*

Αποστολέας Θέμα: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 107109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #728 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:58:45 μμ »
σας το ευχομαι ολοψυχα, κσι να εχετε και πολυ καλους συναδελφους ειναι το κυριοτερο για μια καλη σχολικη χρονια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:06:26 »

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #729 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:01:07 μμ »
σας το ευχομαι ολοψυχα, κσι να εχετε και πολυ καλους συναδελφους ειναι το κυριοτερο για μια καλη σχολικη χρονια
Adria μου πάντως μέσα σε λίγες μέρες καταφέραμε να γίνουμε πλήρη μέλη στο forum..Αυτό θα πει λιώνω στο pc..

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #730 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:06:44 μμ »
ασε σε λιγο φοβαμαι πως θα λιωσει το λαπιτοπι, κι ακομα δεν ηρθε η φαση μας :)

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #731 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:16:06 μμ »
όλοι εδώ γερά με αισιοδοξία και ελπίδα!!!Όλα καλά θα πάνε, κορίτσια!!! ;)
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:06:26 »

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #732 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 06:01:02 μμ »
εχουμε τιποτα απο facebook?

Αποσυνδεδεμένος elena_kfx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #733 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 06:48:46 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΑΠΟΨΕ ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΕΙΔ. ΑΓΩΓΗΣ,ΟΠΩΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ,ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ...ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑ ΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΟΣΑ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΤΟΥ ΥΠ.ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΛΕΝΕ.ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #734 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 06:53:34 μμ »
καλα αυτοι της ειδικης τα εχουν δει ολα!!!

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #735 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:23:13 μμ »
καλησπερα!!! εστειλα κ εγω μηνυμα στον καψαλακη προσωπικο και του ειπα αν με σειρα 272 στον μηδενικης με κουτακι και με περιοχες οπως αττικη, αιτωλ,πειραια,αχαια,ευβοια,κορινθο,λεσβο,χιο κα αν θα με παρουν. μου απαντησε πως κατα 90% ναι. δεν μου απαντησε βεβαια σε ποια φαση, το κακο ειναι οτι πολλοι συναδελφοι που δεν εβαλαν το κουτακι να περιμενουν ακομα... παντως ολοι λενε οτι για β φαση καπου στα 700 ατομα θα παρει και 800 να ειναι πρεπει να περαει πολλους το συστημα για να φτασει σε εμας τους 270 και κατω... για ειδικη αγωγη λενε αυριο αλλιως απο βδομαδα.. αυτο μπορει να μας παει πισω ! παντως πολυ πιθανον η β φαση να ειναι πολυ μικροτερη απο την α φαση.. πιστευω οτι η γ θα ειναι μεγαλυτερη που θα ξεκαθαρισει και το τοπιο με τισ συνατξιοδοτησεις. οπως εχουμε ξανα πει πολλοι συναδελφοι δεν εχουν τοποθετηθει... υπομονη να βολευτουν και αυτοι παρα να γινω ο μεγαλος πανικος και αλληλοσκοτωθουμε γιατι αυτη η ταση υπαρχει τις τελευταιες μερες! για β φαση κατα τις 23 του μηνα να περιμενουμε.. οσο για τα κενα το ειπαμε και το ειπαν, ο χαρτης των περιοχων  ενδεχεται να αλλαξει και οχι για το αν πληθυνουν.. οσον αφορα την παραλληλη η επικρατουσα αποψη ειναι οτι θα εξαντλησει πρωτα τους ειδικης και μετα θα παρει απο γενικης! οι ειδικης ειναι νομιζω περιπου 1125. εχουμε δρομο μπροστα μας δυσκολο και μακρυ για αυτο  υπομονη  :D
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #736 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:27:01 μμ »
α ειπε ο μπρατης το κυσπε θα συνεδριασει 20,21 για αποσπασεισ και αλλα...
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #737 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:29:07 μμ »
επισης οι αποσπασεις ειπαν θα ειναι λιγες οποτε εχουμε ελπιδες
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #738 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:31:59 μμ »
συγνωμη αλλα μου ερχονται ενα ενα.. :P για την παραλληλη συζητιεται οτι καποιοι που πηραν στο υπουργειο για την αλλα παρασκευη... :o :o
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #739 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:36:29 μμ »
απιστευτο!!!
Καλύπτουν τα κενά καταργώντας τμήματα!

Κατάργησαν την ΣΤ΄ τάξη του 3ου ΔΣ Πόρτο-Ράφτη

Με διαδικασίες εξπρές και άνωθεν εντολές συγχωνεύουν τμήματα και μετακινούν μαθητές
 
Μετά από παρέμβαση του περιφεριακού Δ/ντή Αττικής και άμεση ανταπόκριση της δ/ντριας εκπαίδευσης Αν. Αττικής το προηγούμενο βράδυ, χτές στις 7.30πμ δόθηκε εντολή από τον προϊστάμενο του 2ου Γραφείου ΠΕ Αν. Αττικής στο 3ο ΔΣ Πόρτο – Ράφτη (νεοσύστατου σχολείου με προκάτ αίθουσες) να μεταγράψει υποχρεωτικά και τους 8 μαθητές της ΣΤ τάξης στο γειτονικό 1ο ΔΣ Πόρτο – Ράφτη και να λειτουργήσει ως 5θέσιο. Στο 1ο ΔΣ Π-Ρ, η ΣΤ΄ τάξη είχε 2 τμήματα από 21 μαθητές και έτσι θα παραμείνουν δύο τμήματα των 25!!

Η ενέργεια αυτή είναι ενδεικτική για τον προσανατολισμό του Υπουργείου και της διοίκησης.

Αυτή την  ώρα, που πολλά σχολεία βρίσκονται σε αδυναμία να λειτουργήσουν λόγω των κενών, το Υπουργείο και η διοίκηση καλύπτουν τα κενά καταργώντας τμήματα!!!

Αυτό εξηγεί γιατί οι αναπληρωτές έρχονται με το σταγονόμετρο, γιατί κρύβονται κενά από τις δ/νσεις και πως το Υπουργείο τα βγάζει λιγότερα πανελλαδικά. Εξαντλούνται σε πέρασμα από το μικροσκόπιο όλων των σχολείων και προχωρούν ακόμα και τώρα σε παράνομες και αυθαίρετες μετακινήσεις μαθητών με στόχο να στοιβάζουν τα παιδιά σε τμήματα των 24, 25, 26 και 27 μαθητών!!!

Αυτό άλλωστε «ξεκαθάρισε» η δ/ντρια εκπ/σης Αν. Αττ. από την πρώτη μέρα, στη συνάντηση των δ/ντών Αν. Αττικής στις 1/9 λέγοντας, κατά παράβαση του νόμου, ότι πρέπει ξεχάσουν φέτος, ότι θα «σπάνε» τα τμήματα των 26 και 27 μαθητών και δε θα δίνεται δάσκαλος!!! Για να επιμείνει πως φέτος το σύνθημα είναι «οικονομία παντού»! (τα περί «πρώτα ο μαθητής» ξεχάστηκαν ακόμα και στα λόγια…

Στην κατεύθυνση αυτή αξιοποιούν και το τεράστιο πρόβλημα σχολικής στέγης που υπάρχει στην Αν. Αττική και για το οποίο δεν παίρνει (Δήμοι και Υπουργείο) κανένα ουσιαστικό μέτρο, πολύ περισσότερο τώρα που κόπηκαν τα κονδύλια για δημόσια έργα. Έτσι, υπάρχουν σχολεία (πχ 3ο Παιανίας, 3ο και 4ο Καλυβίων) αλλά και  ολόκληρες περιοχές (πχ Κορωπί, Μαρκόπουλο) όπου λόγω έλλειψης αιθουσών τα τμήματα είναι σχεδόν όλα στα ανώτατα όρια ενώ αυξάνονται τα τμήματα με 26 και 27 μαθητές! 

Η απαρέγκλιτη τήρηση του Μνημονίου 2 / Μεσοπρόθεσμου είναι πάνω απ΄ όλα. Σ΄ αυτό το πνεύμα εξαντλείται η «δουλειά» του περιφερειακού Δ/ντή Αττικής και αυτό υλοποιεί η Δ/ντρια εκπαίδευσης και στην Αν. Αττική και προσπαθεί να επιβάλλει στους δ/ντές και τα σχολεία. Αντιμετωπίζουν τους μαθητές και τα τμήματα σαν τον μπακάλη που «συμμαζεύει» νούμερα!
Η πραγματική κατάσταση με τα κενά.

Την ώρα που η πολιτική ηγεσία του Υπ. Παιδείας κοροϊδεύει απροκάλυπτα την κοινωνία λέγοντας τα γνωστά : «όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι στη θέση τους» μόνο στα 34 δημοτικά και τα 37 Νηπιαγωγεία – δηλαδή τα ¾ του 2ου Γραφείου Αν. Αττικής και κάτω από το ¼ της Αν. Αττικής έχουμε:

Δάσκαλοι 30, δάσκαλοι για Τμήματα Ένταξης 8, Τάξεις Υποδοχής 6, Γυμναστ. 15, Αγγλικών 17, Μουσικής 10, Πληροφορικής 18, Θεατρολόγοι 18, Εικαστικά 18, Νηπιαγωγοί 13 και 2 ΣΜΕΑ

Συνολικά πάνω από 155 κενά!

 μετά την πρώτη φάση αναπληρωτών.

Η κατάσταση είναι δραματική σε ορισμένες περιπτώσεις όπου τα σχολεία βρίσκονται σε πλήρη αδυναμία να δουλέψουν όπως :
1ο ΔΣ Πόρτο-Ράφτη με 6 κενά δασκάλων, 1 ΤΕ και 5 κενά ειδικοτητων για το πρωί.
2ο ΔΣ Πόρτο-Ράφτη με 5 κενά δασκάλων, 1 ΤΕ και 7 κενά ειδικοτήτων.
3ο Λαυρίου  με 4 κενά 1 ΤΕ, 7 κενά δασκάλων και 7 κενά ειδικοτήτων.
3ο Κερατέας με 3 κενά δασκάλων και 2 κενά ειδικοτήτων   κλπ
Έτσι οι συνάδελφοι κρατάνε τμήματα πολύ πάνω των 25 μαθητών με ρίσκο για την ασφάλεια τους. Η κατάσταση δεν μπορεί και δεν πρέπει να συνεχιστεί.

Τι γίνεται με το ΠΥΣΠΕ ;

Σ αυτή την έκρυθμη κατάσταση έρχεται να προστεθεί η απαράδεκτη λειτουργία του ΠΥΣΠΕ Αν. Αττικής .

Λειτουργεί χωρίς να παρουσιάζει ολοκληρωμένα τα κενά, με λάθη και περικοπές γιατί δεν τα αναγνωρίζει (πχ3ο Νηπ Καλυβίων). Στις καταστάσεις που ανακοινώνει δεν εμφανίζονται – αποκρύπτονται κενά. Υπάρχουν τοποθετήσεις σε σχολεία που ουδέποτε αναρτήθηκαν ως κενά ώστε να μπορούν να τα δηλώσουν όλοι οι συνάδελφοι, είτε τοποθετήσεις περισσότερες από τα υπάρχοντα κενά και στη συνέχεια υπεραριθμίες!. Εξελίσσεται ένα αλαλούμ με μετακινήσεις επί των μετακινήσεων συναδέλφων.

 Είναι η πρώτη φορά που υπάρχουν σε τέτοια έκταση ενστάσεις σε όλες τις τοποθετήσεις (αποσπάσεων και αναπληρωτών). Μάλιστα οι διαμαρτυρίες αντιμετωπίζονται, σε ορισμένες περιπτώσεις, με νέες αυθαιρεσίες όταν επιχειρείται να παρεμποδιστούν ακόμα και να δηλώσουν σχολεία από την ίδια τη δ/ντρια εκπαίδευσης είτε να πειστούν από αιρετό ότι δεν έχουν αδικηθεί !

Σ΄ αυτή την κατάσταση αποτυπώνονται η πολιτική των περικοπών και η προσπάθεια να συμπιεστούν τα κενά, με τα ηθελημένα λάθη για την εξυπηρέτηση ημετέρων αλλά και  η προχειρότητα και τα αποτελέσματα της  «διοικητικής μεταρρύθμισης» … με τη διάλυση των λειτουργιών των Γραφείων και την αποψίλωση του προσωπικού για αυτές τις εργασίες.

Όμως δεν μπορούν να παίζουν με τα σχολεία και την αγωνία των συναδέλφων

Είναι απορίας άξιον (;)  πως ενώ υπάρχει αυτή η πρωτόγνωρη κατάσταση δεν υπάρχει ούτε μία δημόσια καταγγελία από τους αιρετούς. Μια επίσημη ενημέρωση στους συλλόγους και τους συναδέλφους ώστε να υπάρχει μαζική παρέμβαση και μπλοκάρισμα αυτής της λειτουργίας του ΠΥΣΠΕ και να προστατευθούν οι συνάδελφοι με συλλογικό τρόπο. Επίσης γεννά σοβαρά ερωτηματικά το γεγονός ότι ο αιρετός της ΠΑΣΚ ανακοίνωσε τα συνολικά κενά στην Αν Αττική και δεν αναφέρεται σε όλες τις ειδικότητες που είναι απαραίτητες για την πρωινή λειτουργία μειώνοντας έτσι τον πραγματικό αριθμό των κενών θεαματικά!! (ακόμη και αν δεν μπορούσε να συγκεντρώσει όλα τα στοιχεία θα μπορούσε να σημειώσει ότι λείπουν αυτές οι κατηγορίες ώστε να φαίνεται ότι είναι πολύ περισσότερα και να μην διευκολύνεται αντικειμενικά το Υπουργείο στο επικοινωνιακό του παιχνίδι να εμφανίσει λιγότερα τα κενά.) Δεν είναι δυνατό να ανακοινώνει ότι όλα τα κενά στην Αν. Αττική  348 , όταν μόνο στα ¾ του 2ου Γραφείου είναι 155.
 

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #740 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:09:17 μμ »
Για να γελασουμε λίγο βραδιάτικα...

Quiz...!!!
Ποιο είναι το αγαπημένο τραγούδι της Αννούλας...;;;

Είναι το "Another Brick in the Wall" και ο αγαπημένος της στίχος το "You don't need no education"

http://www.youtube.com/watch?v=t4SKL7f9n58&feature=player_embedded

Το είδα κ μου φάνηκε πετυχημένο...
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #741 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:11:34 μμ »
κάλησπερα κοριτσια, τι γινεται εχασα τιποτα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 897
Σύνολο: 899

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.