*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία!  (Αναγνώστηκε 34414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:31:23 μμ »
 Όσοι έχουν διαβάσει της Πύλες της Φωτιά θα τους αρέσουν και  οι " Αμαζόνες" (το έχω δανείσει στην αδερφή μου και μου διαφεύγει το όνομα του συγγραφέα) .
επίσης η Ασπίδα της Σπάρτης του valerio massimo manfredi (εκδόσεις Λιβάνη) το συνιστώ.
Και για όσους διαβάζουν ή έχουν παιδιά που διαβάζουν τύπου Χάρι Πότερ ένα πολύ ωραίο βιβλίο (είναι σειρά) του Τζοναθαν Στράουντ "Το φυλαχτό της Σαμαρκάνδης" Η τριλογία του Βαρτιμαίου (εκδόσεις ΜΙΝΩΑΣ).

Για όσους διαβάζουν μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας (όπως εγώ) ένα πολύ ωραίο βιβλίο και μάλιστα Έλληνα συγγραφέα (συνήθως είναι ξένοι συγγραφείς και όλοι τους με αναφορά στον Αρθουρ Κλαρκ και άλλους σημαντικούς συγγραφείς της επιστημονικής φαντασίας), είναι η "Μεσσιανική Αυτοκρατορία" του Κωνσταντίνου Ρωμόσιου (εκδόσεις  "Το Κλειδί" ). Είναι και μικρό (182 σελ.) φεύγει γρήγορα.

Το Σιλμαρίλιον το έχει διαβάσει κάποιος; Αν το είχα διαβάσει στο Γυμνάσιο θα μου είχε φανεί εύκολη και η Βυζαντινή Ιστορία. (από ονόματα, τοποθεσίες και χρονολογίες...) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2007, 03:34:06 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:34 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:49:42 μμ »
Το βιβλίο "οι πύλες της φωτιάς" το διάβασα πριν λίγους μήνες, στη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών. Ένα ενδιαφέρον ιστορικό μυθιστόρημα, το οποίο όντως σε κάνει να αισθάνεσαι ότι είσαι παρών στα γεγονότα που διαδραματίζονται με αποκρύφωμα τη θρυλική μάχη, την οποία και διαπραγματεύεται. Επίσης, καλή συντροφιά μου κράτησε φέτος και το περιβόητο και πολυδιαφημισμένο "ΣΜΗΝΟΣ" του Σέτσινγκ, ένα οικολογικό μυθιστόρημα. Θριλεράκι χολιγουντιανό θύμιζε.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 08:07:47 μμ »

Προτείνω "Το γονίδιο της αμφιβολίας" και την "Αγιογραφία" του Νίκου Παναγιωτόπουλου.. Ειδικά το πρώτο πολύ πρωτότυπο..
Επίσης για όσους δεν τον ξέρουν, αξίζει να ανακαλύψουν και τον Λένο Χρηστίδη ("Χαστουκόψαρα" κ.α.)..  ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 02:02:56 πμ »

Προτείνω "Το γονίδιο της αμφιβολίας" και την "Αγιογραφία" του Νίκου Παναγιωτόπουλου.. Ειδικά το πρώτο πολύ πρωτότυπο..
Επίσης για όσους δεν τον ξέρουν, αξίζει να ανακαλύψουν και τον Λένο Χρηστίδη ("Χαστουκόψαρα" κ.α.)..  ;)


Kαλα για το Λενο Χρηστιδη εχω να πω τα καλυτερα. Το χιουμορ του ειναι 100 χρονια μπροστα. Τα χαστουκοψαρα τα εχω διαβασει 10 φορες και τα εχω παρει σε ολες τους φιλους μου δωρο. Ο ηρωας ειναι ενας πιτσιρικας που φαινεται να ειναι στην κοσμαρα του αλλα η αναλυσεις του ειναι καταπληκτικες. Βεβαια δεν εχει σχεση με mainstream λογοτεχνια αλλα η γραφη του ειναι απο τις πιο εξυπνες που εχω διαβασει. Επισης συνιστω απο τον ιδιο το Λοστρε και το 'Ψυχ" απο τον ιδιο. Στο ενα ειναι μια ομαδα παιδιων που εχει φτιαξει μια υποτιθεμενη τρομοκρατικη ομαδα και διαλεγει ως θυμα εναν αστυνομικο που βλεπει τα παντα συνωμοσιολογικα και πιστευει οτι οι Ελληνες ειναι ο περιουσιος λαος και ολοι συνωμοτουν εναντιον του. Το χιουμορ του ατομου ειναι το κατι αλλο. Επισης και το bororo απο τον ιδιο ειναι πολυ καλο. Και επισης κλεινω με μια αραδα του ιδιου επειδη μιλαμε για ΑΣΕΠ και για διαβασμα:"Χρειαζεται πολυ ελευθερο χρονο κανεις για να μην κανει τιποτα" Αν σας αρεσει το στυλ του θα κολλησετε. :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:34 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 02:10:53 πμ »
Κέλλυ να ζητήσουμε κανένα φράγκο από τα δικαιώματα για τη διαφήμιση στο Χρηστίδη;;;  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D
Πάντως οι 30something (και δη οι πιο περπατημένοι) θα τον απολαύσουν πραγματικά.. ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 02:16:57 πμ »
Παντως εγω ειμαι fan και στηριζω Χρηστιδη και τσαμπα ;D ;D ;D ;D ;D
Το'ξερες οτι η μανα του ειναι η Ντορα Γιαννακοπουλου (Προβα νυφικου, Μεγαλος Θυμος κ.λ.π.)? Ασχετου ε? ???

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 02:48:47 πμ »
Όχι βέβαια, δεν το ξερα!! ::)
Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι είναι ωραίος τύπος..... Εκανε τον δάσκαλο καταδύσεων (μπορεί να το κάνει ακόμα) στους τουρίστες και ταϊζει μαζί τους καρχαρίες, κάπου στις Ινδίες, και φαντάζομαι ότι από κει γράφει τα τελευταία δυο - τρία χρόνια...  ;)  ;) Πέρυσι ή πρόπερσι είχε ανέβει ένα θεατρικό του σε θέατρο της Αθήνας και ήρθε επί τούτου για να  ξαναφύγει όμως στο καπάκι στην Ασία... ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 03:48:47 μμ »
Αξιολογάτατα και τα βιβλία του ΑΛΜΠΕΡ ΚΑΜΥ.

Το αφήγημά του "η πτώση" αλλά και τα εξαίσια μυθιστορήματα "ο ξένος" & "η πανούκλα".
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 06:01:05 μμ »
marion συμφωνώ για τον Καμύ απόλυτα και διαφωνώ με τους φίλους που βρήκαν μπερδεμένα τα "100 χρόνια μοναξιάς". Αν και το διάβασα φοιτήτρια ούσα, είκοσι χρόνια και...πριν, ακόμα έχω εικόνες στο μυαλό μου από το βιβλίο. Ο γιός μου - είναι 21- το διάβασε πρόσφατα κι ενθουσιάστηκε κι αυτός.
Πείτε μου "καλή επιτυχία"! Σήμερα αρχίζουμε τη λέσχη ανάγνωσης στην Κομοτηνή.
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 08:10:55 μμ »
Καλη αρχη και περιμενουμε τις προστασεις σου και ον λαιν! :-*

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 09:00:55 μμ »
Καλή αρχή και από ΄μενα NINA p3.

Ντρέπομαι αλλά δεν έχω ακόμη διαβάσει τα 100 χρόνια μοναξιάς του Μάρκες αλλά είναι στα υπ' όψιν.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 01:24:58 πμ »
 Ninap3 καλή αρχή και από μένα. Πω πω δεν μπορούσα να μπω σήμερα όλη μέρα και έχασα πολλές συζήτησης; Πάντως όπως το βλέπω ούτε 300 ευρώ δεν μου φτάνουν για να πάρω τα βιβλία που έχετε προτείνει και που πεθαίνω να διαβάσω. Η βιβλιοθήκη μου δεν χωράει ήδη τα βιβλία μου δεν ξέρω που να τα βάλω. Και επειδή δεν δουλεύω ίσως πάω στην δημοτική βιβλιοθήκη τελικά… ;D
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 02:16:43 μμ »
Εγώ έχω να προτείνω το "Περί θανάτου" του Ζοζέ Σαραμάγκου (εκδ Καστανιώτη),το οποίο είναι πολύ καλό!! Το διάβασα με προσοχή, αν και αυτό το είδος της λογοτεχνίας δεν είναι από τα αγαπημένα μου!
Επισης θα΄θελα να προτείνω: Γιαέλ Γκιλάντι: Τα κυπαρίσσια της Κόρντοβα, Νατζίμπ Μαχφούζ: Η δική μου Αίγυπτος Μάνος Ελευθερίου: ο καιρός των χρυσανθέμων
Καλές περιπλανήσεις στον κόσμο του βιβλίου

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Επειδή ο ΑΣΕΠ δεν είναι όλη μας η ζωή..
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 11:31:56 μμ »
Γειά σε όλους τους φιλοαναγνώστες!
Η λέσχη μας την προηγούμενη Πέμπτη πήγε τέλεια! Ήρθαν γύρω στους πενήντα συναδέλφους και ίσα που χωρέσαμε. Αν και σε μια λέσχη ανάγνωσης καλόν είναι οι συμμετέχοντες να μην ξεπερνούν τους εικοσιπέντε για να μπορεί να γίνει συζήτηση, δεν πειράζει. Φαίνεται πως στην επαρχία που βρισκόμαστε λείπουν οι εναλλακτικές πολιτιστικές δραστηριότητες-ψυχαγωγίες. Η επόμενη συνάντηση μας είναι στις 13/12 και το βιβλίο που θα παρουσιάσουμε/συζητήσουμε είναι "η ακολουθία της Οξφόρδης" του Γκιγιέρμο Μαρτίνες από τις εκδόσεις Πατάκη. Γυρίζεται ήδη σε ταινία από τον Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο, νομίζω, και τα Χριστούγεννα θα παίζεται στους κινηματογράφους, οπότε αξίζει  να το διαβάσετε πριν το δείτε στη μεγάλη οθόνη.
Όσοι διοριστήκατε πάντως σε επαρχία και έχετε χρόνο τολμήστε να οργανώσετε μια λέσχη ανάγνωσης. Είναι εξαιρερική εμπειρία και μας φέρνει πιο κοντά μέσα από μια ψυχαγωγική πνευματική κι επιμορφωτική διαδικασία

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.