*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 994611 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1400 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:03:48 μμ »
???
Ρε άνθρωπε το νέο σύστημα διορισμού θα δίνει πόντους για προϋπηρεσία, γλώσσες, υπολογιστές, master, διδακτορικά και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
Αυτό είναι OK με την απόφαση του ΣΤΕ ακόμα κι αν υπογράψεις υπευθυνη δήλωση ότι απέκτησες την προϋπηρεσία αναξιοκρατικά και ότι σκότωσες 50 άτομα για να τους προσπεράσεις στους πίνακες των προσλήψεων. Καλώς η κακώς έτσι είναι.
Που κολλάς;

Φοβερό: Αυτοί είμαστε...
Ποιός θα "σώσει" τα παιδιά, δεν ξέρω...
Ίδια κι όμοια κι αυτά: Απαράλλακτα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1401 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:06:10 μμ »
Ολοι που  έχουν μόνο προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ (εκτός κάποιων ειδικοτήτων δάσκαλοι,κτλ) την έκτισαν πάνω σε ΠΔΣ!!!Στην οποία έμπαινε όποιος είχε βύσμα φυσικά.
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1402 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:09:54 μμ »
Ολοι που  έχουν μόνο προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ (εκτός κάποιων ειδικοτήτων δάσκαλοι,κτλ) την έκτισαν πάνω σε ΠΔΣ!!!Στην οποία έμπαινε όποιος είχε βύσμα φυσικά.
Τάδε έφη ο ένας εκ των εισαγγελέων που διαθέτει το forum. Άπαιχτη λογική...Φέρε αποδείξεις, χωρίς αυτή η λάσπη επιστρέφει σε εσένα.

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1403 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:15:31 μμ »
ρε άνθρωπε εγώ δεν κολλάω πουθενά...οι Στεαδίτες κολλάνε και λένε  πως μόνο μετά από γραπτό ασεπ μπορεί να μετρήσει αυτή η προϋπηρεσία...αυτό που λες το ισχυρίζομαι κι εγώ
Ναι γιατι όπως έχω πει καποιοι κάνουν συστηματικά το άσπρο-μαύρο. Ή μάλλον γκρι στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Το ΣΤΕ μιλάει για "Διαγωνισμό ΑΣΕΠ". Όχι για "Γραπτό Διαγωνισμό ΑΣΕΠ".
Αυτό έλειπε άλλωστε το ΣΤΕ να υποδεικνύει τον τεχνικό τρόπο ενός διαγωνισμού...
Γι αυτό και οι διορισμοί θα γίνουν με σύστημα ΑΣΕΠ όπως το ονόμασε ο υπουργός...

Ολοι που  έχουν μόνο προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ (εκτός κάποιων ειδικοτήτων δάσκαλοι,κτλ) την έκτισαν πάνω σε ΠΔΣ!!!Στην οποία έμπαινε όποιος είχε βύσμα φυσικά.
Ωραία και έρχεται το ανώτατο δικαστήριο και λέει πως θα μετρήσει η βισματική αυτή προϋπηρεσία. Τι δεν καταλαβαίνεις; Προφανώς η βισματική προϋπηρεσία είναι μια αδικία αλλά τι να κάνουμε τώρα; Να προσποιούμαστε ότι δεν καταλαβαίνουμε τις αποφάσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1404 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:20:45 μμ »
Ναι γιατι όπως έχω πει καποιοι κάνουν συστηματικά το άσπρο-μαύρο. Ή μάλλον γκρι στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Το ΣΤΕ μιλάει για "Διαγωνισμό ΑΣΕΠ". Όχι για "Γραπτό Διαγωνισμό ΑΣΕΠ".
Αυτό έλειπε άλλωστε το ΣΤΕ να υποδεικνύει τον τεχνικό τρόπο ενός διαγωνισμού...
Γι αυτό και οι διορισμοί θα γίνουν με σύστημα ΑΣΕΠ όπως το ονόμασε ο υπουργός...
Ωραία και έρχεται το ανώτατο δικαστήριο και λέει πως θα μετρήσει η βισματική αυτή προϋπηρεσία. Τι δεν καταλαβαίνεις; Προφανώς η βισματική προϋπηρεσία είναι μια αδικία αλλά τι να κάνουμε τώρα; Να προσποιούμαστε ότι δεν καταλαβαίνουμε τις αποφάσεις;

Να ρωτήσω κάτι: Εσύ πιστεύεις ότι το ΣτΕ είναι ανεξάρτητο και οι αποφάσεις του πρέπει να εφαρμόζονται;

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1405 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:24:26 μμ »
   Όλοι φαίνεται να ξέρουν με μεγάλη ακρίβεια το νέο σύστημα. Στην ουσία ο καθένας έχει φτιάξει ένα σύστημα που τον βολεύει στο μυαλό του, έτσι για να το σκέφτεται πριν κοιμηθεί και να έχει όνειρα γλυκά. Παιδιά έχει καταντήσει κάπως καραγκιοζηλίκι το όλο θέμα. Κανείς ούτε καν ο υπουργός δεν ξέρει τίποτα ακόμη. Μην αρχίζετε πάλι ο υπουργός μας είπε και διάφορα, δεν θα τα διαβάσει κανένας απο αυτούς. Είναι για δικιά μας προσωπική κατανάλωση, κανείς άλλος δεν νοιάζεται, πάρτο χαμπάρι. 

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1406 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:30:41 μμ »
  Με όλες αυτές τις σίγουρες εκτιμήσεις που ακούγονται εδω πέρα, αυτοί που πραγματικά μπορεί να ξέρουν κάτι, δεν ασχολούνται καν. Και όταν με το καλό βγει καμιά πληροφορία της προκοπής, θα χαθεί μέσα στον ωκεανο των επιτυχόντων, αποτυχόντων, βυσματιών και συριζαίων της δεκάρας.   

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1407 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:53:58 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: Εσύ πιστεύεις ότι το ΣτΕ είναι ανεξάρτητο και οι αποφάσεις του πρέπει να εφαρμόζονται;

Τι σημασία έχει αυτό; Για ανώτατο δικαστήριο μιλάμε. Τι προτείνεις; Να πάρουμε τα τανκς και να κάνουμε την χούντα των εκπαιδευτικών...

Μη την προϋπηρεσία υπάρχει ένας γόρδιος δεσμός. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αποκτήσει προϋπηρεσία:
-μέσω βισματικής πρόσληψης σε ΠΔΣ
-μέσω μιας σύγχρονης επετηρίδας (πίνακας Γ)
-μέσω της αποτυχίας τους σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ
-μέσω αντικειμενικών προσλήψεων σε ΣΔΕ
κι εγώ δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο.

Και φυσικά όπως και να απέκτησε κάποιος μια αρχική προϋπηρεσία μετά όλοι έχουν αποκτήσει περαιτέρω, κατα βάση μέσω ενός κοινού πίνακα.

Μιλάμε για ένα μπέρδεμα άνευ προηγουμένου... Η λύση του δεσμού θα μπορούσε να γίνει με παράλογο τρόπο, δηλαδή να μην μετρήσει καθόλου ένα προσόν που είναι βασικότατο σε όλες τις προσλήψεις σε όλες τις δουλειές, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη.

Η άλλη λύση δόθηκε κατα το ήμιση από το ΣΤΕ το οποίο λέει με απλά λόγια: μετρήστε την κολοπροϋπηρεσία σας αλλά μην γίνεστε προκλητικοί (24μηνα κτλ)

To υπουργείο είναι υπεύθυνο να δώσει τη λύση για το άλλο μισό. Δηλαδή μια μετριοπαθή προσμέτρηση της προϋπηρεσίας που να μην αποκλείει όσους δεν είχαν βίσμα, ή όσους δεν είχαν την ευκαιρία να αποτύχουν το 2008 κτλ. αλλά οι οποίοι είναι επιστήμονες εφοδιασμένοι με μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες κτλ.


Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1408 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:01:15 μμ »
Τι σημασία έχει αυτό; Για ανώτατο δικαστήριο μιλάμε. Τι προτείνεις; Να πάρουμε τα τανκς και να κάνουμε την χούντα των εκπαιδευτικών...

Μη την προϋπηρεσία υπάρχει ένας γόρδιος δεσμός. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αποκτήσει προϋπηρεσία:
-μέσω βισματικής πρόσληψης σε ΠΔΣ
-μέσω μιας σύγχρονης επετηρίδας (πίνακας Γ)
-μέσω της αποτυχίας τους σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ
-μέσω αντικειμενικών προσλήψεων σε ΣΔΕ
κι εγώ δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο.

Και φυσικά όπως και να απέκτησε κάποιος μια αρχική προϋπηρεσία μετά όλοι έχουν αποκτήσει περαιτέρω, κατα βάση μέσω ενός κοινού πίνακα.

Μιλάμε για ένα μπέρδεμα άνευ προηγουμένου... Η λύση του δεσμού θα μπορούσε να γίνει με παράλογο τρόπο, δηλαδή να μην μετρήσει καθόλου ένα προσόν που είναι βασικότατο σε όλες τις προσλήψεις σε όλες τις δουλειές, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη.

Η άλλη λύση δόθηκε κατα το ήμιση από το ΣΤΕ το οποίο λέει με απλά λόγια: μετρήστε την κολοπροϋπηρεσία σας αλλά μην γίνεστε προκλητικοί (24μηνα κτλ)

To υπουργείο είναι υπεύθυνο να δώσει τη λύση για το άλλο μισό. Δηλαδή μια μετριοπαθή προσμέτρηση της προϋπηρεσίας που να μην αποκλείει όσους δεν είχαν βίσμα, ή όσους δεν είχαν την ευκαιρία να αποτύχουν το 2008 κτλ. αλλά οι οποίοι είναι επιστήμονες εφοδιασμένοι με μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες κτλ.

Από την απάντηση σου συμπεραίνω ότι θεωρείς ότι είναι ανεξάρτητο και ότι πρέπει να εφαρμόζονται οι αποφάσεις του. Απλά ήθελα να υπάρχει κάπου αυτό, στην περίπτωση που αποδειχτεί πως η ερμηνεία σου των αποφάσεων του ΣτΕ και περί επιτυχόντων/αποτυχόντων δε συμφωνεί με την άποψη του ΣτΕ. Ήθελα να υπάρχει κάπου, για να μην εμφανιστείς τότε και μας μιλήσεις για στημένο ΣτΕ ή για αποφάσεις του που είναι άδικες και δεν πρέπει να εφαρμοστούν. Εμένα με κάλυψες. Κι εγώ αυτό θέλω. Να εφαρμοστούν πλήρως οι αποφάσεις του ΣτΕ. Όλα τα άλλα είναι περιττά. Έχεις την άποψη σου, έχω τη δικιά μου. Δε θα με πείσεις, δε θα σε πείσω.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1409 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:05:17 μμ »
καμία πληροφορία έγκυρη δεν υπάρχει απορώ με το κουράγιο σας να γράφετε κάθε μέρα.....

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1410 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:05:48 μμ »
μπορούμε να δούμε από κάπου ποιοι έχουν αρνηθεί πρόσληψη-δεν παρουσιάστηκαν φέτος ως τώρα?
άσχετο με το θέμα...το ξέρω

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1411 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:12:29 μμ »
Έχεις την άποψη σου, έχω τη δικιά μου. Δε θα με πείσεις, δε θα σε πείσω.
Για ποιο λόγο να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου για να σε πείσει για το οτιδήποτε. Ποιος είσαι;
Εδώ λέμε τις απόψεις μας και απευθυνόμαστε σε όλους.

ΥΓ. Ψέματα να μην λες και τις αποφάσεις των δικαστηρίων να μην παραποιείς και μη φοβάσαι, ούτε θα καταλάβει κανείς οτι υπάρχεις.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1412 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:23:44 μμ »
Για ποιο λόγο να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου για να σε πείσει για το οτιδήποτε. Ποιος είσαι;
Εδώ λέμε τις απόψεις μας και απευθυνόμαστε σε όλους.

ΥΓ. Ψέματα να μην λες και τις αποφάσεις των δικαστηρίων να μην παραποιείς και μη φοβάσαι, ούτε θα καταλάβει κανείς οτι υπάρχεις.

Αυτά που λες ξες, ισχύουν και για σένα. Κι επειδή έχεις αρχίσει να γίνεσαι εριστικός και δεν έχω καμία όρεξη να μπω σε ανούσιο διάλογο με άτομο που έχει αυτό το ύφος, εγώ σταματάω εδώ.

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1413 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:51:46 μμ »
Η λύση είναι: Τρείς πίνακες για έναν χρόνο
α)μόνο ΑΣΕΠ 2000,2002,2004,2006,2008 40%
β)χρόνος λήψης πτυχίου 40%
γ)προϋπηρεσίες 20%
ΠΕ0402

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.232 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.