*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση στη δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 11656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:32:09 πμ »
και φω σκεφτομαι να παω φετος μιας και δεν εχω παει καμια αλλη φορα!!εχοντας ακουσει και πολυ καλα λογια για το προσωπο του και απο φοιτητρια κιολας!!ελπιζω να αξιζει!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:30 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:18:38 μμ »
Μόνο που υποστηρίζει ότι έχει βρει τον τρόπο να θεραπεύει τη δυσλεξία και τη διάσπαση προσοχής με μία μέθοδο οφθαλμοκίνησης ( ή κάπως έτσι) τρώει Χ. Ωραίος τρόπος να βγάλεις λεφτά...πουλώντας ελπίδα σε γονείς. Έχει χαρακτηριστεί  από πανεπιστημιακούς ως "τσαρλατάνος".

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:19:48 μμ »
Μόνο που υποστηρίζει ότι έχει βρει τον τρόπο να θεραπεύει τη δυσλεξία και τη διάσπαση προσοχής με μία μέθοδο οφθαλμοκίνησης ( ή κάπως έτσι) τρώει Χ. Ωραίος τρόπος να βγάλεις λεφτά...πουλώντας ελπίδα σε γονείς. Έχει χαρακτηριστεί  από πανεπιστημιακούς ως "τσαρλατάνος".

κι αυτός πανεπιστημιακός είναι! ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:24:55 μμ »
 Το γνωρίζω. Δεν είναι ο μόνος.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:30 »

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:46:49 μμ »
τελικα ακυρη η παρακολουθηση απο μενα.. το εισιτηριο ειναι πανακριβο.. ντροπη εν μεσω κρισης..!!

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:52:55 μμ »
τελικα ακυρη η παρακολουθηση απο μενα.. το εισιτηριο ειναι πανακριβο.. ντροπη εν μεσω κρισης..!!

ποσο κοστιζει;

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:10:48 μμ »
Για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα για δυσλεξία και μαθησιακές δυσκολίες νομίζω οτι μπορεί να είναι καλό. Έχω παρακολουθήσει μια διάλεξη του. Είχε όπως είπατε αυτή την θεατρικότητα και την αυτοπροβολή. Επειδή τότε δεν ήξερα τίποτα για αυτά μου άρεσε. Άλλα δεν είχα πληρώσει, αν είχα πληρώσει ίσως να μην μου άρεσε τόσο  :P

Μια δικιά μου καθηγήτρια μου είπε οτι η τεχνική του είναι καλή για έναν τύπο δυσλεξίας αλλά όχι οτι αναγνωρίζει κάθε μορφή (κάτι τέτοιο τουλαχιστον κατάλαβα).

Δεν υπάρχει περίπτωση να το παρακολουθήσω αλλά και ούτε κάποιο άλλο γενικόλογο σεμινάριο για την δυσλεξία γιατί αυτά τα μαθαίνεις και απο τα βιβλία. Θα ήθελα όμως να παρακολουθήσω κάποιο workshop (βιωματικό σεμινάριο) το οποίο να παρουσιάζει δραστηριότητες κατάλληλες για σχολική τάξη και ειδικά για τα Αγγλικά. Εσείς που είσαστε της ειδικής και γνωρίζεται περισσότερα, έχουν γίνει και γίνονται καθόλου τέτοια σεμινάρια; 

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:23:14 μμ »
Για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα για δυσλεξία και μαθησιακές δυσκολίες νομίζω οτι μπορεί να είναι καλό. Έχω παρακολουθήσει μια διάλεξη του. Είχε όπως είπατε αυτή την θεατρικότητα και την αυτοπροβολή. Επειδή τότε δεν ήξερα τίποτα για αυτά μου άρεσε. Άλλα δεν είχα πληρώσει, αν είχα πληρώσει ίσως να μην μου άρεσε τόσο  :P

Μια δικιά μου καθηγήτρια μου είπε οτι η τεχνική του είναι καλή για έναν τύπο δυσλεξίας αλλά όχι οτι αναγνωρίζει κάθε μορφή (κάτι τέτοιο τουλαχιστον κατάλαβα).

Δεν υπάρχει περίπτωση να το παρακολουθήσω αλλά και ούτε κάποιο άλλο γενικόλογο σεμινάριο για την δυσλεξία γιατί αυτά τα μαθαίνεις και απο τα βιβλία. Θα ήθελα όμως να παρακολουθήσω κάποιο workshop (βιωματικό σεμινάριο) το οποίο να παρουσιάζει δραστηριότητες κατάλληλες για σχολική τάξη και ειδικά για τα Αγγλικά. Εσείς που είσαστε της ειδικής και γνωρίζεται περισσότερα, έχουν γίνει και γίνονται καθόλου τέτοια σεμινάρια;

δεν ειμαι της ειδικης αλλα της αγγλικης  ;D
ειχα παρακολουθησει αυτο της hau.  http://www.hau.gr/?i=teacher_education.en.specialized-workshops.135
ενα σαββατοκυριακο  15 ωρες που συνδυαζε κ θεωρεια αλλα κ workshop. ειδικα βεβαια για το μαθημα των αγγλικων. καλο για μια πρωτη επαφη κ να αρχιζεις να μπαινεις στην λογικη του πως να προσαρμοσεις το μαθημα σου, ειδικα αν δεν ειχες καμια ιδεα επι του θεματος σαν εμενα.

βεβαια οχι απλα ακριβο, αλλα πανακριβο. 

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:51:48 μμ »
45 ευρω για επαγγελματιες,εκπαιδευτικους,ιδιωτες και 35 για φοιτητες με πασο και ανεργους με καρτα ανεργιας(μεχρι τις 22/9).ενω οποιος γραφτει μετα τις 22/9 πληρωνει 55 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:14:44 μμ »
Μόνο που υποστηρίζει ότι έχει βρει τον τρόπο να θεραπεύει τη δυσλεξία και τη διάσπαση προσοχής με μία μέθοδο οφθαλμοκίνησης ( ή κάπως έτσι) τρώει Χ. Ωραίος τρόπος να βγάλεις λεφτά...πουλώντας ελπίδα σε γονείς. Έχει χαρακτηριστεί  από πανεπιστημιακούς ως "τσαρλατάνος".

Η μέθοδος του είχα παρουσιαστεί, προκάλεσε πολλές αντιδράσεις σε παγκόσμιο επίπεδο και αποσύτθηκε, Αργότερα, που το κλίμα ήταν καλύτερο, ξαναπαρουσιάστηκε.
Επίσης, γνωστός μου νηπαιγωγός, ιδιοκτήτης ιδιωτικού νηπιαγωγείου, αποφάσισε να εφαρμόσει τη μέθοδο στα παιδιά του νηπιαγωγείου, καθώς υποστηρίζεται ότι διαγιγνώσκει δυσλεξία πό την προσχολική ηλικία. Το 80% βγήκε με δυσλεξία, τη στιγμή που παγκοσμίως το ποσοστό παιδιών με δυσλεξία είναι 5-8%...

Τα συμπεράσματα δικά σας...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:36:50 μμ »
Για τις κριτικές στη μέθοδο Παυλίδη, δείτει στο:
Peter D. Pumfrey,Rea Reason(1991)Specific learning difficulties (dyslexia): challenges and responses σελ. 164 τελευτάια παράγραφος (υπάρχει στο google books)

Επίσςη σε κάποιο βιβλίο του Πόρποδα, νομίζω στο "Ανάγνωση", αφιερώνεται 1-2 σελίεδες στις κριτικές που έχει δεχτεί...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 06:05:01 μμ »
Για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα για δυσλεξία και μαθησιακές δυσκολίες νομίζω οτι μπορεί να είναι καλό. Έχω παρακολουθήσει μια διάλεξη του. Είχε όπως είπατε αυτή την θεατρικότητα και την αυτοπροβολή. Επειδή τότε δεν ήξερα τίποτα για αυτά μου άρεσε. Άλλα δεν είχα πληρώσει, αν είχα πληρώσει ίσως να μην μου άρεσε τόσο  :P

Μια δικιά μου καθηγήτρια μου είπε οτι η τεχνική του είναι καλή για έναν τύπο δυσλεξίας αλλά όχι οτι αναγνωρίζει κάθε μορφή (κάτι τέτοιο τουλαχιστον κατάλαβα).

Δεν υπάρχει περίπτωση να το παρακολουθήσω αλλά και ούτε κάποιο άλλο γενικόλογο σεμινάριο για την δυσλεξία γιατί αυτά τα μαθαίνεις και απο τα βιβλία. Θα ήθελα όμως να παρακολουθήσω κάποιο workshop (βιωματικό σεμινάριο) το οποίο να παρουσιάζει δραστηριότητες κατάλληλες για σχολική τάξη και ειδικά για τα Αγγλικά. Εσείς που είσαστε της ειδικής και γνωρίζεται περισσότερα, έχουν γίνει και γίνονται καθόλου τέτοια σεμινάρια;

δεν ειμαι της ειδικης αλλα της αγγλικης  ;D
ειχα παρακολουθησει αυτο της hau.  http://www.hau.gr/?i=teacher_education.en.specialized-workshops.135
ενα σαββατοκυριακο  15 ωρες που συνδυαζε κ θεωρεια αλλα κ workshop. ειδικα βεβαια για το μαθημα των αγγλικων. καλο για μια πρωτη επαφη κ να αρχιζεις να μπαινεις στην λογικη του πως να προσαρμοσεις το μαθημα σου, ειδικα αν δεν ειχες καμια ιδεα επι του θεματος σαν εμενα.

βεβαια οχι απλα ακριβο, αλλα πανακριβο.

Αυτό απευθύνεται σε όλες τις ειδικότητες και τι κόστος έχουν;

Αποσυνδεδεμένος clair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 01:56:47 πμ »
Καλησπέραα!!!Μήπως γνωρίζει κάποιος για σεμινάρια όσων αφορά τη διδασκαλία των αγγλικών σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες;Άκουσα για κάποια σεμινάρια με εισηγήτρια την κ. Αγγελική Παππά...Ξέρει κάποιος αν αξίζει τον κόπο;Γιατί και η τιμή τους είναι κάπως τσιμπημένη..(290 ευρω για 14 ώρες δεν είναι και λίγα)...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη δυσλεξία
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 08:28:24 μμ »
Για όσους τελικά θα ήθελαν να παρακολουθήσουν τον Παυλίδη στην Θεσσαλονίκη θα δώσει δύο ομιλίες
στην Πολίχνη Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2011 ώρα 6 Θέατρο Παπαπαναγιώτου (Μαυρομιχάλη 56)
στην Σταυρούπολη Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2011 ώρα 6 Θέατρο Τσακίρης  (Λαγκαδα 221)
Η αφίσα που είδα έλεγε ότι η είσοδος θα είναι ελεύθερη και οτι θα δωθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης

Εγώ τον είχα παρακολουθήσει κάποτε στο θέατρο στην Μαυρομιχάλη. Εντάξει είναι ψώνιο αλλά αν δεν ξέρει κάποιος τίποτα για δυσλεξία κάτι μαθαίνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.