*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για ΑΣΕΠ από απόφοιτο  (Αναγνώστηκε 802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeAdams

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Ερώτηση για ΑΣΕΠ από απόφοιτο
« στις: Νοέμβριος 09, 2009, 09:55:42 μμ »


   Καλησπέρα σε όλους,

    Ονομάζομαι Γιώργος και είμαι απόφοιτος του τμήματος Τουρκικών και Ασιατικών Σπουδών, του Πανεπιστημίου Αθηνών. Επειδή μάλλον οι περισσότεροι από εσάς δεν θα γνωρίζετε το τμήμα (φυσιολογικό), να αναφέρω πως ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2004, ουσιαστικά σε πειραματικό στάδιο. Το "Ασιατικών Σπουδών" που συνοδεύει τον τίτλο είναι παραπλανητικό, καθώς από το 2004 εως σήμερα λειτουργεί μόνο η κατεύθυνση Τουρκικών Σπουδών .
   Στο τμήμα φοιτούν επισήμως κάπου 300-400 άτομα, οι μισοί από τους οποίους είναι πλέον ανενεργοί και έχουν παρατήσει τις σπουδές τους. Το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει εκμάθηση της Τουρκικής Γλώσσας σε επίπεδο μετάφρασης-διερμηνείας (μέσα σε 8 εξάμηνα και χωρίς οι φοιτητές να γνωρίζουν τη γλώσσα εκ των προτέρων!), διδασκαλίες πολλών ιστοριών κυρίως Βυζαντινής περιόδου, διεθνείς σχέσεις, γλωσσολογία, οθωμανική γραφή, ισλαμική τέχνη αλλά και διδακτική.
    Μπαίνοντας στο τμήμα το 2004, όλα ήταν ονειρικά. Οι ιθύνοντες της σχολής μας διαβεβαίωναν πως μας περιμένει μια λαμπρή επαγγελματική σταδιοδρομία, που περιελάμβανε μεταξύ άλλων διορισμούς σε δημόσιο σχολείο (διδασκαλία στην πρωτοβάθμια και ιστορία στην δευτεροβάθμια), υπουργείο εξωτερικών, ευπ, διπλωματικό σώμα και διάφορα άλλα. Μετά από 4 ταραγμένα έτη με συνεχείς αλλαγές καθηγητών (κάθε εξάμηνο και άλλος), με παραδόσεις μαθημάτων σε όροφο πολυκατοικίας (!) και με καθηγητές που υποτιμούσαν τόσο τη νοημοσύνη μας, όσο και την αξιοπρέπεια μας (έχετε ακούσει για καθηγητή πανεπιστημίου να ανεβαίνει στην έδρα και να τραβά φωτογραφίες για να δει ποιός παρακολουθεί και ποιός όχι;), κατάφερα και τελείωσα. Παίρνοντας το χαρτί στα χέρια μου άρχισα να κοιτάζω τις επαγγελματικές μου προοπτικές... Τότε ήταν που αντιλήφθηκα το μέγεθος της αφέλειας μου. Εμείς δε μπορούμε να δώσουμε ΑΣΕΠ, δεν έχει προκηρυχθεί κανένας διαγωνισμός για τη σχολή μας σε υπουργείο , το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διδάξουμε σε μειονοτικά σχολεία της Θράκης, έχοντας βεβαίως μεταπτυχιακό και διδακτορικό καθώς εκεί η πρόσληψη γίνεται με συνέντευξη και αξιολόγηση τυπικών προσόντων και όχι με εξετάσεις.
   Σήμερα πλέον αντιλαμβάνομαι ότι η διδασκαλία σε δημοτικό ή γυμνάσιο που μας υπόσχονταν ήταν απάτη. Αυτό είναι όμως αυτό που πάντα ήθελα να κάνω (μάλλον το "Ένα Παιδί Μετράει τα Άστρα" με επηρέασε περισσότερο από όσο έπρεπε!) και για αυτό το λόγο έγινα μέλος στην κοινότητα σας. Αναζητώ κάποιες πληροφορίες από όποιον γνωρίζει, ώστε να μπορέσω να σχεδιάσω με ασφάλεια και σιγουριά το επαγγελματικό μου μέλλον.

 1. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να συμμετάσχω σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς; Με κάποιο μεταπτυχιακό ίσως, με προυπηρεσία σε μειονοτικό σχολείο (αν προσληφθώ βέβαια πράγμα αμφίβολο);  Στο τμήμα μου δεν γνωρίζουν να μου απαντήσουν!

  2. Επειδή έχω αποκλείσει τη λύση των πανελλαδικών για 2η φορά (πέρασα σοβαρό πρόβλημα υγείας λόγω του άγχους τότε), υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για εισαγωγή σε καθηγητική σχολή; Οι κατατακτήριες μάλλον αποκλείονται καθώς πχ στα παιδαγωγικά μπαίνουν 3 άτομα από 600 και έχω ακούσει πως οι διαδικασίες δεν είναι και τόσο αδιάβλητες...

  3. Υπάρχει επίσης η σκέψη για μετάβαση σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού (πχ Primary Education) και αναγνώριση του Πτυχίου μου εδώ, ώστε να μπορώ να συμμετάσχω στον διαγωνισμό. Γνωρίζετε αν αυτό είναι δυνατόν; Θα έχω προβλήματα κατά την αναγνώριση; Γενικά υπάρχουν άτομα που πήγαν έξω για παιδαγωγικά ας πούμε και κατάφεραν να διοριστούν;

   Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σε όλους καλή συνέχεια και καλό βράδυ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160384
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.