*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 176051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #630 στις: Αύγουστος 31, 2022, 11:07:01 πμ »
Δεν νομιζω οτι υπάρχει νομοθεσια που να καλύπτει αυτη την περιπτωση. Απο την εμπειρια μου προηγειται ο νεοδιοριστος γιατι ανηκει στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ ενω ο αποσπασμενος θα καλύψει οποια θεση υπαρχει διαθεσιμη.
Δες και αυτο που αφορα τους αποσπασμενους ειδικων κατηγοριων, αλλα έχει ενδιαφερον αυτο που επισημαινεται στις τελευταιες σειρες:

Μαρούσι, 03-09-2015
Αρ. Πρωτ.: 137644/Ε1

"Σχετικά με τις τοποθετήσεις των κατά προτεραιότητα αποσπασμένων εκπαιδευτικών (πλην όσων ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες μετάθεσης της παρ. 1 περ. α και γ του 13 του Π.Δ. 50/96), υπενθυμίζουμε  ότι η προτεραιότητα στις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ αφορά αποκλειστικά τις εν λόγω αποσπάσεις  όπου οι εκπαιδευτικοί αυτοί συγκρίνονται μόνο μεταξύ τους. Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τους οργανικά ανήκοντες και τους εκπαιδευτικούς που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, καθώς κατ’ έννοια και σκοπό οι οργανικά ανήκοντες προηγούνται των αποσπασμένων εκπαιδευτικών."
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2022, 11:13:27 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:11:05 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #631 στις: Αύγουστος 31, 2022, 11:20:07 πμ »
εγώ πάλι νομίζω ότι έχει σημασία με ποια πράξη πυσπε (ποια είναι προγενέστερη) τοποθετήθηκαν . εννοείς ταυτόχρονα ή όπως έγινε στα περισσότερα πυσπε προηγήθηκαν όλες οι τοποθετήσεις μονίμων και μετά οι νεοδιοριστοι ; αν αναφέρεσαι στα λίγα πυσπε που καθυστέρησαν είναι αλλιώς...

Αποσυνδεδεμένος agkounti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #632 στις: Αύγουστος 31, 2022, 11:39:51 πμ »
Στη διεύθυνση τοποθετήθηκαν πρώτα οι νεοδιοριστοι κι ύστερα οι αποσπασμένοι...απλά με προβληματίζει το ότι θεωρητικά είμαστε " δοκιμοι" έως τη μονιμοποίηση, αλλά δε βλέπω κάποια αναφορά σε αυτό επομένως δικό μου αγχος είναι. Επίσης,παρατήρησα ότι στον πίνακα με τα λειτουργικά κενα που δόθηκαν στους αποσπασμένους, δεν υπήρχαν σχολεία στα οποία τελικά τοποθετηθηκαν. Δηλαδή, το ένα κενό που υπήρχε στο σχολείο,το κάλυψα εγώ ως νεοδιοριστη. Όμως τοποθετήθηκε αποσπασμένος χωρίς να έχει δοθεί κενό...Γίνεται έτσι στις αποσπασεις; Του χρόνου ,ας πούμε,μπορώ να αιτηθω αποσπαση σε όποιο σχολείο θελω;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #633 στις: Αύγουστος 31, 2022, 11:47:58 πμ »
Στη διεύθυνση τοποθετήθηκαν πρώτα οι νεοδιοριστοι κι ύστερα οι αποσπασμένοι...απλά με προβληματίζει το ότι θεωρητικά είμαστε " δοκιμοι" έως τη μονιμοποίηση, αλλά δε βλέπω κάποια αναφορά σε αυτό επομένως δικό μου αγχος είναι. Επίσης,παρατήρησα ότι στον πίνακα με τα λειτουργικά κενα που δόθηκαν στους αποσπασμένους, δεν υπήρχαν σχολεία στα οποία τελικά τοποθετηθηκαν. Δηλαδή, το ένα κενό που υπήρχε στο σχολείο,το κάλυψα εγώ ως νεοδιοριστη. Όμως τοποθετήθηκε αποσπασμένος χωρίς να έχει δοθεί κενό...Γίνεται έτσι στις αποσπασεις; Του χρόνου ,ας πούμε,μπορώ να αιτηθω αποσπαση σε όποιο σχολείο θελω;

Προφανώς, έφυγε κάποιος από το σχολείο με απόσπαση και έτσι δημιουργήθηκε νέο κενό. Δεν θα μπορούσε όμως να είχε δοθεί στη λίστα με τα αρχικά κενά, γιατί δεν είναι σίγουρο ότι οποιος κάνει αίτηση απόσπασης, θα την πάρει κιόλας. Γι'αυτό, όταν δηλώνουμε σχολεία για απόσπαση -και για οριστική τοποθέτηση/βελτίωση-, καλό είναι να κοιτάμε και από ποια σχολεία υπάρχει πιθανότητα να φύγει κάποιος και να δημιουργηθεί κενό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:11:05 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #634 στις: Αύγουστος 31, 2022, 04:04:13 μμ »
Όλοι οι νεοδιόριστοι υπάλληλοι του δημοσίου τα πρώτα 2 χρόνια είναι δόκιμοι. Στο τέλος του 2ου χρόνου ο διευθυντής του σχολείου κάνει μία έκθεση θετική ή αρνητική (στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ) για την μονιμοποιήση του εκπαιδευτικού. Ακόμα όμως και αρνητική να κάνει (εξαιρετικά σπάνιο) πρέπει να αποδείξει στο συμβούλιο τους λόγους. Π.χ έδερνε τα παιδια και τους έβαζε χέρι. Υπάρχουν 5 καταγελίες επίσημες γονιών ή άφηνε την τάξη και πήγαινε για τσιγάρο, ορίστε οι πέντε έγγραφες αναφορές που του έχω κάνει κλπ. Την τελική απόφαση την παίρνει του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ και την στέλενει στο υπουργείο για αποφάσεις.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1713
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #635 στις: Αύγουστος 31, 2022, 04:33:54 μμ »
Για τη μονιμοποίηση εκκρεμεί η έκδοση κανονιστικής Υ.Α. που προβλέπει ο 4589/2019. Αυτό δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα.
Δεν ισχύουν αυτά που γράφετε περί σημειώματος Διευθυντή σχολείου κλπ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #636 στις: Αύγουστος 31, 2022, 05:02:24 μμ »
Στη διεύθυνση τοποθετήθηκαν πρώτα οι νεοδιοριστοι κι ύστερα οι αποσπασμένοι...απλά με προβληματίζει το ότι θεωρητικά είμαστε " δοκιμοι" έως τη μονιμοποίηση, αλλά δε βλέπω κάποια αναφορά σε αυτό επομένως δικό μου αγχος είναι. Επίσης,παρατήρησα ότι στον πίνακα με τα λειτουργικά κενα που δόθηκαν στους αποσπασμένους, δεν υπήρχαν σχολεία στα οποία τελικά τοποθετηθηκαν. Δηλαδή, το ένα κενό που υπήρχε στο σχολείο,το κάλυψα εγώ ως νεοδιοριστη. Όμως τοποθετήθηκε αποσπασμένος χωρίς να έχει δοθεί κενό...Γίνεται έτσι στις αποσπασεις; Του χρόνου ,ας πούμε,μπορώ να αιτηθω αποσπαση σε όποιο σχολείο θελω;

Όταν κάνουμε αίτηση για απόσπαση εντός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ δηλώνουμε όποια σχολεία θέλουμε ακόμα κ αν εκεινη τη στιγμή δεν φαίνονται λειτουργικά κενά σε κάποια από αυτά καθώς μπορεί να προκύψουν στην πορεία.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #637 στις: Αύγουστος 31, 2022, 05:40:01 μμ »
Όλοι οι νεοδιόριστοι υπάλληλοι του δημοσίου τα πρώτα 2 χρόνια είναι δόκιμοι. Στο τέλος του 2ου χρόνου ο διευθυντής του σχολείου κάνει μία έκθεση θετική ή αρνητική (στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ) για την μονιμοποιήση του εκπαιδευτικού. Ακόμα όμως και αρνητική να κάνει (εξαιρετικά σπάνιο) πρέπει να αποδείξει στο συμβούλιο τους λόγους. Π.χ έδερνε τα παιδια και τους έβαζε χέρι. Υπάρχουν 5 καταγελίες επίσημες γονιών ή άφηνε την τάξη και πήγαινε για τσιγάρο, ορίστε οι πέντε έγγραφες αναφορές που του έχω κάνει κλπ. Την τελική απόφαση την παίρνει του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ και την στέλενει στο υπουργείο για αποφάσεις.

Τι γίνεται στην περίπτωση που ο εκπαιδευτικός βρεθεί σε άδεια και τα δυο χρόνια που πρέπει να υπηρετήσει την οργανική του; Πχ έχει πάρει άδειες ανατροφής;

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #638 στις: Αύγουστος 31, 2022, 05:42:03 μμ »

Όταν κάνουμε αίτηση για απόσπαση εντός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ δηλώνουμε όποια σχολεία θέλουμε ακόμα κ αν εκεινη τη στιγμή δεν φαίνονται λειτουργικά κενά σε κάποια από αυτά καθώς μπορεί να προκύψουν στην πορεία.

Γνωρίζετε αν τον δεύτερο χρόνο υπηρέτησης της οργανικής μπορούμε να αιτηθούμε απόσπασης, έστω εντός πυσπε/πυσδε;

Αποσυνδεδεμένος Σπυρίδων ΠΕ03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την ομορφιά της πορείας κόντρα σε θύελλα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #639 στις: Αύγουστος 31, 2022, 05:54:08 μμ »
Τον πρώτο χρόνο έχεις προσωρινή τοποθέτηση. Τον δεύτερο χρόνο θα έχεις την οριστική τοποθέτηση (οργανική θέση). Μπορείς τότε να αιτηθείς απόσπαση εντός του νομού. Αν την πάρεις όμως, θα χρωστάς την υπηρέτηση στην οργανική σου για να έχεις δικαίωμα βελτίωσης (αλλαγή οργανικής εντός νομού).
Πάνω απ΄τα κάστρα υπάρχουν τ΄άστρα.
Πάνω στα κάστρα υπάρχει μια γλάστρα.
Κάτω απ΄ τα κάστρα ντυμένος στα άσπρα,
μου πέφτει η γλάστρα και βλέπω τ΄άστρα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #640 στις: Αύγουστος 31, 2022, 06:11:17 μμ »
Τον πρώτο χρόνο έχεις προσωρινή τοποθέτηση. Τον δεύτερο χρόνο θα έχεις την οριστική τοποθέτηση (οργανική θέση). Μπορείς τότε να αιτηθείς απόσπαση εντός του νομού. Αν την πάρεις όμως, θα χρωστάς την υπηρέτηση στην οργανική σου για να έχεις δικαίωμα βελτίωσης (αλλαγή οργανικής εντός νομού).

Όχι. Η οργανική θεωρείται ξεχρεωμένη. Είναι σαφές αυτό από την εγκύκλιο μεταθέσεων και έχει ήδη εφαρμοστεί στους νεοδιόριστους της ειδικής αγωγής του 2020.

2. Ο χρόνος υπηρεσίας σε θέσεις προσωρινής τοποθέτησης των νεοδιοριζομένων και των μετατασσομένων εκπαιδευτικών, καθώς και ο χρόνος παραμονής των εκπαιδευτικών στη διάθεση των υπηρεσιακών συμβουλίων, για οποιονδήποτε λόγο, εφόσον δεν οφείλεται σε δική τους υπαιτιότητα, λαμβάνεται υπόψη για τη θεμελίωση του δικαιώματος μετάθεσης.».

και
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΙV: Στη συμπλήρωση του χρόνου θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών συμπεριλαμβάνεται και η απόσπαση από σχολείο σε σχολείο εντός της περιοχής διορισμού τους κατά το δεύτερο έτος υπηρεσίας. Ο χρόνος αυτός λαμβάνεται υπόψη τόσο για μετάθεση από περιοχή σε περιοχή όσο και για βελτίωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2022, 06:22:17 μμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1753
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #641 στις: Αύγουστος 31, 2022, 07:25:40 μμ »
   Μερικά σχολια ως προς τις τοποθετησεις των νεοδιοριστων και ιδιαιτερα εκεινων που ισοβαθμούν, μιας και σημερα ή αυριο θα εχουν ολοκληρωθει στην πλειοψηφία των πυσδε οι τοποθετήσεις τους:
Περυσι, το υπουργειο εστειλε την 100252/Ε2/12-08-2021 προφανως για να συμπληρωσει την 137644/ε1/3-9-15 ως προς την τοποθετηση των νεοδιοριστων, εφοσον μεταξυ 2010-2020 δεν υπηρχαν μαζικοι διορισμοι και δεν ειχε ληφθει μεριμνα για τον τρόπο τοποθετησης των νεοδιοριστων.
Η εγκυκλιος αυτή του 2021, ξεκαθαριζε μεν το ότι οι νεοδιοριστοι θα τοποθετηθούν από κοινου με τους υπο διαθεση πυσδε και πριν απο τους αποσπασμενους έπασχε -κατά τη γνωμη μου όμως- σε δυο σημεία,
α) δεν ξεκαθάριζε ποιος προηγούνταν στην τοποθετηση σε ένα σχολείο που το είχαν αιτηθεί ταυτόχρονα ένας νεοδιόριστος και ένας παλιός μονιμος που ήταν στη διαθεση πυσδε, εφόσον είχαν διαφορετική βάση υπολογισμού μορίων (παλιοι μονιμοι =μορια μεταθεσης, νεοδιοριστοι =κοινων κριτηρια) και
β) δεν ξεκαθαριζε ποιος προηγειται μεταξυ των νεοδιόριστων σε περιπτωση ισοβαθμιας στις μονάδες τοποθέτησης από οικογενειακούς λόγους, συνυπηρέτηση και εντοπιότητα.
Μεχρι σημερα δεν εχει ερθει (με βαση τα οσα γνωριζω) καποια διευκρινιστική εγκύκλιος για κανενα από τα δυο ζητήματα.
Οποτε τα πυσδε αυτοσχεδιαζουν όπως εχω παρατηρησει από τις αναρτησεις στις ιστοσελιδες τους.
Ως προς το (α) οι περισσοτερες δδε δεν αντιμετωπισαν θεμα, αφου το υπουργειο τους ζητησε κενα στις 12 αυγούστου δηλ πριν από την τοποθετηση των νεοδιόριστων. Οσες αργησαν να εκκινησουν τις διαδικασιες,  προκειμενου να τοποθετησουν τους υπο διαθεση πυσδε από κοινου με τους νεοδιόριστους (και μετα την τοποθετηση των λειτουγ υπεραριθμων) στα εναπομειναντα λειτουργικά κενά, τους ομαδοποιουν -με φθινουσα σειρα μοριων- σε ξεχωριστά γκρουπ και από κει και υστερα με βαση την φωτιση που θα τους δωσει ο θεος δινουν προτεραιοτητα τοποθετησης στο ένα ή στο άλλο γκρουπ (και το ζητημα είναι όταν καποιοι απο τα 2 γκρουπ ζητησουν το ιδιο σχολειο ποια σταση τηρει το πυσδε).
   Όμως και ως προς το (β) κάθε δδε κανει (χωρις να φταιει βεβαια εφοσον δεν εχουν δοθει διευκρινησεις από το υπουργειο) τα δικά της δηλ καποιες στην ισοβαθμια των νεοδιόριστων τοποθετουν με κριτηριο την ημερομηνία + σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ενω καποιες άλλες εφσρμοζουν την υπεροχή κατά κριτήριο (που κατά τη γνωμη μου είναι ο ορθοτερος τροπος τοποθετησης με δεδομενο το θολο τοπιο στην υφισταμενη νομοθεσια και την απουσια διευκρινήσεων από την πλευρά του υπουργειου).
Ειδικότερα οι δδε αυτές εφαρμοζουν την Δ2 / 22006 / 25 – 08 – 99
«..Σε περίπτωση ισοβαθμίας κατά τις προσωρινές τοποθετήσεις προηγούνται οι εκπ/κοί που υπερέχουν κατά κριτήριο αν αυτά συντρέχουν και με την εξής σειρά:
α) στη συνυπηρέτηση β) στην εντοπιότητα γ) στους οικογενειακούς λόγους
δ) στη συνολική υπηρεσία ε) στις δυσμενείς συνθήκες σχολείων όπου υπηρέτησαν. Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια λαμβάνεται υπόψιν η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Οι διοριζόμενοι θα καλύψουν καταρχήν λειτουργικές ανάγκες στο σχολείο των περιοχών διορισμού τους..» και η οποια στηριζεται στο αρ 3 παρ 3 και αρ 16 παρ 12-13 πδ 50/96 (με άλλη μια διασταλτικη εφαρμογη αυτου του πδ σε λειτουργικα κενά).
Αν ημουν στη θεση ενός νεοδιόριστου και θιγονταν τα συμφεροντα μου σε σχεση με τα προαναφερθεντα, θα εστελνα ένα γραπτο ερωτημα στη δδε ώστε να μου κοινοποιησει το πλαισιο με βαση το οποίο εγινε η τοποθέτησή μου. Εχω την εντυπωση ότι η επομενη ενεργεια της δδε θα ηταν να ζητησει διευκρινηση από το υπουργείο και να μην αρκεστει στη νομοθεσία που υπάρχει αυτή τη στιγμή


Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2258
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #642 στις: Αύγουστος 31, 2022, 08:08:27 μμ »
   Μερικά σχολια ως προς τις τοποθετησεις των νεοδιοριστων και ιδιαιτερα εκεινων που ισοβαθμούν, μιας και σημερα ή αυριο θα εχουν ολοκληρωθει στην πλειοψηφία των πυσδε οι τοποθετήσεις τους:
Περυσι, το υπουργειο εστειλε την 100252/Ε2/12-08-2021 προφανως για να συμπληρωσει την 137644/ε1/3-9-15 ως προς την τοποθετηση των νεοδιοριστων, εφοσον μεταξυ 2010-2020 δεν υπηρχαν μαζικοι διορισμοι και δεν ειχε ληφθει μεριμνα για τον τρόπο τοποθετησης των νεοδιοριστων.
Η εγκυκλιος αυτή του 2021, ξεκαθαριζε μεν το ότι οι νεοδιοριστοι θα τοποθετηθούν από κοινου με τους υπο διαθεση πυσδε και πριν απο τους αποσπασμενους έπασχε -κατά τη γνωμη μου όμως- σε δυο σημεία,
α) δεν ξεκαθάριζε ποιος προηγούνταν στην τοποθετηση σε ένα σχολείο που το είχαν αιτηθεί ταυτόχρονα ένας νεοδιόριστος και ένας παλιός μονιμος που ήταν στη διαθεση πυσδε, εφόσον είχαν διαφορετική βάση υπολογισμού μορίων (παλιοι μονιμοι =μορια μεταθεσης, νεοδιοριστοι =κοινων κριτηρια) και
β) δεν ξεκαθαριζε ποιος προηγειται μεταξυ των νεοδιόριστων σε περιπτωση ισοβαθμιας στις μονάδες τοποθέτησης από οικογενειακούς λόγους, συνυπηρέτηση και εντοπιότητα.
Μεχρι σημερα δεν εχει ερθει (με βαση τα οσα γνωριζω) καποια διευκρινιστική εγκύκλιος για κανενα από τα δυο ζητήματα.
Οποτε τα πυσδε αυτοσχεδιαζουν όπως εχω παρατηρησει από τις αναρτησεις στις ιστοσελιδες τους.
Ως προς το (α) οι περισσοτερες δδε δεν αντιμετωπισαν θεμα, αφου το υπουργειο τους ζητησε κενα στις 12 αυγούστου δηλ πριν από την τοποθετηση των νεοδιόριστων. Οσες αργησαν να εκκινησουν τις διαδικασιες,  προκειμενου να τοποθετησουν τους υπο διαθεση πυσδε από κοινου με τους νεοδιόριστους (και μετα την τοποθετηση των λειτουγ υπεραριθμων) στα εναπομειναντα λειτουργικά κενά, τους ομαδοποιουν -με φθινουσα σειρα μοριων- σε ξεχωριστά γκρουπ και από κει και υστερα με βαση την φωτιση που θα τους δωσει ο θεος δινουν προτεραιοτητα τοποθετησης στο ένα ή στο άλλο γκρουπ (και το ζητημα είναι όταν καποιοι απο τα 2 γκρουπ ζητησουν το ιδιο σχολειο ποια σταση τηρει το πυσδε).
   Όμως και ως προς το (β) κάθε δδε κανει (χωρις να φταιει βεβαια εφοσον δεν εχουν δοθει διευκρινησεις από το υπουργειο) τα δικά της δηλ καποιες στην ισοβαθμια των νεοδιόριστων τοποθετουν με κριτηριο την ημερομηνία + σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ενω καποιες άλλες εφσρμοζουν την υπεροχή κατά κριτήριο (που κατά τη γνωμη μου είναι ο ορθοτερος τροπος τοποθετησης με δεδομενο το θολο τοπιο στην υφισταμενη νομοθεσια και την απουσια διευκρινήσεων από την πλευρά του υπουργειου).
Ειδικότερα οι δδε αυτές εφαρμοζουν την Δ2 / 22006 / 25 – 08 – 99
«..Σε περίπτωση ισοβαθμίας κατά τις προσωρινές τοποθετήσεις προηγούνται οι εκπ/κοί που υπερέχουν κατά κριτήριο αν αυτά συντρέχουν και με την εξής σειρά:
α) στη συνυπηρέτηση β) στην εντοπιότητα γ) στους οικογενειακούς λόγους
δ) στη συνολική υπηρεσία ε) στις δυσμενείς συνθήκες σχολείων όπου υπηρέτησαν. Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια λαμβάνεται υπόψιν η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Οι διοριζόμενοι θα καλύψουν καταρχήν λειτουργικές ανάγκες στο σχολείο των περιοχών διορισμού τους..» και η οποια στηριζεται στο αρ 3 παρ 3 και αρ 16 παρ 12-13 πδ 50/96 (με άλλη μια διασταλτικη εφαρμογη αυτου του πδ σε λειτουργικα κενά).
Αν ημουν στη θεση ενός νεοδιόριστου και θιγονταν τα συμφεροντα μου σε σχεση με τα προαναφερθεντα, θα εστελνα ένα γραπτο ερωτημα στη δδε ώστε να μου κοινοποιησει το πλαισιο με βαση το οποίο εγινε η τοποθέτησή μου. Εχω την εντυπωση ότι η επομενη ενεργεια της δδε θα ηταν να ζητησει διευκρινηση από το υπουργείο και να μην αρκεστει στη νομοθεσία που υπάρχει αυτή τη στιγμή

Συνάδελφε όσον αφορά το β διάβασε εδώ (copy - paste μήνυμα από τον LASID):

Σε περίπτωση ισοβαθ΅ίας κατά τις προσωρινές τοποθετήσεις προηγούνται οι εκπαιδευτικοί που συντρέχουν κατά κριτήριο αν αυτά συντρέχουν και ΅ε την εξής σειρά:
α) στη συνυπηρέτηση,
β) στην εντοπιότητα,
γ) στους οικογενειακούς λόγους,
δ) στη συνολική υπηρεσία (2,5 μόρια για κάθε έτος) και
ε) στις δυσ΅ενείς συνθήκες λειτουργίας των σχολείων που υπηρέτησαν.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε περίπτωση ισοβαθ΅ίας και στα επι΅έρους κριτήρια λα΅βάνεται υπόψη η η΅ερο΅ηνία και η σειρά δη΅οσίευσης του διορισ΅ού τους στην Εφη΅ερίδα της Κυβέρνησης.

Πηγή: https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/388062_neodioristoi-odigos-ekpaideytikon-gia-tis-epikeimenes-topothetiseis
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2022, 10:09:38 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #643 στις: Αύγουστος 31, 2022, 08:09:51 μμ »
Όχι. Η οργανική θεωρείται ξεχρεωμένη. Είναι σαφές αυτό από την εγκύκλιο μεταθέσεων και έχει ήδη εφαρμοστεί στους νεοδιόριστους της ειδικής αγωγής του 2020.

2. Ο χρόνος υπηρεσίας σε θέσεις προσωρινής τοποθέτησης των νεοδιοριζομένων και των μετατασσομένων εκπαιδευτικών, καθώς και ο χρόνος παραμονής των εκπαιδευτικών στη διάθεση των υπηρεσιακών συμβουλίων, για οποιονδήποτε λόγο, εφόσον δεν οφείλεται σε δική τους υπαιτιότητα, λαμβάνεται υπόψη για τη θεμελίωση του δικαιώματος μετάθεσης.».

και
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΙV: Στη συμπλήρωση του χρόνου θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών συμπεριλαμβάνεται και η απόσπαση από σχολείο σε σχολείο εντός της περιοχής διορισμού τους κατά το δεύτερο έτος υπηρεσίας. Ο χρόνος αυτός λαμβάνεται υπόψη τόσο για μετάθεση από περιοχή σε περιοχή όσο και για βελτίωση.

Ευχαριστω πολύ και τους δυο για την απάντηση. Συνεπώς τον δεύτερο χρόνο μπορεί κάποιος να αιτηθεί απόσπασης εντός του νόμου που έχει διοριστεί και την επόμενη έχει κανονικά δικαίωμα για απόσπαση και εκτός Πυσπε/πυσδε, σωστά; Αναφορικα στο άλλο ερώτημα που έθεσα, τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος είναι με άδειες ανατροφής και τα δυο χρόνια; Πώς αξιολογείται; Υπάρχει περίπτωση να μη μονιμοποιηθεί;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 279
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.