*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ιστοριας  (Αναγνώστηκε 6574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2009, 08:15:11 μμ »
φιλε Κωστα, η ειδικη διδακτικη ειναι ρισκο. μη περιεμενεις οτι κανεις θα σου πει με βεβαιοτητα κατι. σε αυτο που ρωτας απαντηση δεν προκειται να παρεις ξεκαθαρη. και γω την προηγουμενη φορα δεν πηγα φροντιστηριο και εγραψα 68 και φετος που πηγα εγραψα 58 !
παντως για την επομενη σιγουρα δεν θα παω σε φροντιστηριο. ηδη εχω κανει και μδεν θα ξοδεψω χρημα αλλα και χρονο στο πηγαινε-ελα.

(α, να γραφεις με μικρους χαρακτηρες. διαβαζονται και πιο ευκολα)
καλη επιτυχια φιλε μου !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:45 »

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 16, 2009, 08:28:08 μμ »
οκ φιλε μου!σε ευχαριστω πολυ.
και γω το ιδιο θα κανω.θα παρω και τα βιβλια των καθηγητων αυτη τη φορα.ελπιζω να βοηθησουν!αλλα δεν προκειται να αρχισω διαβασμα ενα χρονο πριν!εχω ηδη αποκτησει καλες βασεις....γνωστικο εγραψα 70.αν ειχα παει καλυτερα στην ειδικη διδακτικη θα ημουν στους διοριστεους...
Παντως στην ειδικη διδακτικη την επομενη φορα  που θα δωσω,παραλληλα με το γραπτο θα κανω και βουντου,μαγια,μαγγανειες, κλπ!!!! :) :) :) Απ ο,τι καταλαβα πιο πολυ ρολο παιζει η τυχη στο συγκεκριμενο μαθημα(με την εννοια του βαθμολογητη που θα πεσεις) παρα οι υποτιθεμενες γνωσεις καθε υποψηφιου!
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 16, 2009, 09:34:35 μμ »
οκ φιλε μου!σε ευχαριστω πολυ.
και γω το ιδιο θα κανω.θα παρω και τα βιβλια των καθηγητων αυτη τη φορα.ελπιζω να βοηθησουν!αλλα δεν προκειται να αρχισω διαβασμα ενα χρονο πριν!εχω ηδη αποκτησει καλες βασεις....γνωστικο εγραψα 70.αν ειχα παει καλυτερα στην ειδικη διδακτικη θα ημουν στους διοριστεους...
Παντως στην ειδικη διδακτικη την επομενη φορα  που θα δωσω,παραλληλα με το γραπτο θα κανω και βουντου,μαγια,μαγγανειες, κλπ!!!! :) :) :) Απ ο,τι καταλαβα πιο πολυ ρολο παιζει η τυχη στο συγκεκριμενο μαθημα(με την εννοια του βαθμολογητη που θα πεσεις) παρα οι υποτιθεμενες γνωσεις καθε υποψηφιου!

σωστα το νομιζεις. η τυχη.
Ομως, δεν ειναι και ολα τυχη. ξερω οτι βολευει πολυ να το ισχυριζομαστε, διοτι κανεις μας δεν θα παραδεχτει οτι ισως το γραπτο του υστερει αναμεσα σε αλλα.και εξηγουμαι: δεν εννοω το γνωστικο.
ομως και παλι αυτο το "υστερει" ειναι τοσο, μα τοσο υποκειμενικο.......οποτε, ναι,......τυχη θα  λεγαμε.

πιανουν λες τα "βουντου,μαγια,μαγγανειες"? Δεν το ειχα σκεφτει  ετσι!  μου εδωσες ιδεες.      θα κανω, αφου πρωτα ρωτησω και τον Χορταρεα ωστε να ειναι οι διδυμοι στο κρονο......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:41:01 μμ »
εγώ αν και αποτυχών πήρα 99 διδακτική ιστορίας...βλέπετε γνωστικό δε διάβαζα......

πιστεύω ότι το μυστκό στην ιστορία είναι
1.να κάνεις πάντα σχέδιο μαθήματος ( εγώ έκανα και στα δυο ερωτήματα)....2.
να προσπαθείς να βρεις κάτι για να κεντρίσεις το ενδιαφέρον των παιδιών.....συνδέοντας το σήμερα με το παρελθνό και παραλληλίζοντας γεγονότα........3.
επίσης η διαθεματικότητα ....πχ συνεργασία με τον φιλόλογο που κάνει το μάθημα των αρχαίων....
4. να χρησιμοποιείς νέες τεχνολογίες ...εγώ για παράδειγμα έγραψα ότι θα χρησιμοποιήσω παιχνίδι στρατηγικής στον Η/Υ όπου θα κάνω προσομοίωση της μάχης Αθηναίων - Σπαρτιατών και να δουν τα παιδιά σε πραγματικό χρόνο πως αυτή η ήττα οδήγησε στην πολιορκία της Αθήνας και απο θάλασσα και στο τέλος της.....επίσης χρήση διαδραστικού πίνακα και προβολή όλου τα μαθήματος σε σχεδιάγραμμα
5. οπωσδήποτε διαγώνισμα...με κενά, σωστό λάθος, πολλαπλλών....και όχι το παραδοσιακό διαγώνισμα


Σ' αυτή τη διδακτική όπως είπα έγραψα 99/100  το γραπτό μου ήταν άθλιο απο εμφάνιση ακόμα και οι επιτηρητές που ήταν φιλόλογοι μου την είπαν......
όμως δεν είχα χρόνο....και έγραφα γρήγορα ίσως και να είχα ορθογραφικά λάθη....έγραψα συνολικά 22 σελίδες....στην ουσία όλο το τετράδιο που μας έδωσαν

στεναχωρήθηκα γιατί το 99 σε συνδυασμό με το 76 παιδαγωγικά μου έδωσαν στη β ενότητα 90....το γνωστικό όμως που πίστευα ότι με την εμπειρία μου θα το πάλευα (δουλευω 8 χρόνια φουλ ωράριο σε φροντιστήριο 40/ +20 ιδιαίετρα) με χαντάκωσε αρχαία 36.....νέα ντρέπομαι αλλα το λέω 27 ενώ την προηγούμενη φορά πήρα 70....και ιστορία 41....

Την επόμενη φορά θα διαβάσω και ελπίζω να πιάσω παλι διδακτική 99!!!!!



μπράβο και πάλι μπράβο για το 99 στην ειδική..΄
να σου πω,, από που διάβασες το σχέδιο ιστορίας ?? πρέπει να είχε φοβερή πληρότητα,, σε όλα του τέλειο..τα βιβλία του καθηγητή έχουν κανενα σχέδιο ολοκληρωμένο??
την επόμενη πρέπει να είμαι έτοιμη για τρεις διδακτικές μου φαίνεται .. δεν πάει άλλο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:45 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:10:16 πμ »
μόνο το σχέδιο του μαθήματος διάβασα που πρέπει να κάνουμε στόχοι αφόρμηση και τα σχετικά......


τα υπόλοιπα τα έβγαλα απο το μυαλό μου εκείνη τη στιγμή.......

δηλαδή μονο το σχεδιάγραμμα εμαθα.....τα βήματα δηλαδή της πορείας...

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:26:25 πμ »
πωπω!!!!!!!!!συγχαρητηρια για το 99!!!θεικο!!!!εγω διδακτικη ιστοριας ουτε εκανα τον κοπο να την κοιταξω! ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 17, 2009, 12:11:54 μμ »
παιδια μηπως γνωριζετε αν μπορω να δω ποσο με βαθμολογησε ο 1ος θαθμολογητης και ποσο ο 2ος?
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 17, 2009, 12:26:58 μμ »
παιδια μηπως γνωριζετε αν μπορω να δω ποσο με βαθμολογησε ο 1ος θαθμολογητης και ποσο ο 2ος?

πρέπει να κάνεις αίτηση στο ασεπ και να ζητήσεις επίδειξη γραπτού..δεν χρειάζεται κανένα παράβολο μόνο αίτηση που την έχουν απο κει..

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 17, 2009, 12:35:07 μμ »
ευχαριστω πολυ!υπαρχει καποια προθεσμια για αυτη τη διαδικασια η οποτε θελω μπορω να το κανω αυτο?
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:10:49 μμ »
δεν ξέρω ..εγώ την έκανα πριν 10 μέρες και μου είπαν κατα το Σεπτεμβρη θα με καλέσουν να τα δω.. πάντως μην το αφήνεις ,,πήγαινε από δευτέρα και πάρε μαζί σου και ταυτότητα

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ιστοριας
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 18, 2009, 05:33:58 μμ »
δεν ξέρω ..εγώ την έκανα πριν 10 μέρες και μου είπαν κατα το Σεπτεμβρη θα με καλέσουν να τα δω.. πάντως μην το αφήνεις ,,πήγαινε από δευτέρα και πάρε μαζί σου και ταυτότητα

Sharon, γνωρίζεις εάν η αίτηση μπορεί ν' αποσταλλεί και ηλεκτρονικά;
Αλλιώς, σε ποια δ/νση πήγες να την καταθέσεις και από που κατέβασες το σχετικό έντυπο;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160300
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.