*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 994573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #966 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 06:05:59 μμ »


Γενικοτερα θεωρω οτι αν δεν δουμε κινηση απο υπουργειο για συστημα διορισμων δεν αξιζει να σφαζομαστε. Ουτως η αλλως πιθανως να λυθουν ολα δικαστικα.

Να πουμε κατι ...μπορει να φερει συστημα διορισμων χωρις κονδυλια για διορισμους?Εγω το βρισκω κωμικοτραγικο...Τι θα πει δηλαδη? Να το συστημα διορισμων αλλα διορισμοι γιοκ...Οξυμωρον ακουγεται...Για αυτο πιστευω οτι δεν προκειται να παρουσιασει κανενα συστημα διορισμων στο αμεσο μελλον διοτι ειναι κενοταφιο...

Οταν λες θα λυθουν δικαστικα τι εννοεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #967 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 06:08:16 μμ »
Το ζήτημα των διορισμών δεν πρόκειται να λυθεί από τους αναπληρωτες, τελεία και παύλα. Δεν μπορεί να υπάρξει κοινά αποδέκτη πρόταση, είναι ηλίου φαεινοτερο. Η μόνη λύση είναι νομοθέτιση ενός νέου νόμου μέσα στα πλαίσια που ορίζει το σύνταγμα και οι αποφάσεις των δικαστηρίων.Δελτια τύπου όπως το σημερινο από οποιαδήποτε πλευρά δείχνει τη μιζέρια και το κόμπλεξ που διακατεχει τον κόσμο των αναπληρωτών χωρίς βέβαια να εξαιρω και τον εαυτό μου πολλές φορές.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #968 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 06:12:04 μμ »
Το ζήτημα των διορισμών δεν πρόκειται να λυθεί από τους αναπληρωτες, τελεία και παύλα. Δεν μπορεί να υπάρξει κοινά αποδέκτη πρόταση, είναι ηλίου φαεινοτερο. Η μόνη λύση είναι νομοθέτιση ενός νέου νόμου μέσα στα πλαίσια που ορίζει το σύνταγμα και οι αποφάσεις των δικαστηρίων των ημεδαπών  και ευρωπαϊκών (θα συμπληρώναμε εμείς). Δελτια τύπου όπως το σημερινο από οποιαδήποτε πλευρά δείχνει τη μιζέρια και το κόμπλεξ που διακατεχει τον κόσμο των αναπληρωτών χωρίς βέβαια να εξαιρω και τον εαυτό μου πολλές φορές.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #969 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 06:18:37 μμ »


Γενικοτερα θεωρω οτι αν δεν δουμε κινηση απο υπουργειο για συστημα διορισμων δεν αξιζει να σφαζομαστε. Ουτως η αλλως πιθανως να λυθουν ολα δικαστικα.
Eτσι είναι...διορισμοί μόνο με τις δικαστικές αποφάσεις , ο οποιοσδήποτε πίνακας θα είναι μόνο για αναπληρωτές .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #970 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 07:09:43 μμ »
άντεξα μέχρι να διαβάσω αυτό
"Το Υπουργείο Παιδείας είχε τη δυνατότητα να μετατρέψει τα δημόσια σχολεία σε κολέγια αξιοποιώντας το εκπαιδευτικό προσωπικό των επιτυχόντων."

μετά πείστηκα ότι οι συντάκτες ή δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα ή έχουν σοβαρότερα θέματα που χρίζουν ψυχολόγου ή και ψυχίατρου.... συνεχίζουμε όμως να γελάμε.... να ναι καλά τα παιδιά

Αυτοί που λες ότι χρίζουν ψυχιάτρου έχουν Αξιολογηθεί μέσω ΓΡΑΠΤΟΥ ΑΣΕΠ.

Ξέρεις πόσοι επικίνδυνοι με 25/100 στο γνωστικό , είναι μέσα στις Σχολικές Αίθουσες????
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #971 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 07:22:05 μμ »
Μια νέα κατηγορία προνομιούχων δημιουργήθηκε, την περιμέναμε καιρό , να δούμε με ποιο τρόπο θα κάνουν προσλήψεις κατά προτεραιότητα στα χοτ σποτς ( λεφτά υπάρχουν)
Σε πρώτη φάση, σύμφωνα με το σχέδιο, θα αναζητήσουν άτομα ακόμα και μέσα από τα hot spots που να μιλούν αγγλικά, αλλά και δασκάλους προκειμένου να μπορέσουν να προσεγγίσουν στη γλώσσα τους τα μικρά παιδιά και στη συνέχεια να επικοινωνήσουν αυτό που θέλουν. Τα άτομα αυτά θα είναι οι Διαμεσολαβητές, αυτοί που θα φέρουν κοντά στην ελληνική γλώσσα και πραγματικότητα τα παιδιά των προσφύγων και των μεταναστών.
Οσον αφορά τα παιδιά των προσφύγων που θα φύγουν για το εξωτερικό το σχέδιο προβλέπει, αμέσως μετά την καταγραφή τους, την εκμάθηση γερμανικών.
ίσως να μετρήσουν τετραπλάσια τα μόρια στα συγκεκριμένα χοτ σχολεία...
 >:( >:( κάπως έτσι θα είναι το πρώτο μάθημα!
https://youtu.be/2iwcaVUAK_4

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #972 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 08:00:16 μμ »
Αυτοί που λες ότι χρίζουν ψυχιάτρου έχουν Αξιολογηθεί μέσω ΓΡΑΠΤΟΥ ΑΣΕΠ.

Ξέρεις πόσοι επικίνδυνοι με 25/100 στο γνωστικό , είναι μέσα στις Σχολικές Αίθουσες????
Και αυτοί θα μετατρέψουν σε κολλέγια τα σχολεία της Ελλάδας επειδή  και καλά εξετάστηκαν στο σχέδιο μαθήματος; Υπάρχει άραγε επαφή με την πραγματικότητα και γράφουν αυτά που γράφουν; Και εγώ έχω πετύχει στον ασεπ, τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου δεν έχω όμως.Μήπως και θα έπρεπε να έχω, μήπως χαραμίζομαι;

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #973 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 08:14:29 μμ »
Και αυτοί θα μετατρέψουν σε κολλέγια τα σχολεία της Ελλάδας επειδή  και καλά εξετάστηκαν στο σχέδιο μαθήματος; Υπάρχει άραγε επαφή με την πραγματικότητα και γράφουν αυτά που γράφουν; Και εγώ έχω πετύχει στον ασεπ, τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου δεν έχω όμως.Μήπως και θα έπρεπε να έχω, μήπως χαραμίζομαι;
Μήπως το καλάμι που καβάλησε ο καθένας απο εμάς είναι πολύ μεγάλο? Ξεκαβαλυκέψτε ρεεεεεεεεε....Μόνο μαζί μπορούμε να διεκδικήσουμε. Μας ενώνει ο αγωνας για διορισμούς. Ολα τα υπόλοιπα θα βρούν το δρόμο τους

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #974 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 08:15:31 μμ »
Και αυτοί θα μετατρέψουν σε κολλέγια τα σχολεία της Ελλάδας επειδή  και καλά εξετάστηκαν στο σχέδιο μαθήματος; Υπάρχει άραγε επαφή με την πραγματικότητα και γράφουν αυτά που γράφουν; Και εγώ έχω πετύχει στον ασεπ, τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου δεν έχω όμως.Μήπως και θα έπρεπε να έχω, μήπως χαραμίζομαι;

Υπερβολές λέγονται από όλους.

Τουλάχιστον οι Επιτυχόντες έχουν ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΕΙ τουλάχιστον μια φορά.

Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #975 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 08:19:39 μμ »
Υπερβολές λέγονται από όλους.

Τουλάχιστον οι Επιτυχόντες έχουν ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΕΙ τουλάχιστον μια φορά.
Δικαιούνται συνεπώς να λένε μεγαλόστομες αξιολογημένες βλακείες για πάντα; Εμένα τουλάχιστον δεν με εκφράζουν.

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #976 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 08:25:46 μμ »
Δικαιούνται συνεπώς να λένε μεγαλόστομες αξιολογημένες βλακείες για πάντα; Εμένα τουλάχιστον δεν με εκφράζουν.

Ούτε και εμένα με εκφράζουν τέτοιες μεγαλοστομίες. Προφανώς είναι παιχνίδι εντυπώσεων .
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #977 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 08:56:18 μμ »
 Να ρωτήσω κάτι σε ότι αφορά το σύστημα των αναπληρωτών, μιας και από ότι φαίνεται διορισμοί μόνιμοι δεν θα γίνουν. Ειπώθηκε σε προηγούμενες σελίδες ότι το σύστημα των αναπληρωτών θα παραμείνει ίδιο. Ρωτάω με προϋπόθεση επιτυχίας ΑΣΕΠ; Αυτό σημαίνει ότι ιδιωτικοί με προϋπηρεσίες χωρίς ΑΣΕΠ θα βγουν από τους πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #978 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:09:35 μμ »
Να ρωτήσω κάτι σε ότι αφορά το σύστημα των αναπληρωτών, μιας και από ότι φαίνεται διορισμοί μόνιμοι δεν θα γίνουν. Ειπώθηκε σε προηγούμενες σελίδες ότι το σύστημα των αναπληρωτών θα παραμείνει ίδιο. Ρωτάω με προϋπόθεση επιτυχίας ΑΣΕΠ; Αυτό σημαίνει ότι ιδιωτικοί με προϋπηρεσίες χωρίς ΑΣΕΠ θα βγουν από τους πίνακες;

Αν δεν αλλάξει το σύστημα γιατί να βγουν απο τους Πίνακες?
Όχι μόνο δεν θα βγουν , αλλά θα πάρουν τα μόρια 2010-2012.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #979 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:58:18 μμ »
Υπερβολές λέγονται από όλους.

Τουλάχιστον οι Επιτυχόντες έχουν ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΕΙ τουλάχιστον μια φορά.

Οταν η "απεναντι" πλευρα σου κουναει το δαχτυλο και μιλαει για 1 μοριο/μηνα και μαλιστα χωρις να εχει περασει απο ΑΣΕΠ δηλαδη απαξιωνει την επιτυχια σου στον ΑΣΕΠ τοτε και εσυ πρεπει να προστατευθεις απο τα "πυρα"...
Οχι δεν πιστευω σε ομονοιες και λοιπες χαζομαρες... ο καθενας με τα συμφεροντα του τελεια

ΥΓ.Ειναι περιεργο που καποιοι που λενε οτι εχουν ΑΣΕΠ υιοθετουν τις αποψεις της "απεναντι" πλευρας... 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.