά τετράμηνα...έτσι αισθάνθηκα...ότι είναι το ίδιο πάνω κάτω...δεν ξέρω για το αν είναι δύσκολος συνδυασμός..περισσότερο μου ρχεται η φράση "με ένα σμπάρο δυο τριγόνια"...η επιλογή είναι δική σου...ελπίζω να μη σε παρασύρω  ;)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9821 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 05:10:22 μμ »
πως επιλεγουμε καθηγητη στα μαθηματα?εγω πρωτο εξαμηνο τωρα και εχω προς το παρων 521,610 κ 523 υποχρεωτικο.θα ειναι δυσκολο να τα εχω κ τα τρια?δεδομενου οτι εργαζομα εχω κ οικογενεια..σκεφτομαι κ το θερινο να παρω ενα ειδικα αν τωρα μεινω με δυο.τι προτεινετε?
  Καλησπέρα  8)
τα τρία μαθήματα είναι πράγματι απαιτητικά...εφόσον έχεις οικογένεια και εργασία...αλλά είναι αναλόγως τις αντοχές κάποιου...και εγώ είμαι σε ανάλογη κατάσταση και το έκανα... άρα γίνεται...απλά θέλει αντοχή και πείσμα...αν δε θέλεις να κλατάρεις πάρε 2...αν πάλι αντέχεις βουρ στα τρία!!!  ;)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος marxenf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9822 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 05:48:50 μμ »
Επειδη δεν βρίσκω διαθέσιμα τα μαθήματα που θέλω. Στο EDUG-504   πώς είναι τα πράγματα;
 Προτείνετε Σχοιναράκη ή Ζάχου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9823 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 06:33:23 μμ »
Επειδη δεν βρίσκω διαθέσιμα τα μαθήματα που θέλω. Στο EDUG-504   πώς είναι τα πράγματα;
 Προτείνετε Σχοιναράκη ή Ζάχου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  Το EDUG- 504 είναι λίγο κουφό μάθημα, περίεργη η θεματολογία του  :-\...Μου φάνηκε δύσκολη η εργασία του... Αν το επιλέξεις...Σχοιναράκη δαγκωτό!!!  8)  Εγώ αυτή είχα!!! Βέβαια για Ζάχου δεν έχω άποψη!!!  :-[
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος marxenf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9824 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 06:47:36 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9825 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 06:55:52 μμ »
Αν βρεις Μαγο στο 504 παρτον, αλλιως Παπαπολυδωρου, Χατζησωτηριου, για τις αλλες δεν εχω αποψη που αναφερεις.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9826 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 10:36:01 μμ »
ρε παιδια ειλικρινα, εαν εχεις να κανεις εργασιες απο φοιτητης που τα πραγματα ηταν πιο ::) απλα και τωρα σου ζητανε να κανεις ερευνα κτλ πως το μαθαινεις αυτο?είναι έυκολες οι εργασίες?σιγουρα δεν θα είναι αλλά για να πάρουμε μία βαση πως θα γίνει? ??? ::)

Αποσυνδεδεμένος DIMITRONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9827 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 12:16:04 πμ »
στο τελευταιο εξαμηνο που γίνεται η πρακτική, μπορείς και πάλι να εχεις μαθήματα να παρακολουθείς?προσπαθώ να κάνω έναν προγραμματισμό γιατι ίσως να μην κρατήσω τρία μαθήματα γα πρώτο εξάμηνο.το έκανε αυτό κανεις άλλος?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 964
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 942
Σύνολο: 953

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.