*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 994624 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1540 στις: Μάρτιος 09, 2016, 07:55:31 μμ »
Πριν από την 527 ούτε αυτό δε θα έκαναν... Είναι μια βελτίωση... Αλλά πάλι χρόνους κτήσης πτυχίου θα πάνε να προτείνουν... Τί είχες Παντελάκη μου, τι είχες Παντελή μου... Πιθανώς να βάλουν μπροστά μόνο την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, όπως λέει και ο Portokali.
Εδώ οι αποφάσεις του ΣτΕ που είναι άμεσα εκτελεστέες καθυστερούν χρόνια η απόφαση του Ε.Δ. θα πάρει δεκαετίες αν τεθούν κάποια εγχώρια εμπόδια (ελληνική νομοθεσία).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1541 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:01:30 μμ »
Του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ  ΜΟΝΟ ; ; ;  Γιατί  ;  ; ; ;    Οι επιτυχόντες παρελθόντων διαγωνισμών δε κουράστηκαν; Δε διάβασαν ; Στο πηγάδι  ....σαν ;  ΈΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ !!!!

ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΑΣΕΠ. ΤΟΝ "ΧΑΛΑΕΙ" Ο ΑΣΕΠ. ΑΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ

Υ.Γ. Τρέχτε όσοι προλάβετε...μόλις αναλάβει ο Κυριάκος θα τα καταργήσει ΟΛΑ και φτου κι απ την αρχή. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε....

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1542 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:19:57 μμ »
Διανύουμε την μεταβατική περίοδο μέχρι την εφαρμογή του 3848 για τους διορισμούς. Με την κατάργηση του 3848 και την θέσπιση νέου νόμου θα περάσουμε πρώτα επίσης από μια μεταβατική περίοδο.  Να μην μας ενδιαφέρει τι θα θεσπιστεί σαν νόμος, αλλά μόνο τι θα προταθεί για την  μεταβατική...  :o   , αφού και πάλι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ο νόμος, μιας και θα έχουμε κάποια στιγμή άλλη κυβένρηση με άλλες προτεραιότητες...  ::)
Μόνο η μεταβατική περίοδος ενδιαφέρει λοιπόν...

ΥΓ. Αλήθεια ο 3848 για τους διορισμούς έχει κριθεί αντισυνταγματικός; Δεν θυμάμαι και έχω χάσει κάποια επεισόδια. Η  έχει κριθεί μόνο "ταξικά" άδικος...  :P
 

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1543 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:21:03 μμ »
Ο τελευταιος διαγωνισμος ειναι εν ισχυ! Δεν μπορει να συγκριθει ο βαθμος του 08 με αυτον του 04+06. Ποτε θα το καταλαβατε ? Θα γινουν προσφυγες ξανα. Το μονο που μπορει να γινει εινα να παρουν καποιο μπονους οι επιτυχοντες των προηγουμενων διαγωνισμων. Οι τους προυπηρεσιακηδες μονο δεν τους βλεπω καλα.Θεωρω οτι ειναι πολυ αδικο αλλα ετσι ειναι. Παντως βλεπω πολυ καθυστερηση και δεν βλεπω να γινετε τπτ.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1544 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:32:12 μμ »
Ο τελευταιος διαγωνισμος ειναι εν ισχυ! Δεν μπορει να συγκριθει ο βαθμος του 08 με αυτον του 04+06. Ποτε θα το καταλαβατε ? Θα γινουν προσφυγες ξανα. Το μονο που μπορει να γινει εινα να παρουν καποιο μπονους οι επιτυχοντες των προηγουμενων διαγωνισμων. Οι τους προυπηρεσιακηδες μονο δεν τους βλεπω καλα.Θεωρω οτι ειναι πολυ αδικο αλλα ετσι ειναι. Παντως βλεπω πολυ καθυστερηση και δεν βλεπω να γινετε τπτ.
θα πάρουν μπόνους οι αρχαίες επιτυχίες και δεν θα πάρουν οι προϋπηρεσίες;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1545 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:36:30 μμ »
Διανύουμε την μεταβατική περίοδο μέχρι την εφαρμογή του 3848 για τους διορισμούς. Με την κατάργηση του 3848 και την θέσπιση νέου νόμου θα περάσουμε πρώτα επίσης από μια μεταβατική περίοδο.  Να μην μας ενδιαφέρει τι θα θεσπιστεί σαν νόμος, αλλά μόνο τι θα προταθεί για την  μεταβατική...  :o   , αφού και πάλι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ο νόμος, μιας και θα έχουμε κάποια στιγμή άλλη κυβένρηση με άλλες προτεραιότητες...  ::)
Μόνο η μεταβατική περίοδος ενδιαφέρει λοιπόν...
Έτσι είναι. Το ζητούμενο όμως είναι ένα σταθερό σύστημα αποδεκτό από την νομοθεσία και τα πολιτικά κόμματα.
ΥΓ. Αλήθεια ο 3848 για τους διορισμούς έχει κριθεί αντισυνταγματικός; Δεν θυμάμαι και έχω χάσει κάποια επεισόδια. Η  έχει κριθεί μόνο "ταξικά" άδικος...  :P
Από ότι γνωρίζω υπάρχει ένα θέμα με την σύγκριση των διαφορετικών γραπτών διαγωνισμών και το σημείο που προβλέπει για να περάσουμε στην εφαρμογή του (μετά την μεταβατική) πρέπει να γίνει νέος γραπτός διαγωνισμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2016, 08:40:05 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1546 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:46:57 μμ »
Συγγνώμη αλλά ή έχεις άγνοια ή μεροληπτείς. Γιατί, αν σε ενοχλεί το (5), θα πρέπει να σε ενοχλεί και το (3). Αφενός γιατί τα κοινωνικά κριτήρια αποτελούν ένα είδος γλειψίματος (η μοριοδότησή τους δεν έγινε άνευ ανταλλάγματος) και αφετέρου γιατί η ιδιότητα του 3τεκνου (πολύτεκνος κλπ) δε σημαίνει αναγκαστικά κι ότι ο 3τεκνος έχει ανάγκη ή ότι έχει μεγαλύτερη ανάγκη από έναν άγαμο/άτεκνο. Αν υπήρχε πραγματικά ενδιαφέρον για κοινωνικά κριτηρια, θα εξεταζόταν το οικογενειακό εισόδημα/ε9. Ναι, η συνάδελφος μπορεί να είναι 3τεκνη αλλά αν έχει σύζυγο/πατέρα με μεγάλο εισόδημα γιατί να συερήσει το εισόδημα από τον άνεργο με μηδενικό εισόδημα ετών πχ 45 που προφανώς δεν μπορεί να ζει με χαρτζηλίκι από τους γονείς σ'αυτή την ηλικία; Μου έχει τύχει με συνάδελφο που και δήλωσε πως θα έκανε 3ο παιδί για να διοριστεί και είχε περιουσία από πίσω της. Πήρε περισσότερες ώρες από'μένα λόγω 3τεκνίας και το καλοκαίρι πήγε διακοπές 1 μήνα σε 3 χώρες. Κι εγώ μετρούσα τα 2ευρα για το φαγητό μου. Καλό;

Ούτε άγνοια έχω ούτε μεροληπτώ- αν θελεις σου δίνω το όνομά μου σε π.μ. να με βρείς στους πίνακες. Δεν ανήκω σε καμία ειδική κατηγορία...Απλώς είπα πως αν κάποιος έχει τα ΙΔΙΑ τυπικά προσόντα με εμένα αλλά περισσότερα στόματα να θρέψει ας δουλέψει πριν από μένα...Και είμαι από αυτούς που είμαι σπίτι δυο χρόνια, δεν έχω κανένα εισόδημα, ένας μισθός μπαίνει στο σπίτι. Αν όμως -όπως λες- βάλουμε το εισόδημα ως κριτήριο  διορισμού (!) θα πρέπει να το βάλουμε για όλους όχι μόνο για τους τρίτεκνους/ πολύτεκνους κ.λπ. Αλίμονο όμως αν φτάσουμε εκεί...
Αν θέλεις θα μπορούσα να πω -όπως κάποιοι ισχυρίζονται: αν δεν υπήρχε το 20% θα δούλευα τα τελευταία χρόνια. Όμως δεν θα το πω. Πιστεύω πως η κοινωνική ευαισθησία δεν πρέπει να λείψει τούτους τους χαλεπούς καιρούς. Κάποιοι άνθρωποι για σοβαρούς κοινωνικούς και ιατρικούς λόγους πρέπει να προηγούνται (ξαναλέω όταν έχουν και τα τυπικά προσόντα). Υπάρχει κατα τη γνώμη μου την ταπεινή και ένα ηθικό έρεισμα σε αυτή την απόφαση για το 20%.
υ.γ. μη νομίζεις, κι εγώ τα μετράω τα ευρώ, αλλά ξέρω και πως είναι να μεγαλώνεις παιδιά (2 έχω)
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1547 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:49:51 μμ »
Πριν από την 527 ούτε αυτό δε θα έκαναν... Είναι μια βελτίωση... Αλλά πάλι χρόνους κτήσης πτυχίου θα πάνε να προτείνουν... Τί είχες Παντελάκη μου, τι είχες Παντελή μου... Πιθανώς να βάλουν μπροστά μόνο την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, όπως λέει και ο Portokali.

Γιατί δεν είναι δημοσιογράφοι, κανένας τους σε αυτά τα "εκπαιδευτικά sites". Αναπαράγουν ειδήσεις και άρθρα που έχουν φτιάξει άλλοι ή έτοιμες δηλώσεις. Έτσι κάνω και γω site...

Χαμένοι στη μετάφραση...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1548 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:50:15 μμ »
Όντως Sikat οι βαθμοί δεν είναι συγκρίσιμοι, αλλά θυμάμαι πως κάποτε σε μια συζήτηση θα μπορούσαμε να άρουμε αυτή τη δυσκολία αν μοριοδοτούσαμε την σειρά κατάταξης και όχι τον βαθμό. Φυσικά αν προταθεί κάτι τέτοιο σε δικαστικό, θα βγάλει φλύκταινες με τις γνώσεις του από την  στατιστική, λόγω της 3ης δέσμης από παλιά...  :D

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1549 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:13:44 μμ »
θα πάρουν μπόνους οι αρχαίες επιτυχίες και δεν θα πάρουν οι προϋπηρεσίες;


Γιατι ρε...η προυπηρεσια δεν ειναι αρχαια πλεον?...Ααα και κατι που σκεφτηκα τωρα ...να υπαρχει μπονους  για την αρχαιοτητα της επιτυχιας του ΑΣΕΠ..αμ τι... ;D ;D ;D...Το ομολογω ειναι φωτογραφικη για μενα...πρωτη επιτυχια το 2000!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1550 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:35:42 μμ »
Όντως Sikat οι βαθμοί δεν είναι συγκρίσιμοι, αλλά θυμάμαι πως κάποτε σε μια συζήτηση θα μπορούσαμε να άρουμε αυτή τη δυσκολία αν μοριοδοτούσαμε την σειρά κατάταξης και όχι τον βαθμό. Φυσικά αν προταθεί κάτι τέτοιο σε δικαστικό, θα βγάλει φλύκταινες με τις γνώσεις του από την  στατιστική, λόγω της 3ης δέσμης από παλιά...  :D
Συνηγορώ υπέρ της σειράς επιτυχίας ή και του μέσου όρου ως δειγματοληψία που είναι συγκρίσιμη. Το άθροισμα μόνο δεν ειναι τόσο δειγματοληπτικό, αλλά και πάλι κάτι μπορεί να γίνει ως προς την ερμηνεία και το βάρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2016, 10:35:38 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1551 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:37:38 μμ »


Γιατι ρε...η προυπηρεσια δεν ειναι αρχαια πλεον?...Ααα και κατι που σκεφτηκα τωρα ...να υπαρχει μπονους  για την αρχαιοτητα της επιτυχιας του ΑΣΕΠ..αμ τι... ;D ;D ;D...Το ομολογω ειναι φωτογραφικη για μενα...πρωτη επιτυχια το 2000!!!!!!!!!!!!!!
με τέτοιους αναπληρωτές κάνουν πάρτι διάφορες Αννούλες, Λοβέρδοι και Αρβανιτόπουλοι....

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1552 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:42:40 μμ »
Μιας και μιλάμε (και) για Αννούλα...θυμάστε ποιους πρόλαβε κυρίως να διορίσει την πρώτη χρονιά της μεταβατικής περιόδου;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1553 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:48:26 μμ »
Μιας και μιλάμε (και) για Αννούλα...θυμάστε ποιους πρόλαβε κυρίως να διορίσει την πρώτη χρονιά της μεταβατικής περιόδου;
εγώ ξέρω ότι έβαλε ταφόπλακα στους κόπους των αναπληρωτών διότι ήθελε να αποθαρρύνει κόσμο από το να πάει στο δημόσιο...δυστυχώς έχει και επιγόνους στις τάξεις των εκπαιδευτικών... 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.