*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 485953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
 Perastikos_kav Εσυ βαριεσαι να διαβασεις και να ενημερωθεις.... δεν ειναι επιχειρημα ο ΠΕΕΠ ο ΠΕΣΕΑ τα διεθνη  Links ......μα τοση ομοιοτητα ... ολοι ακριβως το ιδιο να γραφετε....  ο καθενας μπορει να κανει ικασιες δικαιωμα του ....  ο καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται... 


Σου απαντησε και η VickyN , διαβασε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 12:02:16 πμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
@perastikos_kav
Δεν ακολούθησες τη συμβουλή μου να διαβάσεις ΟΛΟ το θέμα.
Ας συνοψίσω :
To EΣΠΑ δεν μας το δίνει η Αμερική, αλλά η Ευρώπη. Προπτυχιακά ειδικής αγωγής υπάρχουν και στη Μαλαισία, την Ινδία κλπ. Τι να κάνουμε δηλαδή? Ευρώπη είμαστε και μας διέπουν οι Ευρωπαϊκές Πρακτικές. To ότι υπάρχουν bachelors, δε σημαίνει ότι οι απόφοιτοί τους αποκτούν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα διδασκαλίας σε ειδικά σχολεία.
Δες το παρακάτω link, παρουσιάζει τους όρους και τις προϋποθέσεις για να γίνει κανείς ειδικός παιδαγωγός σε κάθε χώρα :
https://www.european-agency.org/
Επίσης, ενδεικτικά παραθέτω απόσπασμα από site Αγγλικού Πανεπιστημίου που προσφέρει bachelor στην Ειδική Αγωγή :
Liverpool John Moore University
This course (Education Studies and Special and Inclusive Needs BA (Hons)) is ideal if you want to pursue professional qualifications as a teacher (following a PGCE course)
Δηλαδή για να γίνει κανείς δάσκαλος στην Αγγλία, χρειάζεται επιπλέον του συγκεκριμένου προπτυχιακού προγράμματος ειδικής αγωγής ΚΑΙ PGCE (δηλαδή κάτι σαν παιδαγωγική επάρκεια).
Τα έχω ξαναπεί αυτά, αλλά δεν τα διάβασες.  ???

δεν ειναι επιχειρήματα αυτά,
1. το σαιτ όπως λες παρουσιάζει τι ισχύει σε κάθε χώρα, η κάθε χώρα όμως αποφασίζει τι θεωρεί εκείνη καλύτερο για αυτή
2. το εσπα λοιπόν δεν έχει καμία σχέση με όσα λες, μα ΚΑΜΙΑ, αν είχε σχέση είμαι σίγουρος ότι θα έφερνες κάποιο οδηγό υλοποίησης που θα επιβεβαίωνε όσα λες, αλλά δεν υπάρχει τίποτα
3. το ότι στην αγγλία είναι έτσι στην αμερική είναι αλλιώς στην ελλάδα αλλιώς και ούτε κάθε εξής πάλι δεν είναι επιχείρημα

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
kinegiros  Αυτα που λες ειναι πολυ σχετικα , νομικα και επιστημονικα τεκμηριομενα και μας επεισες ....μην ξενυχτας αλλο...ασε εμας

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Ούτε το επιχείρημα με τους καθηγητές πανεπιστημίου που αναφέρεις είναι ισχυρό. Πρώτα από όλα οι διδάσκοντες στα πανεπιστήμια δεν διδάσκουν, ούτε εξασκούν μία ολόκληρη επιστήμη, αλλά ένα πολύ συγκεκριμένο και περιορισμένο αντικείμενο που πολλές φορές είναι και απλά επικουρικό σε σχέση με την επιστήμη που το τμήμα θεραπεύει. πχ σε ένα τμήμα πληροφορικής, θα υπάρχουν οπωσδήποτε μέλη ΔΕΠ με διδακτορικό στη στατιστική, στη διδακτική της πληροφορικής, εξειδικευμένα θέματα μαθηματικών (πχ γραμμικός προγραμματισμός), φυσικής (πχ ραδιοσήματα, κεραίες κλπ) και το βασικό τους πτυχίο μπορεί να προέρχεται από μια πλειάδα τμημάτων που δεν έχουν σχέση με την πληροφορική (μαθηματικό, φυσικό, παιδαγωγικό). Προφανώς αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να διοριστούν, οπουδήποτε ως πληροφορικοί.
Υ.Γ. Η δε Βίκυ αναφέρει το μισό μου σχόλιο για τους καθηγητές πανεπιστημίου αγνοώντας σκόπιμα το υπόλοιπο που της απαντά στο υπονοούμενο. Τι λέει το υπόλοιπο σχόλιο; μα σε όλες τις νέες επιστήμες οι διδάσκοντες στα πανεπιστήμια για 10-20 χρόνια προέρχονται από τις παλιές επιστήμες που συνέθεσαν τη νέα. πχ στην ειδική αγωγή φαντάζομαι ΠΕ, 60-70, ψυχολόγοι, νευρολόγοι και παρόμοιες ειδικότητες.
Μα εγώ απάντησα σχετικά με το διορισμό στην ειδική αγωγή ΠΕ 60-70 που κατέχουν πανεπιστημιακή θέση σε αυτά, ΚΑΙ έχουν δικαίωμα να διοριστούν. Όπως είπε και πολύ πετυχημένα συνάδελφος  : η σουζάνα που θα τελειώσει σε δύο μήνες, θα έπεται της Σουζάνας που τη δίδαξε :D
Επίσης, η ειδική αγωγή δεν είναι αλχημεία, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της γενικής αγωγής, προέκταση, εξειδίκευσή της και προϋποθέτει την προηγούμενη ενδελεχή σπουδή της. Όπως η καρδιολογία της ιατρικής!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@Kinegeiros
1. ΜΑ το σάιτ παρουσιάζει τις ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ των χωρών για το δικαίωμα διδασκαλίας στην ειδική αγωγή, όχι θεωρίες.
2. Οι οδηγοί υλοποίησης αλλάζουν και ακολουθούν ευρωπαϊκά δεδομένα.
3. Ενώ τα επιχειρήματα κάποιον για το bachelor στο Οχάιο είναι! Άντε και στη Χαβάη!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Να και οι απόψεις συμβούλου εαε! Πιθανώς θ' ακολουθήσουν και άλλων. Αφιερωμένες!  ;)
http://users.sch.gr/moutavelis/autosch/joomla15/

Αποσυνδεδεμένος k_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ με την τοποθέτηση του perastikos_kav. Η πλειοψηφία των μελών ΔΕΠ του Τμήματος του Βόλου(φαντάζομαι και του ΠΑΜΑΚ, απλώς επειδή σπούδασα στο ΠΤΕΑ, γνωρίζω γι' αυτούς τους καθηγητές) δεν είναι Π.Ε 70.50/60.50. Έχουν βασικά πτυχία (κι έπειτα, εννοείται πως συνέχισαν με διδακτορικά κλπ) σε τμήματα φιλοσοφικής, φυσικής, πληροφορικής, μαθηματικών, γαλλικής γλώσσας και φιλολογίας, κλινικής ψυχολογίας, ψυχολογίας και εργοθεραπείας, βιολογίας και 2-3 καθηγητές που έχουν βασικό τίτλο σπουδών στο Δημοτικής, έχουν και δεύτερο βασικό πτυχίο και σε άλλο αντικείμενο. Επομένως, ο ισχυρισμός ότι όλοι είναι δάσκαλοι, δεν ισχύει.

Επίσης θα ήθελα να θέσω μια απορία μου σε όλους τους εκπαιδευτικούς που θεωρούν άδικη την πρόταξη των Π.Ε 71/61, υποστηρίζοντας ότι αυτός ο νόμος καταδικάζει την περαιτέρω μόρφωση, καθώς επίσης είναι τρομερή αδικία να "κατεβαίνουν" κάθε χρόνο στον πίνακα, άνθρωποι με μεταπτυχιακά και μεγάλη προϋπηρεσία στην Ε.Α, διότι θα προτάσσεται μπροστά τους ένας δάσκαλος Π.Ε 71/61 με μηδενική προϋπηρεσία. Γι' αυτό, ισχυρίζονται ότι το πιο δίκαιο, θα είναι η δίκαιη μοριοδότηση για όλους ανεξαιρέτως...Διερωτώμαι, λοιπόν, για ποιο λόγο αυτοί οι εκπαιδευτικοί, που καταδικάζουν τώρα τις αδικίες, τόσα χρόνια που ένας Π.Ε 70.50 με μηδενική προϋπηρεσία, προτασσόταν στον πίνακα μπροστά από δασκάλους με πολυετή εμπειρία στην Ε.Α., τόσα χρόνια που ένας Π.Ε 70, χωρίς καμία "περαιτέρω μόρφωση", είχε το δικαίωμα να δουλέψει στην Ε.Α, απλώς επειδή συμπλήρωνε ένα κουτάκι, τόσα χρόνια, λοιπόν,γιατί δεν αντιδρούσαν σε αυτήν την αδικία; Γιατί δε δημοσίευαν άρθρα που να κατακρίνουν αυτήν την αδικία; Γιατί δε γνωστοποιούσαν τις αντιδράσεις τους σε αρμόδιους φορείς; Γιατί δεν υποστήριζαν τότε τη δίκαιη μοριοδότηση για όλους; Αντίθετα, από την πλευρά τους επικρατούσε σιγή ιχθύος!! Να υποθέσω ότι είναι λογικό, διότι είχαν καλύψει τις πρώτες θέσεις του πίνακα;; Ταπεινή μου γνώμη: ένας παιδαγωγός υπερασπίζεται το δίκαιο πάντα και με κάθε τίμημα...όχι μόνο όταν αδικείται προσωπικά!

Ακόμη, στη χθεσινή συζήτηση της ΔΟΕ για το νομοσχέδιο της ειδικής, ο σύλλογος των Π.Ε71/61 (ΣΑΤΕΑ) τοποθετήθηκε στη συνεδρίαση να μην υπάρχει, στις μεταθέσεις, προτεραιότητα των ΠΕ 71 κ 61, αλλά να κρίνονται ισότιμα και με βάση τα μόριά τους με τους υπηρετούντες στην ειδική αγωγή συναδέλφους ΠΕ 70 και ΠΕ 60. Νομίζω ότι αυτό δείχνει ότι δεν απαξιώνουμε τα πάντα (όπως πολλοί υποστηρίζουν....)

perastikos_kav και kinegiros, δυστυχώς η λογική που επικρατεί εδώ είναι ότι όποιοι υποστηρίζουν διαφορετική άποψη δεν είναι αμερόληπτοι, αλλά "κομπορρημονούν, ηθικολογούν, λαϊκίζουν, συκοφαντούν, ελεεινολογούν....."  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 02:20:47 πμ από k_m »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
@Kinegeiros
1. ΜΑ το σάιτ παρουσιάζει τις ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ των χωρών για το δικαίωμα διδασκαλίας στην ειδική αγωγή, όχι θεωρίες.
2. Οι οδηγοί υλοποίησης αλλάζουν και ακολουθούν ευρωπαϊκά δεδομένα.
3. Ενώ τα επιχειρήματα κάποιον για το bachelor στο Οχάιο είναι! Άντε και στη Χαβάη!

Ακριβώς τις αποφάσεις των κρατών τους! δεν λέει πουθενά ότι ΕΤΣΙ πρέπει να είναι, ότι θέλει το κάθε κράτος αποφασίζει, εσύ το παρουσιάζεις ότι εμείς πρέπει να ακολουθήσουμε κάποιο κανόνα που τον λέει κάπου και ότι αν δεν το κάνουμε θα έχουμε πρόβλημα με κάποιους. Μετά πετάς και για το ΕΣΠΑ το οποίο δεν το βασίζεις πουθενά παρά μόνο στην αστήρικτη εικασία ότι κάπου υπάρχουν κανόνες πως πρέπει να είναι στην Ευρώπη οι της ειδικής (η ιστοσελίδα που λες). Σου λέω που είναι γραμμένα αυτά, φέρε μου έναν οδηγό και μου απαντάς ότι οι οδηγοί αλλάζουν και ακολουθούν τα ευρωπαϊκά δεδομένα, μα έλα ντε που δεν υπάρχουν δεδομένα από την ευρώπη!
Το επιχείρημα για την Αγγλία δεν λέει τίποτα, γιατί κάθε χώρα έχει τα δικά της, εσύ δεν μπορείς να πατάς σε μια χώρα που να σου αρέσει για να την έχεις ως βασικό επιχείρημα σου, είπαμε η κάθε χώρα ορίζει τα του οίκου της.

α και κάτι άλλο που μόλις διάβασα

The Postgraduate Certificate in Education (PGCE) is a one-year course in England, Wales and Northern Ireland for undergraduate degree holders that trains them to become teachers.

με άλλα λόγια έχουμε προπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή και μετά 1 χρόνο για να πάρει πιστοποίηση και να διδάσκει ως ειδικός παιδαγωγός στην Αγγλία

βέβαια στην Ελλάδα τα προπτυχιακά είναι 4 χρόνια ενώ στην Αγγλία 3 χρόνια (τα περισσότερα) συν ότι εδώ εκπαιδεύονται για δάσκαλοι (παίρνουν από την σχολή την παιδαγωγική επάρκεια). Μετά από όλα αυτά γιατί έχω την αίσθηση ότι το θέμα με την Αγγλία είναι υπέρ του Βόλου;

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@Κ_m
Εγώ προσωπικά (αν και η γνώμη μου δεν έχει σημασία), δεν θα είχα αντίρρηση να μπαίνει κάποιος ΠΕ 71 στους πίνακες γενικής, αν κατέχει ένα μεταπτυχιακό στη παιδαγωγική, διδακτική, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
K_m ποιες μεταθεσεις? Ποτε διοριστηκατε και κανονιζετε και μεταθεσεις? Ποιυς πατε να ξεγελασετε ????


Ποιοι ειναι πο ΠΕ70.50 που προτασσονταν? Αφου μεταξυ σας ειναι το προβλημα οι ΠΕ71 ειχαν μεταπτυχιακα απο 1-80 σειρα γιατι δεν το λες? Επισης γιατι δεν λες οτι οι ΠΕ71 με μτχ και διδακτορικο αντιδρουν ????
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 12:35:28 πμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@Kinegeiros :
1. To PGCE απαιτείται από όσους έχουν πρώτο πτυχίο ΧΩΡΙΣ παιδαγωγική επάρκεια. Τ΄αντίστοιχα bachelors in Primary Education (3 ετή και αυτά) προσφέρουν δυνατότητα διδασκαλίας και απόκτηση QTS, χωρίς PGCE.
2. Μα οι αποφάσεις των κρατών είναι για να τηρούνται. Για επαγγελματικά δικαιώματα μιλάμε. Όχι για κανόνες.  ???

Αποσυνδεδεμένος k_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

The Postgraduate Certificate in Education (PGCE) is a one-year course in England, Wales and Northern Ireland for undergraduate degree holders that trains them to become teachers.

με άλλα λόγια έχουμε προπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή και μετά 1 χρόνο για να πάρει πιστοποίηση και να διδάσκει ως ειδικός παιδαγωγός στην Αγγλία

βέβαια στην Ελλάδα τα προπτυχιακά είναι 4 χρόνια ενώ στην Αγγλία 3 χρόνια (τα περισσότερα) συν ότι εδώ εκπαιδεύονται για δάσκαλοι (παίρνουν από την σχολή την παιδαγωγική επάρκεια). Μετά από όλα αυτά γιατί έχω την αίσθηση ότι το θέμα με την Αγγλία είναι υπέρ του Βόλου;
Προσκυνώ!

vickyN
Χαίρομαι που συμφωνούμε και σε κάτι!!  :) 

mendor
Στη διαβούλευση ενός νόμου, συζητάς όλες τις πιθανές εξελίξεις....όταν και αν!!

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Προσκυνώ!

vickyN
Χαίρομαι που συμφωνούμε και σε κάτι!!  :) 

mendor
Στη διαβούλευση ενός νόμου, συζητάς όλες τις πιθανές εξελίξεις....όταν και αν!!



Επειδη καποιος θεωρει οτι τα πτυχια της Αγγλιας ειναι τα ιδια με της Θεσσαλιας
Δωστε προσοχη υπαρχει σοβαρο θεμα αναφορικα με τα προσοντα των συγκεκριμενων αποφοιτων....

είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής, απόφοιτος του τμήματος ειδικής αγωγής του πανεπιστημείου θεσσαλίας. ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τον πόνο μου μαζί σας, γιατί από ότι φαίνεται πολλοί σκέφτονται να κάνουν το βήμα και να μετακομίσουν. Εγώ αν και δουλευω από τότε που αποοίτησα, ήδη έκανα ένα μεταπτυχιακό στην Γλασκώβη, οπότε ξέρω πάνω κάτω τι ισχύει πάνω.
Γιά να βγάλεις QTS πρέπει να κάνει αίτηση στο Teaching Council. Ε αυτό, όπως έχει ξαναειπωθεί θα κρατήσει 4 μήνες, οπότε το σχέδιο να μετακομίσω φέτος μάλλον ναυαγεί.γώ σήμερα πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου και ήμουν πολύ αισιόδοξη γι αυτό, αλλά έφαγα τα μούτρα μου. Γενικά, η κυρία που μίλησα μου είπε ότι πρέπει να έχω mainstream teaching qualifications για να μου αναγνωριστεί , αλλά είπε να κάνω την αίτηση μου ούτως η άλλως γιατί είναι ειδική περίπτωση η δική μου και θα πρέπει να την εξετάσουν.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Ελπίζω να έγινε κατανοητό τί είναι το PGCE!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 909
Σύνολο: 911

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.