*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 485028 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Λοιπον ναι, δεν υπαρχει πουθενα τετοιο τμημα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος k_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιοι ειναι πο ΠΕ70.50 που προτασσονταν? Αφου μεταξυ σας ειναι το προβλημα οι ΠΕ71 ειχαν μεταπτυχιακα απο 1-80 σειρα γιατι δεν το λες? Επισης γιατι δεν λες οτι οι ΠΕ71 με μτχ και διδακτορικο αντιδρουν ????
Στους τελευταίους πίνακες προτάσσονταν γύρω στα 50 άτομα με Π.Ε 70.50 με μηδενική προϋπηρεσία ή τουλάχιστον μικρότερη από τη δική μου (κι έμπαιναν "μπροστά μου"). Προσωπικά, είχα γράψει και σε παλαιότερο σχόλιο ότι πρόκειται να αποκτήσω μεταπτυχιακό και ότι και πάλι θα υποστηρίζω να γίνεται η κατάταξη με βάση την προϋπηρεσία. Και γνωρίζω πολλούς συναδέλφους μου (Π.Ε 71) που είναι της ίδιας λογικής...Ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχουν εξαιρέσεις...μπορεί...δε μ'απασχολεί...

Όσο για το σχόλιο που παραθέτεις πού το βρήκες και πώς γνωρίζουμε ότι όντως είναι Π.Ε 71, επειδή το λέει;;

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
 marisiolia

    Νέο μέλος
    *
    Μηνύματα: 2
    Λατρεύω την εκπαίδευση
        Προφίλ
        E-mail
        Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 13, 2012, 08:16:01 μμ »

    Παράθεση

Γειά σε όλους του συναδέλφους και καλό καλοκαίρι!!!

είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής, απόφοιτος του τμήματος ειδικής αγωγής του πανεπιστημείου θεσσαλίας. ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τον πόνο μου μαζί σας, γιατί από ότι φαίνεται πολλοί σκέφτονται να κάνουν το βήμα και να μετακομίσουν. Εγώ αν και δουλευω από τότε που αποοίτησα, ήδη έκανα ένα μεταπτυχιακό στην Γλασκώβη, οπότε ξέρω πάνω κάτω τι ισχύει πάνω.
Γιά να βγάλεις QTS πρέπει να κάνει αίτηση στο Teaching Council. Εγώ σήμερα πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου και ήμουν πολύ αισιόδοξη γι αυτό, αλλά έφαγα τα μούτρα μου. Γενικά, η κυρία που μίλησα μου είπε ότι πρέπει να έχω mainstream teaching qualifications για να μου αναγνωριστεί γρήγορα, αλλά είπε να κάνω την αίτηση μου ούτως η άλλως γιατί είναι ειδική περίπτωση η δική μου και θα πρέπει να την εξετάσουν. αυτό, όπως έχει ξαναειπωθεί θα κρατήσει 4 μήνες, οπότε το σχέδιο να μετακομίσω φέτος μάλλον ναυαγεί...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 12:50:18 πμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Eνταξει K_m????  Η αληθεια αυτη ειναι...... Καλο βραδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 12:50:53 πμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
K_m οικογενειακή φίλη συναδέλφου, ΠΕ 71, απόφοιτος του ΠΑΜΑΚ δεν πήρε QTS!  Όμως, νομίζω αυτά είναι λίγο ανούσια με τη συζήτηση μας.

Αποσυνδεδεμένος k_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή επειδή σε ένα ανώνυμο φόρουμ έγραψε κάτι τέτοιο, πρέπει να την πιστέψουμε;;;Είναι δεσμευτικό; Αλλά και αλήθεια να είναι, δήλωσε επίσης ότι: "είπε να κάνω την αίτηση μου ούτως η άλλως γιατί είναι ειδική περίπτωση η δική μου και θα πρέπει να την εξετάσουν", οπότε ας περιμένουμε το πόρισμα της εξέτασης! Κι εγώ έχω παράδειγμα συναδέλφου μου (Π.Ε. 61), που ήθελε να πάει στη Γερμανία για να δουλέψει και της είπαν από εκεί, ότι το πτυχίο της θα αναγνωριστεί. Για ευνόητους λόγους δεν το παρουσίασα ως επιχείρημα!!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Εντάξει ας ζητήσουμε από τους υποτιθέμενους τις τυχόν αναγνωρίσεις τους και ας τις παρουσιάσουμε εδώ! Τι να πω!  :o
Κ-m με όλο το σεβασμό, επειδή έχω κάνει εξωτερικό, εξαρτάται και για ποια δουλειά αναγνωρίζεται το κάθε πτυχίο. Π.χ. υπάρχουν και βοηθοί νηπιαγωγού (nursery nurses στην Αγγλία). Δεν υπονοώ βέβαια ότι το πτυχίο της φίλης σου θ' αναγνωριστεί ως υποδεέστερο, αλλά μέχρι να πάρει κανείς την αναγνώριση............!

gesthimani

  • Επισκέπτης
Όσο για το δίκαιο που αναφέρεις Km δεν νομίζω ποτέ κάποιος σύλλογος ή επιστημονικός φορέας να στήριξε την πρόταξη κάποιου επιμέρους προσόντος. Είστε οι μόνοι που το ζητάτε, συκοφαντώντας τους συναδέλφους σας. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε αντίλογος για αυτό το αίτημα και γι' αυτό φτάσαμε σε αυτό το σημείο. 

Αποσυνδεδεμένος k_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εντάξει ας ζητήσουμε από τους υποτιθέμενους τις τυχόν αναγνωρίσεις τους και ας τις παρουσιάσουμε εδώ! Τι να πω!  :o
Μα vickyN συμφωνώ μαζί σου!!!Γι' αυτό και είπα ότι δεν το παρουσίαζα προηγουμένως ως επιχείρημα για ευνόητους λόγους!!!

gesthimani
Ήμουν σαφέστατη. Οι Π.Ε 70.50 όταν προτάσσονταν δεν μιλούσαν για δίκαιη μοριοδότηση, δεν έλεγαν τίποτα και μιλάνε μόνο τώρα!!!!!!!Όταν υποστηρίζεις (όχι εσύ, γενικά μιλάω) δίκαιη μοριοδότηση την υποστηρίζεις πάντα, είτε προηγείσαι είτε όχι!!
Πάλι συκοφαντούμε (εμείς οι Π.Ε 71, όπως λες);;;;;;Έλεος πια βρε παιδιά!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 01:17:17 πμ από k_m »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Δεν υπήρχε ούτε υπάρχει κάποιος σύλλογος για να μιλήσουν επίσημα, αλλά και οι επιστημονικοί φορείς δεν νομίζω ότι προέβαλαν ποτέ την πρόταξη. Αν υπήρχε αντίλογος πιστεύεις ότι δεν θα είχε δημιουργηθεί πρόβλημα μεταξύ μας από πριν; Προσωπικά πάντως θεωρούσα και θεωρώ ακόμη δίκαιη τη μοριοδότηση, αλλά δεν περίμενα ότι από το ένα άκρο (απόφοιτοι ΠΕ71 με προυπηρεσία ετών να βρίσκονται μετά από μεταπτυχιακό με μηδενική προυπηρεσία) θα φτάναμε στο άλλο άκρο (με μεταπτυχιακό και προυπηρεσία ετών να είναι μετά από ΠΕ71 με μηδενική προυπηρεσία). Όσο για τη συκοφάντηση απλά μεταφέρω την εικόνα που έχω αποκομίσει τόσα χρόνια από τις ανακοινώσεις του συλλόγου σας, ενώ δεν υπήρχε ούτε στο ελάχιστο μία αντίστοιχη συμπεριφορά απέναντί σας.

Αποσυνδεδεμένος k_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν υπήρχε ούτε υπάρχει κάποιος σύλλογος για να μιλήσουν επίσημα, αλλά και οι επιστημονικοί φορείς δεν νομίζω ότι προέβαλαν ποτέ την πρόταξη. Αν υπήρχε αντίλογος πιστεύεις ότι δεν θα είχε δημιουργηθεί πρόβλημα μεταξύ μας από πριν; Προσωπικά πάντως θεωρούσα και θεωρώ ακόμη δίκαιη τη μοριοδότηση, αλλά δεν περίμενα ότι από το ένα άκρο (απόφοιτοι ΠΕ71 με προυπηρεσία ετών να βρίσκονται μετά από μεταπτυχιακό με μηδενική προυπηρεσία) θα φτάναμε στο άλλο άκρο (με μεταπτυχιακό και προυπηρεσία ετών να είναι μετά από ΠΕ71 με μηδενική προυπηρεσία). Όσο για τη συκοφάντηση απλά μεταφέρω την εικόνα που έχω αποκομίσει τόσα χρόνια από τις ανακοινώσεις του συλλόγου σας, ενώ δεν υπήρχε ούτε στο ελάχιστο μία αντίστοιχη συμπεριφορά απέναντί σας.

Όπως είπες ούτε τώρα υπάρχει κάποιος σύλλογος, αλλά μιλάνε επίσημα και βροντοφωνάζουν τις απόψεις τους παντού, είτε με άρθρα, είτε με δημοσιεύσεις, είτε ....(προηγουμένως γιατί δεν το έκαναν;)
Δεν υπήρχε ούτε στο ελάχιστο μία αντίστοιχη συμπεριφορά απέναντί μας;;;Μάλλον δε θα το εννοείς! Δε σου λέω να μπεις σε άλλα φόρουμ για να το διαπιστώσεις ή να διαβάσεις σχετικά τους άρθρα...απλώς ξαναδιάβασε τα σχόλια σε αυτό το φόρουμ....

gesthimani

  • Επισκέπτης
Υπάρχει μία διαφορά. Δεν σας έκανε κανείς επίθεση όταν διεκδικούσατε νέο τρόπο προσλήψεων. Τουλάχιστον αυτά είναι πράγματα που μένουν και βρίσκονται εύκολα και μιλάω πάντα για τις ανακοινώσεις σας στις οποίες όσο υποτιμητικά και αν μιλούσατε δεν υπήρχαν αντίστοιχες απαντήσεις και λέω ξανά ότι γι' αυτό φτάσαμε σε αυτό το σημείο. (πάντως σύμφωνα με τον τρόπο πρόσληψης που ισχύει μέχρι τη στιγμή που μιλάμε, δεν υπάρχει αποκλεισμός σας, γιατί κανείς δεν σας εμποδίζει όπως οι υπόλοιποι να κάνετε μεταπτυχιακό, ενώ τώρα μιλάμε για αποκλεισμό στην εργασία). Όσο για τα φόρουμ θεωρείς ότι εδώ διαμαρτυρόμαστε για να αλλάξει κάτι; Συζητάμε και δεν νομίζω ότι ασχολείται κανείς μαζί μας. Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος maria_sib

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Διαβαζω αρκετες μερες τα οσα γράφονται, ειμαι και εγω προβληματισμενη αρκετα, για το τι ειναι πιο δικαιο για ολους.

Αναρωτιομουν και δεν ξερω αν εχει προταθει απο καποιον απο εσας, μηπως πιο δικαιο θα ηταν να συσταθεί ένας κωδικος, και να υπαρχει προταξη μεν των πε71 και πε61 αλλα και εξισωση τους με οσους πε70.50 και πε60.50  εχουν δουλέψει ας πουμε  4 ή  5 χρονια. Οσα δηλαδη είναι και η διάρκεια της σχολής. Από εκει και περα, όλα να μετρανε για ολους.

Οπότε ουτε αυτος που εχει δουλεψει 7-8 χρονια και εχει γυρισει ολη την Ελλαδα, εχει πιασει τα 35 και τελικα, ίσως να βρεθηκε καπως πιο κοντα στον τοπο διαμονης του, να πρεπει να βρεθει κάτω απο τους μόλις απόφοιτους, 22 χρονων κατα βαση, και παλι απο την αρχη να πιασει τη γυρα, αλλα και οι αποφοιτοι των τμηματων, να πιασουν και αυτοι καποιες απο τις πρωτες επιλογες τους.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ


Επειδη καποιος θεωρει οτι τα πτυχια της Αγγλιας ειναι τα ιδια με της Θεσσαλιας
Δωστε προσοχη υπαρχει σοβαρο θεμα αναφορικα με τα προσοντα των συγκεκριμενων αποφοιτων....

είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής, απόφοιτος του τμήματος ειδικής αγωγής του πανεπιστημείου θεσσαλίας. ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τον πόνο μου μαζί σας, γιατί από ότι φαίνεται πολλοί σκέφτονται να κάνουν το βήμα και να μετακομίσουν. Εγώ αν και δουλευω από τότε που αποοίτησα, ήδη έκανα ένα μεταπτυχιακό στην Γλασκώβη, οπότε ξέρω πάνω κάτω τι ισχύει πάνω.
Γιά να βγάλεις QTS πρέπει να κάνει αίτηση στο Teaching Council. Ε αυτό, όπως έχει ξαναειπωθεί θα κρατήσει 4 μήνες, οπότε το σχέδιο να μετακομίσω φέτος μάλλον ναυαγεί.γώ σήμερα πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου και ήμουν πολύ αισιόδοξη γι αυτό, αλλά έφαγα τα μούτρα μου. Γενικά, η κυρία που μίλησα μου είπε ότι πρέπει να έχω mainstream teaching qualifications για να μου αναγνωριστεί , αλλά είπε να κάνω την αίτηση μου ούτως η άλλως γιατί είναι ειδική περίπτωση η δική μου και θα πρέπει να την εξετάσουν.



Αν και δεν μου αρέσει η περιπτωσιολογια, εγώ με πτυχίο νηπιαγωγου και μεταπτυχιακό στην ΕΑ πήρα QTS και για γενική και για ειδική αγωγη.
Αντίθετα, φίλη μου απόφοιτος του Βόλου με ίδια προϋπηρεσία με μένα (ίσως και λίγο παραπανω), δεν το πήρε, αλλά την παρέπεμψαν σε GCSE, μετά να κάνει πάλι αίτηση και θα δούνε

Για μένα αυτό λέει πολλά
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159979
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.