*

Αποστολέας Θέμα: Τι καλά γράψατε?  (Αναγνώστηκε 6335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Τι καλά γράψατε?
« στις: Ιανουάριος 27, 2007, 06:10:48 μμ »
μια βροχή θα μας σώσει! μα αν είναι δυνατόν, ο χρόνος για να γράψουμε τα θεματα ήταν ελάχιστον ακόμα και στην περίπτωση που είχαμε "ξεπετάξει" στην κυριολεξία τις ερωτήσεις των πολλαπλών! Πως σας φανηκαν οι 25? δεν ήταν δύσκολες έτσι? στον προηγούμενο ασεπ ήταν πιο στριφνές, αφήστε που αυτή τη φορά μόνο λαμπάκια δεν έβαλαν πάνω στο "δεν" αλλά στα υπολοιπα 2 ερωτήματ δεν ξερω για εσάς, εγώ μαντάρα! η΄θελα να αναπτύξω τόσα πολλά και κατέληξα να κάνω και λάθη που φοβάμαι πως θα μου κοστίσουν...θα δείξει! κανουμε υπομονή μέχρι αυριο και μετά αφού τα δούμε πιο ψύχραιμα τα πράγματα, αν είναι να'ρθει θε να'ρθει, αλλιώς ας προσπεράσει, τι να πώ?

ευχές για καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:34:06 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 06:18:05 μμ »
Η σημερινή μέρα,πάντως,μόνο βροχερή δεν ήταν! ;D
Προσωπικά,δεν μπορώ να κρίνω τι έγραψα αν δε δω τα αποτελέσματα. ;)Την πρώτη μέρα ήταν τόσο "αλλού πατώ, αλλού βρίσκομαι" που θα μπορούσε να έχει γράψει και κάποιος που δεν είχε διαβάσει (αρκεί να είχε έμπνευση),άρα όλα θα κριθούν στη λεπτομέρεια.Τη δεύτερη μέρα,θα έπρεπε αντί να λένε εξέταση στη Β' θεματική ενότητα,να λένε εξέταση στη Διδακτική και την Προσχολική Παιδαγωγική του Κιτσαρά!(πιο προκλητικά,δε θα μπορούσαν να το κάνουν... :P)
Δεν είμαι ούτε πλήρως ικανοποιημένη ούτε εντελώς δυσαρεστημένη,κι επειδή υπάρχει τρελή σύγχυση στον κλάδο μας (το forum έχει πάρει φωτιά  ;D),περιμένω τον Ιούνιο.Έτσι κι αλλιώς ο στόχος μου δεν ήταν να είμαι επιτυχούσα (το γεύτηκα στον προηγούμενο διοαγωνισμό και δεν μου πρόσφερε τίποτα :P),αλλά διοριστέα.Αν δεν το έχω καταφέρει...τι είχα,τι έχασα!!! 8)
ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ! :)
ΠΕ60

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 07:05:45 μμ »
εγώ τι να πω που είχα γράψει 83 και διορίζονταν μεχρι το 85?...το χτυπάς το ξεροκέφαλο τώρα ή δεν το χτυπάς? δε βαριέσαι...εγώ το εδήλωσα, αναπληρώτρια αν κατσει τόσο στραβά και μετά υπομονή μεχρι τον διορισμό! γιατι μας εμπα'ιζουν και με στεναχώρησε πολύ αυτή η όλη διαδικασία! πολύ ψυχοφθόρα και Κιτσαρα ακόμα να έχεις διαβ'ασει πχ δε σημαίνει οτι θα τα θυμάσια όοοολα όσα διάβασες, μην ξεχνάμε οτι ο Κιτσαράς πλατιάζει αφάνταστα! το δε απίστευτο της πρώτης ημ'ερας με τη βροχή, τι δουλιεά ειχε το σαββατο αντι της κυριακής? εβαλαν σύνολο 4 δραστηριότητες (δηλ. 3 απο το 2ο ερώτημα και μια απο το πρώτο που αν το θεωρούσες πέιραμα με την εξαέρωση υγροποίηση έχει υποενότηες) που προλαβατε βρε παιδια? πρώτη φορά στη ζωή μου που άφησα θέμα και έγραψα παρα 10 γραμμές αντι να αφήσω μια μεγαλοπρεπεη μουντζα!

υγ. τα δηθεν αποτελέσματα των εφημερίδων και φροντιστηρίων δίνουν και παίρνουν και για κάθε ένα απο αυτά έχω διαφωνίες! είδες καθόλου?

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 11:13:04 πμ »
Δε ξέρω για σας, αλλά εγώ θεωρώ πολύ άδικο το γεγονός να βάζουν θέματα άνθρωποι που έχουν γράψει σχετικά βιβλία.
Δηλαδή ευνοούνται όλοι όσοι έχουν διαβάσει τα συγκεκριμένα βιβλία και όλοι οι φοιτητές τους που τα έχουν προμηθευτεί από το Πανεπιστήμιο. Οι υπόλοιποι.....να μη πω καλύτερα! >:(
Ο διαγωνισμός δηλαδή αντί να γίνεται για την επιλογή των καλύτερων (λέμε τώρα) γίνεται για την επιλογή των αναγνωστών των βιβλίων τους.
Ενδιαφέρονται δηλαδή για την προώθηση των δικών τους βιβλίων.
Τέλος πάντων! Τι να πει κανείς;

Όσο για το πώς έγραψα...ένας Θεός ξέρει.
Θα περιμένω κι εγώ τα αποτελέσματα τον Ιούνιο!
Το σίγουρο είναι ότι την πρώτη μέρα έγραψα καλύτερα από τη δεύτερη.
Δε θέλω όμως να δω τις διάφορες λύσεις που κυκλοφορούν γιατί μπορεί να με πιάσει απογοήτευση. Αν είναι πάρω την κρυάδα καλύτερα να την πάρω μια και καλή.χεχε!
Ο καθένας λέει το δικό του και οι εξεταστές μπορεί να κρίνουν με άλλα κριτήρια και το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο ή και χειρότερο.Ποτέ δε ξέρεις.

Πάντως συμφωνώ με την MaYaMaYa ο χρόνος ήταν λίγος.
Έβλεπα κάποιες που γράφανε σχεδόν όλο το βιβλίο!Μα και αντιγραφή να κάνεις και να μη σκέφτεσαι, είναι φύση αδύνατον να γράψεις τόσες σελίδες.
Εκτός αν είσαι ο Superman ή μάλλον η Superwoman και γράφεις βιβλία σε δευτερόλεπτα!!!! ;D

Τέλος πάντων! Θα δείξει!
Καλή επιτυχία σε όλους!!!
 :)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:34:06 »

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 11:23:30 πμ »
Εγώ δεν διάβασα τελικά Κιτσαρά προς έκπληξη όλων...βασικά ενω το ένστικτό μου απο την αρχή που είπα οτι θα δώσω ασεπ έλεγα"προσοχή στο "παιδι και περιβαλλον" και να διαβάσω Κιτσαρα" που δεν είχα διαβασει ποτέ μου καθως δεν τον είχα καθηγητη, εν τελει το διαολεμενο το ένστικτό μου δεν το ακολούθησα και εγραφα οτι τελικα είχα καταφε΄ρει να διαπιστώσω απο τις συγκρίσεις που έκανα με κριτική σκέψη στο πρώτο θεμα της κυριακής και στο δεύερο μια ωραιότατη περιεκτική έκθεση. μαλιστα στο δευτερο ασχοληθηκα μόνο με την πολυπολιτισμικοτητα, ειδα εκεινο το κυρίως που ήταν η καραμέλα των φετινών εξετάσεων και επικεντρώθηκα εκει, δεν ασχολήθηκα με τις φυσιολογικές περιπτώσεις, άλλωστε δεν υπήρχει και πολυς χρόνος, μας τον έφαγε το πρώτο θεμα.

δεν ειμαι ο άνθρωπος πάντως που γράφω κατεβατα και μάλιστα με μεγάλη ευκολια, είμαι του "πεντε κουκια μετρημένα"...υπήρχαν άτομα που έγραφαν μεχρι που τους πήραν το γραπτο, δεν το κρινω λαθος ή σωστο, δεν είμαι εγώ αλλωστε αυτη που θα το κάνω αλλα μη φανταστείς οτι και εγώ καταφερα να τελειώσω νωρίτερα, με τη ληξη του χρόνου παρεδωσα με κρύα καρδια!

αυτο στο τρίγωνο της παιδαγωγικής σχέσης ξερει κανεις τη σωστη απάντηση? θυμαμαι το ειδε μια φιλη μου στον Κιτσαρα μα δεν ήξερα πως να αποδώσω τη σχέση αυτη-ειμαι άσχετη?

καλά αποτελέσματα πάντως και δεν θα τους αφήσουμε να μας πικράνουν!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 09:17:43 μμ »
αυτο στο τρίγωνο της παιδαγωγικής σχέσης ξερει κανεις τη σωστη απάντηση? θυμαμαι το ειδε μια φιλη μου στον Κιτσαρα μα δεν ήξερα πως να αποδώσω τη σχέση αυτη-ειμαι άσχετη?

Αυτή την σχέση,το "ευαγγέλιο"  :P(βλέπε Παιδαγωγική Κιτσαρά),δεν την χαρακτηρίζει.Προσωπικά έβαλα "κυκλική".'Αλλα φροντιστήρια το δίνουν σωστό,άλλα δίνουν το "ανάδρομη".Πάντως αν δεν είναι κυκλική,θα μπορούσα να τη χαρακτηρίσω αμφίδρομη(δεν υπήρχε ως επιλογή) και όχι ανάδρομη.
Όσο για τα υπόλοιπα που λέτε...τι να σχολιάσω...Τη δεύτερη μέρα οι πολλαπλές ήταν ένα ολοκληρωτικό "σκανάρισμα" της Παιδαγωγικής του,και τα άλλα δύο θέματα ήταν μέσα από τη Διδακτική.Με την Ενιαία,το είχα διαβάσει αρχές Οκτώβρη και δε θυμόμουν σχεδόν τίποτα,έγραψα ό,τι μου ερχόταν στο κεφάλι.Την συνεργασία πιστεύω ότι την έχω πιάσει αρκετά καλά,τις πολλαπλές (βάι...βάι...βάι... ;D)...σύμφωνα με μία εφημερίδα έχω 10(!) λάθος,οπότε πρέπει να ετοιμάσω τη θηλιά :P,σύμφωνα με άλλη εφημερίδα έχω 4 λάθος.
Πιο αντιφατικά δεν έχω νοιώσει ποτέ στη ζωή μου.Η αισιοδοξία διαδέχεται την απογοήτευση και τούμπαλιν!!! ;D ;D ;D
ΠΕ60

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 11:03:58 μμ »
Μπράβο βρε Σοφάκι, γιατι παιδευόμουν να σκεφτώ ποιές επιλογές υπήρχαν στην ερώτηση με το τριγωνο (των Βερμούδων) και έσπαγα το κεφαλάκι μου να θυμηθώ αν υπήρχε ως επιλογή η αμφίδρομη (γιατι έτσι την είχα αντιληφθεί εγώ με τις ταπεινές μου γνώσεις)..αρα δεν υπήρχε! εγώ επέλεξα παράλληλη και δεν νομίζω οτι θα'ναι το μονο θεμα που θα με βασανίζει μεχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Μα καλα, δεν υπάρχουν άλλοι νηπιαγωγοί που να διερωτώνται? να έχουν μια διαμαρτυρία, κατι? όλες ειτε δεν ασχολούνται με υπολογίστες είτε είναι "βολεμένες"? αδυνατώ να το πιστέψω μα που είναι? δεν κάνουν αισθητή την παρουσία τους πάντως ???

η διατύπωση του 1ου θέματος στο γνωστικο με τη βροχή με μπερδεψε
την κυριακή στάθηκα "κυρίως" στην πολυπολιτισμικότητα...

τι να πω...μάλλον δεν έχω κριτική σκέψη κατα τα πιστεύω εκείνων που γράφουν τα διάφορα δημοσιεύματα με τον αν οι καθηγητές είναι κουμπούρες ή όχι...ασχολούμαστε με τη φραπελιά και σκοτώνουμε τον αδερφό μας αρκεί να μην ξεφύγουμε απο το ρεύμα και τη δημοσιότητα!

αχ, σε αυτην την κοικωνια καλούμαστε να διδαξουμε τα άμοιρα παιδάκια!

Αποσυνδεδεμένος lastmoican

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 02:19:23 πμ »
Koritsia olo ax bax eimaste kai oti nanai!!!!!!!!!o feteinos asep itan mia apotuxia ,na to pw,treis lalane na to pw?Egw stin prwti tou gnwstikou ekana thematiki kai oxi peirama,theos fylaksei !!!!!!!!!!!Se oti afora tin prwti tis kuriakis egrapsa ena pasalima me megali basi sto project!Den perimena na nai toso pagida kai asafei ta themata kai apla elpizw mexri ton iounio,giati oi efimerides einai apelpisia kai ta multiple einai akoma pio aidia!!!!!!!Tis kuriakis fainontousan toso bata kai sumfwna me tis luseis apo <alfavita >eixa deka lathi.EINAI DYNATON?  ????????????//


KALI EPITYXIA KAI AS ELPISOUME OLOI SE ENAN NORMAL EKSETASTI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Kai ama auto einai paideia.......................................................

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 09:28:32 πμ »
μπηκα και εγώ στο τριπακι να διαβάσω τις απαντήσεις απο φροντιστήρια και εφημερίδες με το που κυκλοφόρησαν μα τελικα δεν μου έκανε καθόλου καλο γιατι ο καθένας λεει το μακρυ του και το κοντό του και ουσιαστικά μόνο ο ασεπ ξερει πως θα τα βαθμολογήσουν τα γραπτά μας και εύχομαι το δικό μου να πέσει σε καλα χέρια και οι διορθωτές να έχουν πιει ευχάριστα τον καφέ τους, να μην έχουν τσακωθει με κανέναν δικό τους και να έχουν ανοιχτους ορίζοντες καθως θα διαβάζουν το γραπτό μου...εν ολίγοις, μάλλον τώρα αρχίζει η αγωνία μου! τουλάχιστον στις πανελληνιες θυμαμαι για τα αρχαί που φοβόμουν άνοιξα την εφημερίδα και λίγο ησύχασα οταν είδα τις απαντήσεις και υπολόγισα στο περίπυο, και τελικά μου ήρθε και παραπάνω! τωρα όμως θα είμαστε με την απορία. Σωστες/λαθος απαντήσεις, έτσι κι αλλιώς είναι όλα θεμα τύχης και ασεπ τελικά γιατι αν ήταν αντικειμενικά τα πράγματα θα γνωστοποιουσαν τουλαχιστον τις απαντήσεις των πολλαπλών, αν οχι της αναπτυξης, δεν θα τους ήταν δύσκολο.

αλήθεια, ισχύει το να παει κανείς για αναπληρωση για 3 χρόνια κια να διοριστεί μετά παρακάμπτοντας τον ασεπ, έτσι δεν είναι? τουλάχιστον σκεφτομαι αυτην την εναλλακτικη, ας μου πει καποιος μην ελπίζω άδικα! ξερω βεβαια πως για να με καλεσουν τουλαχιστον πρεπει σε αυτον τον ασεπ να εχω γραψει καλα, να ειναι κοντα στις διορισθέντες (μιας και δεν εχω άλλα bonus για να με ανεβασουν στην λιστα). Στον ασεπ 2002 που έγραψα 83 και διορίζονταν απο το 85 και πανω με κάλεσαν 2 φορες μεσα στο 2004. Απλά ρωταω για να ξερω που βαδίζουμε κιόλας!

καλημερα και υπομονή! :)

Αποσυνδεδεμένος lastmoican

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 12:58:02 μμ »
To 30μηνίτικο ισχύει αν είναι συνεχόμενο,δηλαδή αν σε καλέσουν για 3 συνεχόμενες σχολικές χρονιές απο 1 Σεπτέμβρη.Τότε ναι δεν ξανασχολούμαστε άλλο με ΑΣΕΠ.Άντε να βγει η βαθμολογία !!!!!!!!!!!!!!!!!!Καλά μέχρι ιούνη τι θα διορθώνουν βρε παιδιά?????Τέτοια κατάντια κράτους πρώτη φορά...................................ντροπή!!!!!


MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 01:19:37 μμ »
απο προσωπική εμπειρια μπορώ να σου πω οτι σε ξανακαλούν, επειδη και εμενα με καλεσαν 2 φορες ενω και την πρωτη και τη δευτερη φορά αρνήθηκα εφόσον συνεχιζα τις σπουδες μουκαι δεν με αφηναν να παρακολουθω κατα διαστηματα αλλα πληρη φοιτηση (δεν πειράζει, καθε εμποδιο για καλο λεω)...οποτε αν για κατι λαχταραμε σε περίπτωση που-χτυπα ξυλο-κουφια η ωρα που τ'ακουει κ.λπ-δεν πετύχουμε να διοριστούμε, ευχης έργον θα ηταν να είμαστε κοντα στουε διορισθεντες και να φτιάξουμε τα χαρτα μας.

η καθυστέρηση "σπάσιμο"...σε εμας έχουν και αναπτυξη και πολλαπλης, μα στους αλλους κλαδους πιστεύω πως θα μπορούσαν πολυ νωρίτερα να δημοσιοποιήσουν αποτελέσματα...μαλλον μαγειρεύουν τα πράγματα.

μην αφησουν πολυ το αριστουργημα μας στη φωτια μονο γιατι καηκαμε!

Αποσυνδεδεμένος sasa.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 02:25:17 μμ »
Καλή επιτυχία σε όλους!!!
Εγώ είμαι ακόμη φοιτήτρια αλλά προετοιμάζομαι ψυχολογικά για αυτά που με περιμένουν.
ΠΕ18.35 και ΠΕ60

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 02:35:42 μμ »
μην απογοητευεσαι βρε, θελει καλη προετοιμασια περα απο την ψυχολογικη, γερά νευρα, υπομονή και τύχη (όπως λεει ο λαος αν έχεις τύχη διάβαινε!)

μου κανει εντύπωση που γενικότερα οι νηπιαγωγοί δεν κανουν αίσθητη την εμφάνισή τους! βρε παδιά, που είστε?!? ???

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Τι καλά γράψατε?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 06:37:57 μμ »
μου κανει εντύπωση που γενικότερα οι νηπιαγωγοί δεν κανουν αίσθητη την εμφάνισή τους! βρε παδιά, που είστε?!? ???

Μην σου κάνει εντύπωση.Όπως είπα και παραπάνω,οι δικοί μας ξεσπαθώνουν στο forum της ΠΕΑΝ! ;D
Και βασικότερο,κατά τη γνώμη μου,είναι ότι ο κόσμος χρειάζεται μια αποτοξίνωση από όλη αυτή την ψυχοφθόρο διαδικασία.Τόσους μήνες,σχεδόν αποκλειστικά,μόνο αυτό μας απασχολούσε.Προσωπικά χρειάζομαι μια "διακοπή",γιατί τα νεύρα δε θ'αντέξουν μέχρι τον Ιούνη έτσι! :-\Προτιμώ να το αφήσω για λίγο... ;)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.