*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 484985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Energo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχει σημασία νομίζω, ποιοι ξεκίνησαν και ποιοι όχι την αλλαγή του υπάρχοντος συστήματος κατάταξης το οποίο και άδικο είναι και πρακτικά οδηγεί σε περισσότερα προβλήματα. Θέλω να τονίσω τα εξής, πρώτον πως ο ΑΣΕΠ γενικής (απαράδεκτη ιστορία) για μένα, δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την ειδικά αγωγή. Δεύτερον πως το πιο δίκαιο είναι να μοριοδοτούνται όλα τα προσόντα ειδικής αγωγής μαζί και η προυπηρεσία στην Ε.Α , ώστε να σταματήσουν οι παρακάμψεις και οι προσπεράσεις των ατόμων που εμφανίζονται εκμεταλλευόμενοι τις γκρίζες ζώνες του τωρινού συστήματος.
Δίκαιη μοριοδότηση λοιπόν στο νέο σύστημα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Δεν έχει σημασία νομίζω, ποιοι ξεκίνησαν και ποιοι όχι την αλλαγή του υπάρχοντος συστήματος κατάταξης το οποίο και άδικο είναι και πρακτικά οδηγεί σε περισσότερα προβλήματα. Θέλω να τονίσω τα εξής, πρώτον πως ο ΑΣΕΠ γενικής (απαράδεκτη ιστορία) για μένα, δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την ειδικά αγωγή. Δεύτερον πως το πιο δίκαιο είναι να μοριοδοτούνται όλα τα προσόντα ειδικής αγωγής μαζί και η προυπηρεσία στην Ε.Α , ώστε να σταματήσουν οι παρακάμψεις και οι προσπεράσεις των ατόμων που εμφανίζονται εκμεταλλευόμενοι τις γκρίζες ζώνες του τωρινού συστήματος.
Δίκαιη μοριοδότηση λοιπόν στο νέο σύστημα!

+++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος irida pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καποιοι αντιλαμβανονται τη δικαιη μοριοδοτηση ως μοριοδοτηση των προσοντων τους και ΜΟΝΟ. Να μοριοδοτηθουν ΟΛΑ τα προσοντα μαζι και ο ΑΣΕΠ γενικης ελλειψει ΑΣΕΠ ειδικης. Στο κατω κατω το γνωστικο μας διδασκουμε και στην εα. Αν θελουμε να ισχυσει οτι και στην γενικη ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΕΘΟΥΝ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΣΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΑΣ. 

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ σε αυτό με την irida.Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ΑΣΕΠ ειδικής,ο ΑΣΕΠ γενικής πρέπει να μετράει,όπως και όλα τα άλλα προσόντα.Στην τελική ο ΑΣΕΠ γενικής έχει μέσα και στοιχεία παιδαγωγικής που χρειάζονται και πρέπει να εφαρμόζονται και στην ειδική αγωγή.Ας μη βαφτίζει ο καθένας δίκαιο ό,τι τον συμφέρει από την πλευρά του.Το δίκαιο είναι ό,τι εμπεριέχει αξιοκρατικά στοιχεία και κατάρτιση πάνω στην ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Πολύ σωστά, πρέπει να μετράει ο ΑΣΕΠ γενικής.
  

Αποσυνδεδεμένος gdoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Seize the day!!!
    • Προφίλ
Στους πίνακες ειδικής υπάρχει στήλη των μορίων του ΑΣΕΠ γενικής. Αυτά δε μετράνε?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2013, 05:14:50 μμ από gdoul »

Αποσυνδεδεμένος Energo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο σύστημα κατάταξης επίσης πιο δίκαιο είναι να συμπεριληφθεί ως επιπλέον κριτήριο το έτος κτήσης πτυχίου(επετηρίδα). Αυτό πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο από εδώ και πέρα στη διαμόρφωση των πινάκων.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Δεν έχει σημασία νομίζω, ποιοι ξεκίνησαν και ποιοι όχι την αλλαγή του υπάρχοντος συστήματος κατάταξης το οποίο και άδικο είναι και πρακτικά οδηγεί σε περισσότερα προβλήματα. Θέλω να τονίσω τα εξής, πρώτον πως ο ΑΣΕΠ γενικής (απαράδεκτη ιστορία) για μένα, δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την ειδικά αγωγή. Δεύτερον πως το πιο δίκαιο είναι να μοριοδοτούνται όλα τα προσόντα ειδικής αγωγής μαζί και η προυπηρεσία στην Ε.Α , ώστε να σταματήσουν οι παρακάμψεις και οι προσπεράσεις των ατόμων που εμφανίζονται εκμεταλλευόμενοι τις γκρίζες ζώνες του τωρινού συστήματος.
Δίκαιη μοριοδότηση λοιπόν στο νέο σύστημα!

Γιατι απαραδεκτη ιστορια? ειδικα στην πρωτοβαθμια στον ΑΣΕΠ 2008 υπηρχαν αρκετα θεματα- ερωτηματα οπου αναφερονταν   σε μαθητες με μαθησιακες δυσκολιες λεπτομερως!!!!! Αρα οι επιτυχοντες εχουν εξεταστει στο αντικειμενο της ειδικης  επιτυχως!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν έχει σημασία νομίζω, ποιοι ξεκίνησαν και ποιοι όχι την αλλαγή του υπάρχοντος συστήματος κατάταξης το οποίο και άδικο είναι και πρακτικά οδηγεί σε περισσότερα προβλήματα. Θέλω να τονίσω τα εξής, πρώτον πως ο ΑΣΕΠ γενικής (απαράδεκτη ιστορία) για μένα, δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την ειδικά αγωγή. Δεύτερον πως το πιο δίκαιο είναι να μοριοδοτούνται όλα τα προσόντα ειδικής αγωγής μαζί και η προυπηρεσία στην Ε.Α , ώστε να σταματήσουν οι παρακάμψεις και οι προσπεράσεις των ατόμων που εμφανίζονται εκμεταλλευόμενοι τις γκρίζες ζώνες του τωρινού συστήματος.
Δίκαιη μοριοδότηση λοιπόν στο νέο σύστημα!

Δε διαφωνώ πως στην παρούσα φάση δεν έχει τόση σημασία,αλλά το είπα πιο πολύ έτσι για την ιστορία...για να μη μας πουλάν και μπαρούφες πως το κίνητρο ήταν η δικαιότερη κατάταξη... ???
Πάντως κι εγώ θεωρώ πως ο ΑΣΕΠ γενικής...δεν κολλάει και πολύ...κι ας έχω μόρια από ΑΣΕΠ...κάτι δεν μου κάθεται...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος irida pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σκεφτηκα πως αφου τα μαστερ δινουν 2 χρονια μισθολογικης εξελιξης ειναι πιθανο να δινουν και 2 χρονια προυπηρεσιας δλδ 24 μορια. Πως το βλεπετε σαν σεναριο; ειναι πιθανο;

Αποσυνδεδεμένος Energo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σκεφτηκα πως αφου τα μαστερ δινουν 2 χρονια μισθολογικης εξελιξης ειναι πιθανο να δινουν και 2 χρονια προυπηρεσιας δλδ 24 μορια. Πως το βλεπετε σαν σεναριο; ειναι πιθανο;
Είναι εντελώς απίθανο. Η προυπηρεσία αποκτιέται ύστερα από εργασία και προσφορά. Δεν είναι πόντοι που κερδίζεις σε τυχερά παιχνίδια.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Σκεφτηκα πως αφου τα μαστερ δινουν 2 χρονια μισθολογικης εξελιξης ειναι πιθανο να δινουν και 2 χρονια προυπηρεσιας δλδ 24 μορια. Πως το βλεπετε σαν σεναριο; ειναι πιθανο;

Τα master δινουν 2 χρονια μισθολογικης εξελιξης αλλα 2,5 που τωρα γιναν 3 μορια στον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων Το ξαναεγραψα εδω οι 60 μηνες στον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων δινουν 16,8 μορια Αρα με απλη μέθοδο των τριων αναγωγη δηλαδη προκυπτει πως τα 3 μορια στον ΑΣΕΠ αντιστοιχουν σε 10,7 μηνες αντε να δωσουν 12

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Demek, πότε γίνανε 3 τα μόρια πριμοδότησης του μεταπτυχιακού στον ασεπ; Ο νόμος Διαμαντοπούλου αναφέρεται σε 2,5 μόρια, αν το μεταπτυχιακό είναι στα παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος irida pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι εντελώς απίθανο. Η προυπηρεσία αποκτιέται ύστερα από εργασία και προσφορά. Δεν είναι πόντοι που κερδίζεις σε τυχερά παιχνίδια.
Tο μεταπτυχιακο δεν ειναι τυχερο παιχνιδι, τυχεροι ηταν καποιοι που βρεθηκαν ουρανοκατεβατοι σε ταξη μετα τα γνωστα σεμιναρια και επειδη δουλεψαν 2 χρονιες πιστευουν οτι πλεον η θεση γραφει το ονομα τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159967
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.