*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 753959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 12, 2013, 06:10:42 μμ »
Γιατί δεν κάνετε λογαριασμό στον ΟΑΕΔ να βγάζετε τη βεβαίωση ανεργίας από το σπίτι σας όποτε θέλετε?

Βγαίνει από το νετ και λεει πως ισχύει αθεώρητη;Οταν ξαναχρειάστηκα μου παν στον ΟΑΕΔ πως για να την καταθέσω χρειάζομαι υπογραφή κ σφραγίδα τους οποτε μάλλον μάταιο να τη βγάλουμε από το νετ. ξέρεις αν έχει αλλάξει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 12, 2013, 06:25:39 μμ »
Εχω σταματήσει πλέον να ακούω οποιονδήποτε υπάλληλο. Βρίσκω τους νόμους μόνη μου. Κεφάλαιο Γ Αρθρο 14 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13209 και
http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/319

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 12, 2013, 07:15:03 μμ »
Έχεις κάτι καλύτερο κατά νου;; Την κρατάς την κάρτα για κάτι συγκεκριμένο;
H αλήθεια είναι πως ναι... Αν ήταν για υπευθ. οργάνωσης το ρίσκαρα αλλα για εκπαιδευτές μου φαίνεται βλακία....
Τουλάχισοτν για τον κλάδο μου που δεν υπάρχει σε ΣΔΕ. Επίσης και με τεβε δεν μπαίνεις μετά ταμείο...

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 13, 2013, 08:24:36 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Αξίζει να πάει κάποιος εκπαιδευτής; Η πληρωμή κάθε πότε γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να γίνει δεκτός κάποιος με τα μόρια του πτυχίου; Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας διαφωτίσει, σας παρακαλώ.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 13, 2013, 08:54:33 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Αξίζει να πάει κάποιος εκπαιδευτής; Η πληρωμή κάθε πότε γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να γίνει δεκτός κάποιος με τα μόρια του πτυχίου; Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας διαφωτίσει, σας παρακαλώ.

Καλημέρα. Από τα πτυχία σου καταλαβαίνω ότι η μοναδική σου ενασχόληση με την εκπαίδευση είναι μάλλον η Α'θμια. Στα ΚΔΒΜ είναι για εκπαίδευση ενηλίκων. Εάν δεν έχεις κάποια εκπαίδευση ή επιμόρφωση πάνω στην εκπαίδευση ενηλίκων, φιλικά θα σου έλεγα να μην πας. Γιατί καλώς ή κακώς έχεις μπει στη νοοτροπία του "δημοσίου υπαλλήλου", αφού το κεντρικό σου ερώτημα είναι: "Η πληρωμή κάθε πότε γίνεται?". Κάποιος άλλος ίσως σου απαντούσε: "Δεν αξίζει στην εκπαίδευση ενηλίκων, να πας με αυτή τη νοοτροπία".
Προφανώς δεν είναι και η απάντηση που θα περίμενες να ακούσεις η δική μου και λογικά θα δυσαρεστηθείς σε πρώτη φάση, αλλά ok...αυτή είναι η γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:03:47 πμ »
Kαλημέρα. Έτσι όπως μας έχουν καταντήσει φυδικά και σκεφτόμαστε και αυτό. Όποιος είναι άνετος μπορεί να μην τον νοίαζει και τόσο αλλα υπάρχουν και καποιοι που ζορίζονται και είναι πιστεψέ με καιρόοοοο στην ανεργία. Ας μην βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα.....

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:09:56 πμ »
Οk..! Το θέμα είναι "Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές" και όχι "Επίλυση της ανεργίας". Εγώ απάντησα στο πρώτο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:16:37 πμ »
Δεν είναι άσχετο ερώτημα στο ΚΔΒΜ εκπαιδευτές να ρωτάνε και για το χρηματικό....
Και δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάποιος που ρωτάει πάει να πει ότι έχει μπει στην νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου. Εδώ είναι φορουμ που ενημερώνει ο ένας τον άλλον ακόμα και για τέτοια θέματα....

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:24:34 πμ »
Νομίζω ότι στο forum μπορεί να εκφράζει οποιοσδήποτε (ακόμα κι εγώ) την άποψη μου, εφόσον είναι σύμφωνη με τους κανόνες και τους όρους χρήσης και δεν προσβάλει κανένα! Σεβάσου και τη δική μου γνώμη λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #135 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:29:26 πμ »
Φυσικά και σέβομαι τις γνώμες των άλλων και δεν θα το συνεχίσω φυσικά το θέμα αλλα δεν νομίζω με τον τρόπο που απάντησες να σεβάστηκες εσύ το ερώτημα του παραπάνω συναδέλφου. Καλή σου μέρα :)

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:47:57 πμ »
Προφανώς υπάρχει θέμα στην κατανόηση απλού κειμένου! Η εκπαίδευση ενηλίκων είναι εντελώς διαφορετική από την εκπαίδευση στην Αθμια και στη Βθμια εκπαίδευση. Και εφόσον το βασικό ερώτημα ήταν μόνο το οικονομικό, απάντησα κατά τον συγκεκριμένο τρόπο!!! Το βασικό (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα ήταν "πώς λειτουργεί η εκπαίδευση ενηλίκων". Και όχι το πότε πληρώνουν και πόσο!
Αυτό βέβαια θα είχε αποτραπεί από το ίδιο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, εάν σαν απαραίτητο προσόν για να κάνει κάποιος αίτηση για εκπαιδευτής σε τέτοιες δομές ήταν η πιστοποίηση στην εκπαίδευση ενηλίκων. Απλά πράγματα. Και για να γίνω πιο σαφής κι από αυτό, θα κάνω μια αντιστοιχία. Όπως ένας Πληροφορικός δεν μπορεί να διοριστεί χωρίς να έχει την Παιδαγωγική επάρκεια σε Αθμια και Βθμια εκπαίδευση (γιατί θεωρητικά έχει τη γνώση του αντικειμένου της Πληροφορικής αλλά δεν έχει την ολοκληρωμένη Παιδαγωγική επάρκεια για να τη μεταδώσει στα παιδιά), κατά αυτό τον τρόπο και κάποιος που έχει πτυχίο ή επάρκεια στα Παιδαγωγικά, δεν σημαίνει ότι μπορεί να μεταδώσει τη γνώση στους ενήλικες!
 

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 13, 2013, 01:06:21 μμ »
Νομίζω ότι στο forum μπορεί να εκφράζει οποιοσδήποτε (ακόμα κι εγώ) την άποψη μου, εφόσον είναι σύμφωνη με τους κανόνες και τους όρους χρήσης και δεν προσβάλει κανένα! Σεβάσου και τη δική μου γνώμη λοιπόν.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Εννοείται ότι κάθε άποψη είναι απολύτως σεβαστή. Φταίω που το ερώτημά μου φαίνεται να επικεντρώνεται και στο χρηματικό. Το ρώτησα γιατί στο Δημόσιο ΙΕΚ που έτυχε να δουλέψω για δύο χρόνια πληρωθήκαμε μετά από 2 χρόνια ακριβώς! Σαφώς με ενδιαφέρει το πώς λειτουργεί η εκπαίδευση ενηλίκων. Εφόσον έχεις σχετική εμπειρία θα μπορούσες, σε παρακαλώ, να μου πεις κάποια πράγματα για αυτό; Είναι συνήθως πρωί; Γενικά αξίζει τον κόπο ή σε τρέχουν οι προϊστάμενοί σου; Έχω δύο πτυχία, Γερμανικής Γλώσσας και Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης και σύμφωνα με την προκήρυξη για το ΚΔΒΜ Νοτίου Αιγαίου, θα μπορούσα να κάνω αίτηση σε τρία. Έχω εργαστεί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση και όπως προανέφερα έχω εμπειρία στην εκπαίδευση ενηλίκων, αφού εργάστηκα για δύο χρόνια στο ΙΕΚ και είχα μαθητές από 18-45. Θα πρέπει να ζητήσω χαρτί από το ΙΕΚ για να φαίνονται οι ώρες και ότι υπάρχει σχετική διδακτική εμπειρία; Θα έχουν τα στοιχεία μιας που έχουν περάσει και 4 χρόνια; Σε ευχαριστώ. Αν γνωρίζει και κάποιος άλλος, θα το εκτιμούσα πολύ, αν απαντούσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2013, 01:30:28 μμ από vasoulals »
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 13, 2013, 03:42:28 μμ »
vasoulals δεν σου ειχαν δωσει στο τελος καθε εξαμηνου απο το ΙΕΚ βεβαιωση με την προυπηρεσια σου; απο ποτε εως ποτε εργαστηκες σε πιο μαθημα κ ποσες ωρες;
οταν ζητησα, γιατι απο δικη μου βλακεια εχασα το αρχικο χαρτι που μας ειχαν δωσει, μου βγαλανε. αλλα δεν ειχε περασει τετοιο χρονικο διαστημα...

και μιας που το εφερε η κουβεντα, η προυπηρεσια στα ΙΕΚ θα μετρησει; γιατι στην προηγουμενη προκηρυξη για το ΚΔΒΜ καποιοι ανεφεραν οτι δεν θα μετρουσε...

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 13, 2013, 03:49:58 μμ »
Προφανώς υπάρχει θέμα στην κατανόηση απλού κειμένου! Η εκπαίδευση ενηλίκων είναι εντελώς διαφορετική από την εκπαίδευση στην Αθμια και στη Βθμια εκπαίδευση. Και εφόσον το βασικό ερώτημα ήταν μόνο το οικονομικό, απάντησα κατά τον συγκεκριμένο τρόπο!!! Το βασικό (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα ήταν "πώς λειτουργεί η εκπαίδευση ενηλίκων". Και όχι το πότε πληρώνουν και πόσο!
Αυτό βέβαια θα είχε αποτραπεί από το ίδιο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, εάν σαν απαραίτητο προσόν για να κάνει κάποιος αίτηση για εκπαιδευτής σε τέτοιες δομές ήταν η πιστοποίηση στην εκπαίδευση ενηλίκων. Απλά πράγματα. Και για να γίνω πιο σαφής κι από αυτό, θα κάνω μια αντιστοιχία. Όπως ένας Πληροφορικός δεν μπορεί να διοριστεί χωρίς να έχει την Παιδαγωγική επάρκεια σε Αθμια και Βθμια εκπαίδευση (γιατί θεωρητικά έχει τη γνώση του αντικειμένου της Πληροφορικής αλλά δεν έχει την ολοκληρωμένη Παιδαγωγική επάρκεια για να τη μεταδώσει στα παιδιά), κατά αυτό τον τρόπο και κάποιος που έχει πτυχίο ή επάρκεια στα Παιδαγωγικά, δεν σημαίνει ότι μπορεί να μεταδώσει τη γνώση στους ενήλικες!

Θα συμφωνήσω!!! Είμαι μία απο αυτές  παρόλο που θα μπορούσα να κάνω τα χαρτιά μου δεν τα κάνω γιαυτό το λόγο. Δεν έχω την εμπειρία και άρα δεν είμαι κατάλληλη να μεταδώσω τις γνώσεις!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.