*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία Νηπιαγωγών  (Αναγνώστηκε 16692 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 10:29:06 μμ »
   
"Μουσικά ρυθμικά & κινητικά παιχνίδια" της  Μαρία Κυνηγού-Φλάμπουρα. Περιέχει δύο cd και κάρτες με εικόνες. Αρέσει πολύ στα παιδιά και σχεδόν κάθε φορά η δραστηριότητα πηγαίνει πολύ καλά.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:22:27 »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 10:48:22 μμ »
Πολύ χρήσιμο μας φάνηκε  στην πράξη το "Καθημερινές διαθεματικές δραστηριότητες για το Νηπιαγωγείο " της Νικης Κάντζου. Ειναι ένα τρίτομο, το οποίο συνοδεύεται και από 2 CD. Οι δραστηριότητες που προτείνει είναι πραγματοποιήσιμες και  έχει γενικές πληροφορίες για το κάθε θέμα που επεξεργάζεται.  Τα θέματα είναι καλά, αυτά που συνήθως δουλεύονται συνέχεια στα νηπιαγωγεία π.χ. η γειτονιά μου, η οικογένειά μου, η ελιά, ήλιος και φεγγάρι,  οι σκανταλιές των καλικαντζάρων.
Στα δύο βιβλία προτείνει διάφορα σχέδια εργασίας, το τρίτο βιβλίο είναι για θεατρικά.
Το ένα CD έχει τα τραγούδια των θεατρικών, το δεύτερο έχει πίνακες διαφόρων καλιτεχνών π.χ του Θεόφιλου για επεξεργασία στη τάξη.
Είναι όμως ακριβούτσικο, γύρω στα 90 EURO.
Αντίστοιχο μ' αυτό που αναφέρεις είναι και το "Της τάξης και της πράξης", επίσης απ' τις εκδόσεις Δίπτυχο. Είναι επίσης τρίτομο. Δεν το έχω αγοράσει, αλλά το έχω ξεφυλλίσει και πραγματικά με έχει ενθουσιάσει και κάποια στιγμή θα το αγοράσω. Είναι όμως ακριβό, έχει 100 ευρώ περίπου.
Η περιγραφή του βιβλίου:
Το ολοκαίνουριο αυτό έργο των εκδόσεων "Δίπτυχο" είναι δομημένο σύμφωνα με το νέο αναλυτικό πρόγραμμα για το νηπιαγωγείο και στοχεύει να λειτουργήσει ως πολύτιμος βοηθός στα χέρια κάθε νηπιαγωγού. Περιλαμβάνει: 40 θεματικές προσεγγίσεις, χωρισμένες ανά μήνα και ένα μουσικό cd. Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται στο βιβλίο ενθαρρύνουν τη συμμετοχή, τη συνεργασία, τη δημιουργικότητα και την ενεργητική μάθηση των παιδιών και προσφέρουν στον/στην εκπαιδευτικό τη δυνατότητα να επιλέξει μέσα από αυτές ή να σχεδιάσει παρόμοιες και σε συνεργασία με τα παιδιά να τις δουλέψουν στην τάξη.

Μπορείτε να το δείτε κι εδώ: http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5000688

Δυστυχώς το βγάζει εξαντλημένο απ'τον εκδοτικό οίκο...

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 10:57:18 μμ »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 08:20:33 μμ »
Καλησπέρα! Ψάχνω βιβλία για να δουλέψω την ενότητα "το σώμα μου". Θα ήθελα ένα βιβλίο με δραστηριότητες που να έχουν παιγνιώδη μορφή (όχι απαραίτητα τόσο δομημένες όπως για το νηπιαγωγείο)

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:22:27 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 06:54:21 μμ »
1)Παίζω, ερευνώ και μαθαίνω το σώμα μου. Προτεινόμενες δραστηριότητες και σχέδια δράσης με διαθεματική προσέγγιση σε όλους τους τομείς ανάπτυξης για παιδιά προσχολικής ηλικίας (3-6 χρόνων). Δες το εδώ: http://www.perizitito.gr/product.php?productid=26099&page=2.
2)Θεματικές προσεγγίσεις, σχέδια εργασίας για το νηπιαγωγείο. Το σώμα μου, ο εαυτός μου. Δες το εδώ: http://www.perizitito.gr/product.php?productid=38928&page=3.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:24:45 μμ »
1)Παίζω, ερευνώ και μαθαίνω το σώμα μου. Προτεινόμενες δραστηριότητες και σχέδια δράσης με διαθεματική προσέγγιση σε όλους τους τομείς ανάπτυξης για παιδιά προσχολικής ηλικίας (3-6 χρόνων). Δες το εδώ: http://www.perizitito.gr/product.php?productid=26099&page=2.
2)Θεματικές προσεγγίσεις, σχέδια εργασίας για το νηπιαγωγείο. Το σώμα μου, ο εαυτός μου. Δες το εδώ: http://www.perizitito.gr/product.php?productid=38928&page=3.
Σ' ευχαριστώ! Έχεις δουλέψει με κάποιο;;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 01:46:12 πμ »
Όχι, δυστυχώς δεν έχω ασκήσει ακόμη το επάγγελμα. Το δεύτερο πάντως το έχω ξεφυλλίσει και είναι αρκετά καλό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dublestar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 05:47:32 μμ »
Να σας ρωτήσω...

Έχετε να προτείνετε κανένα βιβλίο δίγλωσσο (γραμμένα σε ελληνικά και αλβανικά); Έχω ήδη αγοράσει το "Miremengjes mik - Καλημέρα, φίλε"... Κανένα άλλο υπάρχει;;;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 20, 2011, 09:43:46 μμ »
http://www.ianos.gr/index.asp?park=bk_item&key=0234060
Exει δουλέψει κανείς με τα παραπάνω;;; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας;;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 03:02:01 μμ »
http://www.ianos.gr/index.asp?park=bk_item&key=0234060
Exει δουλέψει κανείς με τα παραπάνω;;; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας;;
Κι εγώ ενδιαφέρομαι γι' αυτό. Το έχει δουλέψει κάποια. Αν ναι, ας μας απαντήσει.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dublestar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία Νηπιαγωγών
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 26, 2011, 11:41:59 πμ »
Γνωρίζει κανείς κάποιο βιβλίο όπου θα βρούμε τα ήθη και τα έθιμα σχετικά με το Πάσχα και πως γιορτάζεται συγκεκριμένα στην Αλβανία, στη Βουλγαρία και στην Ρουμανία; Όλα αυτά τα θέλω γιατί θα κάνω ένα project σε μια προσπάθεια αδελφοποίησης των γηγενών παιδιών με τα αλλοδαπά όσον αφορά τη παράδοση του Πάσχα.
Θα παρουσιαστούν αρχικά τα έθιμα ανά τον κόσμο και έπειτα στις παραπάνω χώρες ώστε να μην στιγματιστούν τα παιδιά της τάξης. Οποιαδήποτε πληροφορία (είτε σε κείμενο, είτε σε φωτογραφίες, είτε σε βίντεο) θα είναι ιδιαιτέρως χρήσιμη.

Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160480
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 590
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.