*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 994569 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1050 στις: Μάρτιος 01, 2016, 03:57:24 μμ »
Η εφαρμογή της 527 σημαίνει μη διορισμοί; Πού το είδες αυτό γραμμένο; Ξες πόσοι φιλόλογοι π.χ. επιτυχόντες του 2008 υπάρχουν; Μια χαρά διορισμοί μπορούν να γίνουν. Και όταν εξαντληθούν οι επιτυχόντες του 2008, δε θα υπάρχει και κανένας να προσφύγει εναντίον οποιωνδήποτε άλλων διορισμών. Εκτός αν προσφύγει κανένας χωρίς προϋπηρεσία, ζητώντας διεξαγωγή ΑΣΕΠ.
Για να μπει σαν προυπόθεση διορισμού η επιτυχία σε ΑΣΕΠ πρέπει πρώτα να διενεργηθεί γραπτός ΑΣΕΠ που δεν έγινε εδω και 8 χρόνια. Τι δεν καταλαβαίνεται όλοι εσεις που περιμένετε να διοριστείτε με επιτυχίες προηγούμενων ΑΣΕΠ? Δεν είστε διοριστέοι.......είστε επιτυχόντες!!! Και ο κάθε διαγωνισμός γινόταν για συγκεκριμένες θεσεις και διορίζουν μονο τους διοριστέους. Πιο δικαστήριο δεν θα δικαιώσει καποιον που θα προσφύγει γιατι δεν είχε τη δυνατότητα εδω και 8 χρόνια να δώσει ΑΣΕΠ γνωρίζοντας ότι μονο ετσι θα διοριστεί? Ανοίξτε τα ματια σας και μη τρωτε κουτόχορτο....Ή γραπτος ΑΣΕΠ αυριο ή νεος νόμος με κριτήρια μοριοδότησης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΖΙΝΙΕΡΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1051 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:01:29 μμ »
και χωρις επιτυχια σε ασεπ για να δουλευουν τοσοι ακατανομαστοι   ουτε εσεις  ουτε εμεις

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1052 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:03:27 μμ »
σε περιπτωση που σου διαφευγει ,υπάρχουν και επιτυχοντες αλλων διαγωνισμων με επιτυχια στον Ασεπ, που θα επρεπε να διοριστουν πρώτα αυτοι απ το 2001 και μετα...

Δε μου διαφεύγει καθόλου και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους. Μίλησα όμως για εφαρμογή της 527. Και αυτή είναι σαφής όσον αφορά στους προηγούμενους ΑΣΕΠ. Αν νομικά, οι επιτυχόντες των παλαιότερων ΑΣΕΠ αποδειχτεί ότι δεν έχουν κανένα νομικό έρεισμα, τότε δε γνωρίζω τί μπορεί να γίνει και θα γίνει. Του 2008 πάντως, μέχρι να γίνει νέος ΑΣΕΠ, έχουν, ως επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ. Επειδή ίσως κάποιοι θα μιλήσουν για αξιολόγηση προ αμνημονεύτων χρόνων, να θυμίσω ότι και πολλά από τα πτυχία προ αμνημονεύτων χρόνων αποκτήθηκαν, καθώς και προϋπηρεσίες. Όπως δεν υπάρχει πρόβλημα για κείνα, έτσι δεν υπάρχει και για τον ΑΣΕΠ

Για να μπει σαν προυπόθεση διορισμού η επιτυχία σε ΑΣΕΠ πρέπει πρώτα να διενεργηθεί γραπτός ΑΣΕΠ που δεν έγινε εδω και 8 χρόνια. Τι δεν καταλαβαίνεται όλοι εσεις που περιμένετε να διοριστείτε με επιτυχίες προηγούμενων ΑΣΕΠ? Δεν είστε διοριστέοι.......είστε επιτυχόντες!!! Και ο κάθε διαγωνισμός γινόταν για συγκεκριμένες θεσεις και διορίζουν μονο τους διοριστέους. Πιο δικαστήριο δεν θα δικαιώσει καποιον που θα προσφύγει γιατι δεν είχε τη δυνατότητα εδω και 8 χρόνια να δώσει ΑΣΕΠ γνωρίζοντας ότι μονο ετσι θα διοριστεί? Ανοίξτε τα ματια σας και μη τρωτε κουτόχορτο....Ή γραπτος ΑΣΕΠ αυριο ή νεος νόμος με κριτήρια μοριοδότησης.

Καθαρά επιτυχόντες είμαστε, έχεις δίκιο. Διάβασε λίγο ξανά την 527 όμως. Λέει μοριοδότηση της προϋπηρεσίας, ως προσαύξηση σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ και ότι μετράει μόνο ο τρέχων. Εγώ δεν είπα ότι αν γίνει νέος, οι επιτυχόντες του 2008 μπορούν να εγείρουν απαιτήσεις. Εγώ λέω ΜΕΧΡΙ να γίνει και ΑΝ γίνει.

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1053 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:05:04 μμ »
Δεν καταλαβαίνεις το προφανες....και θελεις να μπεις στην εκπαιδευση!!! Περίμενε λοιπόν να καει το σπίτι σου.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΖΙΝΙΕΡΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1054 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:07:30 μμ »
ευτυχως που ειμαι σογαμπρος

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1055 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:07:39 μμ »
Για να μπει σαν προυπόθεση διορισμού η επιτυχία σε ΑΣΕΠ πρέπει πρώτα να διενεργηθεί γραπτός ΑΣΕΠ που δεν έγινε εδω και 8 χρόνια. Τι δεν καταλαβαίνεται όλοι εσεις που περιμένετε να διοριστείτε με επιτυχίες προηγούμενων ΑΣΕΠ? Δεν είστε διοριστέοι.......είστε επιτυχόντες!!! Και ο κάθε διαγωνισμός γινόταν για συγκεκριμένες θεσεις και διορίζουν μονο τους διοριστέους. Πιο δικαστήριο δεν θα δικαιώσει καποιον που θα προσφύγει γιατι δεν είχε τη δυνατότητα εδω και 8 χρόνια να δώσει ΑΣΕΠ γνωρίζοντας ότι μονο ετσι θα διοριστεί? Ανοίξτε τα ματια σας και μη τρωτε κουτόχορτο....Ή γραπτος ΑΣΕΠ αυριο ή νεος νόμος με κριτήρια μοριοδότησης.

Ακου "νεοκοπε" δεν μας λες βεβαια τι να κανει καποιος με 4 συμμετοχες και 3 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ στα 40 του οπως εγω; Αν νομιζεις οτι θα γινεις ΑΣΕΠ και θα διοριστεις εισαι...απλα αιθεροβαμων...

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1056 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:09:22 μμ »
Δε μου διαφεύγει καθόλου και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους. Μίλησα όμως για εφαρμογή της 527. Και αυτή είναι σαφής όσον αφορά στους προηγούμενους ΑΣΕΠ. Αν νομικά, οι επιτυχόντες των παλαιότερων ΑΣΕΠ αποδειχτεί ότι δεν έχουν κανένα νομικό έρεισμα, τότε δε γνωρίζω τί μπορεί να γίνει και θα γίνει. Του 2008 πάντως, μέχρι να γίνει νέος ΑΣΕΠ, έχουν, ως επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ. Επειδή ίσως κάποιοι θα μιλήσουν για αξιολόγηση προ αμνημονεύτων χρόνων, να θυμίσω ότι και πολλά από τα πτυχία προ αμνημονεύτων χρόνων αποκτήθηκαν, καθώς και προϋπηρεσίες. Όπως δεν υπάρχει πρόβλημα για κείνα, έτσι δεν υπάρχει και για τον ΑΣΕΠ

Καθαρά επιτυχόντες είμαστε, έχεις δίκιο. Διάβασε λίγο ξανά την 527 όμως. Λέει μοριοδότηση της προϋπηρεσίας, ως προσαύξηση σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ και ότι μετράει μόνο ο τρέχων. Εγώ δεν είπα ότι αν γίνει νέος, οι επιτυχόντες του 2008 μπορούν να εγείρουν απαιτήσεις. Εγώ λέω ΜΕΧΡΙ να γίνει και ΑΝ γίνει.
Αναφερόμουν στο διορισμό αναπληρωτων ...........sorry

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1057 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:10:22 μμ »
Τι λεει επιτρεπονται διορισμοι χωρις ΑΣΕΠ; Σε ποιο σημειο ?... 8)
λέει πως ακόμα έχουμε μεταβατική περίοδο μέχρι και τη λήξη του 2016 και για το χρονικό διάστημα (εύλογος χρόνος) που δεν γίνεται ασεπ βάσει του 3848 Μέχρι τότε καλώς ενημερώνονται οι προϋπηρεσίες και συντάσσονται οι πίνακες  όπως πέρυσι. διότι ακριβώς βρισκόμαστε σε μεταβατική περίοδο. Όταν λήξει με τη διεξαγωγή ασεπ κατά τον 3848 τότε θα πάρει αναπληρωτές όπως αξιώνουν οι Στεαδίτες, δηλαδή κατά τον 3848κλπ.
δες http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item1145

σελ. 32 κ.εξ παράγραφος 10: της απόφασης
 και πρόσεξε να δεις τί λέει: σελ. 35 ''οι περιορισμοί στους διορισμούς μόνιμου προσωπικού ισχύουν έως 31/12/2016...δηλαδη άνετα μπορεί να βγάλει την ίδια με την περσινή εγκύκλιο αναπληρωτών και να συντάξει τους ίδιους με τους περσινούς πίνακες ...δηλαδή όσο διαρκεί η στενή δημοσιονομική συγκυρία και εχουν παγώσει οι διορισμοί ισχύει το προβλεπόμενο από τον 3848 μεταβατικό σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2016, 04:21:09 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1058 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:11:49 μμ »
Ακου "νεοκοπε" δεν μας λες βεβαια τι να κανει καποιος με 4 συμμετοχες και 3 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ στα 40 του οπως εγω; Αν νομιζεις οτι θα γινεις ΑΣΕΠ και θα διοριστεις εισαι...απλα αιθεροβαμων...
Μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί σου, και όπως παντα με κάνεις και..........γελάω!!

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1059 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:20:37 μμ »
mathstavros το κράτος μας δεν είναι σοβαρό. Οι προσλήψεις επί χρόνια γινόταν με αδιαφανείς διαδικασίες και ευνοούνταν όσοι είχαν μπάρμπα. Για αυτό χρειάστηκε να προσφύγουν στη δικαιοσύνη κάποια άτομα, για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους. Θίγονταν και δεν τους υπολόγιζε κανείς και τώρα που τους δικαιώνει το ΣτΕ, τους λένε πώς θα αφήσετε άνεργους αυτούς που δούλευαν τόσα χρόνια... Έχεις σκεφτεί ότι πολλοί από αυτούς που δούλευαν τόσα χρόνια, άφησαν άνεργους αρκετούς από εκείνους που θα έπρεπε να δουλεύουν στα σχολεία; Για αυτό τι έχεις να πεις;

Αν οι διορισμοί και οι προσλήψεις αναπληρωτών γινόταν μετά τη μεταβατική του Αρσένη μέσω ΑΣΕΠ από το 2002, τότε αυτοί που τώρα έχουν απαιτήσεις επειδή έχουν μεγάλη προϋπηρεσία δε θα κουνούσαν το δάχτυλο, γιατί απλώς δε θα είχαν προϋπηρεσία!

Βλέπεις πάντα υπάρχει και η άλλη οπτική. Απλώς πρέπει να βρεθεί κάποιος για να μας βοηθήσει να τη διακρίνουμε!

θέλω απλώς μακριά από προσωπικές αψιμαχίες να προσυπογράφω τα κείμενα με τα οποία συμφωνώ για να δυναμώνω τη φωνή κάποιων συναδέλφων εδώ. Γιατί - θαρρώ- είμαστε πολλοί αλλά ακουγόμαστε λίγο....
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1060 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:33:43 μμ »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1061 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:35:24 μμ »
Αναφερόμουν στο διορισμό αναπληρωτων ...........sorry

Κάνω τελικά για την εκπαίδευση ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1062 στις: Μάρτιος 01, 2016, 06:23:06 μμ »
Κάνω τελικά για την εκπαίδευση ή όχι;
Εσύ διέκρινες στα λεγόμενά μου προσωπική κριτική? Βλέπουμε παντού εχθρούς.........εκεί φτάσαμε. Το έργο το έχουμε ξαναδεί ......οι παλιοι ξέρουν και έχουν πονέσει πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1063 στις: Μάρτιος 01, 2016, 08:36:36 μμ »
Εσύ διέκρινες στα λεγόμενά μου προσωπική κριτική? Βλέπουμε παντού εχθρούς.........εκεί φτάσαμε. Το έργο το έχουμε ξαναδεί ......οι παλιοι ξέρουν και έχουν πονέσει πολύ!!!

Δεν καταλαβαίνεις το προφανες....και θελεις να μπεις στην εκπαιδευση!!! Περίμενε λοιπόν να καει το σπίτι σου.....

Εσύ διακρίνεις μη προσωπική κριτική σε αυτό; Δε ξέρω τι έγινε παλιά. Ξέρω ότι πλέον ο δρόμος είναι οι δικαστικές αποφάσεις και οι αυθαιρεσίες δε γίνονται αποδεκτές. Αν βέβαια μας "πουλήσει" εξώφθαλμα και η δικαιοσύνη, τότε δε νομίζω ότι είναι και πολλά που μπορούμε να κάνουμε. Με το "πουλήσει εξώφθαλμα" εννοώ απόφαση που είναι προφανέστατα στημένη, αντικειμενικά. Δεν πιστεύω πάντως να συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.