*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1386114 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 09, 2013, 07:58:34 μμ »
@PA

χωρίς να θέλω να στην πω ξαναδές λίγο τι γράφεις...

1) Συνάδελφε θα συμφωνούσα σε πολλά μαζί σου, αν ο κλάδος είχε εκφράσει τότε ( το 2010) τον παραμικρό έστω προβληματισμό -αμφιβολία για το εν λόγω θέμα.
Όχι μόνον όμως δεν εξέφρασε κανενός είδους αμφιβολία-αμφισβήτηση-προβληματισμό, αλλά αντιθέτως συνεφώνησε με την εν λόγω θέση ( γι' αυτό άλλωστε επανεξέλεξε την συνδικαλιστική ηγεσία που κράτησε -συνδικαλιστικά- την εν λόγω στάση).
Όποιος ήθελε, μπορούσε να εκφράσει την διαφωνία του ( με αυτά που όπως λες "αποφάσισε η Διαμαντοπούλου και 5 συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ").
Τώρα, απλά υλοποιούνται αυτά με τα οποία η συντριπτική πλειοψηφία μας συμφώνησε τότε.

Υ.Γ. Δικαιολογίες του τύπου "δεν καταλάβαμε...", "δεν ξέραμε...", "δεν είδαμε...", "νομίσαμε ότι...", δεν ταιριάζει σε ενήλικους που είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους, πολύ δε περισσότερο δεν ταιριάζει σε εκπαιδευτικούς ( φυσικά και δεν αναφέρομαι στους εδώ συνομιλητές μου, αλλά στην πλειοψηφία του κλάδου μας, και ειδικότερα σε όσους χρησιμοποιούν τέτοιες δικαιολογίες προκειμένου να δικαιολογήσουν τις τεράστιες αντιφάσεις τους).

2) Συνάδελφε εγώ ξέρω ότι ο εκπαιδευτικός προσελήφθη για να κάνει μάθημα, και τέλος.
Πρέπει να επιστρέψουν όλοι πίσω όπως συμφωνήσαμε όλοι το 2010.

ΥΓ. Για να σου απαντήσω για να γίνει αυτό που λες πρέπει και τα ωράρια και τα σχολεία να γίνουν όπως ήταν το 2009-2010. αν δεν γίνουν τότε το να γυρίσουν όλοι πίσω είναι σαν να λες να γυρίσουν όλοι πίσω ώστε αυτοί που τους περισσεύουν λόγω πολιτικής που εφαρμόστηκε να φύγουν...Για να καταλάβω συνάδελφε ζητάς απολύσεις;;; ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Εσύ τι θέλεις λοιπόν; Οι άλλοι κατηγορούνται από σένα (αν έχω καταλάβει σωστά) για αυτά που έκαναν τότε. Εσύ τι προτείνεις για το τώρα; Η τι θα ήθελες να προτείνεις για το τότε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2013, 08:06:39 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:13 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:22:03 μμ »


Συνάδελφε θα συμφωνούσα σε πολλά μαζί σου, αν ο κλάδος είχε εκφράσει τότε ( το 2010) τον παραμικρό έστω προβληματισμό -αμφιβολία για το εν λόγω θέμα.
Όχι μόνον όμως δεν εξέφρασε κανενός είδους αμφιβολία-αμφισβήτηση-προβληματισμό, αλλά αντιθέτως συνεφώνησε με την εν λόγω θέση ( γι' αυτό άλλωστε επανεξέλεξε την συνδικαλιστική ηγεσία που κράτησε -συνδικαλιστικά- την εν λόγω στάση).
Όποιος ήθελε, μπορούσε να εκφράσει την διαφωνία του ( με αυτά που όπως λες "αποφάσισε η Διαμαντοπούλου και 5 συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ").
Τώρα, απλά υλοποιούνται αυτά με τα οποία η συντριπτική πλειοψηφία μας συμφώνησε τότε.

Υ.Γ. Δικαιολογίες του τύπου "δεν καταλάβαμε...", "δεν ξέραμε...", "δεν είδαμε...", "νομίσαμε ότι...", δεν ταιριάζει σε ενήλικους που είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους, πολύ δε περισσότερο δεν ταιριάζει σε εκπαιδευτικούς ( φυσικά και δεν αναφέρομαι στους εδώ συνομιλητές μου, αλλά στην πλειοψηφία του κλάδου μας, και ειδικότερα σε όσους χρησιμοποιούν τέτοιες δικαιολογίες προκειμένου να δικαιολογήσουν τις τεράστιες αντιφάσεις τους).

Όταν μια συμφωνία δεν τηρείται από το ένα μέρος των συμβαλλόμενων, τότε δεν δεσμεύει και το άλλο μέρος. Το υπουργείο δεν έχει τηρήσει τίποτα από όσα παραχώρησε με  την τότε συμφωνία, οπότε οι εκπαιδευτικοί δεν δεσμεύονται επίσης σε τίποτα.  Το όλοι μας επίσης δεν περιλαμβάνει τα ίδια συστατικά μέρη. Από το 2009 έως και σήμερα 10.000 εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης έχουν συνταξιοδοτηθεί και περίπου 1500 νέοι έχουν διοριστεί.  Είναι φασιστική η αντίληψη οτι η συμφωνία ενός μέρους ενός συνόλου δεσμεύει όλο το σύνολο.  Υπάρχουν συνάδελφοι, οι οποίοι εκφράζουν τη διαφωνία τους μη συμμετέχοντας στην ΟΛΜΕ, αλλά σε άλλες συνδικαλιστικές οργανώσεις που εκπροσωπούν τους εκπαιδευτικούς (πχ ΟΛΤΕΕ). Υπάρχουν χιλιάδες συνάδελφοι, οι οποίοι δεν στήριξαν και ούτε στηρίζουν τη συνδικαλιστική ηγεσία. Η πλειοψηφία αποφασίζει, αλλά οι μειοψηφίες δεν μαζοποιούνται κάτω από την ισοπέδωση της πλειοψηφίας.  Και πάνω από όλα στις δημοκρατίες κανένας δεν δεσμεύεται, ούτε πολιτικά, ούτε ηθικά, ούτε με κανέναν άλλο τρόπο να έχει πάντα την ίδια άποψη. Γι' αυτό το ΠΑΣΟΚ από το 45% βρέθηκε στο 10% και ΝΔ ΠΑΣΟΚ μαζί από το 85%, βρέθηκαν στο 37%.  Γι' αυτό μπορεί μέχρι χθες το 90% του κόσμου να ήθελε να είμαστε στην Ε.Ε. και αύριο το 90 να μην θέλει.  Στοιχειώδη δημοκρατικά δικαιώματα δεν μπορούν να στερηθούν με κανένα επιχείρημα και με καμία πρόφαση.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:38:16 μμ »
@PA

χωρίς να θέλω να στην πω ξαναδές λίγο τι γράφεις...

1) Συνάδελφε θα συμφωνούσα σε πολλά μαζί σου, αν ο κλάδος είχε εκφράσει τότε ( το 2010) τον παραμικρό έστω προβληματισμό -αμφιβολία για το εν λόγω θέμα.
Όχι μόνον όμως δεν εξέφρασε κανενός είδους αμφιβολία-αμφισβήτηση-προβληματισμό, αλλά αντιθέτως συνεφώνησε με την εν λόγω θέση ( γι' αυτό άλλωστε επανεξέλεξε την συνδικαλιστική ηγεσία που κράτησε -συνδικαλιστικά- την εν λόγω στάση).
Όποιος ήθελε, μπορούσε να εκφράσει την διαφωνία του ( με αυτά που όπως λες "αποφάσισε η Διαμαντοπούλου και 5 συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ").
Τώρα, απλά υλοποιούνται αυτά με τα οποία η συντριπτική πλειοψηφία μας συμφώνησε τότε.

Υ.Γ. Δικαιολογίες του τύπου "δεν καταλάβαμε...", "δεν ξέραμε...", "δεν είδαμε...", "νομίσαμε ότι...", δεν ταιριάζει σε ενήλικους που είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους, πολύ δε περισσότερο δεν ταιριάζει σε εκπαιδευτικούς ( φυσικά και δεν αναφέρομαι στους εδώ συνομιλητές μου, αλλά στην πλειοψηφία του κλάδου μας, και ειδικότερα σε όσους χρησιμοποιούν τέτοιες δικαιολογίες προκειμένου να δικαιολογήσουν τις τεράστιες αντιφάσεις τους).

2) Συνάδελφε εγώ ξέρω ότι ο εκπαιδευτικός προσελήφθη για να κάνει μάθημα, και τέλος.
Πρέπει να επιστρέψουν όλοι πίσω όπως συμφωνήσαμε όλοι το 2010.

ΥΓ. Για να σου απαντήσω για να γίνει αυτό που λες πρέπει και τα ωράρια και τα σχολεία να γίνουν όπως ήταν το 2009-2010. αν δεν γίνουν τότε το να γυρίσουν όλοι πίσω είναι σαν να λες να γυρίσουν όλοι πίσω ώστε αυτοί που τους περισσεύουν λόγω πολιτικής που εφαρμόστηκε να φύγουν...Για να καταλάβω συνάδελφε ζητάς απολύσεις;;; ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Εσύ τι θέλεις λοιπόν; Οι άλλοι κατηγορούνται από σένα (αν έχω καταλάβει σωστά) για αυτά που έκαναν τότε. Εσύ τι προτείνεις για το τώρα; Η τι θα ήθελες να προτείνεις για το τότε;

Συνάδελφε εγώ δεν ζητάω τίποτα.
Επισημαίνω απλά, ότι εφαρμόζονται αυτά με τα οποία συμφώνησε τότε ο κλάδος μας ( Μάλιστα επισήμανα, ότι ο κλάδος επικρότησε την επιλογή της συνδικαλιστικής ηγεσίας να συμφωνήσει με την τότε Υπουργό στο ότι δεν πρέπει να απασχολούνται εκπαιδευτικοί στην διοίκηση της εκπαίδευσης, με το να την επανεκλέξει).
Τώρα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα πρέπει να εφαρμοστούν αυτά με τα οποία συμφώνησε ο κλάδος τότε.
Άλλαξε γνώμη κανείς?
Πότε?
Γιατί?
Γιατί δεν το λέει?

Υ.Γ.: Αν ο κλάδος μετάνιωσε για την στάση του, ας δεχθεί τώρα "με ψηλά το κεφάλι" τις συνέπειες του λάθους του ( ΑΝ έκανε κάποιο λάθος βέβαια), και ας αφήσει τις δικαιολογίες του τύπου "δεν ξέραμε", "νομίζαμε ότι", 'μας καροιδέψανε" κ.α.π. και μη ταιριαστά σε ενήλικες και εκπαιδευτικούς ( συγνώμη και πάλι, δεν αναφέρομαι στους συνομιλητές μου, αλλά στην γενική στάση του κλάδου που όλοι γνωρίζουμε).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:42:50 μμ »
@PA

εγώ απλά την άποψη σου ζήτησα. Nevermind.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:13 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:47:50 μμ »


Συνάδελφε θα συμφωνούσα σε πολλά μαζί σου, αν ο κλάδος είχε εκφράσει τότε ( το 2010) τον παραμικρό έστω προβληματισμό -αμφιβολία για το εν λόγω θέμα.
Όχι μόνον όμως δεν εξέφρασε κανενός είδους αμφιβολία-αμφισβήτηση-προβληματισμό, αλλά αντιθέτως συνεφώνησε με την εν λόγω θέση ( γι' αυτό άλλωστε επανεξέλεξε την συνδικαλιστική ηγεσία που κράτησε -συνδικαλιστικά- την εν λόγω στάση).
Όποιος ήθελε, μπορούσε να εκφράσει την διαφωνία του ( με αυτά που όπως λες "αποφάσισε η Διαμαντοπούλου και 5 συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ").
Τώρα, απλά υλοποιούνται αυτά με τα οποία η συντριπτική πλειοψηφία μας συμφώνησε τότε.

Υ.Γ. Δικαιολογίες του τύπου "δεν καταλάβαμε...", "δεν ξέραμε...", "δεν είδαμε...", "νομίσαμε ότι...", δεν ταιριάζει σε ενήλικους που είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους, πολύ δε περισσότερο δεν ταιριάζει σε εκπαιδευτικούς ( φυσικά και δεν αναφέρομαι στους εδώ συνομιλητές μου, αλλά στην πλειοψηφία του κλάδου μας, και ειδικότερα σε όσους χρησιμοποιούν τέτοιες δικαιολογίες προκειμένου να δικαιολογήσουν τις τεράστιες αντιφάσεις τους).

Όταν μια συμφωνία δεν τηρείται από το ένα μέρος των συμβαλλόμενων, τότε δεν δεσμεύει και το άλλο μέρος. Το υπουργείο δεν έχει τηρήσει τίποτα από όσα παραχώρησε με  την τότε συμφωνία, οπότε οι εκπαιδευτικοί δεν δεσμεύονται επίσης σε τίποτα.  Το όλοι μας επίσης δεν περιλαμβάνει τα ίδια συστατικά μέρη. Από το 2009 έως και σήμερα 10.000 εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης έχουν συνταξιοδοτηθεί και περίπου 1500 νέοι έχουν διοριστεί.  Είναι φασιστική η αντίληψη οτι η συμφωνία ενός μέρους ενός συνόλου δεσμεύει όλο το σύνολο.  Υπάρχουν συνάδελφοι, οι οποίοι εκφράζουν τη διαφωνία τους μη συμμετέχοντας στην ΟΛΜΕ, αλλά σε άλλες συνδικαλιστικές οργανώσεις που εκπροσωπούν τους εκπαιδευτικούς (πχ ΟΛΤΕΕ). Υπάρχουν χιλιάδες συνάδελφοι, οι οποίοι δεν στήριξαν και ούτε στηρίζουν τη συνδικαλιστική ηγεσία. Η πλειοψηφία αποφασίζει, αλλά οι μειοψηφίες δεν μαζοποιούνται κάτω από την ισοπέδωση της πλειοψηφίας.  Και πάνω από όλα στις δημοκρατίες κανένας δεν δεσμεύεται, ούτε πολιτικά, ούτε ηθικά, ούτε με κανέναν άλλο τρόπο να έχει πάντα την ίδια άποψη. Γι' αυτό το ΠΑΣΟΚ από το 45% βρέθηκε στο 10% και ΝΔ ΠΑΣΟΚ μαζί από το 85%, βρέθηκαν στο 37%.  Γι' αυτό μπορεί μέχρι χθες το 90% του κόσμου να ήθελε να είμαστε στην Ε.Ε. και αύριο το 90 να μην θέλει.  Στοιχειώδη δημοκρατικά δικαιώματα δεν μπορούν να στερηθούν με κανένα επιχείρημα και με καμία πρόφαση.

Συνάδελφε με συγχωρείς, αλλά θα διαφωνήσω σε πολλά μαζί σου.

Στην Δημοκρατία, η πλειοψηφία αποφασίζει για το τι θα γίνει.
Και η μειοψηφία εκφράζεται ελεύθερα ( εγώ δεν θυμάμαι πολλούς να διαφώνησαν με κάτι τότε), αλλά οφείλει να ακολουθήσει την απόφαση της πλειοψηφίας, δείχνοντας τον προσήκοντα σεβασμό στις αποφάσεις τις.
Αυτό, είναι στοιχειώδης Δημοκρατική αρχή. Απλό πράγμα.
Φυσικά και όταν ανήκουμε σε ομάδες που ακολουθούν τις Δημοκρατικές αρχές, δεσμευόμαστε ως ομάδα ( άρα και ως μέλη της ο καθείς) από τις αποφάσεις της πλειοψηφίας.
Αυτό μας έλειπε, να ακολουθούσε η πλειοψηφία την γνώμη της μειοψηφίας ( που τότε μάλιστα, εγώ δεν θυμάμαι να διαφώνησε και κάποιος με κάτι).

Σε άλλο ζήτημα που θίγεις τώρα:

Λες : " Το υπουργείο δεν έχει τηρήσει τίποτα από όσα παραχώρησε με  την τότε συμφωνία".
Ποια συμφωνία?
Ξέρεις κάτι που δεν το ξέρω εγώ?
Από ότι ξέρω, δεν έγινε κάποια συμφωνία τότε.
Απλά ο κλάδος , συμφώνησε με την ηγεσία του Υπουργείου ( για την ακρίβεια η συνδικαλιστική του ηγεσία, αλλά προφανώς ΚΑΙ ο κλάδος, μια και μετά επανεξέλεξε την συνδικαλιστική του ηγεσία. Αν ο κλάδος διαφωνούσε θα την επανεξέλεγε? Όχι πιστεύω).
Συνεπώς, δεν τίθεται κάποιο θέμα "μονομερούς παραβίασης όρων" εκ μέρους του Υπουργείου όπως ισχυρίζεσαι, μια και δεν υπήρξε καμία συμφωνία, και κανένας όρος,
Εκείνο που υπήρξε μόνον, ήταν η συμφωνία του κλάδου με όσα έλεγε και θεσμοθετούσε τότε το Υπουργείο ( Διαφωνίες κατόπιν εορτής, υπάγονται προφανώς στην κατηγορία "δεν είδαμε", "δεν καταλάβαμε", "νομίζαμε ότι" κ.α.π. και μη συμβατά με την ιδιότητα του ενήλικου που είναι και εκπαιδευτικός).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2013, 08:51:57 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:50:32 μμ »
@PA

εγώ απλά την άποψη σου ζήτησα. Nevermind.

Συνάδελφε η άποψή μου είναι ξεκάθαρη: Δεν μπορούμε να συμφωνούμε με την χάραξη της γενικής πορείας το 2010, και την θεσμοθέτηση αυτής, και μόλις αρχίζει αυτή να υλοποιείται να λέμε ότι "αλλάξαμε γνώμη", "δεν ξέραμε" κ.τ.λ.
Δεν μπορούμε, γιατί η κοινωνία μαστίζεται από πολύ βαριά κρίση, αλλά και γιατί αυτό δεν ταιριάζει σε επιστημονικούς κλάδους όπως ο δικός μας.
Συμφωνήσαμε τότε, ας αντιμετωπίσουμε τα αποτελέσματα τώρα.
Τι να κάνουμε?
Έτσι είναι η ζωή.

Υ.Γ. Και αν κάποιο "μετάνιωσαν" για το ότι συμφώνησαν τότε, ας μην τα βάζουν με όποιον τους θυμίζει απλά ότι συμφώνησαν τότε, αλλά να τα βάλουν με τον εαυτό τους κάνοντας αυτοκριτική.
Όποιος κάνει "λάθος" ( ΑΝ έκανε κάποιος λάθος βέβαια), δεν ψάχνει δικαιολογίες για να το φορτώσει αλλού, αλλά αναλαμβάνει τις συνέπειές του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2013, 08:54:45 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:55:22 μμ »
@PA

εγώ απλά την άποψη σου ζήτησα. Nevermind.

Συνάδελφε η άποψή μου είναι ξεκάθαρη: Δεν μπορούμε να συμφωνούμε με την χάραξη της γενικής πορείας το 2010, και την θεσμοθέτηση αυτής, και μόλις αρχίζει αυτή να υλοποιείται να λέμε ότι "αλλάξαμε γνώμη", "δεν ξέραμε" κ.τ.λ.
Δεν μπορούμε, γιατί η κοινωνία μαστίζεται από πολύ βαριά κρίση, αλλά και γιατί αυτό δεν ταιριάζει σε επιστημονικούς κλάδους όπως ο δικός μας.
Συμφωνήσαμε τότε, ας αντιμετωπίσουμε τα αποτελέσματα τώρα.
Τι να κάνουμε?
Έτσι είναι η ζωή.
Συνάδελφοι,ξεχνάτε κάτι:οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ χωρίς προυπηρεσία,ούτε στην ΟΛΜΕ ανήκαν,ούτε στην ΠΕΑΕ.Οπότε,δεν τους δεσμεύει τίποτα απο αυτά που συμφώνησαν οι συνδικαλιστές με την Αννούλα.Αυτό να το έχετ υπόψη σας!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:58:34 μμ »
off topic on

http://www.youtube.com/watch?v=Drn6wTL5uHU


737 μηνύματα με το ιδιο περιεχόμενο!!  SHOW MERCYYYYYYYYYYYYYYY

off topic off

 αν και έχω την εντύπωση ότι το off topic είναι το " το 2010 ο κλάδος αυτό, τώρα δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε....."... Το νήμα έχει τίτλο "διαθεσιμότητα ( κινητικότητα) εκπαιδευτικών. STICK TO IT!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:00:07 μμ »
@PA

αρα λοιπόν ή δεν εχεις άποψη ή και να έχεις δεν μας την λες γιατί η κοινωνία έχει αποφασίσει κάτι και εσύ θέλεις να ακολουθείς την κοινωνία.
Τότε συγγνώμη αλλά γιατί την κρίνεις αφού την ακολουθείς; Πες εγώ συμφωνώ με ότι έχει πει η πλειοψηφία τότε και τέρμα.
Εγώ πάλι δεν συμφωνώ είναι κακό να το λέω; Το παράξενο είναι ότι εγώ έχω άλλη άποψη με το τότε που δεν με ρώτησαν και δεν υπογράφηκε αλλά έγινε στο μιλητό (όπως λες) αλλά δεν τους κρίνω. Και εσύ που συμφωνείς; με το τι έγινε τότε και το ακολουθείς και δεν πιστεύεις ότι μπορεί να το αλλάξεις τους κρινεις!
Σου ακούγεται λογικό;

@typos72

Τις αποφάσεις δεν τις παίρνει η Αννούλα και οι συνδικαλιστές τις παίρνουν οι κυβερνήσεις μαζί με την τρόικα. Συμφώνησαν οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ, δεν συμφώνησαν την σφαλιάρα με την μείωση των μισθών και όλα τα άλλα μαζί με τους μη ΑΣΕΠΙΤΕΣ την έφαγαν. Γενικά μιλάω και δεν σε θίγω προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:00:18 μμ »
Είναι πολύ θετικό το γεγονός πως οι διοριστέοι και οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ εξαιρούνται από απολύσεις -διαθεσιμότητα.Ευτυχώς,το θέμα το χειρίζεται το Διοικητικής μεταρρύθμισης,γιατί στο Παιδείας οι ασεπίτες δεν έχουμε καμία εμπιστοσύνη!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:02:11 μμ »
@PA

αρα λοιπόν ή δεν εχεις άποψη ή και να έχεις δεν μας την λες γιατί η κοινωνία έχει αποφασίσει κάτι και εσύ θέλεις να ακολουθείς την κοινωνία.
Τότε συγγνώμη αλλά γιατί την κρίνεις αφού την ακολουθείς; Πες εγώ συμφωνώ με ότι έχει πει η πλειοψηφία τότε και τέρμα.
Εγώ πάλι δεν συμφωνώ είναι κακό να το λέω; Το παράξενο είναι ότι εγώ έχω άλλη άποψη με το τότε που δεν με ρώτησαν και δεν υπογράφηκε αλλά έγινε στο μιλητό (όπως λες) αλλά δεν τους κρίνω. Και εσύ που συμφωνείς; με το τι έγινε τότε και το ακολουθείς και δεν πιστεύεις ότι μπορεί να το αλλάξεις τους κρινεις!
Σου ακούγεται λογικό;

@typos72

Τις αποφάσεις δεν τις παίρνει η Αννούλα και οι συνδικαλιστές τις παίρνουν οι κυβερνήσεις μαζί με την τρόικα. Συμφώνησαν οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ, δεν συμφώνησαν την σφαλιάρα με την μείωση των μισθών και όλα τα άλλα μαζί με τους μη ΑΣΕΠΙΤΕΣ την έφαγαν. Γενικά μιλάω και δεν σε θίγω προσωπικά.
Συμφωνώ!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:04:11 μμ »
Συμφωνείς αλλά ο Πρωθυπουργός ξέρεις τι είπε;
Ο μη έχων οργανική τον πουλόπουλο.
Και δεν είπε τίποτα για ΑΣΕΠ και μη ΑΣΕΠ.
Οπότε το που έχεις εμπιστοσύνη συνάδελφε και που όχι...μετά την απομάκρυσνη από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:13:44 μμ »
@PA

εγώ απλά την άποψη σου ζήτησα. Nevermind.

Συνάδελφε η άποψή μου είναι ξεκάθαρη: Δεν μπορούμε να συμφωνούμε με την χάραξη της γενικής πορείας το 2010, και την θεσμοθέτηση αυτής, και μόλις αρχίζει αυτή να υλοποιείται να λέμε ότι "αλλάξαμε γνώμη", "δεν ξέραμε" κ.τ.λ.
Δεν μπορούμε, γιατί η κοινωνία μαστίζεται από πολύ βαριά κρίση, αλλά και γιατί αυτό δεν ταιριάζει σε επιστημονικούς κλάδους όπως ο δικός μας.
Συμφωνήσαμε τότε, ας αντιμετωπίσουμε τα αποτελέσματα τώρα.
Τι να κάνουμε?
Έτσι είναι η ζωή.
Συνάδελφοι,ξεχνάτε κάτι:οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ χωρίς προυπηρεσία,ούτε στην ΟΛΜΕ ανήκαν,ούτε στην ΠΕΑΕ.Οπότε,δεν τους δεσμεύει τίποτα απο αυτά που συμφώνησαν οι συνδικαλιστές με την Αννούλα.Αυτό να το έχετ υπόψη σας!

Με συγχωρείτε κ. συνάδελφε, αλλά κι εγώ διοριστέος του ΑΣΕΠ είμαι.
Έτσι διορίστηκα.
Οπότε φυσικά και δεν ανήκα στην ΠΕΑΕ , αλλά από ότι θυμάμαι ανήκα στην ΟΛΜΕ αφού ήμουν μέλος της.
Και φυσικά, η ηγεσία της δεν μπορούσε παρά να προκύψει από αυτό που θεωρούσε σωστό η πλειοψηφία.
Από εκεί και πέρα, επαναλαμβάνω ότι δεν θυμάμαι πολλούς να εξέφρασαν την διαφωνία τους με κάτι τότε.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:18:11 μμ »
off topic on

http://www.youtube.com/watch?v=Drn6wTL5uHU


737 μηνύματα με το ιδιο περιεχόμενο!!  SHOW MERCYYYYYYYYYYYYYYY

off topic off

 αν και έχω την εντύπωση ότι το off topic είναι το " το 2010 ο κλάδος αυτό, τώρα δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε....."... Το νήμα έχει τίτλο "διαθεσιμότητα ( κινητικότητα) εκπαιδευτικών. STICK TO IT!

Ναι bitch "όχι άλλο κάρβουνο", επειδή δεν μπορείς-δεν θέλεις να συμμετέχεις στην ανταλλαγή επιχειρημάτων γύρω από αυτό το θέμα.
Δικαίωμά σου.

Εγώ θα συνεχίσω να λέω την γνώμη μου βασίζοντάς την σε επιχειρήματα και γεγονότα, όχι για να περάσω το μήνυμα "δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε" όπως λανθασμένα ισχυρίζεσαι -κατάλαβες, αλλά γιατί οι αποφάσεις που λαμβάνονται σε ατομικό ή συλλογικό επίπεδο κατά το παρελθόν, καθορίζουν το παρόν και το μέλλον όπως όλοι γνωρίζουμε.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 697

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.