*

Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση θέσης  (Αναγνώστηκε 84620 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #252 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 06:59:48 μμ »
Καλησπέρα σας. Μία διευκρίνιση. Όταν οι φετινοί νεοδιοριστοι (2023)κληθούν να επιλέξουν οργανικό κενό, υπάρχει περίπτωση να προηγούνται οι περσινοι νεοδιοριστοι (2022) που φέτος πήραν οργανική, σε περίπτωση που θέλουν να αλλάξουν περιοχή; Η προηγούνται οι φετινοί νεοδιοριστοι που φέτος καλύπτουν λειτουργικά κενά; Μπορεί ο περσινός νεοδιοριστος να ζητήσει και να πάρει μετάθεση ή να κάνει έστω βελτίωση θέσης σε οργανικό κενό που θέλει κι ο φετινός νεοδιοριστος,πριν από αυτόν? Ποιος έχει προτεραιότητα στην διαδικασία των τοποθετησεων; Υπάρχει περίπτωση να γίνει απόκρυψη του εν λόγω κενού ώστε να εξυπηρετηθεί ο "παλαιότερος";Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη διευκρίνιση!
Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου. Τον Απρίλιο - Μάιο του 2024 θα διεκδικήσουν:
1) οριστική τοποθέτηση οι νεοδιόριστοι του 2023,
2) βελτίωση όσοι έχουν ήδη οργανική (νεοδιόριστοι 2022 και παλιότεροι) και θέλουν να πάνε οργανικά σε άλλο σχολείο αυτής  της περιοχής
3) οριστική τοποθέτηση (οργανική) όσοι είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και δεν έχουν πάρει μέχρι τώρα οργανική
4) οριστική τοποθέτηση όσοι ήρθαν από άλλη περιοχή με μετάθεση.

Όλοι αυτοί συγκρίνονται με βάση τα μόρια μετάθεσης (δηλαδή συνολική προϋπηρεσία και Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:15:10 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #253 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 07:03:03 μμ »
Καλησπέρα σας. Μία διευκρίνιση. Όταν οι φετινοί νεοδιοριστοι (2023)κληθούν να επιλέξουν οργανικό κενό, υπάρχει περίπτωση να προηγούνται οι περσινοι νεοδιοριστοι (2022) που φέτος πήραν οργανική, σε περίπτωση που θέλουν να αλλάξουν περιοχή; Η προηγούνται οι φετινοί νεοδιοριστοι που φέτος καλύπτουν λειτουργικά κενά; Μπορεί ο περσινός νεοδιοριστος να ζητήσει και να πάρει μετάθεση ή να κάνει έστω βελτίωση θέσης σε οργανικό κενό που θέλει κι ο φετινός νεοδιοριστος,πριν από αυτόν? Ποιος έχει προτεραιότητα στην διαδικασία των τοποθετησεων; Υπάρχει περίπτωση να γίνει απόκρυψη του εν λόγω κενού ώστε να εξυπηρετηθεί ο "παλαιότερος";Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη διευκρίνιση!

Οι βελτιώσεις και οι τοποθετήσεις σε οργανικά κενά γίνονται μαζί. Δηλαδή οι παλιοί που δεν έχουν οργανική, οι "περσινοί" και οι "φετινοί" νεοδιοριστοι ,οι αιτούντες βελτίωση καθώς και όσοι έχουν πάρει μετάθεση στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ εξετάζονται ταυτόχρονα με βάση τα μόριά τους. Δεν προηγείται κανείς. Απόκρυψη κενού δεν γίνεται. Αναρτώνται από τη Διεύθυνση.Απλά όταν κάνουμε αίτηση για οριστική τοποθέτηση προσέχουμε στο πίνακα που αναρτά η Διεύθυνση,ποιοι έχουν κάνει αίτηση για βελτίωση και αν μας ενδιαφέρει κάποια από αυτές τις οργανικές ,τις δηλώνουμε.
Η μόνη περίπτωση να προηγηθεί σε βελτίωση ένας "περσινός" νεοδιοριστος είναι να βρεθεί οργανικά υπεράριθμος. Οι οργανικά υπεράριθμοι τοποθετούνται πρώτοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2023, 07:04:41 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος Slayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #254 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 09:09:48 πμ »
Καλημέρα εγώ που είμαι αναπληρωτής τι ισχύει ακριβώς. Απ ότι ρώτησα δεν υπάρχει βελτίωση θέσης για εμάς αλλά αλλαγή τοποθέτησης. Τώρα έτρεξε η β φάση και είδα ότι πήρε στη δευτεροβάθμια που είμαι και άλλα 4 άτομα της ειδικότητας μου. Τι πρέπει να κάνω ακριβώς; θέλω να δω που θα τοποθετηθούν ώστε να δω αν αξίζει να κάνω αίτηση ή έπρεπε να έχω κάνει από πριν αίτηση; και επίσης πώς γίνεται η αίτηση; τι ισχύει με βάση τη νομοθεσία; ειναι στην ευχέρεια της κάθε δευτεροβάθμιας αν θα την εγκρίνει; ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #255 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 09:29:44 πμ »
Καλημέρα εγώ που είμαι αναπληρωτής τι ισχύει ακριβώς. Απ ότι ρώτησα δεν υπάρχει βελτίωση θέσης για εμάς αλλά αλλαγή τοποθέτησης. Τώρα έτρεξε η β φάση και είδα ότι πήρε στη δευτεροβάθμια που είμαι και άλλα 4 άτομα της ειδικότητας μου. Τι πρέπει να κάνω ακριβώς; θέλω να δω που θα τοποθετηθούν ώστε να δω αν αξίζει να κάνω αίτηση ή έπρεπε να έχω κάνει από πριν αίτηση; και επίσης πώς γίνεται η αίτηση; τι ισχύει με βάση τη νομοθεσία; ειναι στην ευχέρεια της κάθε δευτεροβάθμιας αν θα την εγκρίνει; ευχαριστώ πολύ!
Καλημέρα,την αίτηση την κάνεις στην διεύθυνση,αλλά από την αρχή ή τουλάχιστον πριν την επόμενη φάση αναπληρωτών και περιμένεις αν θα στην εγκρίνουν.Τώρα που έγινε η Β φάση δεν μπορείς να κάνεις κάτι νομίζω,αλλά επικοινώνησε και με την διεύθυνση να σου πουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:15:10 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2260
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #256 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 09:30:37 πμ »
Καλημέρα εγώ που είμαι αναπληρωτής τι ισχύει ακριβώς. Απ ότι ρώτησα δεν υπάρχει βελτίωση θέσης για εμάς αλλά αλλαγή τοποθέτησης. Τώρα έτρεξε η β φάση και είδα ότι πήρε στη δευτεροβάθμια που είμαι και άλλα 4 άτομα της ειδικότητας μου. Τι πρέπει να κάνω ακριβώς; θέλω να δω που θα τοποθετηθούν ώστε να δω αν αξίζει να κάνω αίτηση ή έπρεπε να έχω κάνει από πριν αίτηση; και επίσης πώς γίνεται η αίτηση; τι ισχύει με βάση τη νομοθεσία; ειναι στην ευχέρεια της κάθε δευτεροβάθμιας αν θα την εγκρίνει; ευχαριστώ πολύ!

Όπως είπες δεν υπάρχει βελτίωση θέσης σε αναπληρωτή. Σε ένα βαθμό είναι λογικό.Αναπληρωτή παίρνει για λειτουργικό κενό. Αν  σε κάθε φάση προσλήψεων έκαναν ξανά δήλωση τοποθέτησης και οι αναπληρωτές προηγούμενων φάσεων θα γινόταν απίστευτο ντόμινο στα σχολεία και κάθε τρεις και λίγο τα παιδιά θα άλλαζαν καθηγητή.

Αποσυνδεδεμένος Akritas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #257 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 09:36:24 πμ »
Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Το σχολείο στο οποίο ανήκω οργανικά τέθηκε σε αναστολή λειτουργίας. Είμαι λειτουργικά υπεράριθμος φέτος, οργανικά υπεράριθμος τη νέα χρονιά.

Για να διεκδικήσω οργανική θέση, πρέπει να καταθέσω αίτηση βελτίωσης ή όχι;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 10:30:00 πμ »
Οι οργανικά υπεράριθμοι δεν είναι ανάγκη να έχουν κάνει από τον Οκτώβριο αίτηση για βελτίωση θέσης. Εξάλλου δεν ξέρουν όλοι ότι θα βγούνε υπεράριθμοι τον Μάρτιο, όπως το ξέρεις ήδη εσύ. Καλύτερα να κάνεις και αίτηση βελτίωσης. Σου δίνει και μια δεύτερη επιλογή διεκδίκησης οργανικής μετά την κρίση και τοποθέτηση των υπεραρίθμων, που πρέπει να τοποθετηθούν στην ίδια ή σε όμορη ομάδα σχολείων. Ενώ με τη διαδικασία των βελτιώσεων πηγαίνεις οπουδήποτε μέσα στην ίδια περιοχή μετάθεσης με βάση τα μόριά σου!

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 01:06:50 μμ »
Όπως σου είπε και ο Lasid, όταν βγει η Εγκύκλιος Μεταθέσεων κάνε μια Αίτηση Βελτίωσης. Αν σου αρέσει κάποια από τις οργανικές που θα ανακοινωθούν την Άνοιξη,τη δηλώνεις. Δεν σου αρέσει δεν δηλώνεις και παραμένεις στην Οργανική σου. Δεν χάνεις κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2023, 01:10:18 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος Akritas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 01:19:22 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

δε θέλω οργανική θέση αλλού, παρά μόνο στην ομάδα μου ή την όμορη. Άλλωστε τα λειτουργικά κενά σε αυτές είναι κάθε χρόνο πολλά.

Απλώς δεν ήξερα αν η μη κατάθεση αίτησης βελτίωσης δημιουργεί κάποια επιπλοκή ως προς την άρση της υπεραριθμίας, σε περίπτωση που υπάρξει οργανικό κενό στην συγκεκριμένες ομάδες.

Και πάλι Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος SIOUXSIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 05:17:03 μμ »
είμαι νεοδιόριστη δευτεροβάθμιας 2022 και θέλω να κάνω αίτηση βελτίωσης οργανικής. δεν έχω εντοπιότητα στο μέρος οργανικής, ούτε έχω παιδιά. ο σύζυγός μου ανήκει στην πρωτοβάθμια και έχει οργανική στον νομό μόνιμης κατοικίας μας, άρα δεν έχω ούτε συνυπηρέτηση . Τί δικαιολογητικά να στείλω στην δευτεροβάθμια αφού κάνω την αίτηση στο teachers minedu;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 05:37:31 μμ »
είμαι νεοδιόριστη δευτεροβάθμιας 2022 και θέλω να κάνω αίτηση βελτίωσης οργανικής. δεν έχω εντοπιότητα στο μέρος οργανικής, ούτε έχω παιδιά. ο σύζυγός μου ανήκει στην πρωτοβάθμια και έχει οργανική στον νομό μόνιμης κατοικίας μας, άρα δεν έχω ούτε συνυπηρέτηση . Τί δικαιολογητικά να στείλω στην δευτεροβάθμια αφού κάνω την αίτηση στο teachers minedu;
Στείλε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για να πάρεις τα 4 μόρια του γάμου.

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 08:59:54 μμ »
Καλησπέρα,
θα μπορούσε κάποιος/α να εξηγήσει τη διαφορά μεταξύ μετάθεσης και βελτίωσης; Εάν το καταλαβαίνω σωστά, μετάθεση σημαίνει αλλαγή ΠΥΣΔΕ, ενώ βελτίωση σημαίνει μεταφορά της οργανικής σε άλλη σχολική μονάδα εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ. Εάν είναι έτσι, τότε μπορεί κάποιος/α να καταθέσει ταυτοχρόνως αίτημα μετάθεσης και αίτημα βελτίωσης; Συγκεκριμένα, θα ήθελα να μετατεθώ (εκτός ΠΥΣΔΕ). Αλλά εφόσον αυτό δεν γίνει, λόγω χαμηλών μορίων, τότε θα ήθελα να μεταφέρω την οργανική μου σε άλλο σχολείο. Μπορώ, λοιπόν, να καταθέσω δύο αιτήματα;
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2382
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 09:11:16 μμ »
Καλησπέρα,
θα μπορούσε κάποιος/α να εξηγήσει τη διαφορά μεταξύ μετάθεσης και βελτίωσης; Εάν το καταλαβαίνω σωστά, μετάθεση σημαίνει αλλαγή ΠΥΣΔΕ, ενώ βελτίωση σημαίνει μεταφορά της οργανικής σε άλλη σχολική μονάδα εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ. Εάν είναι έτσι, τότε μπορεί κάποιος/α να καταθέσει ταυτοχρόνως αίτημα μετάθεσης και αίτημα βελτίωσης; Συγκεκριμένα, θα ήθελα να μετατεθώ (εκτός ΠΥΣΔΕ). Αλλά εφόσον αυτό δεν γίνει, λόγω χαμηλών μορίων, τότε θα ήθελα να μεταφέρω την οργανική μου σε άλλο σχολείο. Μπορώ, λοιπόν, να καταθέσω δύο αιτήματα;
Ευχαριστώ πολύ
Σε όλα ναι!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 09:37:59 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Συμπληρωματικά (με κίνδυνο να ρωτάω τα αυτο/ανόητα): 1. και πώς "καταλαβαίνει" το σύστημα ότι η μετάθεση -στη δική μου περίπτωση- είναι προτιμότερη της βελτίωσης; 2. και οι δύο αιτήσεις κατατίθενται τώρα;
Ξανά ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.