*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 126545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katwoman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 11:05:47 πμ »
είμαι αναπληρώτρια ΠΕ12.05, δεν πήραν κανένα φέτος στην Αθήνα και εμένα με πήραν εκτός Αθηνών. Ακούω από περσινούς συναδέλφους ότι στο σχολείο που ήμουν πέρσι έχουν ακόμη κενά. Θεωρώ ότι θα είναι αδικία να πάρουν στην Αθήνα άτομα που είναι μετά από εμένα στους πίνακες. Τα άτομα που θα προσλάβουν από εδώ και πέρα μπορεί να είναι ΑΜΩ?? η πλήρους ωραρίου πάλι?? μπορώ να κάνω κάπου αίτηση για πιθανή απόσπαση?? έχω ελπίδες??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:23 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 11:51:46 μμ »
είμαι αναπληρώτρια ΠΕ12.05, δεν πήραν κανένα φέτος στην Αθήνα και εμένα με πήραν εκτός Αθηνών. Ακούω από περσινούς συναδέλφους ότι στο σχολείο που ήμουν πέρσι έχουν ακόμη κενά. Θεωρώ ότι θα είναι αδικία να πάρουν στην Αθήνα άτομα που είναι μετά από εμένα στους πίνακες. Τα άτομα που θα προσλάβουν από εδώ και πέρα μπορεί να είναι ΑΜΩ?? η πλήρους ωραρίου πάλι?? μπορώ να κάνω κάπου αίτηση για πιθανή απόσπαση?? έχω ελπίδες??
Δυστυχως δε γίνεται τίποτε :'( Sorry
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:11:23 πμ »
Λοιπόν είμαι ΠΕ06 και σκεφτείτε ότι από την προηγούμενη φάση δεν έχω καταφέρει να τοποθετηθώ κανονικά! Κι αυτό γιατί ο διευθυντής του ενός σχολείου είχε από την αρχή στείλει λάθος κενό και κατέληξα να έχω έλλειμα ωρών. Ενώ εγώ ζητούσα να μην αλλάξω κανένα από τα δυο σχολεία που είχα από την αρχή επιλέξει με το έτσι θέλω μου άλλαξαν σχολείο και με πήγαν σε ένα εντελώς διαφορετικό! 'Οταν διαμαρτυρήθηκα θεωρήθηκα και αγενής... Μπάχαλο με όλη τη σημασία της λέξης!!!

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:58:10 πμ »
Λοιπόν είμαι ΠΕ06 και σκεφτείτε ότι από την προηγούμενη φάση δεν έχω καταφέρει να τοποθετηθώ κανονικά! Κι αυτό γιατί ο διευθυντής του ενός σχολείου είχε από την αρχή στείλει λάθος κενό και κατέληξα να έχω έλλειμα ωρών. Ενώ εγώ ζητούσα να μην αλλάξω κανένα από τα δυο σχολεία που είχα από την αρχή επιλέξει με το έτσι θέλω μου άλλαξαν σχολείο και με πήγαν σε ένα εντελώς διαφορετικό! 'Οταν διαμαρτυρήθηκα θεωρήθηκα και αγενής... Μπάχαλο με όλη τη σημασία της λέξης!!!
Δυστυχως για όλους μας. συνηθισμένο πλέον φαινόμενο :o
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:23 »

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:32:35 μμ »
Οταν μονιμος εκπαιδευτικος επιστρεφει μετα απο τριμηνη αδεια ανατροφης και στο σχολειο της οργανικης του εχουν τοποθετηθει μονιμος αποσπασμενος και αναπληρωτης της ειδικοτητας του, τι γινεται σ αυτην την περιπτωση;Ποιος μενει και ποιος φευγει;Αν καποιος γνωριζει καποιος ας απαντησει.

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:05:06 μμ »
Οταν μονιμος εκπαιδευτικος επιστρεφει μετα απο τριμηνη αδεια ανατροφης και στο σχολειο της οργανικης του εχουν τοποθετηθει μονιμος αποσπασμενος και αναπληρωτης της ειδικοτητας του, τι γινεται σ αυτην την περιπτωση;Ποιος μενει και ποιος φευγει;Αν καποιος γνωριζει καποιος ας απαντησει.
Πέρυσι στα ΠΕΚ κάποιος είχε εκφράσει παρόμοιο ερώτημα. Ο μόνιμος που επιστρέφει πάει στο σχολείο του, των υπολοίπων η τύχη αγνοείται. Μέχρι και εκτός νομού έστειλαν κάποιους!

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:48:36 μμ »
Σ ευχαριστω για την απαντηση.Ελπιζω μονο αν με στειλουν εκτος να με στειλουν στο νομο μου!

Αποσυνδεδεμένος smea31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 08:09:45 μμ »
καλησπέρα,
ια ερώτηση

ένας αναπληρωτής ειδ. αγωγής έχει κάνει πράξη ανάληψης σε 2 σχολεία με 14 ώρες στο 1 και με 7 στο άλλο. Μπορεί το ΠΥΣΔΕ να τον παρει από το ένα σχολείο και να τον διαθέσει εξ' ολοκλήρου στο άλλο. Είναι νόμιμο και αν ναι έχετε την νομοθεσία.

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2012, 11:23:38 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος kl123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 13, 2012, 08:34:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει.

Προσλαμβάνεται και τοποθετείται σε σχολείο μία αναπληρώτρια, η οποία 3 μέρες μετά την ανάληψη υπηρεσίας, παίρνει άδεια κύησης. Καλύπτουν το κενό της με άλλο αναπληρωτή που προσλαμβάνεται στην επόμενη φάση. Τι γίνεται όταν επιστρέψει η πρώτη αναπληρώτρια? Πηγαίνει στο αρχικό σχολείο και ο δεύτερος αναπληρωτής πηγαίνει σε άλλο κενό ή μένει ο δεύτερος αναπληρωτής στην θέση του και η πρώτη αναπληρώτρια καλύπτει το άλλο κενό???

Έμαθα ότι εάν η αναπληρώτρια που πήρε άδεια κύησης επιστρέψει πριν τα Χριστούγεννα, πηγαίνει στην θέση της και ο νέος αναπληρωτής πηγαίνει σε άλλο κενό. Εάν επιστρέψει μετά τα Χριστούγεννα, γίνεται το αντίθετο, δηλ. η αναπληρώτρια τίθεται στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και καλύπτει άλλο λειτουργικό κενό ενώ ο δεύτερος αναπληρωτής μένει στην θέση του.

Γνωρίζει κάποιος εάν ισχύει κάτι τέτοιο? Σε αυτές τις περιπτώσεις λαμβάνονται κοινωνικά κριτήρια, προϋπηρεσίες κτλ??

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 02:44:19 μμ »
Καλησπερα,επαναφερω το θεμα για να ρωτησω κατι για τις τοποθετησεις αναπληρωτων.Εστω οτι σε ενα σχολεο τοποθετουνται δυο αναπληρωτες και για τον εναν απο τους δυο δεν υπαρχει πληρες ωραριο.Ποιος απο τους δυο θα μετακινηθει για συμπληρωση ωραριου;Αυτος που εχει τη λιγοτερη προυπηρεσια η αυτος που υστερει σε κοινωνικα κριτηρια;

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 07:34:41 μμ »
Καλησπέρα!Γνωρίζω ότι ένας αναπληρωτής σύζυγος στρατιωτικού δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε σχολείο πάνω από 30 χλμ απο την πόλη αλλά δεν μπορώ να βρω το έγγραφο.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 07:39:53 μμ »
Πρωτη φορα το ακουω.Μακαρι, και επειδη με ενδιαφερει αμεσα, οταν λεμε πολη εννοουμε την πλησιεστερη του νομου ή αυτην που κατοικουν; ???

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 07:55:48 μμ »
Καλησπερα,επαναφερω το θεμα για να ρωτησω κατι για τις τοποθετησεις αναπληρωτων.Εστω οτι σε ενα σχολεο τοποθετουνται δυο αναπληρωτες και για τον εναν απο τους δυο δεν υπαρχει πληρες ωραριο.Ποιος απο τους δυο θα μετακινηθει για συμπληρωση ωραριου;Αυτος που εχει τη λιγοτερη προυπηρεσια η αυτος που υστερει σε κοινωνικα κριτηρια;
αυτος που υστερει σε κοινωνικα κριτηρια!!!η προυπηρεσια μετραει μονο μεταξυ δυο αναπληρωτων που δεν εχουν καποιο κοινωνικο κριτηριο η αν εχουν ακριβως το ιδιο

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 07:56:23 μμ »
την πόλη του νομού.Σε τοποθετούν εύβοια παράδειγμα σε πάνε μέχρι 30 χλμ από Χαλκίδα.Το είχε χρησιμοποιήσει μια γνωστή μου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 892
Σύνολο: 895

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.