*

Αποστολέας Θέμα: δουλεια σε παιδικο σταθμο  (Αναγνώστηκε 40056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:52:33 μμ »
Δούλευα και εγώ σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό για ένα χρόνο. Μετά απο αυτό παραιτήθηκα. Έπαιρνα 380 ευρώ για 4ωρο και θεωρούνταν και σταθμός "πολυτελείας".  Οι συνθήκες ήταν καλούτσικες και οι γονείς καλοί. Δεν μπορώ να πω ότι ήταν άσχημα...αλλά δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το πραγματικό μας επάγγελμα. Οι αμοιβές είναι πενιχρές και η κούραση πολύ μεγάλη. Δεν υπάρχει λόγος να ανέχεσαι την πίεση της κάθε ιδιοκτήτριας , της κάθε μαμάς που πληρώνει και από πάνω τον ανταγωνισμό από κοπέλες που δεν προέρχονται από το Παν/μιο αλλά από το κάθε ΤΕΙ,ΙΕΚ,ΤΕΕ και δεν ξέρω και εγώ τι που μπορεί να είναι βοηθοί σου αλλά ακόμα και προϊσταμένες σου...

Προσωπική μου άποψη....Διάβασε με την ησυχία σου..όσο πιο πολύ μπορείς για να πετύχεις στον ΑΣΕΠ. Ο παιδικός σταθμός σου δίνει μια παραπάνω εμπειρία με τα παιδιά αλλά τίποτε άλλο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 11, 2010, 03:08:31 πμ »

Αυτά περι 20 ημερών τα διάβασες σε κάποια εγκύκλιο; Γιατί εγώ διεκδικώ...τι να κάνω!!ευχαριστώ πολύ οπως και να χει!

Όχι δεν το είδα σε εγκύκλιο, έτσι μου είχε πεί το πρώην αφεντικό μου. Αλλά γιατί να σου είπε η δικιά σου ότι είναι 25 8ωρα? Αφού δουλέυουμε μόνο Δευτέρα-Παρασκευή. 5 8ωρα/εβδομάδα x 4 εβδομάδες του μήνα= 20 8ωρα. Πώς δικαιολογεί τις εξτρα 5 μέρες?

Αποσυνδεδεμένος antoine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 12, 2010, 11:00:19 πμ »
Ο μισθός σου θα εξαρτηθεί από τις ώρες που θ΄απασχολείσαι. Συνήθως προσλαμβάνουν με μειωμένα ωράρια για είναι λιγότερες οι αποδοχές σου. Η εμπειρία μου από 10 χρόνια σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς μου απέδειξε ότι ποτέ δεν πληρώνεται καλά για ότι προσφέρεις!!!! Το μόνο σίγουρο και θετικότατο είναι ότι κερδίζεις  διδακτική εμπειρία!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2010, 11:08:19 πμ από antoine »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 12, 2010, 05:33:50 μμ »
Δεν μπορώ να πω ότι ήταν άσχημα...αλλά δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το πραγματικό μας επάγγελμα. Οι αμοιβές είναι πενιχρές και η κούραση πολύ μεγάλη.
Προσωπική μου άποψη....Διάβασε με την ησυχία σου..όσο πιο πολύ μπορείς για να πετύχεις στον ΑΣΕΠ. Ο παιδικός σταθμός σου δίνει μια παραπάνω εμπειρία με τα παιδιά αλλά τίποτε άλλο..
+++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 20, 2010, 12:45:58 μμ »
εγω δούλεψα για 3 μήνες, τόσο άντεξα! 500 ευρώ για 6 ώρες με μισά ένσημα!!!Το χέρι μου από τη χειροτεχνία πόναγε τρελα, το κλάμα στο σπίτι από την κούραση και τις φωνές της διευθυντριας , δεν το συζητώ!!! Ώσπου ανακάλυψα ότι φώρτωνε σε μένα δικά της παραπτώματα όπως εκφρασεις τύπου""σκάστε!!!ή τι βλάκίες ζωγραφίζεις"". Στην επαρχία που ζω σιγά μην αφηνα αυτή να χαλασει το δικό μου όνομα!
Εκτος αυτού κάθε μέρα άλλαζα 3 τάξεις γιατί οι υπόλοιπες ήταν βρεφονηπιοκομοι και έπρεπε και εγω να κάνω μάθημα + ότι δεν ήξερα σε ποια τάξη θα μπώ το πρωι!!!!Τα παιδιά κακομαθημενα του ιδιωτικού και οι γονείς στυλ"""γιατί δεν δίπλωσες το μπλουζάκι (φουλ στον ιδρώτα)και το έβαλες έτσι στην τσαντούλα του παιδιού"""""
ΗΡΩΙΔΕΣ οσες τα καταφέρνουν στα ιδιωτικα!Το μόνο που σου προσφερουν είναι η εμπειρία!

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 20, 2010, 12:52:10 μμ »
Η  εμπειρία  μου  από  ιδιωτικό  παιδικό σταθμό  είναι  πριν  από  10  χρόνια (έκανα  stage). Τι  να  προτοθυμηθώ  τα  αυγά  που  τάιζα  ή  τις  πάνες  που  άλλαζα. Και  φυσικά  η  ιδιοκτήτρια δεν  το  είχε  σε  τίποτα  να  με  βρίζει  μπροστά  στους  γονείς. Καμία  σχέση  με  το  επάγγελμα  της  νηπιαγωγού. Εγώ  προσωπικά, αν  δεν  είχα  διοριστεί  δεν  υπήρχε  περίπτωση  να  πηγαινά και  την  επόμενη  χρονιά  σε  παιδικό  σταθμό. Θα  άλλαζα  επάγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 21, 2010, 05:02:13 μμ »
Κατάλαβα...η πλήρης απογοήτευση....

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 22, 2010, 07:46:43 μμ »
Άποψή μου...αν δεν έχεις θέμα καθαρά βιοποριστικό σοβαρό....μην ασχοληθείς καθόλου με παιδικούς σταθμούς. Διάβασε με την ησυχία σου για Ασεπ..τα πράγματα στο δημόσιο είναι άσχημα..αλλά στον ιδιωτικό τομέα τρισχειρότερα..Αυτές που τους άνοιξαν τους παιδικούς σταθμούς ας αναλάβουν και τα παιδιά. Εξάλλου εκείνες καρπώνονται το 80% των κόπων των εργαζομένων...ας κάνουν και όλη τη δουλειά τότε. Για χαρτζιλίκι προτιμώ ακόμα και σερβιτόρα από τον παιδικό σταθμό..

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 22, 2010, 11:36:50 μμ »
Ο ιδιωτικός είναι λύση ανάγκης...Εγώ δούλεψα ένα χρόνο σε έναν παιδικό ....τραγικό!Πήγαινα στις 06.00 το πρωι,έκανα δρομολόγια μέχρι τις 9 που έμπαινα στην τάξη.Άν προέκυπτε άλλαζα πάνες(έγινα εξπέρ),τάιζα,έβαζα για ύπνο το μεσημέρι τα πιτσιρίκια.....Μιλάμε για τάξη 20 παιδιών 3-4 χρονών...Δεν αναφέρω καν τις χειροτεχνίες και τη γιορτή των Χριστουγέννων που την έβγαλα μόνη μου,αφού πολύ προσωπικό είχε ήδη αρχίσει να λακίζει.....Καλοκαίρι τα ίδια.Κλιματιστικό δεν άνοιγε ποτέ και τα παιδιά έλιωναν από τη ζέστη....Αποτέλεσμα να πάθω λοίμωξη του αναπνευστικού και να μην μπορώ ούτε να λείψω πάνω από 2 μέρες....Το φαγητό απαράδεκτο(ψαρόσουπες,φακή,και ρύζι εναλλακτικά).Ευτυχώς κάποιοι γονείς υποψιάστηκαν και άρχισαν να την κάνουν.Να σημειώσω ότι έφευγα στις 5 το απόγευμα και με έπαιρνε ο ύπνος στον καναπέ άπειρες φορές.....και όλα αυτά για 800 ευρώ!!
Τέλος να προσθέσω σε όλα αυτά ότι πολλοί παιδικοί κάνουν δοκιμαστικά για να τραβένε μέρες ενώ τους λείπει προσωπικό είτε με άδεια,είτε την κοπάνησε...Και φυσικά πρέπει να πληρώνονται όλα τα δοκιμαστικά,αλλά αυτό δεν γίνεται ποτέ.
Σε δημόσιο παιδικό είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα...Εκπληκτικοί χώροι και υλικό..Κάνε εκεί τα χαρτιά σου καλύτερα γιατί οι ιδιωτικοί είναι σκλαβιά...Θα σε ξεζουμίσουν,αν δουν ότι έχεις ανάγκη.Μη σου πω ότι κι εγώ το σκέφτομαι αν δω καμμιά προκήρυξη,αφού μάλλον θα με φάει η αναπλήρωση.....Καλή επιτυχία σε όλα.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 22, 2010, 11:46:03 μμ »
Ο ιδιωτικός είναι λύση ανάγκης...Εγώ δούλεψα ένα χρόνο σε έναν παιδικό ....τραγικό!Πήγαινα στις 06.00 το πρωι,έκανα δρομολόγια μέχρι τις 9 που έμπαινα στην τάξη.Άν προέκυπτε άλλαζα πάνες(έγινα εξπέρ),τάιζα,έβαζα για ύπνο το μεσημέρι τα πιτσιρίκια.....Μιλάμε για τάξη 20 παιδιών 3-4 χρονών...Δεν αναφέρω καν τις χειροτεχνίες και τη γιορτή των Χριστουγέννων που την έβγαλα μόνη μου,αφού πολύ προσωπικό είχε ήδη αρχίσει να λακίζει.....Καλοκαίρι τα ίδια.Κλιματιστικό δεν άνοιγε ποτέ και τα παιδιά έλιωναν από τη ζέστη....Αποτέλεσμα να πάθω λοίμωξη του αναπνευστικού και να μην μπορώ ούτε να λείψω πάνω από 2 μέρες....Το φαγητό απαράδεκτο(ψαρόσουπες,φακή,και ρύζι εναλλακτικά).Ευτυχώς κάποιοι γονείς υποψιάστηκαν και άρχισαν να την κάνουν.Να σημειώσω ότι έφευγα στις 5 το απόγευμα και με έπαιρνε ο ύπνος στον καναπέ άπειρες φορές.....και όλα αυτά για 800 ευρώ!!


Και τα 800€, είναι καλά! Πέρασα και γω κάποτε από αυτή τη φάση, για 500€....Δεν έμεινα καιρό, βέβαια εκεί, προτίμησα να διαβάσω για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και δεν το μετάνιωσα!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος poppy27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 23, 2010, 08:44:48 πμ »
 
   Αχ παιδιά τί μου θυμήσατε!!! Μόλις είχα τελειώσει τη σχολή, το 2001. Έκανα 2 χρόνια σε ιδιωτικό. Την πρώτη χρονιά έπαιρνα 220. Όχι χιλιάδες, ευρώ!!! Ωράριο 8:00- 16:00 και 2 Σάββατα το μήνα. Έπλενα μέχρι και τις τουαλέτες και φυσικά και το σχολικό. Φυσικά τα ένσημα ήταν μισά!!! Και η ιδιοκτήτρια,ας μην τη χαρακτηρίσω!!! Τη δεύτερη χρονιά δοκίμασα την τύχη μου αλλού. 300 ευρώ ο μισθός εκεί. Ωράριο 7:00 - 17:00 και φυσικά και 2 Σάββατα... Ατελείωτα δρομολόγια και η ιδιοκτήτρια πήγε να μου φάει τα ένσημα για 3 μήνες, γιατί με είχε ξεχάσει... Μετά από αυτές τις 2 φοβερές εμπειρίες δεν ξαναπάτησα το πόδι μου σε ιδιωτικό.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 23, 2010, 08:52:22 πμ »
Ναι κορίτσια είναι τραγικά τα πράγματα.Μιλάμε για σωματική και ψυχολογική εξουθένωση.Να προσθέσω ότι μόνο νερό μπορούσα να πιώ όλες αυτές τις ώρες....Χίλιες φορές αναπληρώτρια σε δυσπρόσιτο!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 23, 2010, 10:55:30 πμ »
Άποψή μου...αν δεν έχεις θέμα καθαρά βιοποριστικό σοβαρό....μην ασχοληθείς καθόλου με παιδικούς σταθμούς. Διάβασε με την ησυχία σου για Ασεπ..τα πράγματα στο δημόσιο είναι άσχημα..αλλά στον ιδιωτικό τομέα τρισχειρότερα..Αυτές που τους άνοιξαν τους παιδικούς σταθμούς ας αναλάβουν και τα παιδιά. Εξάλλου εκείνες καρπώνονται το 80% των κόπων των εργαζομένων...ας κάνουν και όλη τη δουλειά τότε. Για χαρτζιλίκι προτιμώ ακόμα και σερβιτόρα από τον παιδικό σταθμό..

++++++++++++++++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 23, 2010, 05:34:08 μμ »
Ρε κορίτσια σοβαρά μιλάτε τώρα; Είχα ακούσει για εκμετάλευση, αλλά όχι αυτά που μου λέτε. Εγώ δεν έχω εκ των πραγμάτων το χρόνο να δουλέψω τόσες ώρες λόγω παιδιών, αλλά αν είναι να τα ξεσπάω στα παιδιά μου επειδή θα μου σπάνε τα νεύρα στο σταθμό, να μου λείπει!!!! Αναφέρθηκε και ο δημοτικος παιδικός σταθμός. Ξέρω από το γιο μου που ήταν προνήπιο κάποτε ότι είναι άλλες οι συνθήκες, αλλά είναι πολύ δύσκολο να μπεις εκεί. Εγώ δεν έχω καθόλου προυπηρεσία σε σταθμούς και όπως γνωρίζετε από τις προκηρύξεις, ζητούν προυπηρεσία τουλάχιστον ενός έτους. Εκτός πάντα κι αν έχεις μπάρμπα το δήμαρχο, οπότε αλλάζει το θέμα.
Ευχαριστώ όλους για τις εμπειρίες σας. Ειλικρινά τείνω στο να αφήσω την ιδέα του σταθμού, μ'αυτά που μου λέτε.
Ακύρωσε και το δ/σμό φέτος η Αννούλα και άλλα είχα στο πρόγραμμα και άλλα κάνω. Είχα σκοπό να διαβάσω, αλλά αν πιάσω δουλειά είναι πολύ δύσκολο. Τέλος πάντων. Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160006
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.