*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1957901 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:29:04 πμ »
Εάν κατά τις αλλαγές του Αρσένη και ύστερα υπήρχε μόνο ένας τρόπος διορισμού όλα θα ήταν καλλίτερα. Οι αδικίες θα ήταν για όσους έτυχαν σε εκείνη την περίοδο. Όσο όμως συντρέχουν 2 ή περισσότεροι τρόποι διορισμού τότε είναι λογικό ο καθένας να ψάχνει τον βολικότερο σε αυτόν(ή τον λες ΑΣΕΠ ή προϋπηρεσία).
ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ.
Να μην αφήνεις παράθυρα, ελπίδες, ή πέστε το όπως θέλετε ώστε να σκεφτόμαστε θα διοριστώ έτσι; ή έτσι;
Στην παρούσα φάση καλό είναι να υπάρξει μια μακροχρόνια περίοδος ίσως και 8 έτη ώστε να διορισθούν όλοι από τους πίνακες (με κάποια ποσόστωση) και ταυτόχρονα και ΑΣΕΠ.
ΑΣΕΠ μόνο διορισμοί όχι πάρτε μόρια και μπείτε στους πίνακες.
Με το πέρας της περιόδου αυτής ΜΟΝΟ ΑΣΕΠ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:22 »

Αποσυνδεδεμένος nickolas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:29:54 πμ »
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση στους συναδέλφους που υποστηρίζουν ότι ο ΑΣΕΠ είναι το μόνο αξιοκρατικό μέσο διορισμού.

Κάθομαι και διαβάζω δύο χρόνια και προετοιμάζομαι καταλλήλως να πάω να γράψω, να περάσω και να διοριστώ. Και εκείνες τις μέρες τυχαίνει να είμαι άρρωστος ή να είμαι στο νοσοκομείο (λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας εισάγομαι αρκετά συχνά) και είτε δεν πάω να γράψω είτε πάω και δεν γράφω καλά.
Τι γίνεται τότε? Πάνε χαμένα δύο χρόνια και ετοιμάζομαι για τον επόμενο ΑΣΕΠ σε δύο χρόνια? Φτου και από την αρχή δηλαδή? Δεν είναι λίγο άδικο να εξαρτιέται η ζωή μας από ένα Σαββατοκύριακο και το οποίο έρχεται κάθε δύο χρόνια? Και σαν εμένα υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις...
Συμφωνώ! Ας κάνουν το διαγωνισμό κάθε χρόνο.

Θα είναι εύκολο να γίνεται κάθε χρόνο? Εδώ γίνεται κάθε δύο χρόνια και φέτος μπήκε Νοέμβριος και βγάλανε τα προσωρινά αποτελέσματα για τις τεχνικές ειδικότητες! Σκέψου πότε θα διοριστούνε και πότε θα μπούνε σε τάξη να διδάξουν! Αν είναι ικανοί να διεξάγουν κάθε χρόνο διαγωνισμό καλώς, αλλά στην Ελλάδα δεν νομίζω....

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:30:46 πμ »
και ποιος αξιώνει ως καλό καθηγητή αυτόν που γράφει καλά σ' ένα ΣΚ και διορίζεται χωρίς εμπειρία και χωρίς να μπορεί να κρατήσει ένα τμήμα; ο ΑΣΕΠ έγινε για να κρίνει τον καλό από τον κακό; τον γνώστη από τον αδαή; ή μήπως για να μας σπείρει τη διχόνοια; οι παλιοί και οι καινούργιοι;

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:32:53 πμ »
ο ΑΣΕΠ έγινε για να κρίνει τον καλό από τον κακό; τον γνώστη από τον αδαή; ή μήπως για να μας σπείρει τη διχόνοια; οι παλιοί και οι καινούργιοι;

Ακριβώς... Διαίρει και βασίλευε... Γιατί αν είμαστε ενωμένοι μπορούμε να διεκδικούμε πολλά, ενώ έτσι θα μας "ρυθμίζει" και θα μας "αναμορφώνει" ο κάθε υπουργός παιδείας χωρίς να συναντά καμία οργανωμένη αντίδραση...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:22 »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:33:41 πμ »
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση στους συναδέλφους που υποστηρίζουν ότι ο ΑΣΕΠ είναι το μόνο αξιοκρατικό μέσο διορισμού.

Κάθομαι και διαβάζω δύο χρόνια και προετοιμάζομαι καταλλήλως να πάω να γράψω, να περάσω και να διοριστώ. Και εκείνες τις μέρες τυχαίνει να είμαι άρρωστος ή να είμαι στο νοσοκομείο (λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας εισάγομαι αρκετά συχνά) και είτε δεν πάω να γράψω είτε πάω και δεν γράφω καλά.
Τι γίνεται τότε? Πάνε χαμένα δύο χρόνια και ετοιμάζομαι για τον επόμενο ΑΣΕΠ σε δύο χρόνια? Φτου και από την αρχή δηλαδή? Δεν είναι λίγο άδικο να εξαρτιέται η ζωή μας από ένα Σαββατοκύριακο και το οποίο έρχεται κάθε δύο χρόνια? Και σαν εμένα υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις...
Συμφωνώ! Ας κάνουν το διαγωνισμό κάθε χρόνο.

Θα είναι εύκολο να γίνεται κάθε χρόνο? Εδώ γίνεται κάθε δύο χρόνια και φέτος μπήκε Νοέμβριος και βγάλανε τα προσωρινά αποτελέσματα για τις τεχνικές ειδικότητες! Σκέψου πότε θα διοριστούνε και πότε θα μπούνε σε τάξη να διδάξουν! Αν είναι ικανοί να διεξάγουν κάθε χρόνο διαγωνισμό καλώς, αλλά στην Ελλάδα δεν νομίζω....

Ας βάλουν μόνο multiple choice για να διορθώνονται μέσω υπολογιστή. Έτσι θα υπάρχουν και αντικειμενικοί βαθμοί!

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:34:00 πμ »
ΤΕΛΙΚΑ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΠΕΤΥΧΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΗΘΕΛΕ ΧΘΕΣ...Η ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΧΑΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ...ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
Συμφωνώ απόλυτα.       ΝΕΟΙ    VS   ΠΑΛΑΙΟΙ
                            ΑΣΕΠΗΤΕΣ  VS ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΑΚΙΔΕΣ
                                   ΑΞΙΟΙ  VS   ΑΝΑΞΙΟΙ
Θα κυκλοφορήσει και σε παιχνίδι του playstation
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:36:08 πμ »
δεν κατάφερε να μας διαιρέσει...είμαστε διαιρεμένοι....καλό θα είναι να μην γινόμαστε και αλήτες όμως εξαιτίας της ανωριμότητας ή του εγωισμού μας

Αποσυνδεδεμένος karavolias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:36:23 πμ »
και ποιος αξιώνει ως καλό καθηγητή αυτόν που γράφει καλά σ' ένα ΣΚ και διορίζεται χωρίς εμπειρία και χωρίς να μπορεί να κρατήσει ένα τμήμα; ο ΑΣΕΠ έγινε για να κρίνει τον καλό από τον κακό; τον γνώστη από τον αδαή; ή μήπως για να μας σπείρει τη διχόνοια; οι παλιοί και οι καινούργιοι;
δεν έχετε καταλάβει ακόμα γιατί γίνονται όλα αυτά ακόμα. το κράτος δεν έχει λεφτά πια,ότι πληρώνει είναι με δανεικά από δω και πέρα.όλα αυτά περί ασέπ είναι για να λιγοστεύουν οι διορισμοί σε όλο το δημόσιο γιατί απλά δεν υπάρχουν τα λεφτά να πληρώνουν όλο το κόσμο.μακάρι να μπορούσαν να βολευτούν όλοι, κι αυτοί με μεταπτυχιακά και αυτοί με προϋπηρεσία. δυστυχώς έρχονται δύσκολα χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:40:15 πμ »
Ελάτε την Κυριακή 15/11 στη συνέλευση της "Πρωτοβουλίας Ωρομισθιων Εκπαιδευτικών", 11πμ στο Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης

http://oromisthioi.blogspot.com/

(σημείωση: η ανακοίνωση για τη συνέλευση προηγήθηκε της συνέντευξης διαμαντοπούλου)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:40:47 πμ »
καλημέρα και από εμένα,έχω μηδενική προυπηρεσία και προφανώς η μονδική λύση θα είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ ,αυτό όμως δε σημαινει ότι επειδή εγώ αποφοίτησα πέρυσι πρέπει ο κλάδος μου να υποστεί τέτοιες ισοπεδωτικές αλλαγές !!!!!!Συμφωνω ΑΣΕΠ και πάλι ΑΣΕΠ αλλά πώς είναι δυνατον να βγαίνει ο/η εκάστοτε υπουργός να διαγραφει ,νάλλάζει ,να ορίζει ..και τόσος κοσμος τώρα δλδ τί θα κάνει ;θα καθησει στα 40 να διαβάσει,καποιος δε θα πρεπε να μεριμνήσει γι αυτούς;Τώρα θυμηθήκανε έτος αξιολόγησης; το γεγονος ότι θα πεθάνουμε στην έδρα δεν το σκέφτονται ;;;Και τί είναι πια οι καθηγητές ;εκπαιδευτικοι δεύτερης κατηγορίας ;;;εξετάσεις στις εξετάσεις και πάλι εξετάσεις ;μείωσε εισακτέους ,μην ιδύεις τη μια φιλοσοφική μετα την άλλη ,σταμάτα να μοιράζεις ψεύτικες ελπίδες και μέτα έλα και ναι κάνε και συ για μια ακόμα φορα τις αλλαγες σου .Δηλαδη΄τα λύσαμε όλα στο Ελλαδιστάν και μονο οι καθηγητές μας φταίνε !!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:41:42 πμ »
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω εξ αρχής οτι προσωπικά το νέο σύστημα με βολεύει. Είμαι Π60, έδωσα μόλις τελείωσα την σχολή, έχω άριστο πτυχίο και αν δεν έπαιρναν άτομα πίνακες αναπληρωτών θα είχα φύγει ήδη για κάποιο νησάκι. Ανέβηκα σχεδόν 2.500 θέσεις λόγω αναπληρωτών.
Παρόλα αυτά, θεωρώ 100% δίκαιο να μονιμοποιούνται άτομα που είναι επιτυχόν σε προηγούμενους ΑΣΕΠ και να προσμετρούνται μόρια απο αναπλήρωση, προηγούμενους ασεπ και οικογένειες. Δεν αποκτήθηκαν με βύσματα αλλά με κόπο, το να είσαι επιτυχόν σε 3 διαγωνισμούς δεν μπορείς να το κάνεις τυχαία. Σημαίνει οτι αξίζεις. Εξάλλου την επόμενη φορά θα έχω και εγω επιπλέον μόρια απο τον ασεπ που έδωσα τώρα. Εκεί που είσαι θα έρθω ;). Δεν θα λάβω υπόψην μου την ξενιτιά γιατί είναι μέσα στο παιχνίδι αλλά ας σκεφτούμε και τα άτομα που έχουν 1002 υποχρεώσεις....δεν είναι εύκολο γι'αυτούς. Τα βύσματα που πρέπει να σταματήσουν είναι οι μεταθέσεις...εκεί πέφτει πολύ βύσμα και νέα άτομα βρίσκονται να δουλεύουν δίπλα στο σπίτι τους και άτομα με οικογένειες στην άλλη άκρη της χώρας.
Τυχαίνει να ξέρω απο πρώτο χέρι οτι είναι δύσκολα και ιδιαίτερα ψυχοφθόρα τα μπες-βγες σε νοσοκομεία. Ίσως μια καλή λύση θα ήταν σε τέτοιες περιπτώσεις να γίνονται επαναληπτικοί διαγωνισμοί, με τελείως διαφορετικά θέμτα αλλά του ίδιου επιπέδου ώστε όσοι δεν μπόρεσαν να πάνε, να δώσουν άλλη μέρα. Όπως γίνεται στις εξετάσεις του σχολείου. Αυτό όμως το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί είναι δύσκολα τα ισάξια θέματα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα ήθελα εξτρά μοριοδότηση για τέτοια θέματα. Κάθε άλλο..θα μπορούσαν να έχουν λιγότερα μόρια π.χ. μια μείωση της τάξης 3% των μορίων τους γιατί έγραψαν αργότερα και γνωρίζοντας το επίπεδο ήταν ασεπ κάθε 1 χρόνο όπως προαναφέρθηκε. Επισημαίνω οτι μιλάω επιφυλακτικά. Γενικά όμως θεωρώ οτι σίγουρα πρέπει να ληφθεί κάποιο μέτρο για αυτές τις περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:42:11 πμ »
[quote author=ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ      ΝΕΟΙ    VS   ΠΑΛΑΙΟΙ
                            ΑΣΕΠΗΤΕΣ  VS ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΑΚΙΔΕΣ
                                   ΑΞΙΟΙ  VS   ΑΝΑΞΙΟΙ
Θα κυκλοφορήσει και σε παιχνίδι του playstation
[/quote]
++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:43:39 πμ »
και ποιος αξιώνει ως καλό καθηγητή αυτόν που γράφει καλά σ' ένα ΣΚ και διορίζεται χωρίς εμπειρία και χωρίς να μπορεί να κρατήσει ένα τμήμα; ο ΑΣΕΠ έγινε για να κρίνει τον καλό από τον κακό; τον γνώστη από τον αδαή; ή μήπως για να μας σπείρει τη διχόνοια; οι παλιοί και οι καινούργιοι;
δεν έχετε καταλάβει ακόμα γιατί γίνονται όλα αυτά ακόμα. το κράτος δεν έχει λεφτά πια,ότι πληρώνει είναι με δανεικά από δω και πέρα.όλα αυτά περί ασέπ είναι για να λιγοστεύουν οι διορισμοί σε όλο το δημόσιο γιατί απλά δεν υπάρχουν τα λεφτά να πληρώνουν όλο το κόσμο.μακάρι να μπορούσαν να βολευτούν όλοι, κι αυτοί με μεταπτυχιακά και αυτοί με προϋπηρεσία. δυστυχώς έρχονται δύσκολα χρόνια...
συμφωνω απολυτα! με το νεο ΑΣΕΠ θα διοριζονται οι λιγοι και μάλιστα οσοι απ'αυτους γραφουν αριστα.  πρεπει να αντισταθουμε σ'αυτη την απαξιωση!!

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:47:05 πμ »
ΤΕΛΙΚΑ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΠΕΤΥΧΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΗΘΕΛΕ ΧΘΕΣ...Η ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΧΑΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ...ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
Συμφωνώ απόλυτα.       ΝΕΟΙ    VS   ΠΑΛΑΙΟΙ
                            ΑΣΕΠΗΤΕΣ  VS ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΑΚΙΔΕΣ
                                   ΑΞΙΟΙ  VS   ΑΝΑΞΙΟΙ
Θα κυκλοφορήσει και σε παιχνίδι του playstation
Ναι βρε παιδιά....ετσι ειναι..συμφωνώ.....μαζί σας
Διαίρει και βασίλευε…………………αυτό θέλουν και αυτό μάλλον θα πετύχουν έτσι που το πάμε….

καλημερα…
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160182
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 682
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.