*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε ;

Ναι
114 (69.1%)
Οχι
28 (17%)
Δεν είμαι σίγουρος ακόμα
23 (13.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 164

Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 27, 2011, 06:54:10 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου  (Αναγνώστηκε 38233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 11:22:00 μμ »
Θα είχε πάντως περισσότερο ενδιαφέρον αν στην ψηφοφορία υπήρχαν περισσότερες επιλογές του "όχι", με διαφορετική αιτιολόγηση. Π.χ.:
"όχι, γιατί δε βγαίνω οικονομικά" (ενώ όταν θα παίρνεις φάρμακα για να επιβιώσεις από τα 32άρια τμήματα ή όταν θα είσαι συνεχώς στη διάθεση με κίνδυνο να σε στείλουν σε άλλη περιοχή/άλλο νομό/άλλη περιφέρεια, τότε θα βγαίνεις...)
"όχι, γιατί μόνο με απεργία διαρκείας θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάτι" (εδώ δε συμμετέχεις στις 24ωρες, σιγά μην κάνεις και διαρκείας. Ακόμη κι αν προκηρυχθεί απεργία διαρκείας, τότε θα επικαλεστείς την προηγούμενη δικαιολογία)
"όχι, γιατί είναι αντιπαιδαγωγικό να σπάει ένα τμήμα των 26 μαθητών σε 13 και 13, το είπε και η Χριστοφιλοπούλου" (εντάξει, μάλλον το έχετε σκάσει από το ίδιο ίδρυμα...)
"όχι, γιατί είμαι άρρωστος πασόκος και έχω μείνει στην εποχή του ζιβάγκο" (Ξεκόλλα, έχουν περάσει τριάντα χρόνια...)
"όχι, γιατί είμαι αποφασισμένος να βάλω πλάτη για τη σωτηρία της πατρίδας μου" (το ασθενοφόρο, γρήγορα...)
Εντάξει καταπληκτικό!!! ;D ;D Δεν υπάρχει ο άνθρωπος....
Για να μπω στο θέμα λοιπόν:στο σχολείο μου δεν απεργεί κανείς(πλην της συναδέλφου αναπληρώτριας)...Όλες τις προηγούμενες φορές και πέρυσι σε όλες τις απεργίες ήμουν μέσα....Μάλιστα την προηγούμενη φορά που πήγα και στην πορεία,η προισταμένη του διπλανού σχολείου μου είπε"μπράβο...Αγωνιστείτε και για μας"...Με το ζόρι δεν μου ξέφυγε καμμιά βαριά,γιατί σεβάστηκα τα χρόνια της....
Και ρωτάω:γιατί οι οδηγοί της εθελ,οι γιατροί,οι φαρμακοποιοί έχουν κοινή γραμμή και μεγαλύτερη συσπείρωση;;;;Εμας γιατί δεν μας ακούει κανείς ποτέ;;;;Μόλις σας έδωσα ένα παράδειγμα γιατί.....'Ο,τι ήθελαν να περάσουν το πέρασαν....δεν τους κάμπτει τίποτα.....Παρόλα αυτά μάλλον θα απεργήσω,γιατί κάπως πρέπει να αντισταθούμε.Το "αποφασίζομεν και διατάσσομεν"είναι το σύνθημα αυτής της κυβέρνησης που μόνο σοσιαλιστική δεν είναι.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 11:47:13 μμ »
Έχω την υποψία πως στην Β'θμια τουλάχιστον ο ηλικιακός μέσος όρος των μονίμων εκπαιδευτικών είναι πάνω από 50. Οπότε η συντριπτική πλειοψηφία των μόνιμων εκπαιδευτικών βλέπουν μόνο θέματα που άπτονται της σύνταξης.
Δύο πράγματα θα μπορούσαν (και αν...) να τους βγάλουν στο δρόμο:

1. Η κατάργηση του εφάπαξ. ;D
2. Περαιτέρω μείωση στις συντάξεις...

Να τους πειράζετε  στα κενά με ατάκες όπως:
 "Όχι μωρέ, καταργούν το εφάπαξ!!!",
"Πάλι θα μειώσουν τις συντάξεις των δημοσίων υπαλλήλων;;" ,
"Καταργούν όλα τα δώρα στις συντάξεις!!"
" Όσοι θεμελίωναν δικαίωμα σύνταξης και δεν την πήραν, θα βγούν στα 65!!!"
"Αυξάνεται το ωράριο των παλιών εκπαιδευτικών από τις 16 στις 20 ώρες με ταυτόχρονη αύξηση του μισθού κατά 25 ευρώ!!"   ;D ;D



 

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 09:43:08 πμ »
ισως αν δουν και την σημερινη Ελευθεροτυπια συμφωνα με την οποια χθες "κλειδωσε" η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ 36 επιδοματων αναμεσα τους και το εξωδιδακτικης να παρουν πιο σοβαρα το θεμα της απεργιας

http://s.enet.gr/resources/2011-02/4--7-thumb-large.jpg

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 09:43:30 πμ »
ναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 11:26:22 πμ »
εχει και 3ωρη σταση εργασιας στις 10 Φεβρουαριου :-\

Αυριο μονο 3ωρη σταση εχει?Εισαι σιγουρος?
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 01:03:18 μμ »
Ετσι με ψήφους 57 υπέρ, 18 κατά και 2 λευκά αποφασίστηκε 48ωρη απεργία, στις 22 και 23 Φεβρουαρίου, μαζί με τη Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας και στάσεις εργασίας, στις 10 Φεβρουαρίου, από τις 11 το πρωί εως τις 2 το απόγευμα.

ετσι γραφει στις ειδησεις.....

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 01:45:32 μμ »
kamakis, συμφωνουμε απολυτα. πραγματικα θλιβομαι για τους συνομηλικους μου που δεν εχουν παρει πρεφα ακομα τι γινεται. σχετικα με τις απεργιες του οασα; εχουν 100% συμμετοχη. το ιδιο και οι ταξιτζηδες. και αν τολμησει να βγει ταξι στους δρομους σε μερα απεργιας σιγουρα θα τις φαει απο τους υπολοιπους. οι εκπαιδευτικοι; 20% συμμετοχη. αλλα στα διαλειμματα κλαιγονται για τις μειωσεις των μισθων. μωρε καλα μας κανουν. γιωργο (τζεφρι μαλλον) σκισε μας, αντεχουμε και γουσταρουμε!

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 07:17:38 μμ »
Δεν είναι ώρα για συντεχνιακούς εγωισμούς, το μήνυμα Γ.Παπανδρέου στο Υπουργικό

Αναφορά στις απεργιακές κινητοποιήσεις έκανε ο πρωθυπουργός στην εισαγωγική του ομιλία ενώπιον του Υπουργικού. «Δεν είναι ώρα για εγωισμούς ούτε ατομικούς ούτε συντεχνιακούς», διεμήνυσε, τονίζοντας ότι είναι ώρα να προτάξουμε το συλλογικό συμφέρον έναντι του ατομικού.

Ο κ. Παπανδρέου υπογράμμισε πως «η αλλαγή της χώρας περνά μέσα από αλλαγή αντίληψης γύρω από τα κοινά» σημειώνοντας ότι πρέπει να αφήσουμε το πελατειακό και να πάμε στο συλλογικό.

Εξέφρασε παράλληλα την αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να προχωρήσει στις αλλαγές, επισημαίνοντας πως βεβαίως υπάρχουν και θα υπάρχουν αντιδράσεις, καθώς, όπως ανέφερε, οι αλλαγές ξεβολεύουν μερικούς.

in.gr

Αποσυνδεδεμένος alexcat

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 08:13:36 μμ »
εχει και 3ωρη σταση εργασιας στις 10 Φεβρουαριου :-\

Αυριο μονο 3ωρη σταση εχει?Εισαι σιγουρος?
3ωρη στάση η ΟΛΜΕ και 2ωρη η ΔΟΕ

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 08:41:30 μμ »
ισως αν δουν και την σημερινη Ελευθεροτυπια συμφωνα με την οποια χθες "κλειδωσε" η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ 36 επιδοματων αναμεσα τους και το εξωδιδακτικης να παρουν πιο σοβαρα το θεμα της απεργιας

http://s.enet.gr/resources/2011-02/4--7-thumb-large.jpg
πάει και το εξωδιδακτικής και αυτό της διδακτικής προετοιμασίας;;;;;;;;;;Τι θα μείνει τελικά;μόνο για πασατέμπο;

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 08:45:49 μμ »
ισως αν δουν και την σημερινη Ελευθεροτυπια συμφωνα με την οποια χθες "κλειδωσε" η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ 36 επιδοματων αναμεσα τους και το εξωδιδακτικης να παρουν πιο σοβαρα το θεμα της απεργιας

http://s.enet.gr/resources/2011-02/4--7-thumb-large.jpg
πάει και το εξωδιδακτικής και αυτό της διδακτικής προετοιμασίας;;;;;;;;;;Τι θα μείνει τελικά;μόνο για πασατέμπο;

ποσα χρηματα χανονται δηλαδη;

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 09:33:59 μμ »
Επειδή βρίσκομαι στην επαρχία θα απεργούσα και τις 2 μέρες αρκεί να έβαζαν δωρεάν μεσο μεταφοράς για να έρθω στην Αθήνα για να διαμαρτυρηθώ στο υπουργείο.. Αλλά και πάλι δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Το να κάνω απεργία για να κάτσω σπίτι μου και να χάσω περιπου 120 ευρω εννοείται οτι δεν θα κάνω. Αν με είχαν προσλάβει αναπληρωτή στην Αθηνα ευχαρίστως και θα απεργούσα για να βγάλω το άχτι μου στο υπουργείο. Αλλά και πάλι με συμμετοχή.... Λυπάμαι που σε κάποιες συγκεντρώσεις διαφόρων ειδικοτήτων μαζεύονται εξω απο το υπουργείο το πολυ 100 με 150 ατομα... Τι να φοβηθει η Διαμαντοπουλου και η Χριστοφιλοπούλου μετά..
2 γυναίκες και ο Κουλαιδης κανουν κουμαντο σε εκατοντάδες εκπαιδευτικούς...

Οσο για το υπουργείο που συμφωνησε με την Τροικα οτι θα καταργηθεί το επιδομα εξωδιδακτικης εννοείται οτι εαν δουλέψω και του χρόνου δεν θα κάθομαι να προετοιμάζω στο σπίτι το μάθημα της επόμενης μέρας...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 09:40:46 μμ »
ισως αν δουν και την σημερινη Ελευθεροτυπια συμφωνα με την οποια χθες "κλειδωσε" η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ 36 επιδοματων αναμεσα τους και το εξωδιδακτικης να παρουν πιο σοβαρα το θεμα της απεργιας

http://s.enet.gr/resources/2011-02/4--7-thumb-large.jpg
πάει και το εξωδιδακτικής και αυτό της διδακτικής προετοιμασίας;;;;;;;;;;Τι θα μείνει τελικά;μόνο για πασατέμπο;

ποσα χρηματα χανονται δηλαδη;

Περίπου 370€.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 09:46:23 μμ »
Επειδή βρίσκομαι στην επαρχία θα απεργούσα και τις 2 μέρες αρκεί να έβαζαν δωρεάν μεσο μεταφοράς για να έρθω στην Αθήνα
Ποιοι;
Το να κάνω απεργία για να κάτσω σπίτι μου και να χάσω περιπου 120 ευρω εννοείται οτι δεν θα κάνω.
Μην κάτσεις σπίτι σου, πήγαινε στην πορεία που θα γίνει στην κοντινότερη μικρή πόλη.
Οσο για το υπουργείο που συμφωνησε με την Τροικα οτι θα καταργηθεί το επιδομα εξωδιδακτικης εννοείται οτι εαν δουλέψω και του χρόνου δεν θα κάθομαι να προετοιμάζω στο σπίτι το μάθημα της επόμενης μέρας...
Νομίζω ότι αυτό κανείς μας δε θα το κάνει,
αλλά πάντως άλλο είναι το εξωδιδακτικής απασχόλησης και άλλο το διδακτικής προετοιμασίας (βέβαια κι αυτό θα καταργηθεί...)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160240
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.