*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 484985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Εγώ πάντως ειλικρινά, μετά από συνεχή επισταμένη ανάγνωση των θέσεων των ΣΑΤΕΑ, απορώ γιατί εξακολουθούν να επιζητούν την πρόταξη.  Τα επιχειρήματά τους έχουν καμφθεί εξ ολοκλήρου από επίσημους επιστημονικούς φορείς αλλά και απλούς εκπαιδευτικούς. Προσπαθώ να βρω έστω και ένα λογικό και επιστημονικό επιχείρημά, εκτός από τη συσσωρευμένη αγανάκτηση, για την οποία, ωστόσο, δεν φταίνε οι συνάδελφοί τους ΠΕ. 70. Εξάλλου, η αγανάκτηση δεν νομοθετεί.
Προβληματίζομαι για την ανύπαρκτη ακόμη στάση της ΔΟΕ μετά απ΄όλα αυτά και σκέφτομαι την προσωπική μου αποχώρηση (όχι μόνο εγώ) από αυτή, αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο. Αν αποχωρήσουν μαζικά οι μόνιμοι της ειδικής αγωγής, να δούμε τότε τί θα επακολουθήσει στο συνδικαλιστικό μας φορέα. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Energo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με το νέο νομοσχέδιο θα ρυθμιστούν αρκετά αρνητικά που προυπήρχαν και θα ωφεληθούν κυρίως οι μαθητές!
Θέλω να συγχαρώ αρκετούς συναδέλφους μου της Δευτεροβάθμιας που αγωνίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα και πετύχαμε αυτή τη θετική εξέλιξη. Εύχομαι καλή συνέχεια!
Όσο για τους πρωτοβάθμιους που ήταν πάντα οι ευνοημένοι του συστήματος σε διορισμούς και προσλήψεις με εντυπωσιάζουν από τα αναγραφόμενά τους εδώ οι αγγλικές τους γνώσεις και το <υψηλό>  επιστημονικό τους επίπεδο.
Η ειδική αγωγή θα βρει το δρόμο της! 

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Οσα δεν φτανει η αλεπου με τα σεμιναρια...... τα κανει κρεμασταρια.....

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@Energo
Με το ΕΣΠΑ θα βρει η Ειδική Αγωγή το δρόμο της? Ούτε οι μισοί εκπαιδευτικοί δε θα δουλέψουν του χρόνου, λαμβάνοντας υπ όψη το νομοσχέδιο (όχι παράλληλες όπου υπάρχουν ΤΕ) αλλά και τη χαμηλή χρηματοδότηση ΕΣΠΑ για του χρόνου (λιγότερο από το μισό)! Να δούμε ποιος θα είναι ευνοημένος για του χρόνου. Προετοιμαστείτε αναλόγως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

gesthimani

  • Επισκέπτης
Με το νέο νομοσχέδιο θα ρυθμιστούν αρκετά αρνητικά που προυπήρχαν και θα ωφεληθούν κυρίως οι μαθητές!
Θέλω να συγχαρώ αρκετούς συναδέλφους μου της Δευτεροβάθμιας που αγωνίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα και πετύχαμε αυτή τη θετική εξέλιξη. Εύχομαι καλή συνέχεια!
Όσο για τους πρωτοβάθμιους που ήταν πάντα οι ευνοημένοι του συστήματος σε διορισμούς και προσλήψεις με εντυπωσιάζουν από τα αναγραφόμενά τους εδώ οι αγγλικές τους γνώσεις και το <υψηλό>  επιστημονικό τους επίπεδο.
Η ειδική αγωγή θα βρει το δρόμο της! 

Δεν σε ενόχλησε ποτέ η εκστρατεία των ΠΕ71 για τα "σεμινάρια της ντροπής"; Προσωπικά δεν τον δέχομαι τον όρο. Αν κατάφερναν να τα ακυρώσουν ως τρόπο πρόσληψης δεν νομίζω ότι θα ήσουν τόσο χαρούμενος αυτή τη στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 12:19:49 μμ από gesthimani »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Συγχαρητήρια πάντως για τον τρόπο σκέψης μας. Γι' αυτό έχουμε φθάσει σε αυτό το σημείο ως κλάδος.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Εγώ πάντως ειλικρινά, μετά από συνεχή επισταμένη ανάγνωση των θέσεων των ΣΑΤΕΑ, απορώ γιατί εξακολουθούν να επιζητούν την πρόταξη.  Τα επιχειρήματά τους έχουν καμφθεί εξ ολοκλήρου από επίσημους επιστημονικούς φορείς αλλά και απλούς εκπαιδευτικούς. Προσπαθώ να βρω έστω και ένα λογικό και επιστημονικό επιχείρημά, εκτός από τη συσσωρευμένη αγανάκτηση, για την οποία, ωστόσο, δεν φταίνε οι συνάδελφοί τους ΠΕ. 70. Εξάλλου, η αγανάκτηση δεν νομοθετεί.
Προβληματίζομαι για την ανύπαρκτη ακόμη στάση της ΔΟΕ μετά απ΄όλα αυτά και σκέφτομαι την προσωπική μου αποχώρηση (όχι μόνο εγώ) από αυτή, αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο. Αν αποχωρήσουν μαζικά οι μόνιμοι της ειδικής αγωγής, να δούμε τότε τί θα επακολουθήσει στο συνδικαλιστικό μας φορέα. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!
Όσο για τη ΔΟΕ χάλασε λίγο η συμφωνία με τους συνδικαλιστές του Βόλου, από την οποία περιμένουν τις ζεστές ψήφους (γιατί αυτό που τους αναγνωρίζω σίγουρα είναι ότι είναι ενωμένοι και ό,τι αποφασίζουν το υποστηρίζουν και το ψηφίζουν όλοι και γι' αυτό έχουν προχωρήσει μέχρι εδώ). Όχι όμως να χάσουν και τους μόνιμους, ό,τι δηλ. τους έχει απομείνει. Γι΄αυτό και η γενναιόδωρη υποχώρηση των ΠΕ71 απέναντι στις μεταθέσεις. Όσο για τους αναπληρωτές μας έχουν γραμμένους στα παλαιά τους υποδήματα καιρό τώρα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
H ΔΟΕ πρέπει να καταλάβει ότι οι μόνιμοι είναι η δύναμή της. Οι ΠΕ 71 είναι αναλώσιμοι, αναλόγως ΕΣΠΑ. Όπως και οι ψήφοι τους!!!
Πιστεύω και σε θετικές εξελίξεις όσον αφορά και τους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Εγώ πάντως ειλικρινά, μετά από συνεχή επισταμένη ανάγνωση των θέσεων των ΣΑΤΕΑ, απορώ γιατί εξακολουθούν να επιζητούν την πρόταξη.  Τα επιχειρήματά τους έχουν καμφθεί εξ ολοκλήρου από επίσημους επιστημονικούς φορείς αλλά και απλούς εκπαιδευτικούς. Προσπαθώ να βρω έστω και ένα λογικό και επιστημονικό επιχείρημά, εκτός από τη συσσωρευμένη αγανάκτηση, για την οποία, ωστόσο, δεν φταίνε οι συνάδελφοί τους ΠΕ. 70. Εξάλλου, η αγανάκτηση δεν νομοθετεί.
Προβληματίζομαι για την ανύπαρκτη ακόμη στάση της ΔΟΕ μετά απ΄όλα αυτά και σκέφτομαι την προσωπική μου αποχώρηση (όχι μόνο εγώ) από αυτή, αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο. Αν αποχωρήσουν μαζικά οι μόνιμοι της ειδικής αγωγής, να δούμε τότε τί θα επακολουθήσει στο συνδικαλιστικό μας φορέα. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!

για σου φύγουν οι απορίες σου ξαναδιάβασε τι είπε ο Δ/ντης της Ειδικής Αγωγής (ο οποίος είναι και αυτός πε70.50)

όσο για τους μόνιμους ειδικής αγωγής στην α/θμια εδώ γελάνε.... όποτε θέλουν γίνονται γενικής, άσε που δεν έχουν κάποιο ξεχωριστό σύλλογο. Δεν θα αποχωρήσει λοιπόν κανένας μόνιμος ειδικής από πουθενά για κάτι που δεν τους επηρεάζει στο άμεσο μέλλον, και σίγουρα δεν θα κάνουν κάτι για τους αναπληρωτές που επηρεάζονται άμεσα. Άδικα ψάχνεις συμμαχίες εκεί.

Αν δεν συμβιβαστείτε και το μόνο που κάνετε είναι να μεγαλώνετε το χάσμα μεταξύ σας τότε το σχέδιο νόμου θα περάσει όπως είναι.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Kinegiros τωρα αρχιζει το παιχνιδι να αποκτα ενδιαφερον .  Ηδη στο ΑΒ εχει γινει ανακοινωση για συγκεντρωση(6/05/14 στις 6.00μ.μ. στη ΔΟΕ) εκπαιδευτικων ΕΑΕ (μονιμων- αναπληρωτων) αναφορικα με την συζητηση του νεου νομοσχεδιου. Αυτο δειχνει συσπειρωση ........θα υπαρξουν εξελιξεις

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
για σου φύγουν οι απορίες σου ξαναδιάβασε τι είπε ο Δ/ντης της Ειδικής Αγωγής (ο οποίος είναι και αυτός πε70.50)

όσο για τους μόνιμους ειδικής αγωγής στην α/θμια εδώ γελάνε.... όποτε θέλουν γίνονται γενικής, άσε που δεν έχουν κάποιο ξεχωριστό σύλλογο. Δεν θα αποχωρήσει λοιπόν κανένας μόνιμος ειδικής από πουθενά για κάτι που δεν τους επηρεάζει στο άμεσο μέλλον, και σίγουρα δεν θα κάνουν κάτι για τους αναπληρωτές που επηρεάζονται άμεσα. Άδικα ψάχνεις συμμαχίες εκεί.

Αν δεν συμβιβαστείτε και το μόνο που κάνετε είναι να μεγαλώνετε το χάσμα μεταξύ σας τότε το σχέδιο νόμου θα περάσει όπως είναι.

Μα και γω μόνιμη είμαι και για μόνιμους μιλάω! Φυσικά και δε θα μεταπηδήσουμε στη γενική, φυσικά και κάποιοι σκέφτονται αυτά που σκέφτομαι εγώ (π.χ. πιθανή αποχώρηση από τη ΔΟΕ). Για ποιο λόγο αναδιπλώθηκαν για τις μεταθέσεις? Πού μπερδεύεσαι????
 Όσο για τους αναπληρωτές, φυσικά και υποστηρίζονται από τους μόνιμους, γι αυτό και η συνάντηση στα γραφεία της ΔΟΕ.
Όσο για το Δ/ντη ειδικής αγωγής και γι αυτά που λέει, ήδη σου θύμισα τί έλεγε ο Αρβανιτόπουλος για τις απολύσεις των εκπαιδευτικών και τί  εφάρμοσε από αυτά. Μα καλά! Γιατί πρέπει να γράφω συνέχεια ΤΑ ΙΔΙΑ πράγματα?


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
για σου φύγουν οι απορίες σου ξαναδιάβασε τι είπε ο Δ/ντης της Ειδικής Αγωγής (ο οποίος είναι και αυτός πε70.50)

όσο για τους μόνιμους ειδικής αγωγής στην α/θμια εδώ γελάνε.... όποτε θέλουν γίνονται γενικής, άσε που δεν έχουν κάποιο ξεχωριστό σύλλογο. Δεν θα αποχωρήσει λοιπόν κανένας μόνιμος ειδικής από πουθενά για κάτι που δεν τους επηρεάζει στο άμεσο μέλλον, και σίγουρα δεν θα κάνουν κάτι για τους αναπληρωτές που επηρεάζονται άμεσα. Άδικα ψάχνεις συμμαχίες εκεί.

Αν δεν συμβιβαστείτε και το μόνο που κάνετε είναι να μεγαλώνετε το χάσμα μεταξύ σας τότε το σχέδιο νόμου θα περάσει όπως είναι.

Kynegiros,
Μόνιμη είμαι. Μάλιστα, η πρωτη νηπιαγωγός στο νομό μου που ασχολήθηκε με την ειδική αγωγή, όταν όλοι οι άλλοι εκπαιδευτικοί γελουσαν μαζί μου που έκανα μεταπτυχιακό για τα "βλαμμενα" όπως έλεγαν. Κοπιασα πολύ για να φτάσω εδώ που είμαι, γύρισα, όπως οι περισσότεροι, την Ελλάδα και τα σχολεία της. Δεν θα "κρυφτω" τώρα στη γενική αγωγή. Θέλω να μου επιτρέψουν να κάνω αυτό που αγαπάω, αυτό που κάνω εδώ και 12 χρόνια, αυτό στο οποίο δημιούργησα και δημιουργηθηκα.
Και, στο είπα και αλλού, μπορεί να μην επηρεαζομαι προσωπικά άμεσα, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα αγωνιζομαι για οτι θα με επηρεάσει μετά από 1,2,5 χρόνια. Γιατί πολύ απλά τότε θα μου λένε 'τι έκανες όταν ψηφιζόταν ο νόμος;' και θα έχουν δίκιο!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
emmaki καλά τα λες αλλά η εμπειρία μου λέει ότι οι μόνιμοι δεν θα κάνουν τίποτα. Αν πιέσει η ΔΟΕ τότε ίσως κάτι γίνει. Αλλά εσείς ως μονάδες δεν μετράτε γιατί είστε λίγοι και δεν είστε οργανωμένοι.

Όπως και να έχει ελπίζω να βγει κάτι καλό και να βρεθεί μια λύση που τους ικανοποιεί όλους γιατί δεν μπορώ να σας φανταστώ σε ένα σχολείο αύριο όλους μαζί με τα δεδομένα που έχουμε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
emmaki καλά τα λες αλλά η εμπειρία μου λέει ότι οι μόνιμοι δεν θα κάνουν τίποτα. Αν πιέσει η ΔΟΕ τότε ίσως κάτι γίνει. Αλλά εσείς ως μονάδες δεν μετράτε γιατί είστε λίγοι και δεν είστε οργανωμένοι.

Όπως και να έχει ελπίζω να βγει κάτι καλό και να βρεθεί μια λύση που τους ικανοποιεί όλους γιατί δεν μπορώ να σας φανταστώ σε ένα σχολείο αύριο όλους μαζί με τα δεδομένα που έχουμε τώρα.

Μα με τα δεδομένα που έχουμε τώρα ΔΕΝ θα είμαστε σε ενα σχολείο όλοι μαζί.....

Θα είναι στο σχολείο οι πτυχιούχοι ΕΑ και οι υπόλοιποι, μετά από πολλά χρόνια, θα αναγκαστούν να βρουν 'κάτι άλλο'....

Μην ξεχνάμε ότι πτυχιούχοι βγαίνουν κάθε χρόνο, άρα κάθε χρόνο αυξάνονται αυτοί που προηγούνται των κατόχων επιπλέον προσόντων και προυπηρεσιας.....

Συγνώμη, αλλα δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι ο απόφοιτος του 2014, δυνητικά (είπαμε με αφορά έμμεσα) θα είναι πιο μπροστά από μένα και από όλους αυτούς που εδώ και τόσα χρονια στησαμε με όλες τις δυσκολίες την ειδική αγωγή! Δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλες οι προσπάθειες μας θα πάνε στα σκουπίδια......

Και μην ξανακουσω τον παραλληλισμό με τους καθηγητές πληροφορικής. Ξαναλεω, εκείνοι είχαν βασικό πτυχίο διαφορετικό από αυτό που καλούνταν να διδάξουν (θεολόγοι, μαθηματικοί, φιλόλογοι κλπ). Εμείς έχουμε βασικό πτυχίο πάνω σε αυτό που καλουμαστε να διδαξουμε (προσχολική-πρωτοβάθμια εκπαίδευση), το οποίο πτυχίο έχουμε εξειδικευσει με επιπλέον σπουδές.

(Άλλο ενα προσωπικό παράδειγμα, πριν χρονια, και οσο εγω ημουν αναπληρωτρια στην ειδικη αγωγη, ο διευθυντής πρωτοβάθμιας, έκανε τη βλακεία και προσμετρησε την προϋπηρεσία των αποφοίτων ειδικής αγωγής στον πίνακα των ανασπληρωτων γενικής. Ήρθε εντολή από το υπουργείο να το αλλάξει. Μαζί διέγραψε και τη δική μου προϋπηρεσία, με τη λογική ότι από τη στιγμή που είμαι στην ειδική, θεωρουμαι εκπαιδευτικός έα. Ξαναήρθε διόρθωση από το υπουργείο που έλεγε ότι το βασικό μου πτυχίο είναι νηπιαγωγός, και γι' αυτό με προσέλαβαν στο ειδικό νηπιαγωγείο. Άρα λογιζομαι ως νηπιαγωγός με αυξημένα προσόντα και έτσι προηγουμαι όλων των άλλων. Τώρα, το ίδιο υπουργείο λέει ότι οι άλλοι προηγούνται και εγώ επομαι......)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159967
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.